Gölgelerden Aydınlığa

Eğitmenler: Nil Gün, Saim Koç

21-22-23-28-29-30 Haziran 2019

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Bircan Eser (38 yaş) / Memur / İstanbul

Öncelikle Nil ve Saim’e çok teşekkür ederim. Ben bu eğitimle kendimle bütünleşmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kendime olan içsel yolculuğumda bana ışık oldu bu eğitim. Her bir parçama sahip çıkmanın, kabullenmenin, özgürleştirici tamamlanmışlığı ile yoluma devam edeceğimi biliyorum. İçsel olarak kendimle tekrar buluşmanın hazzına, tadına varmak ayrı bir hediye idi. Kuraldışı’na şükranlarımı sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Gül Ekiz (42 yaş) / Muhasebeci/ İstanbul

Kuraldışı ile yeniden buluştuğum 3. eğitimdi. Siyah beyaz gölgelerimle buluştuğum farkındalık yaratan bir deneyim oldu. Kendi sınırlı inançlarımla, tabularımla yüzleştiğim bir eğitimdi. Kendimden esirgediğim her şeyin bana geri döndüğünün farkındalığıyla yüzleştim. Sevginin içinde aradığımız her şeyi bir başkasına vermeden dönüşümün gerçekleşmeyeceğini buradaki ev eğlenceleri ile deneyimledim. Nil’e, Saim’e ve gruptaki tüm arkadaşlarıma deneyimlerini paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Elif Hande Aktaş (37 yaş) / Butik Pastacı / İstanbul

PiKi eğitimlerindeki kadar etkileyici, vurucu, değiştirici ve dönüştürücü bir eğitim oldu benim için. Çok şey fark ettirdi. Kendime yakıştıramadığım, hangi özelliklerim varsa fark ettirdi, sarstı ve kabul ettim. Bunları kabul ederek bu özellikleri dönüştürmeme ışık tuttu ve bu eğitim ile gideceğim yolları keşfettim. Keşfettiğimi fark ettiğimde hem daha özgürleşmeye başladım hem de hayatımı kolaylaştıracak yönlerimi buldum. Sırf benim kendi hayatımı değil, benimle iletişimde bulunan kim varsa onların hayatına da bunun olumlu yansıyacağını biliyorum. Bu inanılmaz eğitime katıldığım için kendime, bu eğitimi bu kadar ince ince dokuyarak hazırlayan Nil’e ve Saim’e çok teşekkür ederim ve gerçekten derin bir şükran duyuyorum. İyi varlar.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Bengi Çağatay (37 yaş) / Mühendis / Eskişehir

Yaşam Okulu eğitimlerinin sonuncusu olan Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde kendime göstermeye başladığım şefkatin affetme gücüne tanıklık ettim. Beyaz ve karanlık gölgelerimle tanıştım. Onları kabul ettim ve hayatıma olumlu olumsuz katkılarını idrak ettim. Ne kadar değerli ve önemli olduğumu kabul ve idrak ettiğim bu eğitimler dizisi kendime verdiğim en değerli hediyemdir. Bunun için kendimi çok takdir ediyorum. Son olarak da, kızımın gönderdiği mesajla yazımı tamamlamak istiyorum. “Annemi daha iyi bir insan yaptığınız için teşekkür ederim.”
Değerli Kuraldışı Ailesi, Nil ve Saim, bana kendimi, gelecek yıllarımı, özgürlüğümü, özgünlüğümü, şefkatimi, sevecenliğimi, umutlarımı kazandıran özgün ve güçlendirici yol için teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Aliye Gerzile (29 yaş) / Diş Hekimi / İzmir

Son eğitimimdi ve çok güzel bir kapanış oldu benim için. Ruhsal iç dünyamın zenginleştiğini hissettiğim, bu evrenin bir parçası olduğumu idrak etmemi sağlayan bir eğitimdi. Çok güzel düşünülmüş egzersizlerle beyaz, siyah gölgelerimi fark ettim ve kendimle bütünleştim. Kendine yolculuk yapmak isteyen herkese tavsiye ederim, bu hediyeyi kendinize verin. Teşekkürler Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Sema Saf (35 yaş) / Öğretmen / Hatay

Kendimle yüzleşmeye devam. Bu eğitim beni gölgelerimle tanıştırdı, yüzleştirdi. Hayatımda önemli kararlar vermemi sağladı. Gölgelerimi tanıyınca hayatımın ne kadar içinde olduklarını, hayatımı nasıl şekillendirdiklerini daha iyi görebildim. Memnun olmadığım parçaların (hayatımda yaş) nedenlerini anladım. Bunları nasıl değiştirebileceğimi öğrendim. Kendimi kabul etmenin sihrini yaşadım. Kendini kabul, başkalarını kabulü de beraberinde getiriyor. Hayatım daha huzurlu. Bunu yaşamamı sağlayan Nil ve Saim’e, sonsuz şükran duyuyorum. Sevgiyle kalın.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Hilal Şerifoğlu (31 yaş) / Grafik Tasarımcısı / İstanbul

Gölgeler eğitimi kendimi tanıma yoluma en iyi ışığı tutan eğitim oldu. İnsanın ne olduğunu, her birimizin içindeki iyi ve kötünün önemini gördüm. Hayatıma katmak için sabırsızlanıyorum. Katıldığım için kendimi öncelikle, eğlenceli ve öğretici olan bu eğitim için Nil’e, Saim’e ve tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Leman Akpınar / Sanatçı / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa, kendimi tamamıyla teslim ettiğim bu Kuraldışı eğitim sürecimin son eğitimiydi. Kapanış olarak bana kendimi hediye eden bu eğitim, bendeki dönüşümün en iç halkasını da şifalandırdı. Buradan yüreğim ferah ve umutla dolu, geleceğe heyecanla bakarak çıkıyorum. Kendimle sıkı sıkı el ele tutuşmuş, kendimle bu kadar kucaklaşmış bir kadına dönüşmüşken, bundan sonra kendime kuracağım hayatta, üreteceklerimi bunun çevreme halka halka yayılacak olmasını şimdiden içimde hissediyorum ve huzurla taşıyorum. Kuraldışı’nın Yaşam Okulu paketi, bana gerçekten kendimi kazandırdı. Kuraldışı’nın bu mottosunu hep anlıyordum, fakat bugün buradan bu eğitimleri tamamlamış bir birey olarak çıkarken, kendimle kavuşmamı ve ruhumun özgürlüğünü idrak ediyorum. Size nasıl teşekkür etsem bilmiyorum, hayatımın devamında güzel ve zor anlarımda sizi hatırlıyor olacağımı biliyorum. Ateşten bir gün batımında kalbimdeki isimlerden olacaksınız… Nil ve Saim, size teşekkür ederim. Hayat sana teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Safiye Savaş

Kuraldışı’na gelmeden önce bu dünyaya çalışıp para kazanarak kendime ve hayatıma dâhil olanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak için geldiğimi düşünüyordum. Bunu başardığım için kendimi sağlam ve güçlü karakter zannediyordum. Ama mutsuzdum hep bir şeyler eksik ve yolunda gitmiyordu. Bana zarar veren ilişkiler kuruyordum. Bu hiç ve her şey olduğumu bu güzel ailede öğrendim. Sıkı sıkıya sıktığım avuçlarımı açtım ve içindeki ışıkla yeniden var oldum. Gölgemden kurtulmayı hedeflerken gölgemin yol gösterdiğini öğrendim. Ben çok şanslı bir insanım. Eğitimler boyunca aldığım en önemli ders kararlarımı uygulamak ve erteleme alışkanlığımdan vazgeçmek. Artık hayatımın kaptanı benim. Yeri geldi affederek şifalandım. Hayatıma dokunan insanları ve kendimi bir bir affettim. Nil ve Saim’e, burada olan ve daha önceki eğitimlerde birlikte olduğum arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız, iyi ki varım. Sizleri çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Sibel Erim (42 yaş) / Yoga & Pilates Eğitmeni / İstanbul

Bu eğitimde gölgelerimin karanlık tarafıyla yüzleşmek onları olduğu gibi kabul edip hem de aydınlık tarafımı da görüp geleceğe umutla, huzurla, güvenle, şefkatle ve benim için en önemlisi de kaygı duymadan korkmadan emin adımlarla ilerleyebilme fırsatını bir kez daha yakaladım. Ve bugün “Yaşam Okulu” mezunu olarak inisiyatif alan ben başkalarının beklentileri ya da isteklerine göre değil, gerçek benimin doğrultusunda özgürce yaşamayı seçiyorum. Bana beni hediye ettiğiniz için, içimde bir yerlerde saklanan özgüvenimi çıkardığınız için Nil’e Saim’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Gül Naimoğlu (40 yaş) / Öğretmen / İstanbul

Beni çok derinden etkileyen bir eğitim oldu. İnsanoğlu kendini haklı çıkarmak için, kendini çok iyi kandırıyor. Bu eğitimde kendimize bile ifade edemediğimiz gerçeklerle yüzleştik. Kişiliğimizin negatif yönlerini kabul etmedikçe tam olarak kendimizi kabul etmiyoruz ve kendimizle barışık bir hayatımız olmuyor. Tüm boyutlarımızla kendimizi sevip kucaklamayı öğrendik. Hayatımıza güzel şeyleri çekebilmek için bilinçaltımıza doğru tohumları ektik. Şimdi heyecanla bu yeni tohumların filizlenip hayatımızı güzelleştireceğini bekliyorum ve öyle olacağını biliyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Selim Yalçın (34 yaş) / Öğretmen / İstanbul

Affetmenin ne demek olduğunu biliyordum ama kendimi nasıl affedeceğimi bilmiyordum. Bu eğitimin bana en önemli kazanımı kendimi affetmek oldu. Kendimi affetmekle huzur ve dinginliği bir arada yaşıyorum. Karanlık gölgelerimizin farkına vararak, seçimlerimizde bunların etkisini en aza indirip, daha sağlıklı karar vermek, aydınlık gölgelerimizin farkına vararak o konudaki potansiyelimizi gerçekleştirmek de yararlı olacaktır. Kendimizin en iyi versiyonu olmamızda bizim için önemli adımları barındıran önemli farkındalıklar kazandıran bir eğitim olmuş. İçeriği ile egzersizleriyle bir ömür boyu kavga ettiklerimizi gün yüzüne çıkarmamızı, fark etmemizi sağlayan bir eğitimdi Gölgelerden Aydınlığa.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Gonca Çağlıer (46 yaş)/ Makina Mühendisi / Eskişehir

Aydınlık yüzümüzün hayran olduğumuz, özendiğimiz insanların karanlık yüzümüzün ise sevmediğimiz uzak durduğumuz insanların özelliklerinde ortaya çıktığını gördüm. Fark etmediğimiz gölge alanlarımızın keşfedilmesi, değiştirilmesi fırsatını yakaladığım için mutluyum. Sevginin yaşamımızdaki yerini önemini fark ettiğim eksik kalan renklerini nasıl tamamlayacağımı öğrendiğim farklı bir eğitimdi. Teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Ayça Anbarpınar (46 yaş) / Planlama Müdürü / İstanbul

Gene muhteşem bir eğitim. Bana kendimi kazandırdınız, olumlu olumsuz tüm yönlerimle tekrar tekrar yüzleşip kucaklaşmamı ve özgürleşmemi sağladınız. Kendimi de affetmek belki de en zorlu süreçlerden biriydi ama başarma yolunda ilerliyorum. Çok çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Aynur Bitiş (42 yaş) / Eğitmen / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa aldığım en iyi eğitimlerden birisi oldu. Kendi potansiyelimize sahip çıkıp, gölge tarafımızla kabullenemediğimiz, yadsıdığımız taraflarımızla yüzleştiğimiz bir eğitimdi. Günlük hayatın içinde irademizi keşfetmemizi ve geliştirmemizi sağlayan uygulamaları deneyimledim. Hem aydınlık hem karanlık tarafımızla tam ve bütün olduğumu öğrendim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Elif Ülker (35 yaş) / Doğuma Hazırlık Rehberi / İstanbul

Bu eğitim içerdiği zengin meditasyon egzersizleri ile içsel yolculuk ve kendimi keşfetmek anlamında harika fırsatlar sundu. Kendimle olan ilişkimi iyileştirmeye büyük bir katkı sağladı Gölgelerden Aydınlığa eğitimi. Kendimi kendime kazandığımı hissediyor ve Kuraldışı Ailesinin hayatıma kattığı sonsuz güzellikler için çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Uğur Bağcı (25 yaş) / Fizyoterapist / İstanbul

Gölge varsa ışıkta vardır cümlesinin anlamını, önemini deneyimlediğim 6 günden sonra kendimi affettim, gölgelerimin ışıklarını gördüm, bana huzur ve özgürlük kazandırdı. Beni bana kazandırdı. Bu ortamda olduğum için çok şanslıyım. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Sevim Saral Kavruk / Ticaret / İstanbul

Her eğitim sana tekrar yolculuk. Katman katman ve her defasında yeni yüzleşmeler, farkındalıklar yaşayıp bu farkındalıklarla nasıl devam edip dönüşeceğini öğreniyorsun. Samimi bir ortamda hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımla yıllardır hiç kimseyle paylaşamadığım sırtımda ağırlıklarıyla ezildiğim sırlarımı paylaşmanın cesareti ve bunun sonucunda deneyimlediğim özgürleşme, bütünleşme ve huzurun hazzı. Bu her şeye değer. İnsan olmanın, tam olmanın hazzı. Bu çalışmaların ardındaki bunca yıllık emek, çalışma için size müteşekkirim. Ve yolumuz karşılaştığı için çok şanslı olduğumu biliyorum. Tüm geribildirimlerinizi ve katkılarınızı dikkate alıp, aklımda tutup, hayatıma geçireceğime söz veriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Seyhan Aktaş Sarıoğlu (40 yaş) / Takı Tasarımcısı / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa sahip olduğum siyah ve beyaz gölgelerimi tanıyıp, onları kabul ettiğim bir eğitim oldu. Aldığım en önemli mesajlardan biri “siyah gölgelerimi kabul ettiğimde içimdeki ışık tüm bedenimi saracak” oldu. Bu ışık içimdeki sevginin kaynağı. Varlığımı aydınlatan içimdeki potansiyelime ışık tutup, gerçekte nerede, kimlerle olmak istediğimi ve en önemlisi beni kemiren duygu enerjisini nasıl iyi yönde kullanabileceğimi öğrendiğim dolu dolu bir eğitim oldu. Nil, Saim ve tüm katılımcı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Birsen Kızıldaş (45 yaş) / Gayrimenkul Danışmanı – Mimar / İstanbul

İçimizdeki tırtılla barışmadan kelebek olamayacağımızın hikâyesi. Ya da her kelebeğin özünde bir tırtılın olduğu… Tırtıl olmadan kelebeğin olamayacağı… Kelebeğe hayransak, tırtılı da aynı şekilde sevileceğimizi bize hatırlatan, bulduran eğitim. Metamorfozu kendi hayatımıza uyarlamak için verdiğiniz desteğe binlerce teşekkürler. Geceyi, gündüzün tamamlayıcısı olarak görüp, onun karanlığından en iyi şekilde istifade etmeyi öğreten sihirli eğitim. Gece olmadan gündüzün olamayacağını, gündüzün aydınlığında ortaya çıkmayan birçok değerin gece karanlığı dediğimiz yönlerimizle ortaya çıkarabileceğinin ifadesi. Karanlığımızı sevmeden aydınlığımıza ulaşamayacağımızı çarpıcı bir şekilde gösteren muhteşem eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ İlbilge Cebeci Yılmaz (42 yaş) / Fizyoterapist

Tüm Yaşam Okulu eğitimlerinden sondan bir önceki (NLP hariç yaş) bu eğitim benim daha önce fark ettiğim fakat dün itibariyle idrak ettiğim çok önemli bir kabul etmeme stratejimle yüzleşmemi sağladı. Bu stratejiyi yoğun olarak kullanan diğer insanlardan neden bu kadar rahatsız olduğumu anladım, çünkü ben de aynısını yapıyordum. Bu kadar rahatsız olduğum hatta bayağı/zavallı gördüğüm insanlarla aynı kişi olmak beni çok rahatsız etti. Acı çektim. En sert yüzleşmeyi burada yaşadım. Görsel olarak da gördüm. Alınması gereken dersi aldım. Yaşam bir döngü, bana verdiği hediyeyi aldım ve kabul ettim. Bundan sonra kabul etmediğim bir durumla karşılaştığımda bunu değiştirmeye çalıştığım stratejiyle bunu hatırlayacağım. Kuraldışı’na çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Emre Çağatay (37 yaş) / Mühendis / Eskişehir

Yine beni benden alan, her anında zihnimde şimşekler çaktıran bir Kuraldışı workshopı oldu. Kendimi bu derece derinlemesine incelemek, aslında yeni olmayan ama atıl kalmış, dibe itilmiş, bastırılmış bu sayede unutulmaya yüz tutmuş yüzeyi kabuk bağladığından ışığı kendisine bile yetmeyen bir “ben” olduğumu fark etmemi sağladı. Bu şekil değiştirmiş çeyreğin çeyreği “ben” kendinden bu kadar habersiz nasıl var olmuş? Neden bu zamana kadar silkinip kabuğunu fırlatıp atmak yerine giderek daha da çözülemeyeceğine inanılan bir probleme dönüşmüş, bu workshop sayesinde keşfettim. Bu farkındalıklara ilave olarak, gerçekleştirilen egzersizler ve ev eğlenceleri ile hem düşünmüş, hem çalışmış hem çözümler elde etmiş oldum. Kısaca, gerçek beni tanımak, affetmek sonucu en önce rahatlayarak giderek gerçek mevcut kendimi ve üst kendimi anlamamı sağladı. Hayat bir devinimdi ve insanın gerçek görevi aynı hatalara düşmeden adım atabilme cesaretini göstererek akışın bir parçasına dönüşmektir.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Seçkin Avcı (24 yaş) / Öğrenci / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimine katılmış olduğum için çok şanslıyım. Bu eğitimle birlikte kendimle ilgili birden çok beyaz ve siyah gölgelerimi tanıdım, eminim ki daha keşfedeceğim birbirinden farklı güzelliklere sahibim. Bu bitmek tükenmek bilmeyen farkındalıkları yaşamama aracı olan Kuraldışı Ailesine çok teşekkür ediyorum. Bana beni sevme, anlama, tanıma ve kabullenme ayrıcalığını tattırdınız…

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Civa Oral (47 yaş) / Mimar / İstanbul

Hep söylenir karşınızdaki insan sizin aynanızdır diye, işte tam da bu karşı tarafı beğenmediğimizde veya öfkelendiğimizde projektörü kendimize çevirmek. Bu özelliklerin kendimizde de olduğunu gördüm. Ve karanlık gizli tarafımla barışıyorum ki tam ve bütün olup ışığım her yeri aydınlatsın. Artık ışığın ta kendisiyim ve potansiyelimi biliyorum. Yaralarımı iyileştirmeden doyumlu bir yolculuğumun olamayacağını biliyorum. Bu da adımlarımdan biri oldu. Varlığım için şükürler olsun.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Seda Kahvecioğlu (48 yaş) / Mimar / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa kendimle derin bir buluşma workshopu. Gölge yanımla tanışmak ve onu kabul etmek, hayatımda nedenini bilmeden yaptığım tüm davranış ve duyguların birçoğunu anlamama ve onlarla tanışmama sebep oldu. Artık bundan sonra onlarla nasıl barışık yaşacağımı daha iyi biliyorum. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Derya Gönüllü (45 yaş) / Genel Müdür / İstanbul

Zihinsel engellerimizin kaldırılmasına katalizör olan bir eğitim oldu. Bu eğitimin sonucunda bedensel engellilerin birçok şeyi nasıl başarabildiğini ve asıl engelin zihinde başladığını keşfettim.

Gölgelerden Aydınlığa / 21-22-23-28-29-30 Haziran 2019/ Gözde Koç (30 yaş) / Yönetici Asistanı / İstanbul

Farkındalığım gölgelerimi, beyaz gölgelerimi açığa çıkarıp bulmama yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Bundan sonraki yaşamıma bu farkındalıkla devam ediyor olmak çok mutlu hissettiriyor.

Gölgelerden Aydınlığa /Pınar Ketenci / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /İnşaat Müh. (39 yaş)/İstanbul

Ekim 2017’den Temmuz 2018’e, 9 workshop. Boşanma süreci sebebiyle ve ailemin zorlamalarıyla başlayan bu sürecim, kendimi tanımaya, kendi içime yolculuğa dönüşüp, artık kendi isteğimle gelmeye başladığım, her defasında ‘’Bu sefer acaba beni ne bekliyor?’’ diye meraklandığım ama aynı zamanda korktuğum fakat korkularımı bana ’artı’ olarak geri döndüren bir yer oldu benim için Kuraldışı.

Kendi içimdeki yolculukta ve hayat yolculuğunda önüme çıkan taşlara takılmadan, gerekirse etrafından dolanarak geçebileceğimi, engelleri ortadan kaldırabileceğimi, bunu yaparken cesaretle, güçle, korkmadan yapabileceğimi biliyorum.

Hayatımın enerjisinin benim yüreğimde bir ışık topu şeklinde olduğunu biliyorum.

İhtiyacım olan gücün, benim içimde olduğunu biliyorum.

Bütün bu yolculukta, bana kattıklarınız için, bunları fark edebilmem için bana yol gösterdiğiniz için, yoluma ışık tuttuğunuz için, rehber olduğunuz için, başta tabii ki Nil ve Saim’e, workshoplara katılan stajyerlere, sınıfın dışında bize destek veren, güler yüzünü, yardımlarını esirgemeyen Kuraldışı Ailesi çalışanlarına ve tabii ki sevgisini hissettiren, enerjisini eksik etmeyen, destek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

İyi ki varsınız… Kendimi ve sizleri seviyorum…

Gölgelerden Aydınlığa /Nesrin Aydın / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Doktor (49 yaş)/Ankara

Cesur bir workshop daha. Benzersizsiniz. Anlatılmaz ancak yaşanılırsınız. Hem yüzleşmeler, hem dönüşümler. İçimde isyanlar çıkıyor, devrimler oluyor ve yeni düzenler kuruluyor. Tekrar diyorum ki, ‘’iyi ki varsınız’’. Emeğinize, bilginize, tecrübelerinize ve bizlerle paylaşmanıza şükran duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa /Delal Yıldız / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Muhasebe Müd. (47 yaş)/İstanbul

Bulunduğum yerin bulutlarını yanımda taşımaktan, olduğum yerin ışıklarını göremez bir haldeki hayatımın bana taşıttığı yük, “Tamam artık seni taşımak istemiyorum ve bırakıyorum’’ dediğim anda hayatımdan çıkışının başlangıcı oldu. Tabii ki bu kadar da kolay olmadı. Önce başkalarında gördüğüm ne kadar kötü şey varsa onların bende de olduğunu görmem ve bunu kabul etmem gerekti. Evet, bu önce canımı acıttı, bununla birlikte bunları kabul ettikten sonra öyle bir hafiflik yaşadım ki… Sıcak bir güneşin altındaki serin bir gölgelik hepimize ne kadar cazip geliyorsa, başkalarında gördüğüm kötü şeyleri ortaya koyup, onları suçlamak, sorumluluk almaktan kaçmak da bana o kadar cazip geliyordu. Gölgeler workshopının kendimi keşif yolculuğumda ve yolculuğumun hem keyifli hem de eğlenceli olması için gerekli bütün malzemeyi en hafif haliyle, sadece farkında olarak taşımamız için bize en uygun şekilde sunulmuş hali beni bana hediye etti. Teşekkür ediyorum. Sevgiler.

 Gölgelerden Aydınlığa /Güler Şahin / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Muhasebeci (45 yaş)/İstanbul

‘Keşke’lerimizin olmaması, objektif, tutarlı ve isabetli yaşam seçenekleri için etkin ve duyarlı bir insan olmak, enerji bedeninizden şu ana kadar biriktirdiğiniz gereksiz enerji alanları bırakarak yeni enerji alanı yarattığınız, kısacası; kendinizi yeniden programladığınız bir çalışma.

Kendinizle yüzleşirken başkalarıyla ilişkinizi ve başkalarının gözündeki beni görürken, gölgelerden aydınlığında benim benle ilişkim var mı? Ve nasıl?

Bilgimizi değiştiriyoruz, tahlil etmek hak edişlerinin sonuçlarını tespit etmek, argümanlarını en iyi kullanımla gideceğin yola çoklu yön vermek… Kendimin en iyi versiyonu olmam için değişim ve büyümeyi seçiyor, kendime olgunlaşma izni veriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa /Pervin İvegen / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Mühendis/Ankara

Gölgelerin olduğu yerde ışık vardır. Gölgelerden Aydınlığa workshopında gölgelerimle yüzleştim. Yüzleşirken canım acısa da, izin verdim bu acıya, ta ki sonunda aydınlığa dönüştürene kadar. Hiç kendimden beklemediğim bir yüzleşmeydi. Bu gölgemin hayatımın hangi alanlarını engellediğini sorguladım ve bunca zaman nasıl inkâr ederek yaşadığıma şaşırdım. Aştığımda, ne kadar hafiflediğimi, kendime inancımın arttığını, enerjimin farklılaştığını deneyimledim. Yaşam yolumdaki çapam oldu. Gölgelerimden korkmuyorum, yeter ki onları fark edebileyim.

Nil, Saim ve Kuraldışı ekibi, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa /Yağmur Akyıldız/ 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Öğrenci (25 yaş)/İzmir

Kendini gölgelerinde sevebilmenin, ışığını gözlerinden yansıtabilmenin, kendini olduğun gibi kabul edebilmenin ve affedebilmenin workshopını aldık. Ancak hayata geçirmeye fırsatınız bile olmadan daha ilk günden omuzlarınızdaki yükleri bırakmaya, ertesi sabaha bambaşka uyanmaya vesile olan bir workshop. İnsanın kendini bambaşka sevmesine, kendini hatalarıyla ve tüm gölgeleriyle kabul edebilmesine yol gösterici. Kendime dönmeme yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa /Yasemin Yücel/ 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Memur (36 yaş)/Eskişehir

Hayatımızda yaptığımız hataların bedellerini nasıl ödüyoruz? Birey, aile ve toplum olarak.

Bu workshopta hem hatalarımızı, yaptığımız “kötülüklerimizi” gördük, gördükçe özgürleştik, istediğimiz hayatı yaşamak için engelleri kaldırdık ve nasıl yapacağımızı deklare ettik. Bunları yazarken workshop arkadaşlarımızın adıyla beraber kendime adıma yazdığımı fark ettim.

Tek başına yaptığın şeyler vardır. Tek başına gelişemezsin. Tek başına neler yapabileceğini bile zaman zaman kestiremezsin. Çok keyif aldım. Hem tek başına iken, hem de grup arkadaşlarımla beraberken.

Nil, Saim ve grup arkadaşlarıma teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa /Renk Dığdığoğlu/ 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /İdari İşler(33 yaş)/İstanbul

Kendimi olduğum gibi sevebilmek ve kabul edebilmek için eşsiz bir workshop oldu benim için. Tüm hatalarımı kabul edip, kendimi affedebilmem ve gerçekten affedildiğimi hissetmem inanılmaz hafiflememi sağladı her şeyden önce. Kendimi ve bu zamana kadar kırıldığım, kızdığım tüm insanları… Gölgelerimi fark ettim ve o gölgeleri kabul etmem gerektiğini. Ancak böylelikle kabul edebileceğimi kendimi… Üzerimden tonlarca yük kalkmış gibi hissediyorum. Bir rahatlık, hafiflik… Gerçekten eşsiz ve eğlenceli bir workshoptı. Sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa /Mert Ülker / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Finansal Analist (47 yaş) /İstanbul

Her birimiz çocukluğumuzda çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle türlü türlü hasarlar ve ciddi yaralar aldık. Bunun sonucunda benliklerimizden kaybettiğimiz tüm hazinelerimizi, sahte benlerimiz ve yadsıdığımız benlerimiz ile kapatmaya çalıştık.

Takıntılarımızın kaynağı, gölgelerimizi yadsımaktır. Gölgelerimizden kurtularak bireysel gelişim yolunda ilerlemek şüphesiz sancısız bir süreç değildir. Mükâfatı ise yetersiz halimizden sıyrılıp, hayatın hakkını vererek ‘’anda yaşayabilen’’ halimize terfi etmektir.

Her şey, manevi gücümüzü benimsediğimiz kozmik gölgemizi keşfetme boyutunda başlar. Geçmişin esaretinden özgürleşmek ‘’şu an’’ ile huzur içinde kucaklaşmak için iç dünyamızı dengeye oturtmamız şarttır. Bunu yapabildiğimiz ölçüde kendimizle barışık olabilir ve dış dünyamızı da dengeleyebiliriz. Ego dünyasından ben dünyasına geçebildiğimiz ölçüde başkalarının beklenti ya da istekleri doğrultusunda değil, kendi bütünselliğimize doğru yol alır, sevgi, bilgelik ve iyileştirici gücümüzü harekete geçirmiş oluruz.

Bunun sonucunda,  kızgınlığımızı drama değil gerçeklik boyutunda yaşamak, incindiğimizde sağlıklı ego tepkileri vermek, başkalarını ve kendimizi affetmek, kendimizi gizlediğimiz yerden çıkararak geçmişimizle barışmak, kendimizi sevmek, özdisiplinimizi geliştirmek, gerçek dostlarımızı bilmek ve enerjimizi ve desteğimizi, daha açık ve bol şekilde paylaşmak, gölgelerimizi sahiplenip aydınlığa çıkma yolunda atabileceğimiz adımların bir yansımasıdır.

‘’Gölgelerden Aydınlığa’’ workshopı, kendimle olan ilişkimi düzeltmeme yardımcı olan ve 8 ay önce başladığım Kuraldışı Yaşam Okulu workshoplarını taçlandıran, bütünleyici bir workshop oldu. Bu workshopla birlikte, sevgi dolu ışığımı bilincime çıkararak, geçmiş gölgelerimin karanlığından kurtulma ve yaşam yolumu aydınlatma fırsatına sahip oldum.

Ben Mert Ülker; özgür, bağımsız ve güçlü bir birey olarak, gölgelerimle barışmayı, her koşulda kendimi sevmeyi ve kendimle iyi geçinmeyi, yaşamımı olumlu şekilde dönüştürüp hakkını vererek yaşamayı seçiyor ve en harika versiyonum olma yolunda, kendi gücüme, yaratıcılığıma, eşsizliğime ve hayallerime inanarak sahip çıkıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa /Sezen Kırcan / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 / 40 yaş /Gaziantep

İnsanın kendisini affetmesinin ne kadar özgürleştirici, huzur ve mutluluk verici olduğunu gördüğüm her anında gölgelerimle yüzleştiğim, şaşırtıcı, etkileyici bir workshoptı. Her şey için çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa /Nevin Uzuner / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Ev Kadını (39 yaş) /İstanbul

O kadar çok siyah gölgelerime odaklanmışım ki beyaz gölgelerin varlığından bile haberdar değilmişim. Bu workshopla bunları fark etmek, varlıklarını bilmek, daha sonra da fark edebilme yetisini kazanmış olmak beni çok sevindirdi.

Her zaman, her yerde DENGE…

Bu workshoptaki deneyimlerim de, farkındalıklarım da muhteşemdi…

Gölgelerden Aydınlığa /Reyhan Çabuker / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Koordinatör (42 yaş) /İstanbul

Bu workshopta siyah gölgelerimi fark edip, onlarla barışmayı, beyaz gölgelerim olan potansiyel alanlarımı fark edip, bunlar üzerinde çalışmamı sağladı. Sadece kendi deneyimlerim değil, diğer arkadaşlarımın paylaşımlarından da faydalanma şansını buldum. Bana ilham oldular ve hepsinde kendimden bir şeyler buldum. Birey olma yolunda ilerlediğim bu adımda bana çok katkısı olan bu workshop için tüm Kuraldışı ekibine teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa /Hilal Kesmez / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Ticaret (49 yaş) /İstanbul

İnsanın kendisine doğru bir yolculuğa çıkması ve kendisini tanıması muhteşem bir duygu; çok etkileyici gölgeleri ile tanışması ve onları yaşamına katması çok keyifli bir duygu.

Kendini tanımayan insan başkalarını da yeterince tanımak istemez ve özen göstermez. Kendimizi tanıyıp barışırsak, çevremize daha faydalı oluruz.

Benim için, çok keyifli ve heyecan dolu bir workshoptı. Bu workshoptan da kendimi alıp çıkıyorum ve yoluma ‘ben’le devam ediyorum, tüm renkleri içinde barındıran ışık kümesi ‘Ben’ ile.

Gölgelerden Aydınlığa /Betül Varol / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /İşyeri Sahibi (47 yaş) /Eskişehir

‘’Işık yoksa gölge de yoktur.’’ Ne zaman ki kendimizi olduğumuz gibi kabul ederiz, o zaman bir bütün oluruz. Bu workshopın bana kattığı en önemli farkındalık; bütünlüğüm. Sevgiler Kuraldışı. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa /Gökhan Gürdoğan / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Pazarlama /Antalya

Başkası olmaya çalışmaya son vereceğim. Yüklerimizi fark edip vedalaşabileceğiniz zaman içinde en üst seviyeye getirilmiş Kuraldışı workshopı.

Gölgelerden Aydınlığa /Nurşen Öztekin / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Emekli (49 yaş) /İstanbul

Yaşam Okulu’ndaki son workshop; Gölgelerden Aydınlığa. Bu son workshopta kendime biraz daha yaklaştığımı gördüm. Daha güçlü ve huzurlu ayrılıyorum buradan. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa /Gülenay Ünlü / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Firma Sahibi (38 yaş) /Antalya

Son workshopım fakat yeni başlıyorum her şeye, hayata hazırlanıyorum yeniden. Şimdi gölgelerim de cebimde artık. Işığımla beraber yoluma devam edeceğim. Ne yolculuktu be. Rağmenlere rağmen ilerliyorum. Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler. Artık sağır, dilsiz, kör değilim. Her şeyimle bir bütün olarak ilerliyorum. İyi ki varsınız, iyi ki tanıdım sizi. Varlığınız insanlığa armağan olsun.

Gölgelerden Aydınlığa /Esin Aksin / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 / Ajans Sahibi (46 yaş) /İstanbul

Kendinizi daha iyi tanımak ve daha iyi bir versiyonunuz olarak hayatınızdan daha çok keyif alarak devam etmek istiyorsanız, bu workshopa mutlaka katılın. Yaşam Okulu’nun son ama en eğlenceli workshoplardan birisi.

Gölgelerden Aydınlığa /Melis Utku / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Kabin Memuru (36 yaş) /İstanbul

Ah en zoruydu dışarıdakileri içimde bulmak, ama bir o kadar da özgürleştiren. Korktukça ilerliyorum. İlerledikçe özgürleşiyorum her defasında. Kendimle buluştum yine bir Kuraldışı workshopında. Sırtımdaki yükleri atarak yoluma devam etmek, daha önce hiç hissetmediğim sevgi, güven ve güç çoğalıyor içimde. Daha insan ne ister ki bu hayatta. Emeği olan herkese teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa /Fatoş Yelkenci / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Satış Pazarlama Uzmanı /İstanbul

Kendime yolculuğumun devamında, gölgelerimi fark etmenin, kabul etmenin huzuru ve özgürlüğünü hissettiğim bir workshoptı. İnsanın kendini her geçen gün daha da iyi tanıdığı ve yeniden tanıştığı gerçek ‘ben’. Yolculuk keyifli, güzel ve özel. Cesaretle yola devam. Sevgi ve teşekkürlerimle.

Gölgelerden Aydınlığa /Mücella Kubilay / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Emekli Öğretmen (63 yaş) /İstanbul

Daha önce katıldığım Kuraldışı workshopları gibi Gölgelerden Aydınlığa workshopı da etkileyici, aydınlatıcı, kendimizi tanıma yolunda coşkuyla cesaretlendirici, yüreklendirici bir workshop oldu. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa /Özge Pınar Terzioğlu / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Avukat (37 yaş) / Kırklareli

Kuraldışı’nda kendimi hediye ettim kendime; kendimle mutlu olmayı, gölgelerimle barışmayı, geçmişi, yaşananları farklı gözle görebilmeyi, en önemlisi affederek özgürleşmeyi…

O kadar güzel bir yolculuk ki bu hem sizlerden hem eğitimdeki arkadaşlardan o kadar çok şey öğrendim ki kendimle, hayatla ilgili. Öğrenci olmanın mutluluğunu yaşadım paylaşımlarımızla. Her şey için teşekkür ederim. İyi ki sizleri tanıdım, iyi ki Kuraldışı ailesinin bir mensubuyum.

Gölgelerden Aydınlığa /Barış Şahin / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Öğrenci (28 yaş) /Ankara

Bir psikolog olarak, alanımda bireysel gelişime karşı olan bu yargının şimdiye kadar kırılamamış olmasını anlayamıyorum. Gerçekten bunca yıldır eğitim alıyorum, hatta kendi araştırmalarımı yapar boyuttayım, bu eğitimdeki içtenliği ve etkiyi hiçbir bilimin objektivitesine değişmem. Siz de bir psikologsanız ve insanları kurtarmanın yolunun anları analiz etmekten geçtiğine inanıyorsanız, gelin burada bir eğitim alın, bir workshopa katılın. Yapamıyorsanız Kuraldışı Yayınları’ndan çıkmış bir kitap okuyun. Burası insana içgörüyü iliklerine kadar kazandıran bir yer. İçgüdüsü olan insanın onarılmaya ihtiyacı yoktur, içgüdüsü olan insanın belli bir tedavi planında sürüklenmeye ihtiyacı yoktur. Bir insanda bir sorun varsa, bu tembellik de olabilir, obsesif-kompulsif bozukluk da olabilir, çözümü de aynı insanda vardır. Zaten psikolog olarak bu bilgilere sahipsiniz ya da olmalısınız. Burası bu bilgiyi size deneyimle sunan bir yer. Psikolog değilseniz ama maskeleriniz olduğunu düşünüyorsanız, takıntılarınız varsa, insanlar size öfkelisin diyorsa, korkularınız sizi sevgiden mahrum bırakıyorsa bu workshopı deneyin. Potansiyelinizi görün ve aydınlanın. Psikolog tavsiyesi…

Gölgelerden Aydınlığa /Hande Nur Karavar / 22-23-30 Haziran – 01 Temmuz 2018 /Çocuk Doktoru (34 yaş) /İstanbul

Kendimi tanıma ve tamamlama yolculuğumda bir workshopı daha geride bıraktım. Hayatım bir puzzle ve her workshopta bu puzzle’ın bir parçası daha tamamlanıyor. Hayatıma umutla, cesaretle ve heyecanla bakıyorum artık. Korkularıma rağmen adım atabiliyorum ve hayatın keyfini tadabiliyorum. İçsel gücümün dönüştürücü gücümün muhteşemliğine bir kez daha hayran oldum. Hayat bu kadar kolay mıydı gerçekten? Evet kolaydı. Elinde doğru harita olduktan sonra her yolculuk kolay ve güvenli…

Gölgelerden Aydınlığa / Naz Kılıç / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Öğrenci (21 yaş) /İstanbul

Kuraldışı, buranın adını ilk 2007 yılında 10 yaşımdayken duymuştum. Teyzem hayatında problemler yaşadığı için gelmiş. Sürekli kitapları, workshopları anlatıyordu. Bilmiyordum tabii, acıyordum. O da, oraya giden herkes de deli gibi bir şeydi gözümde. Çocuktum tabii, anlamıyordum. Tek düşünebildiğim ”Allah oraya düşürmesin” cümlesiydi.

Sonra ergenliğimin en doruk noktalarında, lisenin ilk zamanları ailemle problemler, çatışmalar başladı tabii. Asi, saygısız, duyarsız, mutsuz çocuk. Ne yapsak bunu derken ilk o zaman “Kuraldışı’na yollanabilir, orda düzeltirler” gibi şeyler duydum. Sonrasında teyzemden 18. yaş hediyesi olarak bir NLP workshopına yollayalım teklifi çıktı. Tabii inadım ya sırf onlar istiyor diye gitmeyeceğim. Ama bir yandan da içim bomboş, arayış içindeyim, kendimi geliştirmek istiyorum. Sonra tuttum 1 sene yurtdışında yaşamaya gittim. Yok, yine olmadı, olmuyor. Neyse, ben yine de gitmeyeceğim Kuraldışı’na.

İlk gün gittim yine asabiyim ya nasıl geçti diyorlar. Kötü, iğrenç, gönderdiniz beni buraya, boş yere dershaneyi de kaçırdım falan diyorum. Hâlbuki içten içten hoşuma gidiyor, nasıl mutluyum, çekti resmen. Aradığım soruların cevaplarının, aynı frekansta olduğum beni gerçekten anlayacak insanların burada olduğunu biliyordum. Kuraldışı benim için bir anda kendimi güvende ve rahat hissettiğim, olduğum gibi olduğum tek yer olmuştu. Sınav senemin bitmesini bekledim, her işimi hallettim kafam rahat bir şekilde koştur koştur geldim.

Evet, o ilk günkü kızla kesinlikle aynı değilim. Bu bitmeyecek gelişim sürecinin hâlâ başındayım belki, ama şuna yüzde yüz eminim ki kendisine, ailesine, çevresine, bütüne çok daha yararlı, çok daha bilinçli bir Naz var.

Ben burada sevginin ne olduğunu öğrendim. Gülmeyi, ağlamayı, şefkati, öfkeyi, affetmeyi samimiyeti her şeyin gerçeğini, içinde bulunduğumuz sanal dünyaya oranla gerçek bir şeyler öğrendim. Şu kapıdan girdiğimiz an kim olduğumuzun önemi yoktu. Öyle bir yer ki burası bazen en üzüldüğün, bazen en eğlendiğin yer haline gelebiliyor. Varmak istediğinde kendiliğinden daha da içine çekiyor, kaçamıyorsun. Hep farkındasın ve hep büyüyorsun.

Kim olmak istediğimi gördüm. Kendimden sonra bedenimin dilini çözdüm. Bir insanın, başka bir insana verebileceği bundan daha büyük bir hediye var mı? Tabii bu süreçte beni ite kaka yollayan ailem hala Yaşam Okulunu bitiriyor olmamın şokundalar. O tembel, mutsuz, isteksiz Naz’ın hâlâ buraya aylarca nasıl geldiğini anlayabilmiş değiller. Dediğim gibi burası farklı bir yer. Kuraldışı anlatılmaz anca yaşanır.

Öncelikle Nil ve Saim olmak üzere asistanlar ve katılımcı arkadaşlarımın hepsine teşekkür ederim. Bana beni kazandırdınız. Son olarak hayatımda tanışıp tanışamayacağım bu özel ve güzel insanlara tekrar teşekkür etmek istiyorum. Nil ve Saim iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Seyhan Ergin / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Diş Hekimi (47yaş) / İstanbul

Pek çok workshoptan sonra gelen bu workshop ile düğümler ve halkalar birer birer çözüldü. Genç yaşlarımdayken almadığıma üzüldüm. Çocuklarımın da Yaşam Okulu’ndan geçmesini arzuluyorum. Onların da istediğini anladığım gün gelmeleri için destekleyeceğim.

Gölgelerden Aydınlığa / Gizay Akdoğan/ 18-19-20-21 Mayıs 2017 / (24 yaş)/İstanbul

Hayatımın similasyonunu yaşadığım, kendimi sabote ettiğim yerleri gördüğüm, affetmenin kelime anlamı dışında aslında ne olduğunu fark ettim. Affetmenin, gölgelerimle barışmanın, kendimle bütünleşmemdeki en önemli adım olduğunu gördüm. Ve bu benim yaşam okulundaki en son workshopım. Hayatıma kendimi katmak dışında bir sürü insan kattım. 24 senelik hayatımdaki en güzel deneyim. Hepinize şükranlarımı sunuyorum. Sizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Belma Akbaş / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Şirket Ortağı (47 yaş)/İstanbul

Kuraldışının katıldığım her workshopından bir farkındalıkla ayrıldım. Bu workshop ise tam bir felaket aydınlanması, farkındalığı idi. İçim buruk, kalbim yorgun ama atabileceğim adımlar için cesaretli ve umut doluyum. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Esin Uçar / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Öğretmen (31 yaş) / İstanbul

Bu workshop ie ortaya çıkan birçok yönümüz ile tanıştık, kabul etmediğimiz, reddettiğimiz yönlerimizi kabul etmek kucaklamak ve özgürleşmek çok değerli. Kabul etmeden özgürleşemiyoruz. Ben her şeyimle bir bütünüm ve değerliyim. Teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Tuğba Taşer Süer / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Mimar (35 yaş)/İstanbul

Kendime giden yolda koşarak devam ederken aslında benimle gelen kaç ben varmış. Bu benlerin kaçı bana engel, kaçı aslında çok yarayacakken ortalıkta yokmuş. Ben ve gölgelerim. Artık hep beraber daha iyi bir Tuğba’ya daha hızlı ilerliyoruz.

 Gölgelerden Aydınlığa / Sezin Aksin Başkan / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Yönetici (40 yaş) / İstanbul

Kendini tanıma yolculuğunda öğrendiklerimi hazmetme ve kabullenme süreci oldu bu workshop. Değiştirme gücüne sahip olduğumun farkına vardım. Tüm gölgelerim ile bir bütün olmayı seçiyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Rezan Dönmez / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Reklamcı (38 yaş)/İstanbul

İnsanın kendisiyle tanışması, iç dünyasını anlayabilmesi gerçekten çok zor bir durum. Ambale oluyorsun ama sonrasında gölgelerinden kurtulmaya başlamak, nasıl kurtulacağını öğrenme süreci çok keyifli. Hayat kurtarıyor diye düşünüyorum. Geçirdiğim 4 günlük süreç için şükran duyuyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Merve Aral / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Reklam, Satış (38 yaş) / İstanbul

Kendinizle Yüzleşin workshopından sonra aldığım Gölgelerden Aydınlığa olunca halkaların birbirleriyle nasıl da dans ederek eklendiğini görmek çok keyifliydi. Kendinizle yüzleşirken başkalarıyla ilişkimizi ve başkalarının gözündeki Ben’i görürken bu workshopta Ben’in Ben’le ilişkisini gördüm. Benim Ben’le his ilişkisi yokmuş meğerse olan şeyde sağlıksız, ucube bir şeymiş. Gölgelerimden aydınlığa kavuştukça içindeki Ben’i keşfederek varlığına kavuşmak ayrı bir heyecandı. Sanki uzun zamandır görmediğim dostuma kavuştum. Beni bana kazandıran workshop oldu. Kuraldışı’na sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Şule Öztürk / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Ev Kadını (47 yaş)/İstanbul

Bu workshop da yine beklentilerimi aştı. Gerçi beklemiyorum artık, sadece elimden geldiğince tüm kanallarımı açarak, her şeyi öğrenmeye, deneyimlemeye, hayatıma katmaya odaklanıyorum. Her seferinde şaşırıyor, hayran kalıyorum. Verdiğiniz araçlar, keşke uçaklardan tüm dünyaya dağıtılsa, tüm insanlık faydalanabilse… Sevgilerimle…

Gölgelerden Aydınlığa / Ceren Kubilay Papageorgiou / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Avukat (36 yaş) /İstanbul

Diğer workshoplardan farklı, daha içe dönük bir workshoptu. Meditasyonlar beni iç dünyama götürdü ve fark etmem gereken noktaları gösterdi. Yavaş yavaş ilerlediğim bu yolun her basamağı beni kendime bir adım daha yaklaştırıyor. Teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / Aykut Süer / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Finans-Muhasebe (35 yaş)/İstanbul

Kendinizle Yüzleşin workshopından sonra kendime çevirdiğim oklar canımı acıtsa da yaşadığım farkındalıklar, kendim olma, kendimi tanıma yolculuğumda çok şey kattı bana. Bu workshop ile bir adım daha yaklaştım özüme. Teşekkür ederim.

 Gölgelerden Aydınlığa / Berna Demircioğlu / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Satış (31 yaş)/İstanbul

Aynen söylendiği gibi Gölgelerden Aydınlığa. Karanlıklar içinde nelerle yaşadığımı görüp onlarla uzlaşma yapıp beyaz, aydınlık olana çıkmak ne kadar keyif verdi, anlatamam. En güzeli aydınlığın içinde her sabah baktığım gözlerimden şu an çıkan ışıkları insanlarla paylaşmak. Erdemli insanım diye gezerken yapmam gereken daha çok şey varmış ona da şahit oldum, yüzleştim. Özdeyişler boşa söylenmemiş. Kişi gerçekten kendinden biliyor işi. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Özlem Karaaslan Cengiz / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Doktor (34 yaş) / Sivas

Gölgelerimiz bizi aydınlığa çıkaracak çok değerli araçlarımız ve bize mesajları var. Bu mesajları doğru okumak ve kendi gelişimimize hizmet için harika bir fırsat. Emeğinize sağlık.

 Gölgelerden Aydınlığa / Nur Filiz Erol / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Doktora Öğrencisi (31yaş) /Ankara

Yaşadıklarımı, fark ettiklerimi, hissettiklerimi kâğıda dökmek hiç bu kadar zor olmamıştı. Çünkü öyle bir bağ ki hayatla kurduğum, bunu anlatması zor. Evet, önce insanın ne kadar dipte olduğunu açık yüreklilikle ve cesaretle kabul etmesi gerekiyor, yukarı sıçrama için. Dipteyim, öyle ki olabilecek en dip yerdeymişim gibi hissettiğim zamanlar oldu bir önceki workshopta. Dışa ördüğüm o duvar ne kadar güçlüymüş! O kadar güçlü ki içteki “ben” e ulaşmak için onu yıkmaya çalışmak kendime ihanet gibi. Yani bilinçaltım tarafından öyle algılanıyor belli ki. Ama savaşmıcam ya. Bilinçaltımla da savaşmıcam, kimseyle, başta kendimle savaşmıcam. Yeter! Savaş, savaş, savaş hayır nereye kadar.

Gölgelerden Aydınlığa / Canan Koç / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Öğretim Görevlisi (49 yaş)/Sivas

Bu workshop kendimle ilgili bilmediğim yönlerimi görmemi sağladı. Sahip olduğumuz iyi kötü pek çok özellikleri keşfetmemizi, olumsuz özelliklerimizin üstesinden gelmemizi sağladı. Kendimizde gördüğümüz, görmediğimiz olumlu olumsuz pek çok özelliğin aslında insanca olduğunu öğrendik. Bu farkındalık bizim olumsuz yönlerimiz düzenlememizi sağladı. Beyaz ve siyah gölgelerimizi görmemizi sağladığınız için, kendimizi ve başkalarını affetmemizin önemini görerek hafiflememizi desteklediğiniz için teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Burak Erol / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Tekniker (34 yaş)/ Ankara

Açıkçası bu workshopa gelirken içimde bir huzursuzluk vardı. Ne olduğunu tanımlayamadım. O huzursuzluk workshop boyunca yakamı bırakmadı. Egzersizlere, meditasyonlara hakkıyla kendimi bırakmamı engelledi. Sürekli anda olmaya çalışırken yakaladım kendimi, zihnim bir yerlere kaçıp durdu. Workshop boyunca yakamı bir türlü bırakmayan o huzursuzluğun ne olduğu sın meditasyonda resmen çarptı yüzüme. Bir huzursuzluk değildi hissettiğim, bir korkuydu. Ben yapamam korkusu. Ortaya çıkmak için son meditasyonu bekledi. Bildiğiniz sabote etti beni. Seneye bu workshopa tekrar katılacağım. Yapamamaktan korktuğum şeyi de o zaman söylerim. Ben çok güldüm, eminim sizi de güldürecek. Kuraldışı iyi ki varsın.

Gölgelerden Aydınlığa / Delal Yıldız / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Muhasebeci (45 yaş)/İstanbul

Hayatımda olmasını istediğim ışığın arayışı devam ederken, bunun orada burada olmadığı, bakmaktan hep kaçtığım yer olan içimdeki hazine odasına anahtarının yerini gösteren bir workshop oldu benim için. Işığını arayanların karanlık yanıyla yüzleşmesi oyununu oynamaya cesareti olanları davet ediyorum. Gelin hep beraber oynayalım.

Gölgelerden Aydınlığa / Nuray İrtem / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Makine Müh. (52 yaş)/Bursa

Bu workshopta beni en çok vuran kendimi affetme egzersiziydi. Ne kadar çok affedeceğim beni durduran şey olduğunu gördüm. Kendimi affettim. Kendimi seviyorum. Yoluma devam ediyorum. Hepinize teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Selva Damlacı / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Yönetici Asistanı / İstanbul

Kuraldışı’nda son workshopım. Yoğun egzersizlerle kendi içimde derin bir yolculuğa çıktım. Gölgelerimle buluştum, onların bana verdiği mesajları duydum., anladım. Kendimi sevmemin, kendi önümde bilincimin yaratmış olduğu engelleri gördüm. Ve onlardan emin adımlarla özgürleşiyorum. Yaşam dengede olma hali. Hem hemlerin hayatımda daha fazla yer alacak. Kuraldışı’na sonsuz teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / İlknurKaraca Avcı / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Emekli Bankacı (46 yaş)/İstanbul

Bu workshopta kendi kişiliğimizin derinlerine indik. Kişiliğimizin gölgede kalan yönlerini açığa çıkardık, onlarla yüzleştik. İçimize baktıkça şaşırdık, içimize baktıkça ürperdik, içimize baktıkça kendimiz daha çok tanıdık. Sevgi vermeyi başarabilmek için önce insanın kendisini sevmesi gerekiyordu, bunu anladık. Kendimizi sevmemiz içinse önce kendimize attığımız kazıklardan, kendimize yaptığımız haksızlıklardan ötürü kendimizi affetmemiz gerekiyordu. Gölgelerden aydınlığa ancak yüzleşerek, kabul ederek, korkularımızı görüp onları dönüştürerek çıkabilirdik. Ve biz bu yola çıktık. Bu yolu bize gösterenlere teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / Baran Doğan / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Öğrenci (20 yaş)/İstanbul

Hayatınızda yaptığınız ve neden yaptığınız bilmediğiniz şeyleri, neden yaptığınızı anlamak için en doğru workshop. Bir bütün olmanız ve hayata farklı bir açıdan bakabilmeniz için bir fırsat. Herkesin bu workshopa katılmasını muhakkak öneriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gizem Akdoğan / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Oyuncu (29 yaş)/ İstanbul

Beyaz gölge, siyah gölge nedir? Benim içimdeki hem iyiyi hem kötüyü sevebilir miyim? Evet, sevebilir ve onları bilerek potansiyelimi daha da arttırabilirim. Bu workshopta kendimi nasıl daha fazla kucaklayabilir ve nasıl yüklerimden kurtularak kendi yolumda ilerleyebilirim sorularının cevaplarını buldum. Soru soruyu doğurdu tabii ki. Yol uzun. Bu workshopta da epey yol kat ettiğimi hissediyorum. Daha güvenli, daha kararlı ve daha çok kendimi kucaklayarak hayatıma devam ediyorum. Sizi çok, çok, çok seviyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Ziynet Kavaklı / 18-19-20-21 Mayıs 2017 / Gıda Müh. (46 yaş) /İstanbul

Yaşam Okulunun son workshopı olarak aldığım Gölgelerden Aydınlığa, PİKİ ve diğer workshopların tamamlayıcısı gibi oldu. Eksik kalan son parça da tamamlanmış gibi hissediyorum, affetmeye ve affedilmeye ne kadar ihtiyacım olduğunu, sürekli yaşadığım tekrarların da aslında geçmişte bırakamadığım veya vazgeçmediğim affedememe duygusu olduğunu fark ettim. İçimde hissettiğim boşluğu, yaşam sevinciyle, coşkusuyla nasıl doldurabileceğimi bir kez daha gördüm. Kuraldışı sayesinde ruhumun, bedenimin, benliğimin değerini anladım, içimdeki Ziynet’in beni nasıl sevdiğini ve benim de ona sevgi ve şefkatle sarılmam gerektiğini öğrendim. Herkese şükran duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Özge Ersoy /11-12-18-19 Haziran 2016 / Yönetim Kurulu Asistanı (38 yaş) / İstanbul

Her eğitimde biraz daha kendimi tanıyıp, farkındalıklar kazanıyorum. Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde gölgelerimle tanışıp, onları olduğu gibi kabul edip, daha iyi bir versiyonum olma yolunda bir adım daha ilerledim. Gelecek eğitimleri, kendime olan yolculuğumu heyecanla ve merakla bekliyorum. Nil ve Saim şükranlarımla, teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / Ufuk Kasımoğlu / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Peyzaj (55 yaş) / İstanbul

Yüzleşme eğitimi, ardından Gölgelerden Aydınlığa… Kuraldışın’da kendimle çıktığım bu yolculukta her geçen gün keşfedilmemiş yanlarımı keşfediyor, kendimle ilgili bilmediğim özelliklerimle tanışıyorum. Bu sürprizlerle, armağanlarla dolu bir yolculuk… Her eğitimden öyle kazançlarla dönüyorum ki! Her geçen gün geliştiğimi, değiştiğimi fark ediyorum. Bu çevreme de yansıyor. Bir umut beliriyor içimde, bu dalga dalga toplumda yayılacak bir ışık adeta. Bir kişinin aydınlanması, o ışığı başkalarına yansıtması demek. Nil ve Saim iyi ki varsınız. İyi ki yolum buradan geçmiş. Teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / Nebahat Soyugüzel / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Bankacı (47 yaş) / Keşan

Çok keyifli ve güzel bir eğitimdi. Bu eğitimde pek çok sorunumun cevabını buldum. Özellikle bazı egzersizlerden sonra üzerimden çok büyük yükün kalktığını hissettim. Siyah ve beyaz gölgelerimi gördüm. Alt kişiliklerimi öğrendim. Kızgınlık ve kırgınlık hissettiğim kişileri nasıl affedeceğimi öğrendim. Benim için çok faydalı bir eğitimdi. Başta Nil ve Saim olmak üzere Burak, Deniz, Sema hepinize çok teşekkür ediyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Cansın Kardelen / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Tıp Öğrencisi   (21 yaş) / İstanbul

“İyi insan olmaktansa bütün insan olmayı tercih ederim” demiş Jung. Bu eğitimde kötü saydığımız duygularımızı ve alt kişiliklerimizi kendimize kattık. Kendimize daha çok yaklaştık, kendimizi biraz daha tanıdık. Kuraldışına geldiğimden beri daha doyumlu, mutlu, huzurlu bir yaşam sürüyorum. . Başta Nil ve Saim’e ardından Burak, Deniz, Sema hepinize çok teşekkür ediyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Hande İlsever / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Satış-Pazarlama Sorumlusu (39 yaş) / İstanbul

Kendinle Yüzleş eğitimini takiben Gölgelerden Aydınlığa eğitiminin olması hiçbir şeyde tesadüf olmadığı gibi, bu da tesadüf değil. Harika bir eğitimdi. Aldığım birinci mesaj siyah ve beyaz gölgelerimizin hepsinin bizde olduğu ve potansiyelimize onların farkındalığı ve harmonisiyle ulaşacağımız. İkinci mesaj ise “affediş”. Başkaları ve kendimi affetmemin beni bu kadar hafifleteceğini, düşünce, duygu dünyamda bu kadar çok alan açabileceğini bilmiyordum. Fiziki bedende rahatlık ve zihinsel huzurla bu sezonun son dersini bitiriyorum, yanımda yaşam okulu kütüphanesinde edindiğim güzel, değerli kitaplarımla. Saim ve Nil Gün benim için çok özelsiniz. Sizleri çok seviyorum. Teşekkürler. Sevgilerimle.

 Gölgelerden Aydınlığa / Dilara Akkuş / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Bankacı (46 yaş) / İstanbul

Bu benim son ve en ağır geçen eğitimimdi. Her eğitim bir başka duyguyu doğurdu, benden yeni bir ben çıktı ortaya. Bu ortaya çıkan yeni Dilara’yı çok sevdim. Nefes aldığımı, gerçekten yaşadığımı hissediyorum artık. O depresif, yaşama küskün, kızgın kırgın, kavgalı Dilara yok artık. Tam tamına 9 ay 5 gün sonunda benim doğumum gerçekleşti işte. Bu tabii ki Kuraldışı’nın güzel insanları Nil ve Saim sayesinde oldu. Duayenlerimin bana açtığı o güzelim yolda, bilincimle, yüksek benimle, yeni hayatıma doğru yol alacağım büyük bir keyifle. Bana kattığınız her şey için binlerce teşekkür. Sizlerle kesişen yolumda beni bana aynaladığınız için, hayata yeniden bağlanmamı sağladığınız için, duygularımı kontrol edebilmeyi bana öğrettiğiniz için binlerce teşekkürler. Bugün Yaşam Okulundan mezun oldum. Ve aslında hayat şimdi beni bekliyor. Yaşamdan tat almak artık baş amacım ve bütüne katkı yapmak benim için çok değerli. Sizi çok seviyorum Nil ve Saim.

 Gölgelerden Aydınlığa / Nehir Bora / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Tekstil Tasarım (43 yaş) / İstanbul

Eğitimler ilerledikçe her geçen gün farkındalık ve yüklerimi boşaltmamda, bastırmış olduğum duygu ve isteklerimi çıkarmamda doz doz bir artış ve kendimi kabul yaşıyorum. Umarım ışığına yolculuk eden herkesin yolu Nil ve Saim’le kesişir.

 Gölgelerden Aydınlığa / Azmi Delibalta / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Mimar (60 yaş) / İstanbul

Nil ve Saim, yine bir eğitimin bitmesiyle hayatımıza güzel şeyler katma fırsatı bulduk. Tekrar bağlantı yolunda ilerlemeye, yeni eğitimlerle hayat devam edecek. Bunu merakla ve de heyecanla bekliyorum. Bugün sertifika alan arkadaşlarımı kutluyorum. Her hallerinden duygularına olan hâkimiyetleri ve farkındalıklarıyla çok yol almış olduklarını gözlemleyebiliyorum. Kendi adıma bunu en kısa zamanda eksik eğitimleri tamamlayarak ben de yapmak istiyorum. Yeni eğitime kadar hepinizi özleyeceğim. En kısa zamanda görüşmek üzere hoşça kalın.

Gölgelerden Aydınlığa / Beytiye Beyazıt / 11-12-18-19 Haziran 2016 / İngilizce Öğretmeni (51 yaş) / Bursa

Gölgeler eğitimi kendimi tanıma, kabul etme, sevme, artı ve eksi yönümle barışma ve uyum içinde kendime katma yolculuğumun son durağıydı. Bu uyumu yakalamadan birey olmak, tam ve bütün olmak imkânsız. Bana kendimi kazandırdığınız için sevgili Nil ve Saim, ömür boyu sizlere şükran duyacağım. İyi ki varsınız. Sağlıkla, mutlulukla hep aramızda olun, ışık saçmaya devam edin. Siz çok seviyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Filiz Yılmaz / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Mühendis (49 yaş) / İstanbul

Gene çok güzel, yararlı, insanı ayrı boyuta taşıyan bir eğitim. Yaşamımı daha mutlu, huzurlu ve etrafıyla barışık geçirmek isteyen herkesin bu eğitime katılabilmesini dilerim. Çok sağ olun Nil ve Saim. İyi ki varsınız.

 Gölgelerden Aydınlığa / Asude Atılgan / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Kredi Değ. Yön. (31 yaş) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi beyaz ve siyah gölgelerimin farkına varmama, kabul etmeme, kendimle barışmama, kendimi affetmeme, başka insanları affetmeme, özgürleşmeme, yaratıcılığımı ortaya çıkarmama yardımcı oldu. Nil, Saim, stajyerler arkadaşlar Sema, Burak, Deniz teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Seda Kostik / E11-12-18-19 Haziran 2016 / Editör (34 yaş) / İstanbul

Gölgeler eğitimi, bütün insan olma yolunda tüm duygularımla “barış anlaşması” imzalamamı sağladı. Duygularımı iyi veya kötü olarak değil, yönetilmiş veya yönetilmemiş olarak tanımlamayı öğrendim. İçimden atmaya çalıştığım duygularım, gözüm, elim gibi bütünlüğümün bir parçası. Hangi insan kolunu elini bile isteye kesip atmak ister ki? İyi ya da kötü olmak değil, bütün olmak insan gelişim yolculuğunun en büyük amacı. Çok teşekkür ediyorum Saim, Nil, Sema, Burak, Deniz.

Gölgelerden Aydınlığa / Demet Şenol / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Eğitim Koordinatörü ( 45 yaş) / İstanbul

Yaşam Okulunun bütün muhteşem eğitimlerinden sonra bir başka süper eğitim daha. Karanlık ve aydınlık gölgelerimizle tanıştık ve çok farkındalık yaşadık. Kendimizde olan ama bir şekilde gömülü kalan güzel özelliklerimizi çıkardık. Geçmişin esaretinden kurtulduk. Kendimiz affettik. Her eğitimde olduğu gibi sırtımdan attığım yüklerle özgürleştim, içim mutluluk, huzur ve sevgi ile kaplandı. Artık bundan sonraki hayatımda özgürüm ve güçlüyüm. Eğitimin her bir saniyesi çok değerli bir hazine. Umarım ki herkesin yolu Kuraldışından geçer ve benim içimde yaşadığım mucizeleri onlarda yaşarlar. Nil ve Saim beni bana hediye ederek, hayatımın en muhteşem hediyesini verdiniz. Her şey için sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız, dünyanın sizin gibi insanlara çok ama çok ihtiyacı var.

 Gölgelerden Aydınlığa / Nigar Başaran / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Hemşire (31 yaş) / İstanbul

Özellikle bu eğitim benim için çok faydalı oldu. İş yerimde sevmediğim iş arkadaşlarımı görünce strese giriyordum ve elim ayağım titriyordu. Buradaki egzersizlerden sonra artık gayet rahatım. Bu benim için çok iyi bir gelişme. Her şeye farkındalıkla bakıyorum. Haz odaklı yaşamayı seçiyorum. Yaşadığım her anın kıymetini ve değerini bilmeyi seçiyorum. Şükran ve uyum içinde sonsuzluğun bir parçası olarak ve anda kalarak yaşamayı seçiyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Metin Balcı / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Tekstil (52 yaş) / İstanbul

Yaşam okulunun son eğitimi olan Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde içimizdeki olumsuz duyguları nasıl iyiliğe çeviririz ve egomuzu nasıl törpüleriz, günlük yaşantımıza katıp daha kaliteli bir yaşam nasıl süreriz gibi değerli bilgileri aldık. Bundan önceki eğitimlerin verdiği bilgilerle bunları birleştirip yeni sürprizleri göreceğim için şimdiden heyecanlanıyorum. Bundan önceki eğitimlerde öğrendiklerimi nasıl yaşamıma kattıysam bu eğitimlerdeki öğrendiklerimi de büyük bir özenle uygulayacağım.

 Gölgelerden Aydınlığa / Demet Funda Işık / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Bankacı (38 yaş) / İstanbul

Diğer eğitimler gibi çok faydalı buldum, kendimde birçok değişimler ve farkındalıklar yaşadım. Her şey için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Sizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Dilek Palabıyık / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Emekli (46 yaş) / İstanbul

Aldığım mükemmel birçok eğitim üstüne eksik olan nedenini anlamlandıramadığım birçok farkındalık yaşadım. Neden yaptığımı bilmediğim durumlar için, alt kişiliklerimi bulup anlamlandırmanın bana çok faydası oldu. Gölgelerimi ve aydınlık yüzümü yaşadım. Kendimi bütün insan olma yolunda ilerlerken buldum. Ben, beni daha çok sevdim yürüyerek geldiğim eğitimden koşmayı öğrenerek ayrıldım. Tüm emekleriniz, gelişimim için geribildirimleriniz için çok teşekkürler. Burada doğdum diğer eğitimlerde emekledim, yürüdüm bu eğitimde koştum, bundan sonra yarış kazanacağım.

 Gölgelerden Aydınlığa / Yeşim Özarda / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Dr. Öğretim Üyesi (49 yaş) / Bursa

50 yıldır birlikte olduğum gölgelerimi tanımak, farkında olmak, onlarla yüzleşmek, hem keyifli hem de şaşırtıcıydı. Kendimi bu eğitimden sonra hafiflemiş ve rahatlamış hissediyorum. Aydınlığa ulaşan yolda bir koca adım daha atmış olmanın hafifliği olsa gerek. Bu yolda yürümek isteyen herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Burcu Uydan / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Yönetici Asistanı. (34 yaş) / İstanbul

Gölgelerimle yüzleşmek benim için etkileyici bir deneyimdi. Kendinle Yüzleş eğitiminden hemen sonra almak taşların yerine daha iyi oturmasını sağladı. Bununla beraber bu eğitimi tekrar etmemin gerekli olduğunu düşünüyorum, çünkü kişiliğimin yansımalarının üzerinde çalışmak benim için çok önemli. Genel olarak “Yaşam Okulu’nun” bende yarattığı farkındalığa önemli bir katkısı var. Her insanın, hayatına yön veren ve farkında olmadığı bu yanlarıyla tanışması ve barışması için çok önemli. Zekice kurgulanmış bir eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / Aynur Kılınç / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Operatör Doktor (46 yaş) / İstanbul

Bu eğitim de diğer aldığım tüm eğitimlerde olduğu gibi dolu dolu geçti. Kendi içimdeki karanlık ve aydınlık taraflarımla yüzleşmemi sağladı. Bir kez daha içimdeki bene adım attım. Emeğiniz için teşekkürler.

 Gölgelerden Aydınlığa / Özlem Pepeç / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Mimar (31 yaş) / İstanbul

İhtiyacım olan, beklediğim, aradığım tam da buymuş. Hayatımın en temel sorunu, farkında olmadan derinlerde saklıyken, günün birinde bu şekilde gün yüzüne çıkacağını tahmin dahi edemezdim. Farkındalıklarla birlikte gelen karar, inisiyatif ve düşünce değişikliği sadece o sorun üzerindeki etkiden ziyade, onun üzerine kurulan birçok mekanizmayı daha yıktı ve temizledi. 16 yıl sonra ferahlamak, hafiflemek, yüzleşmek… İnanılmaz özgürleştirici bir deneyim. Teşekkürler, sevgi ile.

Gölgelerden Aydınlığa / Kübra Cirit / 11-12-18-19 Haziran 2016 / İş Analisti (32 yaş) / İstanbul

Ya hiçim ya da her şeyim değil. Hem hiçim, hem de her şeyim. Gölgelerimi, gölgelerimin nedenlerini, niçinlerini, her gölgemi kabul etmemi sağladınız. İyi ki varsınız.

 Gölgelerden Aydınlığa / Mine Kırkağaçlı / 11-12-18-19 Haziran 2016 / İç İletişim ve Sosyal Sorumluluk (38 yaş) / İstanbul

“Gölgelerden Aydınlığa” Kuraldışından aldığım dokuzuncu eğitim oldu ve bugün “Yaşam Okulundan” mezun oldum; sertifikamı aldım. Bu sertifika hayatımın en önemli sembollerinden biri oldu. Kendimle tanışma ve en iyi versiyonuma doğru gerçekleştirdiğim yolculukta en yüksek sıçramayı burada gerçekleştirdim. Burada eksilttim yüklerimi, maskelerimi. Beni kendimle tanıştırdığınız; bana kendimi kazandırdığınız için şükran duyuyorum. Gölgem ve aydınlığım, ikisi de benim. İkisi de gerçek… Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum.

 Gölgelerden Aydınlığa / Ebru Öner / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Grafiker (39 yaş) / İstanbul

Merhaba, gölgeler eğitimi diğer eğitimler gibi dolu dolu geçti. Müthiş deneyimler yaşadım. Kendimi giderek daha fazla özgürleşmiş hissettim. Ve tabularımı yıkmamı sağladı. Söyleyemeyeceğim dediğim şeyleri büyük bir cesaretle söyledim. Benim için cesaretin kapısını sonuna kadar açan bir eğitim oldu. Müthiştiniz, iyi ki bu eğitimi de aldım. Ve ben Yaşam Okulu’nu bugün tamamlayan biri olarak tek dileğim büyük küçük herkesin bu eğitimden geçmesi ve yollarının buraya düşmesi. Sizleri seviyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Erden / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Bankacı (39 yaş) / İstanbul

Anlam arayışı yolculuğunda, yolumun Kuraldışı’na düşmesi çok büyük bir ayrıcalık. Gölgeler eğitiminde duygu, davranış, düşünce boyutunda ahenk bozucu seslerinizi tespit edebilir, kendinizi kutlayıcı tüm güzelliklerinizi anlayabilirisiniz. İnsan olma ve dünyaya anlamlı bir hediye bırakmanız için bu eğitim çok önemli bir yol gösterici nitelikte. Kendinizi bilmek, tanımak, duygularınızla yüzleşmek, kabule geçmek ve zihninizdeki ve duygularınızdaki tıkanıklıkları tespit etmek ve çözmek için çok yardımcı. Yüzleşmeye cesareti olan, olmayan; ancak huzurlu bir yaşam isteyen herkese, iç gerginliklerini görmek çok yol aldıracaktır.

 Gölgelerden Aydınlığa / Merve Uçar / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Oyuncu (27 yaş) / İstanbul

Yine harika bir eğitimdi. İnsanın kendisiyle yüzleşmesi, gölgelerini fark etmesi ve bunu kabulü ne güzel. İyi ki bu eğitimlere katıldım, iyi ki varsınız. Teşekkürler, çok teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Fikriye Günay / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Sigortacı (36 yaş) / İstanbul

Bu eğitimde ben olan beni tanımanın mutluluğu içerisindeyim. Herkese de kendini tanıması için tavsiye ederim. Bastırılmış benliklerinizi görebildiğiniz harikulade bir eğitimdi. Buradan aldığım motivasyonla hayatımda birçok şeyin değiştiğini söyleyebilirim.

 Gölgelerden Aydınlığa / Özlem Kuyucuoğlu / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Sigortacı (28 yaş) / İstanbul

Gölgelerimiz… Dün, bugün ve gelecek… Bizim olan siyah ve beyaz gölgelerimizi tanıma, tanışma ve sahiplenme eğitimi. Affetmeyi ve affedilmeyi öğrenerek özgürleşmenin ve bağımsızlığa kavuşmanın tadını çıkarmak için bu eğitimi tercih etmelisiniz. Eğer kendinize hep kızıyor ve suçluyorsanız neden hep aynı şeyleri yaşıyorum diyorsanız bu deneyimi yaşamalısınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Kübra Gökçay / 11-12-18-19 Haziran 2016 / Y.Kimya Müh. (40 yaş) / İstanbul

Bu eğitim özellikle ailemle yaşadıklarımla yüzleşmeme fırsat verdi. Egzersizler çok etkileyiciydi. Önceki eğitimlerde verilen ancak tam da bir konuma oturtamadığım pek çok nokta yerlerine oturdu. Yaşam coşkusunun nasıl bir şey olduğunu sanıyorum ilk defa hissettim. Burada kazandıklarımı yaşamıma katmak tüm dileğim. Buna katalizör olduğunuz için teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ali İpram / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Eğitim Müdürü/Citroen (43) / İstanbul

Bu eğitim benim yaşam okulundan mezun olduğum eğitimdi. Evet ben Piki’ler dahil tüm eğitimleri aldım, benim öğrenecek, geliştirecek bir şeyim kalmadı sanmıştım. Bu eğitimin sonunda anladım ki eğitimin adı gibi birçok yüzleşecek GÖLGEM varmış. Bu eğitimde de kendime kattığım farkındalık için önce kendime Nil’e, Saim’e ve tüm katılımcılara en içten şükranlarımı sunuyorum. Evet, Kuraldışı anlatılmaz yaşanır.

Gölgelerden Aydınlığa / Arzu Özden / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Ticaret (42) / Ankara

Her bir eğitim kendimize yolculuğu hızlandıran, kolaylaştıran eğitimler. Puzzle gibi. Her bir eğitim puzzle’ın bir parçası. Nil, Saim iyi ki varsınız. Love you foreveerrrrr 

Gölgelerden Aydınlığa / Ayfer Gültekin / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Mimar (48) / İstanbul

Gölgeler tam olarak gölgelerden aydınlığa oldu yaşam. Kendimi tanıdım. Nasıl tarif edeyim ki? 3 ay tatile giriyor Kuraldışı diye üzgünüm. Burada inanılmaz, mutlu, paylaşım dolu bir eğitim yaşadım.

Gölgelerden Aydınlığa / Berk Seval / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Yaş: 57 – Meslek: Hollanda Konsolosluğu –

Bu eğitimin gerçekten faydalı olması için naçizane tavsiyem önce birkaç Kuraldışı eğitiminin alınması gerekliliğidir. Sanırım ben bu yolun başında biri olarak samimiyeti ve bilgeliği ile yön gösteren güzel insanlar Saim ve Nilciğime sonsuz teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Birgül Sipahioğlu / 13-14-20-21 Haziran 2015 / İşçi (52 yaş) /Almanya

Kendimi tanıma yolculuğunda başladığım eğitimlerden gölgelerimle tanıştım. İçimde barındırdığım beyaz ve siyah gölgelerimden habersiz ya da oralarda bir yerlerde olduğunu bilsem bile kabul etmek istemediğim gölgelerim… Ve ben bu gölgelerimle tanışırken bile sadece kabuğu çatlatabildim. Kabuğumu kırmam için daha çok yolum olsa da, bu yolda ışık tutacak, yolumu aydınlatacak rehberlerim Nil ve Saim’in olması içimi rahatlatıyor. Onlardan aldığım ışıkla kendimi ve etrafımdakileri aydınlatıyor, varlıkları ve emekleri için şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki Kuraldışı’ndayım.

Gölgelerden Aydınlığa / Burak Arı / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Sabancı Holding / Yönetici – Strateji İş Geliştirme (36) / İstanbul

Yine Kuraldışı bana hayatımı kazandırdı. Bilinçaltımın derinliklerinde harikulade bir yolculuğa çıktım. Ağladım, güldüm, etkilendim, şaşırdım. Adeta mistik bir deneyim yaşadım. Evren ile bir olma hissini tüm hücrelerimde hissettim. Sonra müthiş bir dinginlik… Kuraldışı’nın büyüsü de bu işte; her eğitim ayrı bir duygu karnavalı, ayrı bir farkındalık seli.

Gölgelerden Aydınlığa / Canan Özalp / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Altron/Yönetici (30) / İstanbul

Gölgelerle barışmak aydınlığın anahtarı… Kim olduğunu bilmek isteyen, ben değilsem kim, şimdi değilse ne zaman, diyen herkesin bu yolculuğun hazzına varmaları ümidi ile… Her şey için çok teşekkürler. Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Değer S. Şahin / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Öğrenci (26) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi, benim için çok önemli bir eğitim. Kendimi yeniden yeniden bulduğum bir eğitim. O yüzden ikinci kez aldım ve ilkinde gözden kaçırdığım ve görmezden geldiğim gölgelerimi fark ettim, onlarla yüzleştim, potansiyelimi gördüm. Yaşama yeniden bağlandım ve daha da sıkı. Sevginin her kapıyı açtığını bir kez daha egzersiz ve meditasyonlarla birçok kere deneyimledim. Gerçek aydınlığı, ışığı görmek isteyenler, sonuç odaklı yaşayıp da bir türlü keyif alamayanlar, bu eğitime mutlaka gelin, yolun, sürecin hazzını alın. Kendinizle olmanın keyfini yaşayın.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Irmak / 13-14-20-21 Haziran 2015 / (41) –

Beni ben yapan, yolumu bulmamı sağlayan, potansiyelimi, yeteneklerimi fark etmemi sağlayan, en önemlisi BÜTÜN olmanın ne demek olduğunu öğreten harika bir eğitimdi. Meğer ben ne kadar donanımlıymışım. Sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız, iyi ki varız.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Kadıoğlu Arı / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Avukat (44) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi, kendimi tanıma sürecimde, kendimle ilgili önemli farkındalıklar yaşamamı sağladı. Kör alanlarımla ve potansiyelimle yüzleştim. Gölgelerimle tanıştım. Asla sahip olmadığımı düşündüğüm özelliklere sahip olduğumu fark ettim. Gölgelerimi keşfettikçe kendimi sevme yolunda bir adım daha attım. Kendime karşı da anlayışlı, duyarlı, sevgi dolu olmayı öğrendim. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Özgür Yalazan / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Endüstri Mühendisi (30) / Ankara

Gölgeler, gölgeler, gölgeler… Siyahıyla beyazıyla hepsi bana ait, hepsi beni oluşturan gölgelerim. Önce kendimle bütünleşmeyi, sonra da bir zerresi olduğum bu evrenle bütünleşmeyi öğrendim bu eğitimde. Affetmenin dayanılmaz hafifliğini yaşadım. Ama önce kendimi affetmemin asıl önemli olduğunu, aslında birini affetmemenin bize nasıl yük olduğunu öğrendim. Beni yüklerimden kurtardığınız, kabuklarımdan sıyırıp özüme ulaşmama bir adım daha yaklaştırdığınız için size sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız…

Gölgelerden Aydınlığa / Derya Ferhan Erden / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Yönetici Asistanı (37 yaş) / İstanbul

Kuraldışı’nda eğitim almak demek; hep yemek istediğin ve hiçbir yerde bulamadığın o leziz yemeğin bulunduğu yer. Dinlemekten hiç bıkmayacağın kendi müziğini yarattığın stüdyo. Görmek istediğin ve dünyadaki tüm güzel resimlerin bulunduğu müze. Yaşamadan bilemezsiniz! Balın tadını bilmeyen birisine anlatmak gibi… Kendinize bu deneyimi yaşatın.

Gölgelerden Aydınlığa / Erbil Aydınlı / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Görkem Hukuk / Avukat (37) / İstanbul

Bu benim beşinci eğitimim. Her katıldığım eğitim benim daha da rahatlamamı, sınırlarımdan kurtulmamı, kendimle ilgili daha çok şey öğrenmemi, potansiyelimin farkına varmamı, korkularımla yüzleşmemi sağladı. Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde özellikle, korkularımla yüzleşmeyi ve yapabileceğime inanıp yapmaya cesaret edemediğim, aslında potansiyelimin olduğunu öğrendiğim durumlar oldu. Bunun için kendimi çok daha güçlü, özgürleşmiş ve huzurlu hissediyorum. Nil’e ve Saim’e sonsuz şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Feray Karayel / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Şişecam (26) / İstanbul

Dibe inmeden tepelere çıkılmıyor. Bu muhteşem yolculukta bu tadı kaçırmayın. Tutun gölgelerinizin ellerinden. Kendinizle tanışmaya hazır mısınız?

Gölgelerden Aydınlığa / Firdevs Torlak / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Elektronik Müh. (50) / İstanbul

Gölgelerimle bir bütün olup özüme giden yolculukta, bir adım daha atmanın sevincini yaşıyorum. Kendimi keşfetmek, yaşamdan haz duymak, duygularımla tanışmak muhteşem bir keyif. Korkularımın yerine sevgi ekmeyi öğreniyorum. Kuraldışı’na yaşam yolculuğumda rehber oldukları için teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Hilal Şerifoğlu / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Yaşam Koçu (42) / Çorlu

Bu eğitim de diğer eğitimler gibi hayatıma çok önemli gelişmeler kattı. Ben kendimi tanıma yolculuğuna çıktığım için kendimi tebrik ediyorum. Kendimi burada bulduğum için çok mutluyum. Bu, kendimi bulduktan sonra da gelişmeye devam ediyor olduğum harika bir yolculuk.

Gölgelerden Aydınlığa / İsmail Kucur / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Yatılı Sorumlu Öğretmeni (26) / İstanbul

Gölgeler eğitimi, Kendinle Yüzleş eğitiminden sonra benim için çok ağır geçti. 2. hafta çok heyecanlı gelmiştim. Gölgelerime çarpan paylaşımlarla ringde nakavt olan boksör gibi oldum. Kalktıkça yumruk yedim, kolayını buldum elime kibrit alıp ringi ve salonu mumla aydınlattım. Derin nefes alıp verdikçe aydınlanmaya başladım. Bilincim ve bilinçaltım makro aydınlanmaya başladı. Yaşamımdan keyif ve haz almaya başladım. Nil’in yüz ifadesi, davranışı, benim yaşamımdaki İsmail olduğumu hatırlattı. Hayatımı yaşarken olumsuz ne kadar şey varsa çekim yasasını çok iyi uyguluyordum. Gaflet uykusundan uyanmaya başladım, yaşam kurallarının değişmeye başladığını görüyorum. Kendimi alkışlıyorum ve kendimi seviyorum. Duygularımı ve hislerimi bastırmıyorum artık. Saim, Nil teşekkür ederim. Murat, Dila, Gönül, Canan size de teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Jeyan Venedikli / 13-14-20-21 Haziran 2015 / LifeCoach Academy / Yaşam Koçu (44) / Antalya

Gölgelerden Aydınlığa… Bakmaktan korktuğum yüzlerim, maskelerim, rollerim… Ne kadar yorucuymuş hepsini taşıyıp yönetmeye çalışmak. Artık onların sadece armağanlarıyla ilgileniyorum. Tatile giriyoruz diye hüzünlenir mi insan? Hemen buluşmak üzere…

Gölgelerden Aydınlığa / Lidya Hülya / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Genel Müdür Yardımcısı (43) / İstanbul

Gölgeler benim bir parçam. Ben gölgelerimle tam ve bütünüm. Gölgelerimle barışmak beni aydınlığa, gerçek bene götürüyor. Gölgelerimi saklamak benim önümde en büyük engel. Eğitmenlerime ve katılımcı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sevgiler 

Gölgelerden Aydınlığa / Mustafa Kemal Adalı / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Ev Hanımı (46 yaş) /İstanbul

Aslında Kuraldışı’nda aldığım önceki eğitimler gibi, şaşırtıcı, kışkırtıcı, sizi hiç hazır olmadığınız bir anınızda ve alanınızdan yakalayan, sarsan bir eğitimdi. Öyle ki, bazen kalkıp gitmek istedim. Ya da en azından “bugün eğitimi tamamlayayım ama yarın gelmem” diye iç geçirdiğim oldu. Fakat yine de devam ettim. Çünkü burada bana ait bir şey var. Unuttuğum, kendimle ilgili, kaybolduğum yollarla ilgili, üzerini örttüğüm hayallerimle ilgili… Kendimi bulma, kendimle buluşma yolculuğumda bir yol daha kat ettim. İyi ki ettim. Burası iyi ki var ve hep var olsun. Sevgimin sonsuz ışığı ve hazzıyla…

Gölgelerden Aydınlığa / Neziha Kesmez / 13-14-20-21 Haziran 2015 / (42) –

Sevgili Kuraldışı Ailesi, içsel yolculuğumda ışık olduğunuz için sonsuz teşekkürler. Dışarıda aradığım onay ve sevginin aslında bende olduğunu gösterdiğiniz için sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Özlem Güven / 13-14-20-21 Haziran 2015 / İktisatçı (38) / İstanbul

Gölgelerimiz; beyaz ve siyah gölgelerimiz; ne ki bu gölgeler? Bizi etkileyen, engelleyen şeyler olsa gerek. Bir de üstüne üstlük onları aydınlığa çıkartmak? Kuraldışı’nın mucizeler yaratma, gizli saklı kalmış şeyleri, seni açığa çıkarma ve seni sana buldurma gibi bir misyonu var. Öyle şeyler yaptırıyor ki; bilinç, bilinçaltı, kolektif bilinç, hikayeler, masallar, meditasyonlar bin bir çeşit yolla seni sana gösteriyor. Yaptığım şeylerin, düşündüklerimin, hissettiklerimin nelere karşılık geldiğini görünce, gerçekten gölgeler aydınlığa kavuştu. Yeniden bir yüzleşme, yeniden bir kucaklaşma, yeniden bir tanışma ve kendini bulma süreci, serüveni yaşadım. Eğitmenlerime çok teşekkür ederim. Bugün benim mezuniyet günüm. Çok mutluyum. Yaşam okulum ve kendimi tanıma serüvenim hep devam edecek.

Gölgelerden Aydınlığa / Prof.Dr. Sema Baykara / 13-14-20-21 Haziran 2015 / (41) / İstanbul

Buraya adımımı attığım ilk gün çocukluk çağlarımdan getirdiğim bir sürü olumsuz deneyimlerle, yetişkin yaşamımda ilişkilerinde başarısızlık içine düşmüş, mutsuz, özsaygısı düşük bir insandım. Korkularım, çevremdeki insanlara duygu bağımlılıklarım ve türlü çeşit yansıtma ve yanılgılarım vardı. Kendimi güvende hissetmiyor, duygularımı açıkça ortaya koyamadan sürekli maskeliyor, suçluluk ve utanç içerisinde acımasızca kendimi yargılıyordum. İletişim kurarken saldırgan davranabiliyor, hem başkalarıyla hem de kendi içimde tutarsızlıklar ve anlaşmazlıklar yaşıyordum. Kuraldışı bana kendimi olduğu gibi kabul etmeyi ve koşulsuz sevmeyi öğretti. Özsaygım giderek arttıkça içimdeki ışığı çevremdeki insanlara yansıtmaya başladım. Ruhum dinginlik kazandı. İnsanın kendini, duygusal geçmişini, süregelen yaşamını ele alıp irdelemesi, kendisi ile yüzleşmesi ve tüm bu sorunları çözümlemesi çok zor ve uzun bir süreç ve Kuraldışı ailem bu süreçte benim yol göstericim ve en büyük desteğimdi. Şu anda kendimle bütünleşmiş, geride bırakmam gerekenleri bırakmış olmanın özgürlüğünü tüm hücrelerimde hissediyorum. Sanırım bundan sonrası da adeta keyifli bir ders olacak. Sonsuz teşekkür ve şükranlarımla iyi ki varsınız Nil, Saim ve tüm Kuraldışı ailem.

Gölgelerden Aydınlığa / Ruhşan Çağlar / 13-14-20-21 Haziran 2015 / (35) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa; bu eğitim de her eğitim gibi sürprizlerle doluydu. Sürprizler tabii insanın kendi içinde. Bizimle her yerde beraber olan siyah ve beyaz gölgelerimizi tanımanın farkındalığını yaşadım. Hepimizin içinde beyaz ve siyah gölgelerimiz var. Bunları bilirsek eğer hangilerini seçebileceğimizi, hangisiyle yola devam edeceğimizi, bizi hangilerinin geriye çekip, hangilerinin ileri götürebileceğini seçebileceğiz. Bu gölgelerin farkına varmak benim için inanılmaz bir deneyimdi. Bu farkındalık için çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Safiye Yıldırım / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Lojistik Firması sahibi(40yaş)/ İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa, ne diyebilirim ki; karanlık ve aydınlık gölgeler, neydi bunlar, kendimin karanlık yanlarını kabul etmeyi onları affetmeyi ve özgür olmayı, kendimi görmeyi ve koşulsuz sevmeyi öğrendim. Kendi bütünümü birleştirmeyi, kendimi kendimle paylaşmayı, koşulsuz sevmeyi öğrendim. Bana kazandırdığınız her şey için sonsuz şükranlarımı ve sevgimi sunuyorum. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Sibel Yılmazer / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Emlakçı (41) / İstanbul

Her zamanki gibi yine şahane geçti eğitim. Bugün bazı arkadaşlar Yaşam Okulu’ndan mezun oldu, benim eğitimim bitince hiç ayrılmak istemeyeceğimi hissediyorum. Kendimi tanımak, kendimi sevmek ve hatta kendimle yaşamaya alışmak! Gerisi gelecek biliyorum. Teşekkürler Nil, Saim, Kuraldışı ailesi ve bütün arkadaşlar. Hepinizi ve kendimi kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Sonya Sabiha Saylan / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Biyokimya Uzmanı (42) / İstanbul

Sadece karanlık gölgelerim olduğunu düşünürken beyaz gölgelerimin varlığını öğrendiğim bir eğitim oldu. Bana beni pozitif olarak kazandırdı. Ohhhh, kendimi çok iyi hissediyorum. İyi ki varım, iyi ki varız, iyi ki varsınız. Hayatımın karanlık yönlerine küfretmek yerine bir mum yakıp aydınlatmayı seçiyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Sultan Öztoprak / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Eczacı (40) / İstanbul

Bu eğitimden çıkarken kesinlikle eğitime katılan kişi ile aynı olmayacaksınız, eğer egzersizleri maksimum düzeyde yaparsanız. Farkı eğitim anında fark edeceksiniz. İyi ki katılmışım, hayatıma yön veren, beni, potansiyelimi gerçekleştirmekten alıkoyan inanış ve düşüncelerimle yüzleştim. Kendinizden kaçamazsınız, sadece hayattan kaçarsınız ve zamanınızı, enerjinizi hor kullanırsınız. Bu değerli eğitimi alarak hayatınızda fark yaratabilirsiniz. Hiçbir zaman geç değildir. Kendinize yatırım en büyük ve en değerli yatırımdır.

Gölgelerden Aydınlığa / Veli İzgi / 13-14-20-21 Haziran 2015 / (38) –

Evet, bu dört günlük eğitimde kendi özüme indim, kendimi buldum. Ayrıca gerçeği gördüm, korkularımdan özgürleştim. Hayatın anlamsız ve amaçsız yaşanmayacağını anladım.

Gölgelerden Aydınlığa / Yüksel Ulgen Varol / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Biyokimya Yüksek Mühendisi (38) / İzmir

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi diğer eğitimlerden farklı olarak sadece bilinç düzeyimi değil, aynı zamanda bilinçaltımı keşfetmeme, bilinçaltımın hiç inmediğim derinliklerine inmeme yardım etti. Kendimi akışa bıraktığım her Kuraldışı eğitiminde olduğu gibi, ne oluyor, ben ne yapıyorum, amacım ne diye düşünmeye fırsat bulamadan bir eğitimin daha sonuna gelmenin mutluluğunu ve her eğitimde bize sunulan sınırsız bilge kaynağından daha da fazla yaralanabilmeye başlamanın hazzını yaşıyorum. Gölgelerden Aydınlığa eğitimi sayesinde “Bir ben var benden içeri” sözü benim için bir anlam kazandı. Tüm benler ile Kuraldışı sayesinde tanışmaya devam edebilmek ümidi ile…

Gölgelerden Aydınlığa / Zehra Balcı / 13-14-20-21 Haziran 2015 / Cargill / Uluslararası Ticaret (39) / İstanbul

Sevgili Kuraldışı ailesi; ben bu eğitimden sonra, hayatımda kararlar alırken önce kendime dürüst olabileceğim için çok memnunum. Kendime yalan söylersem başkalarına yalan söyleyebilirim. En çok kendime haksızlık ettiğimi fark ettim. Başkaları için iyi dileklerde bulunurken bile, sevdiklerimi hep bir tarafta tutup, diğer insanları, bana kötülükleriyle ve acımasızlıklarıyla acı veren insanları da bir tarafta tuttum. Halbuki her iki tarafta olan aslında bendim. Gölgelerimle barıştığımı, kendimle barışık olduğumda daha iyi anladım. Bana kendimi kazandırdığınız için sonsuz teşekkürler. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Aydan Çerçiler / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Dişhekimi (37) / Bursa

Kendinle Yüzleş ve Gölgelerden Aydınlığa eğitimleri anlatılamaz yaşanır. Hayatımın deneyimini yaşadım. Eşsiz eşsiz derin ve etkileyici. Sizlere sonsuz teşekkürler. Sevgili Saim sakinliğin şevkatin desteğin. Sevgili Nil bakışlarının derinliği içtenliğin ve tüm kaynağını aktarma şeklin hepimize katkıların sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. İçimizdeki kızgınlığın potansiyele dönüşmesinin serüveni unutulmaz. Tüm katılımcılardan edindiğimiz deneyimler başka YERDE YOK. Kendimi sevmeyi öğreniyorum. Ağlamayı haykırmayı öğreniyorum. Hâtâ yapsak da değerliyiz. İçim ısındı. Dilek, Öykü, Murat sizlere de sonsuz teşekkür ve şükranlarımla sizleri kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Bağnur Sağır / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Müşteri Hizmetleri (32) / İstanbul

İyilikle-kötülük gibi, gece ve gündüz gibi… Madalyonun her iki tarafını kabullenme anlarını sıklıkla yaşadığım bir eğitim oldu… Kabullenme ve ardından gelen affetme… Kendimi ve yaşadığım anları paylaştığım insanları… Affettikçe hafiflediğim, yüklerimden arındığım, arındıkça kendime yaklaştığım, kendimi sevmeyi öğrendiğim bir eğitim oldu. Ben harikulade bir İNSANIM… Nil, Saim, Dilek, Öykü, Murat ve arkadaşlarım çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız… İyi ki varım…

Gölgelerden Aydınlığa / Belgin Yavuzlar Türbedar / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Dr. Kuşhan Hotel / Resepsiyonist (38) / İstanbul

Bugün yazasım yok. Yaşam Okulu’ndan mezun oluyorum. Bitsin istemediğim bir deneyimin sonuna geldim. Çok şanslıyım. Başka hiçbir okulda öğrenemeyeceğim şeyler öğrendim. Kendimi keşfettim. Gölgeler’de hayatımı yöneten her şeyle karşılaştım. Sanki bunca yıl aynaya bakıp başka birisini görmüşüm. Kendimi sevmeyi öğrenmek ne kadar şahane bir duygu, anlatamam. İçimdeki gerçek ben ile buluşmak mümkünmüş. Önümde öğrediklerimi uygulayarak kendime ve bütüne katacağım güzel bir hayat var. Kuraldışı bana, Ben’i armağan etme fırsatı verdi. Tüm benliğimle şükran sunuyorum.
Şenay, desteğin benim için çok değerli. İyi ki varsın. Sana şükran duyuyor, çok öpüyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Canay Atalay Türe / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Yaş: 34 –

Gölgelerinizin, sevilmeye layık olmayan taraflarınız olduğunu, hepsini tandığınızı sanıyorsanız, sizi hiç tanımama rağmen yanıldığınızı söylebilirim. Kendimi parçalara ayırarak sevmenin mümkün olmadığını anlamak, bunu sindirmek zor oldu, sevgisiz yaşamanın zorluğuyla yine de kıyaslanamazdı. Yıkıla yakıla kendimize kavuşmak, her boyutumuzla yaşamaya hazır olmak ve adım atmaya cesaret etmek. İşte bu eğitimin özeti benim için bu.

Gölgelerden Aydınlığa / Demet Uncu / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Akbank Bil. Müh. (28) / İstanbul

Hepimiz farkında olmadığımız, içten içe bizi mutsuz eden, adının ‘gölge’ olduğunu bu eğitimde öğrendiğim özelliklerimizle yaşıyoruz. Hayatımızda bizi sinsice zora sokan bu gölgelerle tanışmak, barışmak ve özgürleşmek, kendi değerimizi, harikuladeliğimizi fark etmek çok güzel. Kendi değerini hissetmek isteyen herkesin alması gereken bir eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Temizkan / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Turkent Gıda / İthalat Sorumlusu (30) / İstanbul

Bir eğitim daha harika farkındalıklarla, kazanımlarla bitti. Şimdi 2 aylık bir ara vermek zorundayız zira yaz tatili geldi. Bu bende büyük bir boşluk yaratıyor. Her eğitim gibi Gölgelerden Aydınlığa eğitimi bütün insan olmak yolunda bir parçamızı daha tamamladı. Kendimizi olduğumuz gibi sevmemizin kapılarını biraz daha açtı. Duygularımızı büyük yoğunlukla yaşadığımız bu deneyim hayatımda büyük bir sıçramaya tekabül etti. Herkese ve her şeye teşekkür ediyorum. Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Duygu Gümüşçağlayan / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Öğrenci (17) / İstanbul

Kendimizi tamamen ve tüm yönlerimizle kabul ettiğimiz ve sevdiğimiz bir eğitim. Dost kazandığım, yakın arkadaşlıklar kurduğum ve bütünsel bakmayı öğrendiğim bir okuldu. Mezun olmak hem hüzünlü hem mutlu edici. Kuraldışı size kendinizi kazandırır.

Gölgelerden Aydınlığa / Ebru Taşpınar / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Makine Mühendisi (28) / İstanbul

Gölgelerimle yüzleşmemi ve onlarla barışma adımımı atmayı sağlayan muhteşem bir eğitimdi.

Gölgelerden Aydınlığa / Ece Kabaoğlu / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Eczacı (33) / Gaziantep

Yaşamımda çığır açtınız, ne mutlu ki bana yolum Kuraldışı’na düştü, sizlerle tanıştım. Bana hayatımın bundan sonrasında nasıl doyumlu yaşayabileceğimi nasıl içimdeki küçük çocukla birlikte yaşayabileceğimi öğrettiniz. Sizlere şükran duyuyorum bana sevmeyi, sevilmeyi, doğal olmayı öğrettiniz. Nil senin varlığına şükürler olsun. Bu eğitimleri, Kuraldışı’nı yaratmışsın. Hepinizi çok seviyorum… İyi ki varsınız…

Gölgelerden Aydınlığa / Erdal Burak Kabaoğlu / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Dermamed / Yönetici Ortak (37) / İstanbul

İnsanların gölgeleri olduğunu ve bunların hayatımızda ne kadar etkili olduğunu bilmiyordum bu eğitime kadar. Meğer beni rahatsız eden şeyler benim parçammış ve onlarla barışırsam ancak kendimi tanırmışım ve bu eğitim sayesinde barışmayı öğrendim.

Gölgelerden Aydınlığa / Esra Paca / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Öğrenci (20) / Antalya

Kendimizi bütün yönlerimizle kabul etmedikçe, kendimizi tam olarak sevemeyeceğimizi öğreten bir eğitim. Kötü tanımladığımız huylarımızın da aslında bize kattığı şahane güzellikler var ve bunları görmeye başlayınca kendimize daha şefkatli davranabiliyor, sevginin adımlarını atabiliyoruz. Kendimi bütün olarak sevme yolunda önemli farkındalıklar sağladığım bir eğitim oldu. Sevmeye önce kendimizden başlıyoruz, aksi takdirde başkalarını sevemiyoruz. Kendimizi sevmek de kendimizi “kötü” tanımladığımız yönlerle de kabul etmekten geçiyor. Bunu öğrenebileceğiniz bir eğitim. Hararetle tavsiye ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Eylül Şerife Temiz / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Tekstil firma sahibi (29 yaş)/İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi 5’nci eğitimim. Bu eğitimle birlikte “eyvah diyordum, bir şeyler mi kaçırdım, niye eksik kaldı” hissine kapıldım. Sonra “evet yolculuğumun ilk adımı tamamlanmış gölgelerden aydınlığa çıktım ve bundan sonraki yolculuk daha bilinçli ve heyecan verici” dedim. Her güne, heyecan ve şaşırtıcı sürprizlerle başlamak çok keyifli. Bugün eğitimimde yaşadığım çıkışımın pişmanlıktan ziyade “oh yine yeni bir şey keşfettim yine bir karşılık buldum” sevincine dönüşmesi, hayatı doyumlu yaşamanın ve olumlu noktaları yakalamanın hazzı başka bir şey. Teşekkürler Dilek, teşekkürler Nil, teşekkürler Saim, teşekkürler Öykü, teşekkürler Murat.

Gölgelerden Aydınlığa / Fuat Araz / 22-23-29-30 Haziran 2013 / (31) / Ankara

“Gölgelerden Aydınlığa” eğitimi kendimi objektif görmemi sağladı. Bilinçaltımın olumsuz yönlerinin üzerimdeki etkisini ve nasıl bu yönlerime şekil verip yaşamımı yönlendirdiğimi fark ettim. Korktuğum her şeyi nasıl yarattığımı da. Sizlere büyük vefa duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gianna Cana Yıldız / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Yaş: 36 – Meslek: Öğrenci –

Bu yaşam okulunda son eğitimim. Tüm eğitimler gibi, kendimi bana yeniden kazandırdı. Gölgelerin ne olduğunu, benim gölgelerimin hangileri olduğunu ve onlar ile uyum içerisinde yaşamayı öğrendim. Hayat şimdi başlıyor. Herkes Kuraldışı’na en az 1 kere uğramalı.

Gölgelerden Aydınlığa / Gizem Aktürk / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Yönetici / Eğitmen / Sunexpress (40) / Antalya

Bu eğitimi anlatmaya yeterli bir kelimem olmadığını fark ettim. Kuraldışı’ndaki 9. eğitimimdi Gölgelerden Aydınlığa. Her bir eğitimde kendime çok şey kattım, pek çok farkındalığım oldu. Fakat hiçbir eğitimde bu denli içime dönmemişim. İnkâr ettiğim, kabul etmekte zorlandığım, hatta hiç bilmediğim o kadar çok özelliğimi keşfettim ki, kendime, hayata, insanlara bakış açım değişti. Kendimi olduğum gibi, olumlu, olumsuz her yönümle sevebileceğimi gördüm. Attığım her adımın, her seçimimin öncelikle kendime yarar yahut zarar verdiğini anladım. Ruhum biraz daha özgürleşti. Nil, Saim, Dilek, Öykü, Murat ve tüm Kuraldışı arkadaşlarıma sonsuz şükran duyuyorum. Hepinizi çok seviyorum. İyi ki varsınız!

Gölgelerden Aydınlığa / Gizem Zimmerlay / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Avukat (37) / Tekirdağ

Sırf bu eğitim için konuşmak mümkün değil. Yaşam Okulu bir bütün. Bugün mezun oldum. Çok mutlu ve hüzünlüyüm. Keşke bitmese. Bu eğitim son noktayı koydu. Gerçekten olgunlaştığımı hissediyorum. 1 sene öncesine göre kendimi çok daha iyi hissediyorum. Ve yaşam okulu sürüyor. Her şey bizim elimizde. Hakikaten acıdı, ama geçiyor. Artık acısa da geçeceğini ve geçtiğinde iyileşeceğimi biliyorum. Bana kattığınız her şey için teşekkürler. İyi ki varsınız!

Gölgelerden Aydınlığa / Güneş Külçe / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Öğretim Üyesi (48) / Ankara

Diğer eğitimlere de devam edeceğim. Hepinizi çok seviyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Hale Büyükbozkurt / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Öğretim Üyesi (41) / Ankara

Tam kendimizle yüzleştik nasıl sindireceğiz derken Gölgelerle 2. dalga geldi. Sindirilmesi, uygulaması ile hayat oyununda elimize yeni aletler verildi. Şimdi sıra bizde. Benim için bu eğitimin sihirli kelimesi “özdisiplin”. Hayatımda çok şeye tekabül ediyor. Aletlerim edavatlarım için teşekkür ederim. Ben de bunları kullanarak daha mutlu ve doyumlu bir hayat yaşamak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / İrem Altuğ / 22-23-29-30 Haziran 2013 / İstatistikçi (43) / İstanbul

Ve yaşam oyunu başladı… Gülerken ağlamak, hüzünlenmek bile hiç bu kadar gerçek ve doyurucu olmamıştı. Kendi doğum günümde başladığım bu yolculuk bugün sonlanmadı aslında, bugün benim için bir başlangıç, kendi seçtiğim, kendim karar verdiğim bir doğum günü. Kendimi olduğum gibi kabul ederek ve severek hayatıma başladığım bir gün. Burada yaşadığım bu keyifli serüven için Nil’e, Saim’e, Dilek’e, Öykü’ye ve Murat’a şükranlarımı sunuyorum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıdım. Hepinizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Lale Karaoğuz / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Hostes (44 yaş) /İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde öğrendiklerim beni bana tanıttı. Gölgelerim ile yüzleştim. İçimdeki beni buldum. Kendimi bulmam hem kendimi hem diğer insanları özellikle sevdiğim insanları anlamamı sağladı. Bu eğitim için Kuraldışına teşekkür ederim. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Mehmet Aydın / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Bankacı (27) –

Ben giderim o gider. Peşin sıra tin tin eder işte gölgeler. Bu iyi ama o gölgelerin önüme geçmesi ve Ben’den büyük olması tahammül edilmezmiş. Şimdi onlar istediğim büyüklükte, istediğim yönde sevgiler.

Gölgelerden Aydınlığa / Nadir Çınar / 22-23-29-30 Haziran 2013 / İK Uzman Yard./Şişecam (27) / İstanbul

Hayatımıza kimleri neden mi çekiyoruz? Her bir insanda kendimizin bir parçasının yansımasını gördüğümüz için… Benim kazandığım en önemli nokta bu yansımaların bende aydınlık ve karanlık gölgelerime denk gelmesi ve bu gölgelerle barışık olmanın özgürleştirici yanını keşfetmekti. Ben gölgemi aydınlığa çevirerek kendimin daha iyi versiyonu olma yolunda adım atıyorum, kendimi geliştiriyorum ve daha barışık bir hayat yaşıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nuran Kapucu / 22-23-29-30 Haziran 2013 / İK Uzmanı (33 yaş) /İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa, kendimizdeki iyi ve kötüyü tanıtan, birleştiren, sentezleyen eğitim. Ben hep iyi olamam, ben iyiysem o zaman o, onlar kötü. Kendi içimdeki iyi ve kötüyü tanıyınca, karşıdakine de aynı hakkı veriyorsun. O zaman karşısındakinin içindeki iyiyi ortaya çıkarma şansı oluyor sanırım. Bir bütünün parçalarını kabul etmek, bütünleşmek, gerçek bu. Yaşam doyumuna yolculukta adımlardan biri. Yaşamak dileğiyle…

Gölgelerden Aydınlığa / Nurhan Kürkan / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Makine Mühendisi (28) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa Yaşam Okulunun finali bugün bir duygu seli yaşandı burada. Mezunlarımız yaşadıkları deneyimleri paylaştılar. Burası anlatılmayacak kadar muhteşem. Yaşamak lazım. Kendinin en iyi versiyonunu yaratmak istiyorsan yer burası. Sevgilerimle hoşça olun.

Gölgelerden Aydınlığa / Özgür Akkan / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Psikolojik Danışman (27) –

Gölge ve ışık nasıl da hayatımızda tezahür ediyor. Gölgelerini görebilmek çok güzeldi. Gölgeleri tanımlayabilmek büyük bilgelik ve fark yaratıyor. Gölgeler bitebilen bir şey değilmiş. Olsun bu da harika.

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Akdeniz / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Eğitmen (34) / İstanbul

Merhabalar, gölgelerimde kendim olduğumu öğrendim. Gölgelerimi sevdiğimde kendimi de sevdiğimi öğrendim. Kendimin eksikleri ile barıştığımda başkalarını da kabul etmeyi öğrendim. İyi ki varsın Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / R. Işın Kalpakoğlu / 22-23-29-30 Haziran 2013 / (43 yaş) /Almanya

6 aylık bir sürecin sonuncusu olan Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde içimizdeki gölgelerin farkına varmak hakikaten çok etkileyici oldu. Korkularımızın, affedemediklerimizin bize yaptıklarını, hepsinin sebebinin bizden kaynaklandığını fark ettim. Hayatımda her şeyi kolaylaştırmak elimde, tek sorumluluk bana ait. Bundan sonra tek yapmam gereken yavaş yavaş adım atmak ve hayata geçirmek. Bu güzel yolculuğa herkesin çıkması lazım. Sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Saliha Erbağ / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Fjord İş Geliştirme Direktörü (32) / İstanbul

Geçen sene 01.07.2012’de doğum günü hediyemdi Kuraldışı… Şimdi bu eğitimle mezun oldum, tam da yine doğum günüm de. Kendinle Yüzleş, Derin Affediş derken aslında hayatıma giren herkesin benim aynam olduğunu anladım bu eğitimde… Hep kendi üzerimden giderken, çevremde bıraktığım dilimlerimi gördüm… Gölgelerimle barışma süreci kolay olunca da, sonunda özgürleşmek… HA-Rİ-KAY-DI. Hayatıma girdiğiniz, bana kattığınız her güzellik, her özgürlük için şükranlarımı sunuyorum. İYİ Kİ DOĞDUM.

Gölgelerden Aydınlığa / Selime Sevinçli / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Kuraldışı / Tango Eğitmeni (32) / Kocaeli

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi benim son eğitimim. Burada beyaz ve siyah gölgelerimizle yüzleştik. Eksiklerimizi gördük, potansiyel alanlarımızı keşfettik. Önemli olan burada öğrendiklerimizi dışarda uygulamak. Ben bir ilke edindim. Aklından geçen düşünceler huzur, sağlık, barış, iyilik üzerine olsun. O zaman hayatında mucizelere tanık olacaksın. Teşekkür ederim, sevginizle öğrettiniz özsaygıyı, özgüveni bizlere.

Gölgelerden Aydınlığa / Selin Çınar / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Orjin Group / Finans (34) / İstanbul

Kendimi tanıma, keşfetme yolunda büyük bir adım daha… Bunca yıl görmeyi reddettiğim gölgelerimle tek tek yüzleştim. Yaşamın bana sunduğu armağanları kendime ve etrafımdaki herkese sunmayı seçiyorum. Kendimi biraz daha seviyorum. Sevmeyi seviyorum, herkesi seviyorum. Kendini tanımak, keşfetmek, potansiyelini ortaya çıkarmak isteyen herkesin yolu bir gün sizlerle kesişecek biliyorum! İyi ki varsınız!

Gölgelerden Aydınlığa / Serap Saylan / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Elektronik Teknikeri (32) / İstanbul

Kendime yolculuğumda bir adım daha attım. Hiçbir şeye bu kadar hevesli, bu kadar istekli başlayıp devam ettirmemiştim. Yolculuğum daha bitmedi. Yine burada olacağım için mutluyum. Teşekkürler Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / Serkan Çelik / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Turizmci (43) / İstanbul

Yazılmaz, anlatılmaz sadece ve sadece yaşanır.

Gölgelerden Aydınlığa / Şule Aydın / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Cengiz Makina / Makine Müh. (32) –

Geçmişten gelen gölgelerim ve ben… Kendime olan inancım çok güçlü, zaman zaman aynı Nuran’ın dediği gibi bu kadar kolay olabilir mi diyorum. O kadar hissediyorum ki, gerçekliğini… kolaylığını… içimde katılaşmış ve kalmış olan kısmının eridiğini ve yumuşadığımı şefkat dolduğumu hissediyorum. Daha önce hissetmediğim gibi, farklı ama kendiliğinden. Sonsuz teşekkürler ve şükranla…

Gölgelerden Aydınlığa / Tamer Çetiner / 22-23-29-30 Haziran 2013 / A&C Danışmanlık / Gayrimenkul Alım-Satım (37) / İstanbul

Beyaz veya siyah hiç fark etmez gölgelerinle yaşamanın zorluğundan kurtulmak bu kadar mı kolay olurmuş. Tanışmaktan bile korktuğun veya farkında bile olmadığın ve seni, yaşamda hiç bilemediğin, anlam veremediğin bir şeylerin engellediğini hissediyorsan, adını koy, o senin gölgelerin işte bunu anlayabiliyorum şimdi. Teşekkürler Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeliha Yıldırım / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Finans Takım Lideri/Unimar Enerji Yatırımları (30) / Tekirdağ

Kendini işle, duygularını bastırmayla, kendinden kaçmayla uyuşturmak mı? Yoksa acısa da, yadsısan da karşısına çıkmak ve o güzel mücevheri “Kendini” keşfetmek mi? Ben özümü, kendimi yakaladım, çok mutluyum. Sen de kendine acıma, durma, koş. Burada ol yaşa ve yaşama kendin olarak katıl. Böylesi hem daha kolay, hem de keyifli. Şükranlarımla.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Akbaş / 22-23-29-30 Haziran 2013 / Pedagog – Yaşam Koçu/Ankara

Hayatımızı gölgelerde yaşarken mutlu olduğumuz yanılgısı ile vaktimizi geçiriyoruz. Bir kişi çıkıp gölgede yaşadığımızı söyleyince yavaş yavaş fark ediyoruz ve hayat bir daha asla aynı olmuyor. Gölgelerden aydınlığa çıkmak, bu hayatta kendinize vereceğiniz en büyük armağan. Bu deneyimi ıskalamayın. Sevgiyle Zeynep.

Gölgelerden Aydınlığa / Arda Cezzar / 22-23-29-30 Kasım 2012 / British Airways / Yolcu Hizmetleri Şefi (34) / İstanbul

Hayatımın olumlu/olumsuz yanlarını görüp kabul etmek duygularımla aramdaki iç savaşı bitirdi. Barış dönemine girdim. Artık olumsuz duyguları bir tehdit gibi değil, bir rehber gibi algılayıp, onları benimseyebiliyorum. Bana öğrettikleri için olumsuz yanlarıma ve onlara eşlik eden olumsuz duygularıma şükrediyorum. Beyaz gölgelerim ise kendime inancımı ve özgüvenimi pekiştirdi. Başta ben olmak üzere insan potansiyeline olan hayranlığım arttı. Teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Dilâ Ertemli / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Serbest Meslek Sahibi (51) / İstanbul

Bu günü bu kadar keyifle bitirebileceğimi hiç düşünmemiştim. İlk eğitime başladığımdaki eyvah bu eğitim bitince ben ne yapacağım endişem bugün güçlüyüm ile değişti. Gölgeler eğitimi benim aylardır uğraştığım bir türlü bulamadığım tıkanıklığımın açılışı oldu. Yaşam Okulu bitmiş olabilir ama asıl Yaşam Okulu benim için şimdi başlıyor.
Nil ellerine sağlık bu eğitimi bize hazırladın. Ebru emeğine sağlık bizi geliştirdin. Dilek yüreğine sağlık bize cesaret verdin. Sizleri çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / İsmet Doğan / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Yönetici Asistanı (42 yaş)/ İstanbul

Kendimi tanımak, her yönümle sevmek, değer vermek yolunda çok büyük ilerleme kaydettim. Teşekkürler Ebru.

Gölgelerden Aydınlığa / Kezban Bektaş / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Endüstri Mühendisi (27 yaş) /İstanbul

Siyah ve Beyaz Gölgelerimle tanışmak beni ben yapma yolculuğunda sonun başlangıcı oldu. Yaptığımız tüm egzersizler, meditasyonlar paylaşımlar hem zihnime zorlu bir eğitim verdi hem de yaşamın ne kadar zevk dolu, heyecan dolu, coşku dolu olduğunu bir kez daha gösterdi. Ebru’nun rehberliğinde yaptığım tüm bu çalışmalar, zihnimin en değerli hatırası olarak hep taze kalacak. Teşekkürler Ebru.

Gölgelerden Aydınlığa / Murat Ertemli / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Bankacı (40 yaş)/İstanbul

Her şeyi, herkesi affediyorum. Başta kendimi. Barışıyorum kendimle ve içimdeki savaş bitiyor. Geçmiş geçmişte kaldı. Onlar o zamanın en iyileri idi. Şimdi onlarla vedalaşmak ve anı yaşamak var. Çünkü anda korku yok kuşku yok. Sadece huzur var, sevgi var. Karşılıksız ve koşulsuz sevginin iyileştirici gücüne inanıyor ve teslim oluyorum. İçimdeki beni eğitirken o da beni eğitti. Bu yolculukta benim yanımda olup, elimi tutan Ebru Zeybekoğlu’na ve Dilek Kökter’e ayrıca değerli 49 ve Saim Koç’a yürekten teşekkür ediyorum. Bu eğitimle yaşam okulu bitti. Şimdi yaşamın kendisi var. Ve ben en iyi versiyonum ile hazırım.

Gölgelerden Aydınlığa / Nuri İğmen / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Terra Nova Bireysel Gelişim / Yaşam Koçu (39) / Antalya

Yaşam Okulu bitti ama sanırım yaşam şimdi başlıyor. Dokuz ay önce başlayan yolculuğun en önemli evresi bitti. Yeni çıktığım bu yolda bana ışık tutan Ebru’ya ve tüm Kuraldışı elmaslarına sonsuz teşekkürler. Hayatımın kendi ellerimde olduğunu hatırlamak/öğrenmek ve sindirmek için en güzel başlangıcıydı. Dokuz ay boyunca kaçtığım/gömdüğüm/ertelediğim tüm gölgelerimle kucaklaşmak inanılmazdı. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Oya Doğan / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Bankacı (32) / İstanbul

Sevgili Ebru biz bugün Gölgelerimizle bütün olmayı, siyah ve beyazın birleşmesini, ahenkle kendimizle bütünleşmenin hazzını yaşıyoruz. Bu modülle birlikte Yaşam Okulu’nu bitiriyor, gerçek yaşama asıl şimdi başlıyoruz. Her modül çapa oldu. Bu modül ile mezun olmak harika. Bizlere verdiğin cesaret için sevgilerimi, şükran duygularımı anlatmaya kelimeler yetmez.

Gölgelerden Aydınlığa / Saliha Sözen / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Öğrenci (16) / İstanbul

Yaşam Okulu’nda geçirdiğim bu 11 aylık eğitim sürecinde kazandığım farkındalıklar, kendimi yeniden tanıma ve sevme fırsatı verdi bana. Bunun için emeği geçen tüm katılımcı arkadaşlarıma, mutfakta bizi güleryüzü ve sıcaklığı ile ağırlayan Canan’a ve sevgili Dilek’e her ne kadar bu bölümde bizimle birlikte olamadıysa da biliyorum ki kalbi ve enerjisiyle bizimleydi ve de hayatımı yeniden inşa etmemde asıl rehberlik eden canım Ebru’ma tekrar teşekkür ederim. Müthiş bir yolculuk oldu benim için ve güzel olan bu yola bundan böyle emin adımlarla gidebiliyor olmanın inancını taa yüreğimde hissetmem.

Gölgelerden Aydınlığa / Suat Şahin / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Öğretmen (47 yaş) /İstanbul

Evet, bu eğitim Yaşam Okulu eğitimlerinin sonuncusuydu. Bugün mezun oluyoruz. Bu bir aşama ama son değil tam tersine bir başlangıç. Hayatımda yeni bir dönemin başlangıcı. Yaklaşık bir yıllık süreçte o kadar çok şey kattım ki kendime, o kadar çok değişikliğin başlangıcı oldu ki hayatımda, o kadar çok maskemden özgürleştim ki o kadar çok kendime özümü asıl bene doğru yol aldım ki. Çok mesafe kat ettim, ama daha çok başındayım bütünselliğe doğru olan yolculuğumun bu süreçte, katılacağım birçok etkinliği olacak Kuraldışı Ailem’in. Bu yolculuğum boyunca bendeki büyük değişikliklere katalizör olan Nil’e, Saim’e, Ebru’ya, Dilek’e, Öykü’ye, Ömer’e, Canan’a ve bütün Kuraldışı Ailem’e sonsuz şükranlarımla.

Gölgelerden Aydınlığa / Şenay Sevim / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Öğrenci (17) / İstanbul

Elinde değneği ve başında tacı eksik olan güzelilğiyle büyülendiğim güzel kadın Ebru’ya beni bana kazandırdığı için çok ama çok teşekkür ederim. Kendime olan yolculuğuma çıkarken adım atmamı sağladı. Seni bulduğum güne şükürler olsun. Bu yolculukta birçok duyguyla tanıştım. Hepsini tattım. İçinde öyle güzel bir iyileştirici güç var ki, dileğim bu gücünün ihtiyacı olan tüm insanlara ulaşması… Yaşamın bir anlamı olması ve içinde de benim olmam çok güzel bir duygu… Hayatı kaçırdığımı fark ettiğim anı bana fark ettirdin. Ve bugün hayatımı yaşıyorum… Dilediğim hayatı… Ebrucum… İyi ki varsın… İyileştirici gücün tüm ihtiyacı olanlara ulaşsın… Seni çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Volkan Turan / 22-23-29-30 Kasım 2012 / Firma Sahibi / Serbest (34) / İstanbul

Ben burayı çok sevdim. Biliyorum istediğim zaman gelebileceğim ama bunları yazarken bile özlemeye başlıyorum. Özlüyeceğim bu yavruağzı renkli halıyı, balkonda içdiğim sigaraları dost Canan’ımın leziz çaylarını. Burası çok şey kattı hayatıma. Ben hayatımda başladığım hiçbir şeyi bitirmedim. Her şeyim yarım kaldı. Yarım bıraktım inancımı kaybederek. Ve hayatımda kendim için hiçbir şey yapmadım. Kendime değer vermeyi bilmiyordum ki bir şeyler yapayım kendim için. Ama bugün gururla söyleyebilirim ki bir yıl önce başladığım yaşam okulu hayatıma, azimle, inanarak tüm gizli alanlarımı cesurca paylaşarak, kendimi geliştirdim ve değiştirdim. Artık bu okulu başladığım gibi bitiriyorum. Sonuna kadar inandığım bu yolu bugün sonlandırıyorum yarın yeniden başlamak için. Ben burayı çok sevdim. Teşekkürler Ebru. Teşekkürler Kuraldışı Ailesi.

Gölgelerden Aydınlığa / Alper Akar / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / TCMB (37) / Ankara

Yaşam Okulu’nu taçlandıran workshop. Gölgelerimle tanışıp onları beyaz gölgeye çevirme fırsatı buldum. Yaşam Okulu’nda bana en büyük değişimi yaşatan, hayatımın farkındalığını ve dönüşümümü bahşeden eğitim. Aydınlığa ulaştıran, siyah gölgelerin de beyaz gölgelere dönüşebileceğini yaşayarak öğreten gerçek bir dönüşüm fırsatı. Hayatı, bütünü, sevgiyi her alana yansıtmayı, kendimi bulmayı yaşadım. Sevginin dönüştürücü gücünü gördüm. İçimdeki gücü bir kez daha keşfettim. Harika bir deneyim.

Gölgelerden Aydınlığa / Atilla Jeffrey Aktürk / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Endüstri Mühendisi (33) / İstanbul

Çok etkileyici bir eğitim “Gölgelerden Aydınlığa”. Beni yıllar yılı geride tutan yüklerden özgürleşmenin hafifliğini ve sevginin paylaşma ile çoğaldığına canlı bir tanıklık. Kendini bireysel gelişime adamış herkese mutlaka tavsiye ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Aylin Avcı Temizer / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Tekstil (41) / İstanbul

Eğer siz de gölge oyunundan sıkıldıysanız ve aydınlığa çıkmak istiyorsanız Gölgelerden Aydınlığa eğitimini mutluka almalısınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Batuhan Baysal / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Yaş: 35 – Meslek: Sony / Pazarlama Müd. –

Bu eğitimin sonunda düşünce ve duygularımın tüm sorumluluğumu alabildiğimi görmek kendime güvenimi sağladı. Gölgelerim üzerinde derin bir çalışma yaptım ve şimdi görebildiğim gölgelerimle barışığım. Kendimi çok daha cesur hissediyorum ve affetmek isteyip de affedemediğim kişileri çok derinden affettim. Kendimi affetme sürecinde ise kendi içimde bir yolda olduğumu ve affetmenin özgürleştirici bir güç olduğunu düşünüyorum. Egzersizler yaratıcı paylaşımlar ise çok cesurdu. Teşekkürler Nil, Saim, Dilek, Ebru, Öykü.

Gölgelerden Aydınlığa / Burcu Oğuz / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Yönetim Danışmanı (33) / İstanbul

Hepimizin affedemediğimiz, suçladığımız yakınlarımız yok mu? Ya kendimiz? Bu yüklerle her gün yaşıyoruz. Her gün belki de yenilerini ekliyoruz, yüklerimizi boşaltmadan. Yeter artık bu yükler diyorsanız hararetle tavsiye ediyorum gölgelerinizle barışmanızı. İnsanın sırtından tonlarca yük kalkıyor, benim kalktı hafif ve özgür hissediyorum kendimi. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Duygu Güdükkurt / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Psikolojik Danışman (29) / İstanbul

Arkamızı döndüğümüzde bile görmediğimiz yıllarca taşıdığımız ve sadece iç dünyamıza yaptığımız yolculukla farkına vardığımız beyaz ve siyah gölgelerimizle tanışmak için en büyük fırsat. Hani bir insana ya da kendimize olan kızgınlıklarımızı unuttuk zannederiz ya da geçmişte kaldı deriz ya, meğerse tam anlamıyla yaşanmadan geçmiyormuş. Yarım kalmış ve bu sebeple içimi kemiren duygularımla barıştım bu eğitimde. En büyük kızgınlıklarımı ve kendimi affettim. Zırhlarımı indirdim, yaralarımı sardım, daha güçlüyüm, umutluyum ve huzurluyum. Tüm katılımcılara, Nil, Saim, Dilek, Ebru ve Öykü’ye sonsuz teşekkür ediyorum. Tamamladım. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Ece Erkal / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Yönetici (34) / İstanbul

Yaşam Okulu’nun en son eğitimi oldu benim için. Dolu dolu, eğlenceli, yaratıcı, sevgi ve paylaşım dolu, benim bu bütün ve uyum içinde zirve deneyim yaşadığım bir eğitim oldu. Eğitimden öte bütünleşme, kucaklaşma, tamamlanma, barışma, yüreğimi doya doya açma, yaşamın ritmine yeniden güvenle aktığım, evrenle ve yüksek barışla yeniden bağlantı kurduğum bir deneyimdi. Cesurlar, aksiyon sevenler için kesinlikle öneririm. Yaşam Okulu bütünüyle en görkemli lunapark. Bilinçsiz, amaçsız bir adrenalinden söz etmiyorum. Acıların da, mutluluk ve doyumların da en içten doğal ve gerçek halinden basediyorum. Tüm Yaşam Okulu boyunca binbir çeşit gözyaşım olduğunu fark ettim, tattım doya doya hepsini ve biliyorum ki bu salondaki bu ortamdaki her özgürlük deneyimim evrende çok daha güzel bir şeylerin tetikleyicisi oldu. Üzerinde emeği geçen başta Nil ve Saim, Dilek, Ebru, Öykü, Ömer ve tüm katılımcı arkadaşlara destek, rehberlik ve sevgileri için teşekkür ediyor ve varlıklarını kutsuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Elvan Zihnioğlu / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Eğitmen (39) / İstanbul

Eylül 2011’de Kuraldışı’nda başlayan yolculuğumda zorlu bir süreç, zaman zaman acılı, zaman zaman coşkulu zaman zaman mutlu geçen günler bitti diye hem üzülüyor hem seviniyorum. Buradan aldığım bilgiler bugüne kadar Türkiye ve Amerika’da aldığı 3 diplomadan çok çok değerli ve özel. Nil ve Saim’in bu yola başkoymaları, bu kadar insana ışık tutmak için var güçleriyle çalışmış olmalarına minnettarım. İyi ki varsınız, iyi ki yollarımız çakıştı. Beni benle tanıştırdığınız için teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Esin Karabağ / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / İktisatçı (35) / Ankara

Bu eğitim kendimizle ve çevremizle barıştığımız yüreğimizin derinliklerine keyifli, renkli, heyecanlı bir yolculuk. Özgürleşiyoruz, rahatlıyoruz, sevgiyle, mutlulukla potansiyelimizin farkına, varıyoruz. Bir ve bütün oluyoruz. Geçmişin yüklerinden kurtulup ferahlıyoruz. Uzun süredir kafamızı kurcayalan sorular ve sonuçlar birbir cevaplanıyor. Özümüze ve gerçek BENimize ulaşmanın huzurunu tadıyoruz. Hayatı ahenkli ve doyumlu, gökkuşağının tüm renklerini içimizde bütünleştirirek yaşamanın gücü ve rehberi artık elimizde. Amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda tüm renkleri coşkuyla hayatımıza sokmak için artık tek yapmamız gereken güvenle, inançla ve cesaretle aksiyon almak, yeni yol haritamızı kendimiz şekillendirmek.

Gölgelerden Aydınlığa / Fatma Gülsevil Can / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / (35) / İstanbul

Kelimelerin kıyafetsiz kaldığı bir eğitim daha. Hani kabul her şeyin özü, bir de affetmek denir ya… Bunun sözde kalmayıp içselliğe dönüştüğü bir eğitim. Ben – Ben’le olan ilişkimizin muhteşemliğini yaşamak için. Eğer kendimizle olan iletişimimiz ve ilişkimiz iyi ise eşimiz, çocuklarımız, iş arkadaşlarımız kısacası tüm insanlarla olan ilişkimiz de daha keyifli güzel olur. Hadi kendinize şans verin. Bir adım. İlk adım. Siz herşeyin en iyisine, en güzeline layıksınız. Eğitimdeki tüm arkadaşlara, Kuraldışı grubuna Nil, Saim, Ebru, Dilek, Öykü’ye sonsuz sonsuz teşekkürler. İnsana – insanlığa renk katanlara teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Gemma Kopri / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Eğitim Uzmanı (33) / İstanbul

Yaşam Okulu’nun son eğitimi. Öğrendiğimiz tüm bilgilerin puzzle parçaları gibi tamamlandığı 4 gün. Bu eğitimler içimdeki boşluğun sonunda dolmasını, kendimi tanımamı ve BEN olabilmemi sağladı. İçimizdeki gölgelerden kurtulmadıkça aydınlığa kavuşamayacağımızı daha net anladım. Kendimi dönüştürme yolculuğumdaki kilometre taşlarımdan biri. Bundan sonraki hayatımda daha fazla aydınlık olacak. Tüm insanların aydınlanması dileğiyle eğitimcilerimize şükranlar.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Yazıcı / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / (37) / İstanbul

Bu eğitimde yaşadığım farkındalık, duygular ve huzur inanılmaz oldu. Kendi içime dönüp bütün potansiyelimin içimde olduğunu anladım. Bilinçaltımı tekrar düzenlendiğimi hissediyorum. Duygularım ve düşüncelerim arkadaş oldu. İçimde bir barış hissediyorum ve heyecanla hayat yolculuğuma devam etmek istiyorum. Nil, Saim, Dilek, Ebru ve Öykü’ye kalbimin içinden teşekkür ediyorum. Çok şanslıyız ki böyle bir bilgi bizimle paylaşılıyor.

Gölgelerden Aydınlığa / M. Baki Bıçak / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Avukat (33) / İzmir

Yaşam Okulu’na başladığım günden bugüne hayatımı çeşitli mazeretler ve suçlamalarla ne kadar anlamsızlaştırdığımı ve hayatıma giren kişilerin bende bıraktığı izlerle onları afedemediğimi ve sürekli kendimi yorduğumu öğrene öğrene geçti günlerim. Bu yolculukta asıl affedemediğimin kendim olduğunu “gölgelerden aydınlığa” eğitiminde öğrendim. Oysa kendimi ve çevremi ne çok yormuşum. Şimdi Yaşam Okulu’ndan mezun oluyorum; hayatın ve bütünün bir parçası olduğumu bilerek ve anda olmayı öğrenerek. Hayatı ve yaşamayı seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / M. Doğu Yeşilel / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / My Gym (36) / İstanbul

Gölgeler Eğitimimde daha önce fark edemediğim olumlu/olumsuz özelliklerimi tanımladığım için şanslı hissediyorum. Kim olduğumu ve neler başarabileceğimi fark etmem müthiş heyecanlıydı. Kendimi bugüne dek bu kadar sınırlamış olmam, aslında bunu bile istiye yapmış olmam inanılmaz çarpıcıydı. Dört günlük bu eğitimde belki de bir aylık belki de üç aylık eğlendim, ağladım, güldüm ve en önemlisi sustum. Kuraldışı ailesine çok teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Maria Paola Sapienza / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Jeoloji Müh. (34) / Tekirdağ

Buraya gelmeye başladığımda hayatımda birçok şeyin değişeceğini çok net biliyordum. Aslında bu cesaret isterdi. Bende var mıydı? Yıllarca kendimden, duygularımdan uzak yaşamaya alışmıştım. Workshoplar geldi geçti. Kafam karıştı, kızdım, üzüldüm, sevindim, derken aylar geçmiş ve Yaşam Okulu’nun en son workshopu gelmişti. Buradaki muhteşem enerjiyi yaşayacağım, bazen içimde hüzün ama aynı anda kocaman bir mutlulukla. Kendimi çok özel ve şanslı hissediyorum, buradan geçmiş olmaktan dolayı kendimi kutluyor ve anlatılmaz bir gurur duyuyorum. Kendinizi tüm çıplaklığıyla tanımaya hazırsanız, kendinize verebileceğiniz EN BÜYÜK HEDİYE Yaşam Okulu’na katılmaktır. Lütfen kendinize bu iyilği yapın ve buranın unutulmaz tadını siz de yaşayın. Buradaki herkese şükranlarımı sunarım.

Gölgelerden Aydınlığa / Mehmet Karaboncuk / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Turizm (49) –

Bugün mezun oldum. Mükemmel bir eğitimin sonlanmasının hüznünü yaşıyorum. Bu hüznü coşkuya, dönüştürecek hedeflerim var. O da başta oğullarımın Yaşam Okulu’na başlamaları, tüm sevdiklerimin bu ekolle, Yaşam Okulu’yla tanışmaları. Ben hayatı yaşamaya başladım. Gerçeği, özeni, sevgiyi, bütünü, özsaygıyı gördüm, herkes görsün.

Gölgelerden Aydınlığa / Meral Aslan / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Doktor (34) / Ankara

Kişiliğimin bütün yönlerini kabul etmemi ve kendimi severek, bugünü yaşamamı sağlayan, yarının korkularından arındıran, geçmişin kötü gölgelerinden kurtaran ve affetmenin inanılmaz hafifliğini yaşattıran bir eğitim süreci için Kuraldışı’na çok teşekkür ederim. Bu eğitim sürecinde, egoların hayatımızı nasıl mahvettiğini gerçek ben’in hayatımızı nasıl kolaylaştırdığının farkındalığı için teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Merve Özer Yılmaz / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Finansçı (31) / Bursa

“Gölgelerden Aydınlığa” beni beyaz ve siyah gölgelerimle tanıştırıp onları içselleştirerek kendimi daha iyi tanımamı ve aydınlatmamı sağladığı için hayatım boyunca unutamayacağım bir deneyim oldu.

Gölgelerden Aydınlığa / Mukaddes Çalışır / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Boğaziçi Üniv. Kaynak Geliştirme Koordinatörü-İşletmeci (38) / İstanbul

Sırtınızda taşıdığınız yüklerden (gizlediğiniz, söylemekten korktuğunuz şeyler), göğsünüzde taşıdığınız kör noktalarınızdan (duymak istemediğiniz söylemler) kurtulmadıkça özgür, doyumlu, huzurlu, herkesi olduğu gibi kabul eden ve edilen bir insan olmak çok zor. Bunları aşmak ve hayatı anlamlı, doyasıya yaşamak için haydi Kuraldışı’na…

Gölgelerden Aydınlığa / Nazlı Bıçak / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Önder Kahve Otomatları (44) / İstanbul

Şu anda o kadar mutluyum ki uzun zamandır kendimi tutsak hissettiğim çok zorlayan ve beni yıpratan rekabet duygumun özgürleşmesini yaşadım. Tıpkı diğer eğitimler gibi gölgeler eğitiminde de bana ait olan ve beni geliştiren, koruyan taraflarımı kabul ettim ve en önemlisinden özgürleştim. Kendimin, özgür, değerli, yeterli ve başarılı olduğunu biliyor ve bunu kabulleniyorum. Artık kendimim ve kendimdeyim. Mezun olmanın mutluluğunu eğitimlerin bitmiş olmasının hüznünü yaşıyorum. Kendimle gurur duyuyor, kendime saygı duyuyor ve en önemlisi barış içeresinde kendimi seviyor ve kabul ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Özlem Girginç / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Sigortacı (39) / İstanbul

İlk geldiğim gün ile bugünü düşünüyorum da ooooo nasıl geçti hiç ayrılmak istemiyorum. Bu sezonun son eğitiminden ayrıldığım için çok üzgünüm ve bir yanım hiç bitsin istemiyor. PiKi’leri bekliyorum. Benim için tarifi mümkün olmayan ve herkesin bu eğitimleri almasını istediğim ve mümkün olsa çevremi zorla getirmek istediğim bir yer. Biliyorum bir kişi buraya bir kere gelse, devamı gelecek, kopamayacak, bırakamayacak ve devamlı gelmek isteyecek. Herkese tavsiye ediyorum. Yaşam cesurları sever… Hadi…

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Kayacı / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Öğretmen (34) / Kırıkkale

Gölgelerimizi ve kendimizi tanıma fırsatı yakaladık. Affetmenin özgürleştirici gücünü hissettim. Sırtımdan ağır bir yük kalktı. Hayatımdaki çelişkilerin sebebini anladım. Artık kendimle daha barışık bir insanım. Eğitmen ve eğitime katılan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Kendimi tanıma yolculuğumda rehber oldunuz. Herkese bu eğitimi özellikle Kendinle Yüzleş eğitimi ile birlikte almalarını tavsiye ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Renan Mamak / 14-15-21-22 Temmuz 2012 / Sanatçı (41 yaş)/Bursa

Bugün “Yaşam Okulu”nu tamamlıyorum. Yaklaşık 11 aydır Kuraldışı’nın bir parçası olarak yaşıyorum. Bugün kazandığım “BEN”e sevgiyle ve mutlulukla bakıyorum. Burada yaşadıklarım, fark ettiklerim hayal ettiğim yolculuğuma başlamama neden oldu. Her biri birbirinden değerli olan bu eğitimlerin sonuncusu olan “Gölgelerden Aydınlığa” eğitimi ise aydınlığa attığımı hissettiğim adımımın ne olacağını netleştirdi. Buradaki herkes hayatımda derin izlere sahip. Herkese ve özellikle erdemli insan olma yolunda örnek olan eğitmenlerime teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Arzu Azim / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Serbest (36) / İstanbul

Kendimle kucaklaşma yolculuğunda yaşadığım farkındalıklar için Yaşam Okulu’na ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Çünkü annemin kucağında, sevgilimin kollarında ve çocuklarımın yanaklarında bulamadığım sevgiyi bulunduğu tek yer olan “ben”de bulmama vesile oldunuz.

Gölgelerden Aydınlığa / Aydın Gör / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Son Metal Ltd. (39) / İstanbul

“Gölgelerden Aydınlığa” eğitimi benim için hem Yaşam Okulu ve hem de Bütünsel Yaşam Koçluğu eğitiminin sonuncusuydu. Diğer eğitimler için her biri için fikirlerimi paylaştım. Ancak bu eğitim benim içimi dışıma getirdi. Eğitim süresi boyunca ve özel hayatımda diplere girdim, biraz durdum orada ama her seferinde çıkmayı daha kolay başardım. Önceden yani eğitimlerime başlamadan diplere giriyor ancak uzun süre çıkamıyor hatta boğuluyordum. Duygularımla zihnim eğitim sonrası ahenkle dans etmeye başladı. Kendimi huzurlu, parıltılı ve özgür hissediyorum. Bana yaşamımda katalizör olduğunuz için sonsuz teşekkürler Kuraldışı ailesi. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Aylin Yeğin / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Fateks Kumaş A.Ş. / End. Müh. (30) / İstanbul

Yaşam Okulu’nda bu altıncı eğitimimim ve bugün bu eğitimleri birbirinden ayırmadan direkt Yaşam Okulu’na yazıldığım için bir kez daha şükran duydum. Beni kendimle buluşturup, ne kadar özel olduğumu hatırlamama katalizör olduğunuz için teşekkürler. İyi ki “ Yaşam Okulu” var, iyi ki siz varsınız, iyi ki ben varım!

Gölgelerden Aydınlığa / Ayşen Erküçük / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Avukat (28) / İstanbul

Kendi kendimize yüzleştiğimiz, içi dünyamıza bol, bol yolculuk yapıp tanıştığımız eğitimdi. Enerjimiz yükseldi, kendimize güvenimiz arttı. Hayatımda karşılaştığım engellerden zıplayarak atlayabiliyorum artık. İyi ki katıldım, çok terledik ama deydi.

Gölgelerden Aydınlığa / Begüm Aygün / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Yapı Kredi Bankası / Proje Yöneticisi (43) / İstanbul

“Gölgelerden Aydınlığa” benim en heyecanla beklediğim eğitimdi ve beklemediğim kadar muhteşem geçti. Sahip olduğum ama bugüne kadar olumlu olumsuz etiketlediğim, yadsıdığım, taşımak istemediğim tüm özelliklerimin armağanlarını alıp kabul etmek muhteşem zenginleştiriciydi. Ayrıca geçmişten getirip yük gibi altında ezildiğim tüm suçluluk duygularımdan özgürleştim. Kızgınlığın enerjisini nasıl doğru kullanacağımı, onu bir pınara dönüştüreceğimi öğrendim. Kısacası çoğaldım ve bütünlüğüme yaklaştım. Çok teşekkürler Saim, Nil, Dilek ve tüm arkadaşlarım.

Gölgelerden Aydınlığa / Belgin Ağcabay / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Serbest Meslek (24) / İstanbul

Sonu olmayan harika bir yoldayım. Kaybettiğim enerjimi yeniden kazandım. Gölgelerden Aydınlığa doğru ilerliyorum. Yeni farkındalıklarımı merakla bekliyorum…

Gölgelerden Aydınlığa / Burcu Kara / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / (30) / İstanbul

Kendimi yıllarca yargıladım,hırpaladım, beğenmediğim için bazı yönlerimi. Birçok yönüm vardı beyaz ve siyah… Beyazları kendime yakıştıramıyor, siyahları yadsıyor ya da kabul etmiyordum. Ben değerli değildim ama kendimi değersiz hissettiğimi de görmüyordum. Böyle ikilemler içindeyken kendimi hırpalıyor ve yıpratıyordum. Şimdi şükran doluyum. Hem beyaz, hem siyah gölgelerimi görüyor, seviyor ve kabul ediyorum. Hayat organik doğal bir meyvenin lezzetinde şimdi. Siyahıyla, beyazıyla hayatı gerçekleştirmek zevkli artık. Yaşıyorum zannetmekten, yaşamı seçmeye, yaşamaya bir yolculuk benimkisi. Ve bu yolculuk hiç bitmesin istiyorum artık. Çünkü yolun sonuna varmak değil, bu yolu tutmak zevkli artık. Emekliyorum, kalkıyorum, düşüyorum yine kalkıyorum, yürüyorum ve koşuyorum. Teşekkürler Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / Celil Şengün / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Finansbank (38) / İstanbul

Kendi gölgemin aydınlığa kavuşması için içimdeki ışığa ihtiyacım var. Nereden bilebilirdim içimde kocaman bir güneş olduğunu, nereden bilebilirdim kendi güneşimi balçıkla sıvadığımı. Şimdi biliyorum ben güneşim, ben ışığım, ben sevgiyim, ben duyarlıyım, ben yeterliyim, ben değerliyim ya da bunların tam tersiyim. Ama artık engel değil ışığımın parlamasına, ama artık engel değil benim “ben” olmama.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Bülbül / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Serilen Yer Kaplamaları Ltd. Şti. / Mali Müşavir (32) / İstanbul

Kendimizi tanımadan yaşamaya çalışıyoruz sadece. Aslında yaşamdan haz almanın temelinde kendimize değer vermek yatıyor. Peki, tanımadığımız bir varlığa nasıl değer vereceğiz? Bu eğitimde gölgelerimle barışmayı onları kucaklamayı ve dönüştürmeyi öğrendim. Kendimi tanıma yolculuğu doğal olarak devam edecek ve hayat kalitemde olağanüstü bir dönüşümün ayak seslerini duyuyorum. Teşekkürler Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / Dilek Onuk / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Ekonomist (33) / İstanbul

Bu eğitimde, hayatımız boyunca yanlış, zayıf bularak yadsıdığımız yanlarımızla yüzleşmeyi seçtiğimizde, onlardan öğrenebileceğimiz dersler olduğunu, özelliklerimizi iyi, kötü diye sınıflandırılıp bir kısmını bastırmak veya yadsımaktan vazgeçtiğimizde bütünlenip, tam insan olarak zengin bir hayat sürebileceğimizi gördük. Her zamanki gibi tüm eğitmenlere ve katılımcı arkadaşlara kucak dolusu teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Emine Arslantürk / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Ford Otosan / Mühendis (39) / İstanbul

“Kuraldışı” muhteşem bir yer. Her eğitim sonrası bu fikrim ve duygum daha da pekişiyor. Sanki eğitime değil de, “lunaparka gidiyorum” coşkusuyla geliyorum her seferinde. Hem de gördüklerim hoşuma gitmese de, çoğu kez canımı acıtsa da… Neden çünkü kendini sevmeye başlamak muhteşem bir duygu!
Gölgelerden Aydınlığa ise benim açımdan bugüne kadar reddettiğim yanlarımın ve görmediğim, bilmediğim yeteneklerimin farkında olduğum bir eğitim oldu. Olumlu-olumsuz tüm parçalarımı kendime kattığım olumsuz deneyimlerin armağanlarını keyifle kabul ettiğim daha da büyüdüğüm, daha da sevgi dolu, değerli ve yetkin olduğum, hissettiğim yaşadığım bir eğitim… Umarım herkesin yolu buraya uğrar! Sevgili Saim, Nil ve Dilek iyi ki varsınız!

Gölgelerden Aydınlığa / Esin Erkal / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Öğretmen (35) / İstanbul

Şu ana kadar katıldığım tüm eğitimler birbirinden güzeldi. Bu eğitimin ise bende çok özel bir yeri var. Bu eğitimi almadan evvel inanılmaz bir sabırsızlık içindeydim. Kendimde gördüğüm zaafları biran evvel düzeltmek içimdeki kötülüklerden biran evvel arınmak istiyordum. Bu sabırsızlığın ne kadar yıpratıcı, yıkıcı ve gereksiz olduğunu bu eğitimde bizzat yaşayarak öğrendim. Mükemmel olmak adına, zaaflarımı sevgiyle kucaklamak yerine kendime çok büyük haksızlık yaptığımı gördüm. Bu eğitimle beraber zaaflarımı güçlü yanlarımla beraber sevgiyle kucaklamayı öğrendim. Daha da önemlisi yok saymaya çalıştığım ya da yok etmek için dövündüğüm tüm zaafların içinde saklı olan muhteşem hediyeleri ve hazineleri keşfettim; zayıflığımın içindeki gücü, bencilliğimin içindeki hayal gücümü, öfkemin içindeki yeri geçtiğimde “hayır “ deme gücünü, umutsuzluğumun içindeki umudu, karanlığımın içindeki ışığı keşfetmeme yardımcı olduğunuz için sonsuz teşekkürler. Kocaman gökyüzüyüm ben, gecesi ve gündüzü olan, fırtınalar kopar derinliğimde zaman, zaman, sinirlenirim şimşeklerim çakar, bazen güneş parıldar bağrımda, ışığım kuytu gölgeleri bile aydınlatır, ayın dinginliği de bendedir. Güneşin enerjisi ve gücü de, içimde martılar dans eder, onların kanatlarına kanat gererim. Kocaman bir gökyüzüyüm ben, gecesi ve gündüzü olan. Bunu sizin sayenizde fark ettim. Ne kadar teşekkür etsem az. Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Esra Zeybekoğlu / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Avukat (39) / İstanbul

Mucizevî, evet tek kelimeyle anlatmam gerekirse burada bu eğitimde yaşadıklarım, deneyimlediklerim mucizevî. Beslendim, çoğaldım… Acılarımın içinden geçtim, ağladım acı çektim, kahkahalarımın en yükseklerini attım, mutlu oldum. Hiç tanımadığım bir benle tanıştım. Onu olduğu gibi kabul edip özümsedim, sevdim. Var oldum yeniden… İçimdeki ateşi yakmamda bana yol gösteren Nil’e Saim’e Dilek’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Kendimi sevmemi sağladığınız, duygularımla beni tanıştırdığınız için size ne kadar teşekkür etsem az. Ben burada Kuraldışı’nda büyüdüm, olgunlaştım, yaşamaya başladım yeniden ve doyasıya. Varlığınız, desteğiniz, birbirinden anlamlı eğitimleriniz beni bana yaklaştırdı. Yaşıyorum, gülüyorum, var oluyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Funda Erdem / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Makine Mühendisi (36) / İstanbul

Bu bir eğitim değil de keşif yolculuğu diyelim. Evrende her şey karşıtlarıyla var, içindeki iyi de kötü de senin bir parçan. Her ikisini de kucakladığında ancak “tamam” oluyorsun. Dünyaya uyum sağlaman kolaylaşıyor. Çünkü “uyum” benzerlerin değil, karşıtların oyunudur.

Gölgelerden Aydınlığa / Füsun Şahin / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Serbest – Sosyal Girişimci (50) / İzmir

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi ile Yaşam Okulu’nu tamamladım. Özellikle bu eğitim gerçekten aydınlığı görmemi sağladı, her eğitim ile “ben”imin üzerinden bir kabuk kaldırmışken bu eğitim ile bütün kabuklarımdan sıyrıldığım, kendimi tanıdığım, ego dünyası ile ben dünyasını tanıyıp Ben’in üç özelliği olan sevgi, bilgelik, ve iyileştirici gücü harekete geçirmeye karar verdim. Teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Gürkan Saatçılar / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Yaşam Koçu (35) / Kayseri

Bilinçli gerçek sevgi, bilgelik ve iyileştirici güç… Aslında bu Yaşam Okulu’nun özeti. Bu “Ben”in özeti. Ama Gölgelerden Aydınlığa eğitimi çok başka, çok vurucu ve yapıcı. Sahip olduğumuz ama farkında olmadığımız utançlarımız burada karşımızda. Korksak da onlarla yüzleşmek ve onları tanımak çok yapıcı, affetmek çok özgürleştirici, her birey bu eğitimi almalı ve potansiyeli her neyse onu açığa çıkarmalı.
Yaşam gölgeleri değil, cesurları sever. Durma haydi…

Gölgelerden Aydınlığa / Hülya Doğan / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Muhasebe (41) / İstanbul

Yaşadığım kendimle ilgili en güzel deneyimlerdi. Her workshopta kendimi biraz daha küçülmüş ve büyümüş hissettim. Gerçekten insan içsel yolculuğuyla bu kadar mı değişime uğrar. Kendini önemseyen ve birazcık olsun değer veren insanların uğraması ve bu pınardan içmesi dileklerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / İpek Lale Yaşar / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Öğretmen (33 yaş) /İstanbul

Bu eğitimde insanın en değerlisi, en kıymetlisi olan kendisinden sevgiyi yıllarca nasıl esirgediğini, cimri davrandığını, hep gri bulutlarla yaşadığını; ancak bunun çok güçlü bir sevgi enerjisine dönüştürmenin mümkün olacağını tüm hücrelerimde hissetmiş olmak, farkında olmak, yaşamak, kendim olarak bilmek, özel olarak sevilmeye layık olmak harika bir duygu. Sevginin, değerli olduğunu hissediyorum. İyi ki varlığınıza ulaşabileceğim yerdesiniz İstanbul’dasınız. Varlığınıza sarılıyorum. Nil, Saim, Dilek.

Gölgelerden Aydınlığa / Kübra Tarhan / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Yorum Ajans / Grafiker (33) –

Artık kendimle barıştım, gölgelerim var ve ben buyum. Kendimi affediyorum ve seviyorum.
Evet, hepsi bu eğitimde tamamlandı, artık kendimi severek yoluma devam ediyorum. Huzurlu bir insan olmak bana mutluluk veriyor. Yaşam Okulu’nu bitirdiğim için hafif bir burukluk var ama mutluluk veren şey yeniden doğmuş gibi hissetmek. Güzel duygular kazandım ve kendimi her şeyimle kabul edip seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nil Göker / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Yönetici/İnan Plastik Makinaları (38) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi en çok zorlandığım eğitimlerden birisi oldu. Kendimle ilgili farkına vardığım olumsuz yönlerimi kabul etmek, bunun yanında daha önce farkına varmadığım potansiyelimle tanışmak hem zor hem de keyifliydi. Hem workshopta, hem de evde yaptığımız çalışmalar ile dolu dolu ve yoğun 4 gün geçirdim. Bu dört günde 36 yıllık hayatım boyunca yaşamadığım farkındalıklar yaşadım. Bu farkındalıklar canımı acıtsa da biliyorum ki daha keyifli ve doyumlu bir yaşam için bana katkı sağladı. Harika bir eğitimdi. Teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nurhan Günay / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / (23) / İzmir

Bu benim sondan 3. eğitimim. Birçok arkadaşım Yaşam Okulu’ndan bugün mezun oldular.
Onları hiç kıskanmadım, nedeni ise Kuraldışı’ndan ayrılmamak. Burada hayata tekrar tutunmaya çalışıyorum. O kadar büyük bir destek alıyorum ki buradan… Eğitmenlerime ve arkadaşlarıma destekleri, geribildirimleri için çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Okan Özerdem / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Doğuş Holding / Analist (38) –

Bu eğitim halkanın son parçası ve tamamlayıcısı oldu benim için. Bugüne kadar çok şey gördük, çok şey yaşadık, kızdık eğlendik çok şey öğrendik. En son bu eğitimde yaşadığımız duyguların hislerin hepsinin çok tanıdık olduğunu yani bizim gölge oyunumuz olduğunu anladık. Diğer eğitimleri özelliklede Kendinizle Yüzleşin eğitiminden sonra alınması gereken tam bir tamamlayıcı ve aydınlatıcı bir eğitim bu eğitim. Herkese tavsiye ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Öykü Yılmaz / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Roche/Eczacı (32) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa sadece siyah gölgelerimizi değil, beyaz gölgelerimizi de açığa çıkarmamızı sağladı. Potansiyelimizi sorguladığımız gerçeklerimizle yüzleşmek hepimize ışık tuttu. Ben olma, mutlu olma yolunda geçilmesi gereken bir köprü gibi. Sevmediğimiz bütün giysilerimizi attık, en cici bici giysilerimizi büründük. En dost eğitim, en acı eğitim, en huzurlu eğitim, en özgürleştirici eğitim. İstisnasız bütün insanların gelmesi gereken bir eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / Özgen Saatçılar Şengün / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Öğrenci (34 yaş)/Almanya

Gölgelerden Aydınlığa kavuşturan muhteşem bir eğitimdi. Gölgelerim benim bir parçam, ağzı sımsıkı bir çuval içinden çıkarttım onları gözyaşlarıyla. Kavuştum onlara, armağanlarıyla geldiler katıldılar bana. Açığa çıktıkça karanlıktakiler bütünleşiyorum. Farkında olunca dönüştürmek kolaylaştırıyor. Şimdi gölgelerimle birlikte yeni versiyornumu yaratıyorum. Bu müthiş serüvenli pembe koyulukta keşiften keşife coştuk. Ben kendimi tanıdıkça kendimi daha çok sevdim, ilk defa hoşlandım ondan, sevmeye de başladım. Kendime böyle bir seçim yaptığım için şükran duyuyorum. Nil’in, Saim’in, Dilek’in emeğine çok teşekkür ederim. Bütün dostlarıma paylaşımları için teşekkür ederim. Sevgiyle, aşkla coşalım.

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Akbaş / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Taş Ofisi / Mücevher ve İnşaat (26) / İstanbul

Özgürlüğe giden yolda bir kapı daha açılıyor. Kendini ve başkalarını affetmekle… Siyah gölgelerimizle kucaklaşmak ve özgürleşmek, beyaz gölgelerimizin farkındalığını hayatı haz alarak yaşamak. Kendinizle Yüzleşin eğitimini alan mutlaka ve mutlaka bu eğitime gelmeli. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Samira Babayeva / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Eğitim Danışmanı (42) / İstanbul

Çok eğitime katıldım ama bu eğitim bana en önemlisini öğretti ve gösterdi. Benim gölgelerim beyaz ve siyah. Gölgelerimi tanımak benim için çok önemli oldu. Kendimi artık hırpalamıyorum, kendimi olduğum gibi sevmeyi öğrendim. Gölgelerimi seviyorum, siyah olanları da dönüştürüyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Seda Anıl / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Sigorta Broker (41) / İstanbul

Hey sen bu yorumu okuyan; bu siteye girip de bu yorumları okuyorsan kesinlikle eğitime katılma vaktin gelmiştir. Sıyrıl bahanelerden, zaman, para, yaş, mesafe aklına ne geliyorsa hepsi bahane. Haydi, sil at konforu, vakit gelişim vakti. Neler kazandığımdan bahsedeyim sana biraz da. Kendimi, hayatımı kazanmaya başladım. Sevginin önemini bu eğitimde kavradım. Basit bir kavram, diye mi düşünüyorsun, hiçte değil. Benim için kendimi sevmeye başlamak kocaman bir adım. Potansiyelimi gördüm anında harekete geçebildiğimi de gördüm. Değişim bazen çok çabuk başlıyor. Artık olumsuz özelliklerimi de kabul ediyorum Onları reddetmiyorum, onlarla boğuşmuyorum, sadece kabul ediyorum ve aydınlanıyorum. Ve Yaşam Okulu’nun aydınlığına seni de davet ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Selin Kartal / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Egestar Kimya (38) / İzmir

İnsan hoşlanmadığı yanlarını da kucaklamadığı sürece asla tamamlanamıyor, iyi özelliklerimiz kadar karanlık yanlarımız da bize ait. Kendimizi kabullendikçe şeffaflaşıyoruz ve özgürleşiyoruz. Yaşam Okulu’ndan mezun olduğum bu son eğitimde yüzleşmenin, kucaklaşmanın ve özgürleşmenin tam anlamını ancak idrak edebiliyorum. Özgürleşmek insanı müthiş hafifleten bir duygu. Herkesin kendine böyle bir süreç ve özgürleşme hediye etmesini yürekten diliyorum. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Serhan Silkin / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Bosch A.Ş / Bilgi İşlem (43) / Bursa

Bu benim mezun olduğum workshop. Sadece bu eğitimle ilgili şunu söyleyebiliyorum. Ben içimdeki bastırdığım özelliklerimle ve bastıramadıklarımla bir bütünüm. İyimle, kötümle, eksiğimle, artılarımla bir bütünüm. Katılımcı arkadaşlarıma ve eğitmenlerime çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Silvia Kopri / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Coca-Cola İçecek A.Ş. (37) / İstanbul

Katıldığım en zor, en zevkli ve en coşkulu eğitim buydu. Yaşam Okulu’nun bu son basamağı hayat serüvenimde yepyeni adımları da beraberinde getirdi. Çok mutlu ve huzurluyum.

Gölgelerden Aydınlığa / Simge Odabaş / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / (53) / İzmir

Bu eğitim bana kendimle barışmak için ve kendimi çok sevip içimdeki potansiyeli açığa çıkarmam için o kadar yardımcı oldu ki. Bakış açım gelişti, artık tek bir seçimle kısıtlamayacağım hayatımı söz veriyorum kendime. Seçimler sonsuz, yeter ki yaratıcılığımı kullanayım. İçimdeki kötü sandığım özelliklerimle bir bir barıştım ve devam ediyor onları dönüştürüyor ve kabul ediyorum. Özgürleştim, attım yükleri, hafifim bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Mutluyum, neşeliyim… Affetmeyi öğrendim kendimi ve başkalarını. Acılarla yüzleştim, kucaklaştım ve özgürleşiyorum. Hayat renkli, neşeli ve ben bu hayatı cennete çevirebilirim. Ben istediğim her şeyi başarabilirim. Ben kendimi hayatı ve insanları çok seviyorum. Çok teşekkür ederim…

Gölgelerden Aydınlığa / Suna Fatma Çift / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Grafiker (27) / İstanbul

Eğitim boyunca geçmiş olduğumuz kızgınlık, yas, hüzün ve endişe duygularından sonra derin bir haz duygusuyla kapanışı yapmak müthiş, müthiş, müthiş. Bütün duyguların böylesine bir arada yaşandığı bir yer Kuraldışı. “Gölgelerden Aydınlığa” sembolik bir isim değil, hayatımız boyunca olmakla olmamak arasında gidip geldiğimiz kimliklerimiz, yadsıdığımız gölgelerimizle barışıp ışığa çıktığımızı ifade eden gerçek bir isim. Bu ışığın nasıl olduğunu bilmek isteyen herkes buraya gelmeli, yazmalı ve görmeli. Sevgili Nil ve Saim, sevgili Dilek ve sevgili dostlarım. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, her birinizin varlığına şükran duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Şeyda Sağdan / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Çev. Müh. (25) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde Şeyda’nın her yönüyle barıştım. Her yönümü öğrenmek, olumlu olumsuz, bunları olduğu gibi kabul etmek hiç de kolay olmadı. Beyaz gölgelerimin farkına vardım,
potansiyelimle barıştım. Siyah gölgelerimle karşılaştım, şaşırdım önce kabul etmek istemedim, fakat sonra anladım ki ben bunlarla tamamıyla bütünüm. Bu bütünlük içinde tam, özgür ve biriciğim. Kendimi seviyorum, artık insanlara farklı bakıyorum. Herkesin içindeki iyiyi görmeye ve öğrenmeye çalışıyorum. Bu eğitimle beraber mezun oldum Yaşam Okulu’ndan. Kozasından çıkmış kelebek gibi hissediyorum. Özgürce uçuyorum. Nil, Saim ve Dilek harikasınız, iyi ki hayatımdasınız, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Yerten Kalfa / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Öğrenci (20) / İstanbul

Bu eğitim üstünü örttüğüm, görmezden geldiğim bırakın yüzleşmeye, düşünmeye bile tahammül edemediğim geçmişim kadar, keyif ve umutla baktığım geleceğimi de fark ettirdi. Ama şu an, şu dakika, burada ve sizlerle olmanın tadı damağımda kaldı. Tüm eğitimlerinizde bulunmak ve sizlerle bağımı bir ömür boyu sürdürmek istiyorum. Sizleri, yaşamı ve kendimi çok seviyorum. Canımsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Yiğit Şahin / 23-24-30-31 Temmuz 2011 / Standart Pompa / End. Müh. (37) / İstanbul

Efsane der ki; Bir zamanlar Homo Sapiens’in gölgeleri varmış. Kendiyle barışık olmadığı için kullanmadığı potansiyeli (beyaz gölgeler) ve onu hapseden yadsıdığı utançları (siyah gölgeler). O kadar çok insan bunlarla yaşıyormuş ki gelen tehlikenin farkına varmamışlar. Bu gölgeler yavaş yavaş hayat bulmuş ve kendi güçleri ile hareket etmeye başlamışlar. Her biri usta birer avcıymış. Sonra avcılar evrilmiş yavaş yavaş beden haricinde var olmayı öğrenmişler. Karanlık köşelerde saklanıp piranalar gibi diğer bedenleri de sulamaya başlamışlar. Bu, avcıların homo sapiens’in evrilmiş türünden “ışıklarla” karşılaşmasına kadar sürmüş. Işıklar avcılarına eski hallerine dönmek ya da evrenin uzak bir köşesine sürülmek seçeneklerini sunmuşlar. Efsane tabii ki bu. Ama yine de belli olmaz. Avlanmak istemiyorsanız gelin ve gölgelerinizi keşfedin. Onlar sizin peşinize düşmeden siz onları fark edip nasıl aydınlanabileceğinizi öğrenin.

Gölgelerden Aydınlığa / Adviye Akın / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Sigortacı (29) / İstanbul

Yine bir “iç, dış yıkama” eğitimiydi. Ne çok gölge, siyah beyaz, gücümün tamamen tükendiği, damarlarımda sonsuz gücü hissettiğim, bu kadar karanlıkta ne yapacağım derken evrenin birden aydınlandığı, korkuyu hissederken içimde umut çiçeklerinin filizlendiği, tek kelimeyle muhteşem anlar yaşadım. Kendimi çok yorgun hissediyorum. Başım dönüyor. Ama eğitimde de söylediğim gibi… Sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Arzu Keleş / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Yaş: 56 – Meslek: Muhasebeci –

Kendimi tanıma sürecinde bu son eğitimde “son” mu gerçekten diye düşünmekten kendimi alamıyorum! Gelişim gerçekten bir süreç ve üstelik sürprizlerle dolu. Davranışlarımın altında yatan gerçek asıl nedenleri görebilmek, keşfedebilmek adına çok fayda sağladığım bir eğitimdi. Kendimle daha fazla baş başa kalmam gerektiğini öğrendim. Bu süreçte tüm cevapların, hatta doğru soruların yine kendi içimden geldiğini bir kez daha fark etmiş olmak ve uygulamaya geçmek için cesaretimi toplamak en büyük kazancım, hazinem, armağanım. Şimdi bu hazineyi paylaşma vakti geldi. Tüm Kuraldışı ailesine emekleri için sonsuz şükran ve teşekkürlerimle… İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Atiye Erdem / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Finans Uzmanı/Colgate Palmolive (32) / İstanbul

Kendimi tanımak, keşfetmek, potansiyelimi ortaya çıkarmak, kendim olmak yolunda attığım en somut adımlardan biridir Kuraldışı eğitimlerine katılmak. Gölgelerden Aydınlığa eğitimi de aldığım tüm diğer Kuraldışı eğitimleri gibi keyifli, doyumlu, farkındalıklarla dolu bir eğitim oldu. Yola devam. Teşekkürler Nil, Saim, Dilek ve Ebru. Teşekkürler Kuraldışı Ailesi. İyi ki varsınız, iyi ki varız.

Gölgelerden Aydınlığa / Aylin D. Özkil / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Ankara Emeklilik / Bireysel Emeklilik Uzmanı (34) / İzmir

Gölgelerden Aydınlığa yolculuğum çok güzel geçti. Işığı görmek çok harika bir duygu, karanlık ormanlardan, mağaralardan ve kapılardan geçerek. Işık gitgide büyüyor, yaklaşıyor ve sonunda bizimle bir oluyor, sonra anlıyoruz ki aslında o ışık hep içimizde vardı ama biz farkında değildik. Böylece ışığı özümseyerek, içselleştirerek içimizdeki karanlık aydınlandıkça biz daha da bir oluyoruz ve bize doğru yolculuğu başlatabiliyoruz. Hepimiz için ve değerli dünyamız için. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Aysun Yenilmez / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Kimya Mühendisi (33) / İstanbul

Öncelikle Nil, Saim, Dilek, Ebru sizlere çok teşekkür ederim. Peş peşe gelen Kendinizle Yüzleşin ve Gölgelerden Aydınlığa eğitimleri beni derinden etkiledi. Bilinçaltımın derinliklerine ittiğim, itiraf etmekten çekindiğim birçok yaramı görmemi sağladı. Bugün Yaşam Okulu’ndaki son eğitimimi aldım. Burada yaşadığım her an çok anlamlı ve dolu geçti. Keşke imkân olsa her şeyi baştan yaşayıp, tekrar edebilsek. Sonsuz teşekkürler. Kendimi daha yakından tanıdım. Özgürleştim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ayşe Dilek Bandak / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Öğrenci (21) / İstanbul

Aldığım en önemli eğitimlerden birisi. Kaçırdığım yerler olabilir. Yaşam Okulu’nu tamamladıktan sonra tekrar alabilirim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ayşe Esra Koç / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / (30) / Bursa

Gölgelerimle tanışmak ve onlarla barışık, yaşamak için anlamlı bir adım attım. Artık kendimi bütünün bir parçası olarak hissediyorum. Benim gelişimimin insanlığın ve evrenin gelişimine katkısı olacağını bilmek bana güç veriyor. Katkısı olan herkese içten teşekkür ediyorum. “Ben gittikçe daha gelişkin bir insan oluyorum.”

Gölgelerden Aydınlığa / Berna Acuner / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Bankacı (43) / İstanbul

Yorucu ama eğlenceli ve öğretici bir eğitimdi. Meditasyonlarla dolu ilginç bir dört gün daha bitti. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Beyhan Ülgen / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Eğitmen, Danışman (40) / İstanbul

Bu eğitimle birlikte bugün Yaşam Okulu’ndan mezun oluyorum. Nasıl bir amaçla mezun oluyorum… Kendimi tanımada, keşfetmemde ve kabul etmemde olağanüstü etkin olan eğitimler. Böylesi bir noktaya geleceğimi hayal bile edemezdim. Ne kadar derin bir potansiyele sahip olduğumun ancak küçücük bir bölümünü gördüm. Devamının geleceğini de biliyorum. Tüm araç ve gereçlerim hazır. Bana burada verilmiş armağana olan şükranımı kelimelere dökmek yetersiz kalır. Bana bu yolda eşlik eden, elimi tutan, yolumu aydınlatan ve ayna olan tüm eğitmenlerim olan Nil, Saim, Dilek ve Ebru’ya sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Bilgin Tiryakioğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Liman Yapıp / Yapım Asistanlığı (32) / İstanbul

Kendinizi seviyor musunuz? Kendinizi sevdiğinizi nasıl bilirsiniz? Kendini sevmekle ne kastedilmektedir ve bir yöntemi var mıdır? Bu sorulara benim vereceğim cevap kendini tanımaktan geçiyor. Tanımadığın bir şeyi sevemezsin. Kendinle tanışmak mı istiyorsun? Kendinle tanışmak beyaz ve siyah gölgelerle tanışmaktır. Sonra da onları kucaklamaktır. Bir bütün olduğunu hissetmektir. Kendini keşfetmektir ve keşfettiğin bu yüce varlığı sevmektir. Kendini tanırsan başkalarını da tanırsın, anlarsın ve seversin. Ama önce kendini tanı… Gölgeler workshopu bana kendimi tanımam için verilmiş büyük bir armağan! Teşekkürler Nil, Saim teşekkürler Dilek ve Ebru. Teşekkürler tüm katılımcı arkadaşlarım.

Gölgelerden Aydınlığa / Coşkun Özavnik / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Emekli (50) / Ankara

Kendimi tanıma yolculuğumda bu durakta beyaz ve siyah gölgelerimle tanıştım. Farkındalıklarım benim dönüşüm yoluma ışık tuttu. Yolun daha başındayım. Bu eğitimde aldığım şifrelerle yolculuğum hem haz dolu hem de dönüştürücü olacak. Nil, Saim her zaman olduğu gibi bilgi ve eğitim formatlarıyla özgürlüğümün üstüne bir kapı daha açtılar. Minnet ve şükran doluyum. İyi ki varsınız. Binlerce teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Ebru Oğraş / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Hazinederoğlu İnşaat / İnş. Müh. –

Karanlıklar artık arkamda kalıyor. Işığın olduğu yerde gölge de vardır. Bunu biliyor ve kabul ediyorum. Gölgelerimle de aydınlık yönlerim kadar barışıyor ve onlarla bütünleşiyorum. Nihayet tam ve bütün birey oluyorum. Yine içimin dışıma çıktığı, her şeyin şeffaflaştığı bir eğitimdi. İçimden çıkanların öcü değil “ben” oluğumu beni ben yapan şeyleri kucakladığımda özgürleştiğimi, daha cesur, daha umutlu olduğumu idrak ettim. Bu eğitimin ardından artık sadece “farkına” varmıyorum, farkındalıklarımı idrak ediyor ve yaşamıma geçiriyorum. Kısacık bir sürede yıllardır biriken yüklerimle yüzleştiren ve boşaltmamı sağlayan Kuraldışı ailesine, Nil’e, Saim’e, Dilek’e ve Ebru’ya sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Elif Vardar / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Alice/BBDO – Reklamcı (40) –

Her şeyin bizde başlayıp bizde bittiğini bilmek hem inanılmaz bir özgürlük, hem de sorumluluk getiriyor. Sorumluluk bazen korkutuyor. Ama korkuya rağmen adım atmayı seçiyorum, cesur olmayı seçiyorum. Keşfedecek çok renk var. Teşekkürler Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / Eylem Kahramanoğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Öğretmen (57) / Adana

Bir 35 yıl geçse bile göremeyeceğim, kavrayamayacağım karanlık yanlarımı gördüm, kucakladım. Duygularım derinden değişime uğradı. Rahatladım, içim ısındı. Büyük bir değişimin, dönüşümün ayak seslerini işitiyorum. Çok çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Fatma Karabıyık / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Külçe Makine (48) / İzmir

Dinginleştiren, içine döndüren, kaybettiğin parçalarını bulduran, farkında olmadığını fark ettiren, adı gibi ”gölgelerle yüzleştiren, aydınlığa ulaştıran” harika bir eğitimdi. Özellikle son eğitimim olduğu için bütünleştiğimi daha çok hissettiğim, idrak ettiğim özel iki hafta sonu yaşadım. Kendi adıma çok şey kazandım. Eğitime yine gelmek isterim. Tüm Kuraldışı ailesine, sevgili Nil ve Saim’e içten teşekkürler. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Enerjiniz ve sevginiz hep çoğalsın. Hepinizi çok seviyorum ve özleyeceğim. Hem de çok.

Gölgelerden Aydınlığa / Fırat Can / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Kamu (29) / Ankara

Ben bu eğitimde mezun oluyorum. Henüz çok fazla hayat tecrübem yok. Ama burada çok fazla hayat tecrübesi olan insanlarla karşılaştım ve de tanıştım. Burada öğrendiklerim zannediyorum hayatımın bundan sonraki aşamalarında çok işime yarayacak.
Hepinize sevgiler, saygılar.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Arslan / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Yaş: 47 – Meslek: Yayıncı –

Kendimi keşfedip, kendimle yeniden tanıştığım bir eğitimdi. Yaşadığımız hayatı güzel yapanın da, çekilmez hale getirenin de kendimiz olduğunu idrak ettim. Omzumda beni ağırlaştıran hareketsiz bırakan yüklerimden kurtuldum. Affetmeyi öğrendim, affettikçe özgürleştim. Özgür kaldıkça kendimi buldum. Sevmeyi unuttuğumu, kendimi bile sevmediğimi keşfettim. Kendimi sevmeye adım attım. Sevdikçe özgürleşeceğimi artık biliyorum. Sevginin içime yaydığı sıcaklıkla huzur doluyum. Kuraldışı’na paylaşımlarıyla yolumda ışık olan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Öztoprak / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Avukat (27) / İstanbul

Kuraldışı’nda aldığım her eğitim gibi çok faydalı ve aydınlatıcı idi. Beyaz ve siyah gölgelerimi keşfetmek kendi potansiyelimi görmek ve hayata geçirmek yolunda bana ışık tutmaya başladı bile. Kendimi ve başkalarını affetmek konusu benim için en zor konuydu, bu konuda da ilerleme göstermek, beni daha huzurlu ve dengeli hale getirdi. Kendimi hayatın şifrelerini çözme yolunda önemli bir adım atmış hissediyorum. Asıl hayat bundan sonra başlıyor. Tüm öğrendiklerimizi uygulamak bizim elimizde.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülden Tiryakioğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Avukat (41) / Bursa

Eğitimlere başladığımda insanlara dokunmaya, sarılmaya utanıyordum.
Sevgimi gösteremiyordum. Şimdi bütün arkadaşlarıma rahatlıkla sevgimi gösterebiliyor, kucaklaşıyor ve sarılıyorum. Herkesi seviyorum, evreni, doğayı, hayvanları seviyorum. Işığımı seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Melek Yağız / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / İşletme Sahibi (32) –

Çok güzel bir eğitimdi. Kendimi tanımak adına bir adım attım. Yüklerimden kurtulmaya başladığım bu yoldan çok hafiflemiş olarak ayrılıyorum. Bana kattıkları için Nil, Saim, Berna, Dilek ve Ebru’ya çok teşekkür ediyorum. Öncelikle kendime bu şansı verdiğim için kendime teşekkür ediyorum. Kazandıklarım için şükrediyorum. Herkesi sevgiyle kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Mert Aksongur / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Avukat (45) / İstanbul

Buradaki eğitimlere katılabilmek için İstanbul’a gelip bir barda ya da otelde çalışmayı göze alabilmiştim. Bu motivasyonlarla geldiğim Kuraldışı’ndan birey olma yoluna girmiş bir şekilde mezun oluyorum. Kuraldışı kitaplarını okuduğum için, CD’lerini dinlediğim için, yağmur, çamur bütün eğitimlerine devam ettiğim için kendimi ne kadar kutlasam, alkışlasam azdır. Gün geldi çekip gitmek istedim. Canım yandı, içim acıdı, kafam karıştı, umudumu yitirir gibi oldum. Ama hiç vazgeçmedim kendimden. Sonuna kadar gitmek için geldim, sonuna kadar gittim. Aferin bana! Hayatımdaki bütün acıların, hüzünlerin, tutamadığım bütün yasların içinden geçtim. Artık kanayan yaralarım, iyileşmeye yüz tutmuş yaralarım, iyileşmiş yaralarım var benim. Hepsini görüyorum, hepsini seviyorum. Hepsi beni ben yapan renklermiş anladım. Artık daha bilinçliyim, daha farkındayım. Bakış açım geniş, kör inançlarım yok artık benim. Algılarım açık, duygu, düşünce, davranış bütünlüğü içerisinde hayatına devam eden, kendisiyle gurur duyan, hayatta özsaygısını bir numaraya koymuş, bütün olma yolunda kararla, azimle yürüyen bir bireyim ben! Kuraldışı seni çok seviyorum!

Gölgelerden Aydınlığa / Meryem Fırat / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Elektronik / Teknik Ressam (31) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi yıllardır yadsıdığım, bastırdığım gölgelerimle barışmam için güzel bir adım oldu. Gölgelerimle barışmanın benim için büyük bir zenginleşme yarattığını görebiliyorum. Çok teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Münevver Çelik / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Grafiker (26 yaş) /İstanbul

Gölgeler eğitimi dolu dolu dört gün yaşadığım siyah ve beyaz gölgelerimle yüzleştiğim içimdeki ben’e ulaşma yolunda attığım adımlarda bana destek olan Nil, Saim, Dilek, Ebru’ya çok teşekkür ediyorum. Kendimi ve başkalarını ne kadar özgürleştirici bir deneyim olduğunun farkına vardım. İyi ki buradayım, kendimi tanımak için geldiğim bu eğitim için kendime teşekkür ediyorum. Kuraldışı’nı çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nihal Atlı / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / İşletmeci (38) / İstanbul

İçimde birikmiş kızgınlık ve öfke duygum o kadar çokmuş ki ben kendimi o duygularla doldurmuşum. Aslında ben sevgi dolu bir kadınım. İçe yapılan, kendini siyahınla, beyazınla tanıyıp kabul ettiğin ve sonunda bütün olmaya gittiğin harika ve keyifli bir yolculuktu. Bu yolculuk ömür boyu sürüyor. Her yaştan insanın mutlaka katılması gereken bir eğitim. Bu eğitimle Yaşam Okulu’ndan mezun oluyorum ve bu işi hakkını vererek yapan tek yer burası eğer aradığın gelişim ve dönüşümse doğru yerdesin. Sevgiler.

Gölgelerden Aydınlığa / Oya Öztürk / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Öğretmen (44) / Mersin

Evet sayenizde gölgelerimizle tanıştık. Bu yaz günlerinde zor da olsa doğru bir seçim yapıp bu dersi iyi ki aldım diye düşünüyorum şu anda. Kendimizle yolculuk adımlarında çok önemli derslerden biri. Şimdi gölgelerimin farkında olarak daha emin adımlarla yoluma devam edeceğim. Sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Ömer Önder / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Mavi Estetik / Yönetici (39) –

Üniversite de dâhil olmak üzere hayatta aldığım en değerli eğitim olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Gölgelerden Aydınlığa / Özdem Zaloğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Rehber Öğretmen (33) / İstanbul

Kendimin tüm parçalarıyla barıştığım bir eğitim, her egzersizi, paylaşımıyla, ödevleriyle kendime olan yolculuğumda yeni kilometre taşları olduğu bir eğitimdi. Üzüntüyü, keyfi, şaşkınlığı, hazzı bir arada yaşadığım yaşamımı zenginleştiren, beni dönüştüren gölgelerimle barıştım. Kendi sınırsızlığımı fark ettim. Bilgi dolu olarak
ayrılıyorum ve biliyorum ki bilgi ancak yaşama geçirildiğinde dönüşüm yaratıyor. Tüm eğitimlerimizin bende basamak basamak katları oldu. Her seferinde bir kat çıktım. Sanki damlaydım okyanus oldum. Fidandım ağaç oldum meyve verdim. Hepinize teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Perihan Yavuz / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Öğrenci (21) / İstkanbul

Bu da diğer eğitimler gibi güzeldi. Çok şeyi fark ettim. En önemlisi içimdeki çocuğu hapishaneden çıkardım, bu bile yeterli. Teşekkür ederim her şey için.

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Şenoğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Tekstil Mühendisi (37) / İstanbul

Ne diyeceğimi bilemiyorum, kendimi ifade etmekte zorlanıyorum. İyi ki varsınız, bizlere sağladığınız bu güven ortamı için, sizlere çok teşekkür ederim. Çok şeyi fark ettiğim bir eğitim oldu. Hayata bakış açım tamamıyla değişti. Yeni bir perspektif kazandım.
Sevgiler.

Gölgelerden Aydınlığa / S. Can Topçu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / NCR Bilişim Sistemleri Ltd. Şti. (26) / İstanbul

Bu dört günlük eğitim harikaydı. Üzüldüm, ağladım, sevindim, hüzünlendim. Kırk yaşında, daha çok öğreneceklerim var. Sorunlarımın, hatalarımın sorumluluğunu almaya karar veriyorum. İyi ki varsınız, Nil, Saim, Berna, Dilek, Ebru, Şenay, Canan.

Gölgelerden Aydınlığa / Seçil Köprülü / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Öğrenci (19) / İstanbul

Gelişim, kendimi tanıma, kişi olmaktan birey olma haline geçiş tüm bu yolculuk inanılmaz güzellikler katıyor hayatıma. Her şey önce hayatımın sorumluluğunu almamla başlıyor ve bunu eğitimlere katılamasaydım eğer, büyük bir ihtimalle hayatım boyunca fark edemeyecek, yaşamımla ilgili sürekli başkalarını ve evreni suçlayacak, bambaşka, ışıltılı, haz dolu mükemmel bir yaşam yerine kendimi sınırlarla ve mutsuzluklarla bitirip tüketecektim. Oysa yaşam ne güzel bir hediye ve bizlere verilen kendi özümüzün potansiyelini yaşam aktarıp evrenin bizim aracılığımızla bir başka özgün ifadesini ortaya koymak her birey için eşsiz bir deneyim. Eğitimlerle yaşamayı öğreniyorum kısaca, yaşamın her anını bilinçle ve farkındalıkla yaşadığında her şeyin insanın kendisinin elinde olduğunu; insanın istediği her güzelliği yaratacak potansiyeli içinde barındırdığını, özetle eğer sorumluluk alma cesareti gösterebilirsek imkânsız diye bir şeyin olmadığını derin bir şekilde kalbimde, ruhumda, tüm bedenimde hissediyorum artık. Hepimizin inanılmaz bir gücü ve evrene sunması beklenen muhteşem bir hediyesi var, yeter ki sorumluluğumuzu alalım. Her şey çok güzel oluyor ve olacak. Bana kazandırdığınız tüm farkındalıklar için sonsuz teşekkürler… İyi ki varsınız. İyi ki burada sizlerle birlikte olma şansı verildi bana. Evren sana sonsuz şükran…

Gölgelerden Aydınlığa / Sema Alkan / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Yaş: 36 – Meslek: Doktor –

“Gölgeler” kendi içimize döndüğümüz bir eğitimdi. Aslında yaralarımızı sarmak için, çözüm bulmak için tek adres kendimiz. Eğer dinlemeyi bilirsek tüm cevaplar içimizde. Onu bin bir türlü gürültü ile duymamayı seçen biziz. Sükûnet, huzur, dinginlik, cesaret, harekete geçme dürtüsü ve çok büyük bir güç var içimizde. Kabul etmeyip saklamaya çalıştığımız olumsuz yönlerimizi olduğu gibi kabul edip sevmek, içimizdeki iyiye ve olumsuza da söz hakkı tanımak ve olumluya dönüştürmeyi seçmek. Beni çok güçlendiren bir eğitimdi bu. Çok rahatlattı beni. Kendime sevgim büyüdü, olumsuz yönlerimle barıştım. Ve sanırım kulaklarımla gözlerim daha bir açıldı. Bana verilenleri duymaya, önüme serilenleri görmeye hazırım. Nil’e Saim’e, Dilek ve Ebru’ya çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Serdar Özkil / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Sınıf Öğretmeni (39) / Manisa

Kendin için bir şey yapmak, kendini tanımadan mümkün değil. Kendini tanımak, yüzleşmek ve farkında olmak için bu bir şans ve fırsat. Kendi kabuğunu kırıp özgürleşmenin yolu Kuraldışı’ndan geçiyor. Teori ve pratiğin birleştiği bir eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / Sezai Şahin / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Oyuncu (33) / İstanbul

İnsanın kendi özü ile barışması için güzel bir fırsat. Çok keyif aldım. Kendime, topluma ve bütüne olan sorumluklarımın farkında olarak; gerçek gücün kendi ellerimde olduğunun farkına vardım. Yarınları şekillendirecek olan bilinç sıçramasıdır. Buna erken erişen toplumlar, diğer toplumlara örnek olacaklardır. İnsana, çevreye ve geleceğe yapacağımız en zahmetsiz yatırım, sadece kendimizi dönüştürmektir. Bireyler gölgeden aydınlığa çıktıkça, topluma ışık olacaklar ve gölgedeki diğer insanlar da birer birer aydınlığa çıkma cesaretini gösterecekler. Yaşam cesurları sever.

Gölgelerden Aydınlığa / Şeyda Taşçılar / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Bilgisayar Müh.(41) –

Aslında bildiğimizi sandığımız yaşamın kullanım kılavuzu ve benimize dönme yolculuğunda, gerçek keyifli ve bana beni katan tüm çalışmalardan ötürü, önce dönem arkadaşlarıma, ardından da rehberliklerinden ötürü Nil, Saim’e sonsuz teşekkürlerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Umut Altay / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Yaş: 32 – Meslek: Müzisyen –

Yıllarca taşımış olduğunuz ve taşıyabilmek için enerjinizi harcadığınız duygusal yükleri atıp hafiflemek, özgürleşmek için önemli bir fırsat. Bunu bu şekilde yapabileceğiniz başka bir ortam veya workshop mevcut değil. Bu sebeple hakkını vererek değerlendirilmesi gereken bir workshop. Açıldığında hemen kayıt olun ve bu yükü bir sene daha taşımayın. Kendinizi keşfedip, kendinizle tanışma yolculuğunda önemli duraklardan biri olduğunu gördüm. Bundan herkesin faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Yasemin Gündoğdu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Serbest Meslek (42 yaş) /İstanbul

Canlarım benim, dört gün dolu dolu çok büyük farkındalıklar yaşadım.
Kendimle ve duygularımla barışmanın hazzını yaşadım burada. 49 sana ve Saim’e sonsuz minnet borçluyum hayatımda. Ne ufuklar, ne güzellikler açtınız. Sizin sayenizde affetmeyi, kendimle barışmayı öğrendim. Teşekkürler Nil’im ve Saimciğim. Bize bu dört günde destek ve cesaret veren Dilek ve Ebru’ya teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Görüşmek üzere.

Gölgelerden Aydınlığa / Yelda Hacaloğlu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Doktor (59) / İstanbul

Bu zamana kadar, ne kadar ağır bir yük taşıdığımın gölgelerimin ve tüm yanlarımın benim ve bütünün yararına kullanabileceğimin farkında değildim. Şimdi çıktığım bu yolda; birey olma yolunda kendimle ve gölgelerimle barışma, bütünleşme adına adım atıyorum. Zor, engebeli, bir yol ama mutluyum. Yanımda olduğunuzu, benimle olduğunuzu biliyorum, daha da önemlisi bu gücü ve enerjiyi içimde barındırdığımı biliyorum. Teşekkür ederim. Zor bir eğitimdi, zorlayıcıydı ve tamamlamış olmak ayrı bir gurur kaynağı.

Gölgelerden Aydınlığa / Yıldız Karacasoy / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / Remax Terminal / Broker (47) / İstanbul

Kendimin tüm parçalarıyla barıştım. Kendimi çok huzurlu ve başarılı hissediyorum. İyi ki bu eğitime gelmişim, herkese tavsiye ederim. Mutlaka katılsınlar. Saim ve Nil’e de teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Yıldız Topçu / 24-25-31 Temmuz 01 Ağustos 2010 / (45 yaş)/İstanbul

Geçmişte takıldığım gölgelerle yüzleştim, öyle çok sarsıldım ki bir an kendimden geçtim. Bu derste tüm hayatı, sıfırdan sorguladım, hayatın değerini daha iyi anladım. Gölgemden korkmuyorum çünkü ben değerliyim. Bütünün bir parçası, ışık ve enerjiyim.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Daşdemir / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğrenci (18) –

Kendimize doğru yaptığımız yolculukta, bize ışık tutuyor rehberlik ediyor, bir adım daha ileri gidebilmemiz için özveri ile üzerimizde çalışıyorsunuz. Rehberliğiniz eşliğinde hayatımızda mucizeler yaratabiliyoruz. Sizleri çok seviyorum, kendimi çok seviyorum. İyi ki varsınız, iyi ki hayatımdasınız! Her eğitim farklı bir yaşam deneyimi sunuyor, hayat bize sunulan bir armağan ve tek bir şansımız var. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmek korkularınızdan, tabularınızdan, sizi geçmişe bağlayan tüm karanlık anılardan özgürleşerek “an”ı “şimdiyi” dolu dolu tüm hazzı ile yaşamak isteyen herkes katılmalı. He bu arada siz bu satırları okurken ben evrende, bir yerlerde hayattan inanılmaz keyif alıyor olucam. Beklerim…

Gölgelerden Aydınlığa / Nermin Doğruoğlu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Eczacı (40) –

Gölgelerden Aydınlığa, bu eğitim bana içimdeki gölgelerin neler olduğunu keşfetmeme, onlarla barışmamı sağladı. Hatalarla dolu geçmişten özgürleşmek, bağları kopartmak müthiş bir şey. Bundan sonra gölgesiz ve sevgi dolu bir yolculuğumun “VAR” olduğunu bilmek muhteşem bir duygu. Bu eğitimde Nil’in, Saim’in, Berna’nın, Rüzgar’ın ve katılımcı arkadaşların bana verdikleri her şey için teşekkür edeiyorum. Yaşam Okulu’ndan aldığım 3 eğitim bile rotamın istikametini net bir şekilde belirlememi sağladı. Herkese yeniden teşekkür ediyorum. Öz’üm gerçek sevgi ile şimdilik burdan ayrılıyorum. Yakında yeniden görüşmek dileğiyle sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Eren / 05-06-12-13 Aralık 2009 / (44) / İstanbul

Acıların içine girdim, çıktım. Ağladım. Paylaşılanlarla ağladım, sevindim, alkışladım. İçimdeki bütün tortulardan kurtuldum. Hafifledi ve kendim oldum. Minik Zeynep’ime kavuştum. Daha doğrusu, meğer o içimdeymiş de kargaşadan sesini duyamıyor, onu hissedemiyormuşum. Kuraldışı’na, Nil’e, Saim’e, Berna’ya, Rüzgar’a, Selen’e, Çiğdem’e çok teşekkürler. Yaşam okulunda, yaşamın her ayrıntısına, baştan aşağı, dip köşe dokunuyorlar ve dokunduruyorlar. Çünkü yaşamın her ayrıntısı, insanın bütün duyguları değreliymiş. Bunu öğrendim. Ve anda yaşamanın hazzını öğrendik. Hataların dersler olduğunu anladım. Mezun oldum ama yolun başındayım, önümde ışığımla aydınlatacağım sevgimle ıstıcağım yolum var. Ben kararlıyım, güçlüyüm ve yola çıkmaya hazırım.

Gölgelerden Aydınlığa / Fethiye Başaran / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğrenci (18) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa yolunda bu eğitimden sonra siyah ve beyaz gölgelerimle tanıştım. Önce çok şaşırdım, bu farkındalığın etkisi sarsıtıcı etkisi oldu. Kendimi bilmek ve tanımak kadar özgürleştirici bir şey yoktur. Hayatımın bir bölümü daha aydınlandığına şahit oldum ve yaşadım. Nil ve Saim’e teşekkür ediyorum. Özellikle Saim’e içten şükranlarımı sunuyorum, benim duygularıma dokunduğu için. Ve Berna, bana verdiğin destekten dolayı, bu ve daha önceki eğitimlerde sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Ebru Sözer / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğrenci / İstanbul

Harika bir eğitimdi. Kendime dönmek, kendime şimdiye kadar ne yapmış ve ne kadar kalmış oludğumu görmek etkileyiciydi. Egomu korumak için hayatımı nasıl kaybettiğimi gördüm. Ben’imin mesajlarını duydum, onları her hücremde hissettim. Nasıl hem ben, hem bütün, hem bir olmak nedir, onun tüm ayrımına vardım. Tüm diğer sesleri yok ederek kendimi dinlemiş olmak çok etkileyiciydi. Hayatımdaki en büyük, en önemli değişiklikleri yapmak adına bir sürü bilgi, bir sürü alet ve bir sürü cesaretle doldum. Tüm gölgelerimi bulup onlarla kucaklaşmak ve bütünleşmek, sonuç olarak “BEN” olmak, sonuda harika bir duygu. Bunu herkese diliyorum. Kendime verdiğim en önemli hediye bu eğitimler. İnsanın gücü o kadar sınırsız ki, bir kişi harekete geçince enerji değişiyor ve herkes bir yerde gelip etkileniyor. Önce çevremiz sonra o frekansa açık olanlar. Evren’in sana ne istersen onu vereceğini bilmek ve seçimlerimi ona göre değiştirmek çok büyük bir keyif. Biz bunu kendimize alıyorsak, aktarmayı bilerek bütünle katkıda da bulanabiliriz. Etkimizi getirmek, geçirmek, işte bu. Bunu yapabilirim. Bunu yapabileceğimi biliyorum artık. Burada olmak ve tüm katılanlarla birlikte paylaşımlarda bulunmak, dinlemek, görmek, hissetmek, tüm etkileşimler bizi daha da birbirinize ve kendimize yakınlaştırıyor. Buradaki güven ve geliştirici ortam ve bunu asıl arena olan “Hayat”ımıza aktarmak hakika, aslında muhteşem bir duygu. Sevgi ve haz hissetmeyeli çok olmuş. Sizi ayrı ayrı çok seviyorum. İyi ki varız!

Gölgelerden Aydınlığa / Mürüvvet Atahan / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Yaş: 30 –

Bu benim son eğitimimdi. Harika bir yolculuğun başındayım daha, bunu biliyorum. Yeniden doğdum burada ve doğurdum. Yaşadıklarım şimdiye kadarki hayatımda hiç tadını bilmediğim duygulardı. Bunun başlangıç olduğunun farkındayım. Sevgiyi öğreniyorum. Kendimden eminim, kararlıyım, güven doluyum, değerliyim ve sevginin sabrıyım ben. Nil, Saim, Berna, Rüzgar, evrene şükranlarımı sunuyorum ki sizleri tanıdım ve kalbime, ruhuma, bana dokundunuz. Sonsuza kadar taşıyacağım dokunuşlarınızın izini.

Gölgelerden Aydınlığa / Serap Zerener / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Proje Geliştirme Müdürü (57) / İstanbul

Kendine yabancılaşan insanlar yalnızdır, yalnız hisseder. Ben de böyle yalnız ve sevgisiz hissetmekteydim. Diğer eğitimde olduğu gibi bu eğtiimde de kendime daha da yol aldım. İnsan olmak çok özel bir hediye. Var olmak, sadece var olmak, o sonsuz dinginlik içinde hem hiç hem her şey hissetmek. İçinde bu hayata sunacağın hediyenle tanışmak. Özüne kavuşmak. Bu özü tatmak, tek bir anına değiyor. Kendime giden yolun sonunda bütüne varıyorum. Bütüne dokunarak kendime varıyorum. Yaşamanın bir değeri var. Var olmanın misyonu kendini gerçekleştirerek insanlığın evrimleşmesi. Her birimiz yaratıcı. Kendini doğurma süreci ne müthiş. Bu deneyim ne harika! Yüreğimde özüm, sevginin rehberliğinde yürüyorum. Yaşamın her alanında yaratıcı, üretken ve doyumlu olmak elimizde. Her insanın bu gücü var. Çok şükür ve ne mutlu bu gücü seçenlere, sevgi yolunda yürüyenlere. Kuraldışı ailesi sizi seviyorum. Gölgelerimle yüzleşip aydınlığa çıkıyoruz. Sevginin ışığı ile harekete geçin.

Gölgelerden Aydınlığa / Bilge Ünal / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Kimyager (34) / İstanbul

Kendimi tanıma ve özümü bulma yolculuğunda ikinci büyük adımım. Yetişkinin sorumluluğu, gencin enerjisi, çocuğun merakı ile yeni hayatıma merhaba diyorum. Işığınız ve desteğiniz için yürek dolusu sevgiler…

Gölgelerden Aydınlığa / Derya Öztürk / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğretmen (45 yaş)/İstanbul

Gülmeyi, ağlamayı her duyguyu yeniden öğrendim. Bu eğitim benim için çok özel. Hem içimdeki potansiyeli gördüm hem de mezun oldum. Şimdi her şeyi evrene bırakıyorum. Kendimi seviyorum. Kimsenin onayına ihtiyacım yok. İstediğim ne varsa onayı ve güveni kendim den ben’imden alıyorum. Verdiğim dilimleri toplamak için gidiyorum şimdi buradan ama dönüşüm daha da muhteşem. Nil ve Saim sizi çok seviyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Seçil Üstünkaya / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Eras Sigorta / Şirket Sahibi-Yönetici (48) / İstanbul

Bu eğitim benim için yeni bir başlangıç hayata… Diğer dört eğitimin birikimi ve tecrübeleri ile tam bir kırılma yaşadığım, birçok cevabı aldığım, farkındalıklarla dolu bir eğitmidi. Gölgelerimle yüzleşmeyi, affetmeyi, geçmişten bugüne hayatımı bloke eden enerjileri, bir yerlerde yaşayıp orada bıraktığımı sandığım ama beni hala etkilediğini farkettiğim olayları bu eğitimde keşfettim. Hayatıma, özgürlüğüme tekrar sahibim. Bu benim hayatım ve ben tüm güzellikleri, evrene güvenmeyi, sevgiyi, kendim olmayı ve ışıldamayı seçiyorum. Bütün bütün denilen şeyin ne olduğunu, hayallerimin sadece beni kapsayan hayallerimin bana neden sığ geldiğini anladım. Gücümün ve hepimizin tüm cesur insanların içinde bulunan gücün ışığını görüyorum. Gölgelerden aydınlığa çıkmanın keyfini yaşayacağım ve yaşatacağım. Söz veriyorum! Ben sevginin özü ve evrenin ta kendisiyim.

Gölgelerden Aydınlığa / Deniz Tümer / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Ev Tekstili / Mefruşat (25) / İstanbul

Şimdiye kadar en fazla yararlandığım eğitim bu oldu. Gölgelerimle kucaklaştım, kendimle barıştım, kendimi ve beni üzen herkesi affettim. Artık özgürüm. Kendimi akışa bırakıyor ve yaşamdan haz alıyorum. Artık anı yaşıyorum, geçmiş canımı yakmıyor, gelecek korkutmuyor. Yıllarca kendimi suçladım, yetersiz, değersiz hissettim. Böyle hissetmemi sağlayacak kişileri hayatıma çektim, en başka eski eşim. Ama benim kendimi aşağıladığımdan daha fazla aşağıladı beni maalesef. Ve artık özgürüm. Kendimi çok seviyorum, sınırlarımı çiziyorum, hayır diyebiliyorum artık. Şimdi ve şu anda mutlu olmayı seçiyorum. Nil, Saim, Berna, Rüzgar ve tüm katılımcılar hayatımda fark yarattığınız için binlerce teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Handan İlağa / 05-06-12-13 Aralık 2009 / İspanya Başkonsolosluğu Tercüman / Sekreter (52) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitiminde içimizde beyaz ve siyah gölgeler olduğunu öğrendiğimde şaşırdım, pek inanmak istemedim, ancak eğitimin sonlarına doğru her insanın içinde beyaz ve siyah gölge olduğunu ve bunu görmek istersek eğer sadece biz istersek görebileceğimizi yani kendimize izin verirsek tüm farkındalıkları yaşayabileceğimize tanık oldum, müthişti. Tüm güzel dostluklarım, paylaşımlar ve bana yaşattığınız farkındalıklar için Nil, Saim, Berna, Rüzgar, eğitimdeki tüm arkadaşlarıma yürekten sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım. İyi ki varsınız, hepinizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Batuhan Taşçılar / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Sağlık Teknisyeni (36) / İzmir

Son iki eğitim olarak Kendinle Yüşleş ve Gölgelere katıldım ve en yüzleştirici eğitimdi benim için ikiside. Gerçekten duygu dolu farkındalık dolu cesaret isteyen iki muhteşem eğitim.

Gölgelerden Aydınlığa / Murat Onuk / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Ortak / Fındık (53) / İstanbul

Okuduğum hiçbir okulda, aldığım hiçbir eğitimde hayatımdaki en önemli şey olan kendim hakkında, BEN hakkında bu kadar çok şey öğrenmemiştim. Kendimi tanıma yolculuğuna keyifle çıkmama yardımcı olan Kuraldışı’na çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Tunçkılıç / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Yaş: 34 – Meslek: Tekstilci –

Ben, beni keşfediyor, bana ulaştıkça keyif alıyor. Hazla bu yolda ilerliyorum. Bana çocuk denmesine sinirlenirken meğer daha bebekmişim ben. Ve burayı bitirdiğimde yetişkine yetişecem. Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Hülya Özcan / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Kuraldışı TV (53) / İstanbul

Aldığım tüm diğer eğitimler gibi harika bir deneyimdi. Eğitimdeki yaşadığım her gün farklı bir hediye verdi bana. Tamamlanmış elmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum. Kuraldışı’nda aldığım tüm eğitimler bana çok güzel yaşantılar katıyor. Burada olmaktan, yaşadıklarımdan, öğrendiklerimden dolayı kendimi kutluyorum. İyi ki burası var. Evrene şükrediyorum her şey için. Kendime bu eğitimleri hediye ettiğim içinde. Sevgilerimle…

Gölgelerden Aydınlığa / Songül Öztürkcan / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğrenci (21) İstanbul

Hayat bir bütün eksileri ve artılarıyla. Gülmek ve ağlamak doyasıya. Kendini keşfetmenin hazzını yaşamak. Ve hakkını tam olarak vererek YA-ŞA-MAK! İliklerine kadar ve hayata dokunup var olduğunu hissetmek. Hazır mısınız kendinizle barışmaya? E hadi ne bekliyorsunuz?

Gölgelerden Aydınlığa / Şerife Dalcı / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Kimya Mühendisi (44) / İstanbul

Kendimizin kendimizle olan ilişkisinde derinlere yolculuğa hazır mısınız? Evet 🙂 Kesinlikle bu eğitimi, tavsiye ediyorum. Bilinçli, gelişkin insan olma yolunda güzel bir kilometre taşı. Kendi potansiyelini keşfetmene izin ver, bu eğitimi kendine armağan et. Sevgilerimle…

Gölgelerden Aydınlığa / Bilgin Tiryakioğlu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Kimya Mühendisi (31) / İstanbul

Kendinle Yüzleş workshopundan sonra, Gölgeler workshop’u… İkisi birlikte inanılmaz etkili. Kelimelerle tarif edilemeyecek büyük değişimler yaşadım. Workshop süresince öyle çok duyguyu bir arada yaşadım ki… buna hala şaşırıyorum. Gölgelerden Aydınlığa workshopu ile birlikte belki de, hayatımda ilk kez, büyük bir coşku ile içimdeki ışığı ve onun iyileştirici gücünü deneyimledim. Böylesine harika bir workshopa katıldığım için çok şanslı olduğuma inanmaya başladım. Şükranla doluyum. Teşekkürler Nil, Saim, Berna ve Rüzgar! Teşekkürler tüm yola arkadaşlarım ve sevgili dostlarım.

Gölgelerden Aydınlığa / Murat Kuyluk / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğretmen (31) / İzmit

Yaşam Okulu’ndan bugün mezun oldum, çok yoğun bir şekilde egzersizler ve ödevler yaptığımız bu eğitimde, özgürleşme adına kendime inanılmaz bir armağan verdim ve bundan çok memnunum. Affetme, zor ve sancılı ama bir o kadar da özgürleştirici bir süreç olduğunu birebir deneyimlemenin tadını yaşıyorum. Her yaptığımız meditasyon ve egezersiz bana farklı farklı farkındalıklar yaşattı ve hayatın içerisinde birebir karşılığını buluyorum ve bulmaya devam edeceğimi biliyorum. Bu bilmek, inanmak falan değil, varlığımın nasıl farkındaysam, bu bilmek de onun gibi bir bilmek. Biliyorum, egzersizler ve meditasyonlar beni tanımama ve özgürlüğüme yol veren farkındalıklar oldu. Beni sabote eden yüklerimden daha da özgürleştim ve bunun için Kuraldışı grubuna en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Varlığınız, bize sunulmuş bir armağan…

Gölgelerden Aydınlığa / Osman Kazım Erdemir / 05-06-12-13 Aralık 2009 / İşletme (38) / İstanbul

Çocukluğumuzdan beri hep GÖLGE kötüyü hatırlatır. Karantılıktır, ordan öcüler çıkar!!! Bakmadan yürümeye devam edersen orda hep öcüler kalır ve sen korkmaya, kaçmaya devam edersin. Bi dur!!! Bak bakalım? Ya orda öcü değil de bir elma şekeri varsa ödülün oraya bakmaya cesaretinden sonra verilecekse? Bakmadan bilemezsin, ben baktım:) Sevgiler…

Gölgelerden Aydınlığa / Evren Şahinoğlu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Aslan Hukuk Bürosu / Avukat (45) / İstanbul

Yaşam Okulu’nun her yeni gününde yaşadığım küçük küçük farkındalıklarla savunma duvarlarım iniyor, zihnim berraklaşıyor ve yaşadığım deneyimlerim gizli dersini görebiliyorum. Gelişmeye doğru bir yolculuk bu yolculuk. Bilinçsiz yeterliliğe doğru bir yolculuk bu yolculuk. Affetmek ve yüklerimden özgürleşmek bu yolculukta daha rahat ve huzurlu yol almamı sağlıyor. Bu öğrendiklerimle, kendimi topluma kabul ettirme çabasına ihtiyacım olmadan kendim olmaya çalışıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Cengiz Macun / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Eğitimci (33) / İstanbul

Gölgeler ve Aydınlanma. Evet iki gizemli kelime. Bu eğitimde gölgelerimle tanıştım ve onları gönülden kabul ettikçe aydınlandım ve yolumu daha da aydınlattım. Bunda katkısı olan tüm eğitmenlerime ve hayatıma dokunan tüm arkadaşlarıma teşekkürler. Kendimi ve yaşamayı seviyorum. Kendime ve bütüne katkısı olan ve bundan keyif alan sağlıklı bir birey olmayı seçiyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Meltem Şenkan / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Endüstri Mühendisi (33) / İstanbul

Bugün mezun oldum. Bunca yıllık hayatımda yaptığım en doğru şeydi bu eğitimlere katılmak. Artık ömründen geriye ne kaldıysa daha kaliteli yaşayacağım. Çünkü kaliteli yaşama giden yolu öğrendim. Bu yolda yanımda olan Nil’e, Saim’e ve tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Adnan Bozbay / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Editör (34) / İstanbul

Bu eğitimde beyaz ve siyah gölgelerimle tanıştım, yüzleştim, kucaklaştım ve özgürleştim. Kendimi tanıma yolculuğumda ki en etkili eğitim olduğunu düşünüyorum. Eğitmenlerimize ve yüreğime ve hayatıma dokunan her kişiye sonsuz teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Burak Arı / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Vasco / Turizmci (41) / Antalya

Affetmek… Hayatım boyunca hiç yapmadığım, yapmaya gerek duymadığım bir şeydi. Ben kimseye kızgın değildim ki… Yalancı… Meğer içimdekileri boşaltınca, sevgiye ne çok yer varmış içimde. Meğer zaten içim sevgiymiş:)) Yılların yükünü omuzlarımdan atınca dik durmak ne kolay. Elveda içime attıklarım, yollarımız burada ayrılıyor. Bana kattıklarınız için teşekkür ederek, ben yoluma devam ediyorum…

Gölgelerden Aydınlığa / Levent Atmaca / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Eczacı (45) / İstanbul

Yaşam Okulu’nun son eğitiminde içimdeki “ben”e yolculuğumda bir adım daha atarak ilerledim. Kendimi birçok konuda affettim. Kendimle ne kadar gurur duysam azdır. Yine yine anladım ki asıl kızgınlıklar ve kırgınlıklar en yakınlarımıza oluyor. “Evren” mucizelerin için teşekkürler. Yaşamayı seviyorum ve sunulan her türlü hazzı hissediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Erdoğan Kalay / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Remax Center (45) / İstanbul

Dönüyor… Her şey dönüyor evrende. Döndüğüm zaman içime, kendimi buluyorum. Şimdi yapabiliyorum tabii bunu. Yaşam Okulu’nu bitirdiğim son eğitimim olan “Gölgelerden Aydınlığa”dan çıktığımda… Kuraldışı unuttuğum birçok şey hatırlattı kendimle ilgili. Üzerimde yürüdüğüm yolu seviyorum, bu yolda, kendimi aradığım karanlıkta bana ışık tutan; Nil’i, Saim’i, Rüzgar’ı, Berna’yı, Selen’i, Çiğdem’i, Şenay’ı, Canan’ı seviyorum. Bu yolu seçtiğim için kendimi seviyor ve şükran duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Marife Kaya / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Bilg. Müh. (27) / İstanbul

Kendimi bulduğum her anında yaşamın içinden bir parça bulduğum bir eğitim. Yaşam Okulu’ndaki beşinci eğitimim yolun belli bir bölümünü geldim. Ekim 2008’de Özsaygıyla başladım. Her bir eğitimde kendime ulaşma yolunda adımlar attım. Bu eğitimle esaslı bir adımdı. Çok arzu ettiğim bir şeyi eğitimin 4. gününde yaşadım. Evet yaşadım hakkını vererek en içten en doğal şekliyle. Eğitimler beni adım adım hazırladı. Kendi içimde tutamadığım şey birden ortaya çıktı. Şu an içim rahat yolum açık devam ediyorum. Kuraldışı’na teşekkür ediyorum. Nil’e, Saim’e, Berna’ya, Rüzgar’a hepsine teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ayça Zobu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Elek. Y. Müh. (40) / İstanbul

Bu benim üçüncü eğitimim ve en vurucusu buydu benim için. Aradığım eksikliğin, boşluğun, unuttuğum özümde olduğum farkettikten sonra bu özle yola çıktım. Beni ben yapan kötülerle de kucaklaşıp onları dönüştürmem için güç oldu gölgelerim. Ben bir yıldız tozuyum şimdi. Olduğum yeri ve gittiğim her yeri aydınlatan sevginin egemenliğiyim. Şimdi sadece Kuraldışı’nda değil, her yerdeyim. Teşekkürler, sizi seviyorum…

Gölgelerden Aydınlığa / Meltem Atmaca / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Ford-Otosan (35) / Eskişehir

Bu eğitimle birlikte Yaşam Okulu’ndan mezun oldum. Yaşam Okulu’nda aldığım eğitimlerin içinde bu son eğitimim çok önemli bir yeri var. Gölgelerimden arınabilmem için neler olduğunu tam olarak öğrenmem gerekiyordu, öğrendim. Gölgelerimden arınma sürecini başlattım. Aydınlığa doğru ilerliyorum. Çok mutlu ve huzurluyum. Aldığım eğitimlerle kendimi ve özümü tanıdım, onlarla yeniden tanıştım. Hayatımı geri kazandım. Hayatımda ne istediğimi ve istediğim her şeyi yapabilme gücümün ve irademin olduğunu biliyorum. Bana yaşamamı nasıl kazanmam gerektiğini öğrettiğiniz ve farkındalıklarım için kendime ve size çok teşekkür ediyorum. İyi ki varım ve varsınız… Her şey için çok teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Bozbay / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Dr./İzmit

Siyah ve beyaz gölgelerimin neler olduğunu öğrendim. Hoş olanı olmayanıma kattığımda gelişeceğimi öğrendim. Olanı olduğu gibi kabul etmeyi, kucaklamayı ve özgürleşmeyi öğrendim. Bu eğitimde de kendimi biraz daha tanıdım. Artık sorunlarımı nasıl çözeceğimin yolunu, sorunlarımı öğrendim. Ben olduğumda her şeyin çok güzel olacağını hissettim. Ben ben olma yolunda ilerliyorum. Kendimi seviyorum ve kucaklıyorum. Sevgiler…

Gölgelerden Aydınlığa / Seçkin Yumul / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Makine Müh./Mütes Mühendislik (54) / İstanbul

Bilinçaltına inerek kendimle yüzleşmemi tamamladığım bu eğitimde, affetmenin dayanılmaz rahatlığını yaşadım. Yüklerimden kurtulmadan önce, taa derinlere inip onları oradan çıkarmam, içimdeki çocuu mutlu etmem ve farkındalıklar yaşamam gerekti. Hayatta her şey aslında hayatta değil bendeydi. Bunu fark etmemi sağlayan Berna, Nil, Saim ve Rüzgar’a şükranlarımı sunuyorum. Tabii ki yol arkadaşlarım ve tecrübeleri de beni gelişteren oldu. Sizleri çok seviyorum. En kısa ve en uygun olduğum zaman tekrar görüşmek dileğiyle…

Gölgelerden Aydınlığa / Umut Servi / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Yaş: 37 – Meslek: Doktor –

Hayatın, bir insanın anlaşılmak için uğraştığı yer olmadığını burada öğrendim. Kendim ve herkesi anlamanın tadını aldım. Olanı olduğu gibi kabul etmek, anı geldiği gibi yaşamak, farkında olarak hayatın içinde olmak. Affetmenin dayanılmaz hafifliği… Koşulsuz sevmenin ışığı… Hazzı duymanın coşkusu… Bu çatı altında öğrendim hepsini ve daha fazlasını… Ben’im çok büyük… Bunu benden önce görüp, üstüme gelen ve benim de görmemi sağlayan canım Saim’e, perim Nil’e, rehberim Selen ve Berna’ya ve sevgi dolu olduğum esen, savuran, yön veren Rüzgar’a şükranlarımı sunuyorum. Önce kendimi, sonra dostlarımı ve evreni seviyorum. İyi ki varız…

Gölgelerden Aydınlığa / Emine Arslan / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Öğretmen (37) / İstanbul

Bu benim Yaşam Okulu’ndaki son eğitimimdi. Her geçen eğitimin farkındalığı ile parçalarımın benim bütünümü oluşturduğunu gördüm. Acılardan, korkulardan kaçtığımı sanırken kendimden kaçtığımı, gölgelerimin esiri olduğumu fark ettim. Her boyutumu sevgiyle kucaklayarak bütünün içindeki ışığımı gördüm. Bugün hayatımın her anının sorumluluğunu üstlenmiş, bir kadın olarak an da yaşamanın coşkusu içindeyim. Şimdi biliyorum ki yaşamak istediğim her şey benim seçimim. Her boyutumla kendime özüme, ben’ime doğru bir yola çıktım. Bakış açımı değiştererek çözümlerin sonuzluğunu yaşıyorum. Yaşamın meyvelerini gerek yakınımdaki, gerek uzağımdaki mümkün olduğunca çok insanla paylaşıyorum. Paylaştıkça çoğalıyorum. Artık içimdeki mucizeyi, içimdeki gücü biliyorum. Kendime olan yolculuğumda benimle sevgisini, şefkatini, ışığını koşulsuzca paylaşan huzurum Saim’e, idolüm Nil’e başta olmak üzere, Berna’ya, Rüzgar’a ve yaşamı paylaştığım, tüm arkadaşlarıma şükran duyuyor yüreğimdeki koşulsuz sevgimi veriyorum. Önce kendimi sonra da hepinizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / İpek Çamurlu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Sanatçı (56) / İstanbul

Artık Kuraldışı’nda son eğitimi bitirdim. Hepsi bir farkındalık kattı. Her paylaşımda kendimi gördüm. Kendimi sevmeye başladım. Burda değerli olduğumu anladım. İçimdeki yaratıcılığı gördüm. Buraya ilk geldiğimde yaşamak bile istemiyordum. Sevginin ne demek olduğunu bilmiyordum. Hep bağımlılıklarımla kendimden kaçtım. Güveni, paylaşmayı huzuru Yaşam Okulu’nda öğrendim. Bu diplomayı hak ettim. Hayatımda ilk defa bir şeyi hak ettiğimi biliyorum. Farkındayım bunun. Ben değerliyim. Artık sorumluluklarımı biliyorum verdiğim sözleri tutuyorum. Burdaki edindiğim dostlar gerçek dostluklar ayıplanman, yargılanmadan paylaşıyorsun her şeyini. Kendimi tanıdığın kadar da başka hayatlara yardım ediyorsun. Burası sadece antremandı. Şimdi gerçek hayata çıkıyorum. Yaşamımıda cennetime çevirecem. Bütün hayallerimi gerçekleştirmeye gidiyorum. Kendime güvenerek 9 ayda bütün hayatım değişti artık. Bundan sonrada daha da güzelleşecek. Sınırlarımı biliyorum. Artık en önemlisi sorumluluklarımı biliyorum. Kimsenin beni sevmesini beklemiyorum. Önce kendimi seviyorum. Başkalarının hayatında fark yaratmaya gidiyorum. Kendimin en iyi verisyonu olarak. Nil ve Saim siz sevgisiniz… Siz her şeysiniz. Bazen babam bazen mutluluk… Hayatımdan hep bir parça oldunuz ara ara… Ama artık eminim siz sevgisiniz. Sizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Rana Tukal / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Autodesk, Market Intelligence Manager (37) / İstanbul

Hem korku duyup hem harekete geçebiliyormuş insan. Birisine kızmasına, öfkelenmesine, kırılmasına, incinmesine rağmen, her şeye rağmen, sevebiliyormuş insan. Özsaygı çok temel bir eğitim, çok büyük farkındalık yaşadım, kendimi sevmeye başladım diyordum. Artık her şeyi halledebilirim gibi geliyordu. Yanılmışım. Her eğitimde daha da tamamlandığımı hissediyorum. Artık kaçmıyorum sorumluluklarımdan. Suç ve mazereti çıkartıyorum hayatımdan. Eğitimdeki bütün arkadaşlarıma tek tek teşekkür ederim. Bana kattıklarından dolayı. Nil, her şeye rağmen seni seviyorum. O çocuksu, meraklı, azarlamaya ve şefkat vermeye her an hazır gözlerin hep rehberim olacak. Saim, Berna ve Rüzgar, zaten sizi sevmek hiç zor değil. Teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Yıldız Karacasoy / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Muhasebe-Finansman (31) / Bursa

Süper! Süper! Yaşadığım farkındalıkların, açılımların hayatıma kattığı artıların, mucizelerin, ben’imin keşfinin… doyumunu, hazzını anlatacak kelime, ifade şekli bulamıyorum. Bu eğitimde de yine hem keyif aldım, eğlendim, güldüm, hem içim acıdı, ağladım. Ama artık özgür bir ruhum. Ben’ime yaklaşmanın keyfini yaşıyorum. Çünkü beni zehirleyen ve bunun farkında bile olmadığım kızgınlığımı kustum. Öyle bir enerji çıktı ki, öyle rahatladım ki, özgürlüğü öyle bir yaşadım ki. Kendimi affettim. Kızgınlıklarımı affettim. Herkesi, her şeyi çok seviyorum. Sevgiler…

Gölgelerden Aydınlığa / Çiğdem Eyüboğlu / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Şirket Sahibi (38) / İstanbul

Meğer ne çok gölgelerim varmış, siyah-beyaz, kimin ne oludğuna karar veremediğim, gri dediğim, yadsıdığım ama yükünü taşıdığım. Oh ne güzel bir duyguymuş yükleri atmak, hafiflemek, hafifledikçe özgürleşmek, yeni bir ben olmak. Ey affedemediğim yüreğimdeki bedavacı kiracılar attım artık sizi… Kendi yolunuzda mutlu olun hepiniz. Ey affedemediğim eski “ben” yüreğimin merkezine oturttum seni, sevdim, okşadım, sarıldım, öptüm, yaralarını sardım, sonra bir baktım ben bile tanıyamadım seni:)) “Kuş kadar hafif, heyecanlı, meraklı, yaşam dolu minik çocuk” Beni benle buluşturdunuz! Hepinize teşekkürler. İyi ki varsınız…

Gölgelerden Aydınlığa / Ece Ünal / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Serbest (37) / İstanbul

Kuraldışı’na başladığım ilk günden itibaren zihnimin sürekli tekrarladığı “%100 sorumluluğunu alırsan yaşamının, özgürleşirsin” sözüyle başladı her şey… Mutluluğun sonuç olmadığını, gittiğin yol olduğunu anladığımdan beri, hayatı dans eder gibi yaşıyorum. Kurallarım, engellerim, sınırlarım, siyah gölgelerimin olmadan… Her yeni güne umutla, başlamanın keyfini yaşıyorum. Hiç bir gün diğerinin aynısı değilmiş aslında… Yaşadığım her an çok daha anlamlı ve değerli benimi için artık. Bana yaşadığımı hissettirdiğiniz için çok teşekkür ederim…

Gölgelerden Aydınlığa / Hüseyin Tarık Tuna / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Serbest (43) / Bursa

Buradan gitmek istemiyorum. O kadar güzel bir yer ki, o kadar güzel dostluklar var ki. Hata yapsam da, kendimle yüzleşmekten korksamda (bazı anlarda) yine de sevildiğimi bilmek ne güzel. Ben kendime yaklaştıkça insanlar bana yaklaşıyor. Kendim oldukça daha çok güçleniyorum. Güçlendikçe daha çok kendim oluyorum. Eğitimler bitiyor. İçimdeki çocukla tanıştırdı burası beni. Her şeyi bilen büyülü çocukla. O bundan sonra yaşayacağım zorluklarda yardım edecek. Mutluluklarımda yanımda arkadaş olacak. En yakın arkadaşım kendim. İlk başta yarım olduğumu düşünüyordum. Bir kız arkadaşım olsa tam olacaktım ama bir türlü olmuyordu ki. Kaybolan yarımı kaybeden bendim. Kaybolmadı aslında oradaydı ama ben görmüyordum. Eğitimler tam olduğumu hatırlattı bana. Görmediğim tarafımı görmemi sağladı. Tam oldum. İlk başta PiKi Temel/Seviye 1 eğitimine gelmiştim (geçen sene). O zaman yazdıklarım bile internette yayınlanmasını istemezdim. Benim için önemli kişiler okurda beni eleştirirlerse diye korkuyordum. İlk defa bu kadar uzun yazdım ve yayınlanmasına izin verdim. Bu bile benim için bir değişim. Dün giderken ağaçları fark ettim. Ağaçlar ne kadar güzel dedim. İçimdeki çocuk cevap verdi. Yaratılan her şey güzeldir sende öyle. Burada kendinle tanışıyorsun. Eksik, tam, iyi, kötü her halimle kabul ettim ve sarıldım. Kendimi seviyorum. Burada sadece kendini sevmen öğretiliyor. Belki bir çok kişiye seni seviyorum dedin ama kendine hiç dedin mi seni seviyorum diye. Artık aynada kendimi her gördüğümde seni seviyorum diyorum gözlerime bakarak. O da bana seviyorum diyor. Cevap veriyorum ben de seni seviyorum diye. Aynı cevabı o da veriyor. Akarsu gibi yaşam. Mutluluk geliyor gidiyor, acı geliyor gidiyor. Birini tutup bırakmak istemediğimde diğerleri sırtıma yük gibi biniyor. Eski acılarım çıktı. Sırtımdaki tüm duygu yükünü boşalttım.

Gölgelerden Aydınlığa / Nilgün Çalık / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Ev kadını (46) / Bursa

Bilinçli insan olma yolunda, geçmiş acılardan ve yüklerden özgürleşerek, kendimi tanımak ve ışığını tüm insanlarla paylaşmak için adımar atmak harika. Sevgiyi, dostluğu, güveni bütün sıcaklığı ile paylaşabilen, insana özgü her şeyi kabul edebilen, yanlarında özgür hissettiğim insanlarla birlikte gelişmek beni çok mutlu ediyor. Kuraldışı dünyası ile beni tanıştıran tesadüflere şükran duyuyorum. Kendime bu olanağı tanıdığım için, burada olma fırsatını kendime verdiğim için, kendimi sevgiyle alkışlıyorum. Sonsuz yaratıcı bir potansiyele sahip olduğumu biliyorum. Potansiyelimi değerlendirerek her geçen gün, kendimi geliştiriyor ve bütüne katkı sağlamanın hazzını duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Çıtak / 05-06-12-13 Aralık 2009 / Göz Doktoru (34) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa, benim içimden dışarıya yayılan bir ışığa neden oldu. Yaptığımız her egzersiz benime açılan yeni bir kapı oldu. Her yeni kapı açıldığında benimde daha güzel benlerimin ortaya çıkışını şükranla ve sevgiyle kucakladım. Hedeflerimin, hayallerimin bütüne katkı amacımın ne kadar ulaşılabilir olduğunu görmek her kapı açılışında mucize gibiydi. İnsanları affetmenin en önemlisi de kendimi affedip olduğum gibi kabul etmenin hafifliğini ve hazzını yaşamak inanılmaz bir doyum verdi. Yaşam ne kadar güzelmiş meğer her şeyiyle her yanımız mucizelerle doluymuş. Bunu farketmek yani aslında hep varolan güzelim yaşamı kucaklamak acısıyla, tatlısıyla, hazzıyla harikalar yaratıyor bedenimin tüm hücrelerinde. Artık biliyorum ki ben varım yaşamda tüm varlığımla ve bu güzelim evrenin bir parçasıyım. Bu aldığım güç, güven ve içimdeki çocukla çok şey başarıcaz ve başarıyoruz da. Bu başarının ilk adımı evrenin bir parçası olan benimin temizliği ve en iyi versiyonu yolunda adım atmasıydı ve bunu yapıyorum. Tüm Kuraldışı ailesine tüm yaşamıma değen insanlara ve özbenime sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız iyi ki varım. Aydınlanıyoruz ve aydınlatıyoruz. Yaşıyorum artık ve yaşamdaki yerimi biliyorum. Evrenin bir parçası olarak onu kollamak ve korumak için elimden gelen herşeyi yapıcam ve yapıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Sibel Börekçi / 2010 Öncesi / (33) / Eskişehir

Özsaygı eğitiminde verdiğim geri bildirim İçimdeki Çocuk’la yeniden buluşmamı sağlaması idi. Bu kez de İçimdeki Çocuk’la barıştım. Bilerek ya da bilmeyerek sırtımda taşıdığım yüklerden kurtulmanın hafifliği ve arınmışlığı var içimde. Kendi özelliklerimi, kendi potansiyelimi ve gücümü kendime gösterdiğim için kendimle gurur duyuyorum. Anda yaşamanın güzelliğini, koşulsuz sevginin özgürlüğünü tüm hücrelerimde hissediyorum. Ben var olma mücadelesinden varoluş mucizesine adım attım. Ben zihnimi duygularımın potansiyelini harekete geçirmek için kullanmayı seçiyorum. Kontrol ederek değil hissederek yaşıyorum. Ben yaşam ülkesinde, duyarlı, dengeli, sevgi ve umut dolu bir yaşam sürüyorum. Bu yolculuğumda benimle yol alan, bana varlıklarıyla ve sevgiyleriyle destek olan bütün yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Aslı Doğu / 2010 Öncesi / Avukat (37) / İstanbul

Katıldığım her workshop benim ve hayatımın en özel noktalarına dokunuyor ve müthiş bir coşku yaşıyorum. İçimdeki çocuğun gözlerine baktığımda, kalbimden ellerime akan enerjiyle sınırsız yeteneklerim tekrar ortaya çıktı. Bu yolda hislerime dokunan Selen, Çiğdem, Nil, Saim ve tüm arkadaşlarıma şükran duyuyorum. Evrende hem bir yıldız, hem de bir kum tanesi olduğunu biliyorum. Herkesin parladığını görmek harika bir duygu.

Gölgelerden Aydınlığa / Şirin Yücel / 2010 Öncesi / Sports International (37) / İstanbul

Yerin yedi kat altından, uzayın derinliklerine yolculuk yaptığımı, ağlarken kendimi çılgınca dans ederken bulduğum muhteşem bir eğitim yaşadım. Siyah gölgelerim! Beyaz gölgelerim! Ve aydınlıklarım! Bir sonraki eğitime kadar bana düşünecek, üzerinde çalışılacak çok şey kaldı. Bunların üzerinde çok çalışıp aldığım eğitimden dibine kadar yararlanacağıma kendime ve size söz veriyorum. Hepinizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Filiz Atılgan / 2010 Öncesi / BP / Karataşımacılık Müd. (37) / İstanbul

Kuraldışı’na adım attığım için ve bugün itibariyle Yaşam Okulu’ndan mezun olduğum için kendime ve bu ortamın yaratıcısı sizlere şükran duyuyorum. Bana sevginin ve tam bir insan olmanın kapılarını açtınız. Kendim olma, kendimi olduğum gibi ifade etme yolunda bana ışık oldunuz. Ben de ışık olmayı ve ışığımı yansıtmayı seçiyorum. Hepinizi çok seviyor.

Gölgelerden Aydınlığa / Muzaffer Ünsur / 2010 Öncesi / Ütopya Mimarlık (27) / İstanbul

İnsanın dünyaya geliş amacını bulmasını sağlayan, gölgelerini görerek, beni ortaya çıkaran, birey olmayı öğreten harika bir eğitimdi.

Gölgelerden Aydınlığa / Dilara Ertuğ / 2010 Öncesi / Doktor –

Kuraldışı Eğitim’den haberdar olduğum ve eğitimlerine katılma şansını elde ettiğim için bir kez daha ne kadar şanslı olduğumu anladım. Bebek adımlarıyla ilerliyorum belki ama bu aldığım ikinci Yaşam Okulu eğitiminin geri kalanlarını da tamamlamak istiyorum. Bilginizi, vaktinizi bizleri geliştirmek için kullandığınız için sonsuz teşekkürler. Sevgiyle kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Fatih Bay / 2010 Öncesi / Emekli (48 yaş)/Adana

Kendimi çok rahatlamış, huzurlu, güçlü ve sevgi dolu hissediyorum. Dönüşüm yaşamıma, kendimi keşfetmeme imkân tanıyan Kuraldışı’na ve dostlarıma sevgilerimi gönderiyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülten Özcan / 2010 Öncesi / Hemşire (22) / İstanbul

Her şey çok güzeldi. Katıldığım her eğitimden sonra gelişmelerimi izlemeye yetişemiyorum. Arada “Bu kadarına hakkım var mı?” bu eğitimlerle eşimi yalnız bırakıyorum, vakti kendime harcıyorum, maddi olarak harcamalarım oluyor” diyorum. (burada ama kullanacağım) Eğitimlere bir katılıyorum “her şeye değer” diyerek gönül rahatlığı ile ayrılıyorum. Bu gelişmelerimle önce kendime, aileme sonra da bütüne yapacağım katkıların hiçbir karşılığı yok, bunu artık gönülden rahatlıkla söylüyorum. Bu eğitimde gölgelerimin çoğunu gördüm ve kurtuldum, daha daha dahası ise yaşadığım müddetçe devam edecek. Ben gölgelerimden kurtulmuş, cesur, azimli bir kadınım. Teşekkürler…

Gölgelerden Aydınlığa / Tansu Tahincioğlu / 2010 Öncesi / Müşteri Temsilcisi (36) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa kendi özünde reddettiği “çirkinlikleri” kabul etme workshopu. Yalnızca bilinmesi gereken gerçek onların özümüzde olmasının bir işlevi var, onlar içimizdeki sınırsız potansiyelin kaldıracı ve mucizeler için gerekli. Bu eğitimlerden yüzde yüz yararlanmak içinse egonuzu Kalamış’ın girişinde bırakmanız gerekir.

Gölgelerden Aydınlığa / İlkay Katırcıoğlu / 2010 Öncesi / Sekreter (35) / İstanbul

Burası nasıl bir eğitim yuvasıdır aklım almıyor. Her seferinde korkularımı fark etmeden toplayıp gelip de her çıkışımda nur topu gibi bir erkek doğdu hissi verebiliyor. Gölgelerden Aydınlığa eğitimi yaşamımda kimi bildiğim halde unuttuğum, kimi hiç farkında olmadığım birçok özelliğimi fark ettirip bana geri kazandırdı. Yıllardır beni kurtaracak sihirli değneği içimden çıkarıp elime veren Kuraldışı’na çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ayşen Üstünay / 2010 Öncesi / Psikolojik Danışman (35) / Ankara

Kendi içimde muhteşem bir güç ve yetenekler var. Potansiyelim sonsuz. Kendimi, içimdekileri, içimdekilerin dışarı yansımalarını görmek, beni şaşırttı, ağlattı, coşturdu ve düşündürdü. Bu workshopun etkileri henüz başlıyor. Hayatımı çok etkileycek ve değiştirecek, bunu hissediyor ve biliyorum. Yeni başlangıçlara, kendimi hayatın içinde gerçekleştirmeye, cesaretle adım atmaya hazırım! Gölgelerimi, hayatımdaki karanlık odalarımı, potansiyele dönüştürüp harekete geçmek, beni uyandırmak için tüm egzersizler sarsıcı ve dönüştürücüydü. Bu tecrübeler için çok çok teşekkür ederim. Her birimize teker teker özen gösteren, destek veren, bizi bizden önce keşfedip kendimizi bulmamıza yol gösteren, çok değerli Nil, Saim, Selen, Çiğdem… hayatımdaki yeriniz çok özel, çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Ebru Olcay / 2010 Öncesi / (47) / Bursa

Artık duygularımı dibine kadar yaşayınca, neler olduğunu keşfettim. Yas tutmamak, affetmemek ne gibi yükler bindiriyormuş küfemize. Acıyı, öfkeyi, neşeyi doğru dürüst hissetmek hafifletiyormuş insanı. Ayrıca hem hem ne anlama geliyor onu hissettim. Bu sayede daha önceden bilip defalarca söylediğim şeyi bu hafta hissettim. Hissettim, hissettim, hissettim. Hem hemlerin derin sentezi çok keyifli. Artık kendimi olduğu gibi kabul ediyorum. Acının da, mutluluğun da geçici olduğunun farkındayım. Hepinizi ve kendimi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Funda Erdemir / 2010 Öncesi / (34) / İzmir

Küçük bir çocukken kendimi soktuğum hapishaneyi fark ettim ve bu hapishaneden çıkarak kendimle kadınlığımla barıştım. Bu hapishanede yakınımdaki insanları da yaşamaya mahkûm ettiğimi fark ettim. Benimle birlikte tüm ailemi bugün itibari ile özgür bırakıyorum. Onları olduğu gibi kabul ediyor ve seviyorum. Onlar beni değersiz kılıp hapishanemi oluşturmuşlardı ben de onlara aynı şeyi yapmıştım. Son derece anlayışsız, katı, acımasız davrandım kendime ve aileme. Şimdi kendimi ve ailemi özgür bırakıyorum. Yaşamı kucaklıyorum ve etrafımdaki insanlara yaşamın kaderini sunuyorum. Teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Semra Gül / 2010 Öncesi / Psikolog (49) / İstanbul

“Zorlukların göbeğinde fırsatlar yatıyor” bana bu fırsatları hissetmek, yaşamak ve yaşatmak güzelliği hissettiren Kuraldışı’na şükranlarımı sunuyorum. Bana beni sevdiren deneyimlerime şükrediyorum. İçimdeki güzelliği görmemi sağlayan Nil, Saim, Selen, Çiğdem sizlere sonsuz teşekkür ederim. Varlığınızla bana ışık oldunuz. Lütfen bu satırları okuduğunuzda evet evet bende yaşamak istiyorum deyin ve gelin… İkinci bahar yaşıyor gönlüm… Her şey için teşekkür ederim. Ben’i seviyorum, sevdikçe de çoğalıyorum, büyüyorum. Ve sadece nefes alıp vermiyorum tüm hücrelerim yaşıyor ve hissediyor.

Gölgelerden Aydınlığa / 51 / 2010 Öncesi / Emag / Eğitim (50) / İzmir

Gölgelerimin beni ne kadar bloke ettiğini bilmiyordum. Sanki çok yüksek bir enerji açığa çıktı. Kendimi çok iyi hissediyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülay Savaş Özalp / 2010 Öncesi / Muhasebeci (51) / İzmir

Sadece dünyada var olduğunu düşünen bir insandan “yaşam ustası” olma doğrultusunda ilerleyen, yaşamla bütünleşen, kendini ve hayatı seven bir kadın çıktı bu Yaşam Okulu ile. Her şey için çok teşekkürler. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Nilgün Sosyal Uluvar / 2010 Öncesi / Remax Bento (47) / İstanbul

Sevgili Nil & Saim, Kuraldışı ailem, bana beni hediye ettiğiniz için, “İnsan” ve “Birey” yaptığınız için (Ben bir robotken…) yaşamı paylaştığınız, ışığı verdiğiniz, sevgiyi öğrettiğiniz için, tüm sevgimle, gönlümle teşekkürler; sizlerden aldığım, ışığı ve sevgiyi yaymaya devam edeceğim. Her gün yanımda, kalbimde, düşüncelerimde olacaksınız. Sevgi ile çakışan yollar tekrar çakışırmış. Çok çok çok çakışması dileğiyle, sevgi ve ışıkla (özgür ışıklar). Sizleri çook seviyorum, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Nihal Güneş / 2010 Öncesi / Petromat (36) / İstanbul

Ben bu workshopla Yaşam Okulu mezunlar derneğine üye oluyorum. Mutluluğumu tarif etmem mümkün değil. Bana yeni bir bakış açısı kazandırdıkları için, hayallerime, umutlarıma yeniden kavuşmamı sağladıkları için, kendimle beni tekrar tanıştırdıkları için Nil ve Saim’e sonsuz teşekkürler ediyorum. En büyük hayallerimden bir tanesi de Kuraldışı Yaşam Okulu’nda verilen eğitimlerin ülke çapında yaygınlaşması ve daha bilinçli bireylerin ortaya çıkması. Hepimiz bütünün parçalarıyız ve verdikçe, paylaştıkça çoğalıyoruz. Bu bilgileri paylaşarak insanlığa en büyük hizmeti sunmuş olacağız. Hepimiz için aydınlık ve sevgi dolu günler arzu ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Seniye Susmuş / 2010 Öncesi / Sigortacı (39) / İstanbul

İlk defa bu eğitimde sarsıldım, ağladım, yorgun düştüm, alt üst oldum. Aldığım diğer dört eğitim bittiği zaman bu kadar etkilenmemiştim. Demek ki, gölgelerim iyi saklanmış, kalın bir palto giymiş, varlar ama bana görünmüyorlarmış yıllardır, nasıl bir özellikse. Bu eğitim esnasında ne kadar güçlü olduğumu fark ettim ve fark ettiğim ama benim için değersiz olan tüm özelliklerim ortaya çıktı. “Özgür”düm artık. Kararlarına inanan, kendine özsaygısı olan, kendini alkışlayan ve bundan çok büyük zevk alan güzel bir kadınım. Kendimi seviyorum ve kutluyorum. Muhteşem bir yolculuk (gölgeler) ve sonunda aydınlık, sevgi dolu bir limana varış. Eğitim özetlenirse bence bu. Sevgiyle kalın.

Gölgelerden Aydınlığa / Badegül Kılınç / 2010 Öncesi / Emlak Danışmanı (40) / İstanbul

Kuraldışı eğitimlerine geldiğimde içim dopdoluydu. O kadar dolu, kalabalık ve gürültülü ki kendimi göremez, duyamaz, tanıyamaz olmuştum. Bu doluluk bana ait olmayan, ışığımı kapatan çöplerdi. Kabul ettiğimi ancak değiştirebilirdim. Fark edebildiğimi ancak kabul edebilirdim. O kadar çok çöpümü fark ettim ki… Eğitimlerimde sevgili Nil ve Saim rehberliğinde fark ettiklerimi kabul etmeyi, bilmediklerimi fark etmeyi, kabul ettiklerimden sevgiyle özgürleşmeyi öğrendim. Bu son eğitimim değil biliyorum. Bu son nefes alışım değil biliyorum. Kuyunun dibinden gökyüzüne yükseliyorum. Kendi içimden içime ulaşıyorum. Kendini sevgiyle yaratmak ister misin? Kendime gidecek, gitmeme açılış olacak, bir eşik arıyorum diyor musun? Yaşam Okulu’nun eşiği seni bekliyor. Nil ve Saim size şükran ve sevgilerimi tüm yüreğimle sunuyorum

Gölgelerden Aydınlığa / Necati Niş / 2010 Öncesi / PR İletişim (30) /İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa eğitimi benim için en son değil ilk almam gerektiğini düşündüğüm eğitimdi. Bu eğitimi anlatmak değil yaşamak gerekir bu yüzden aydınlığa çıkmak isteyen, gölgeleriyle barışmak isteyen herkesin gelmesi gerekiyor.

Gölgelerden Aydınlığa / Şule Sanlı / 2010 Öncesi / Hitit Seramik / İhracat (44) / İstanbul

İç evimde temizliği Kendinizle Yüzleşin eğitimi ile yapmıştım. Gölgeler toz alma oldu. Temiz bir ev ile yaşamak keyifli, anahtarımı almayı bekliyorum. İyi ki varsınız Nil, Saim ve tüm Kuraldışı ekibi…

Gölgelerden Aydınlığa / Dilek Taşçılar / 2010 Öncesi / Doktor (49) / İstanbul

Yaşam Okulu’nun altıncı sınıf öğrencisi olarak, şu ana kadar yaşadığım farkındalıkların ardı arkası kesilmiyor. Kendinizle Yüzleşin’den sonra Gölgelerden Aydınlığa artık bir farkındalık yaşatamaz diyordum ama en önemli farkındalığımı bu eğitimde yaşadım. Müthiş ve keyifli bir serüvendi. Bir sonraki serüven için şimdiden hazırım. Kuraldışı’nı ve Kuraldışı arkadaşlarımı çok seviyorum. İyi ki varlar, iyi ki varım.

Gölgelerden Aydınlığa / B. Cem Tanrısever / 2010 Öncesi / Edebiyat Öğretmeni (35) / İstanbul

İçdünyamıza yönelik bu workshopun tadı gözler kapalıyken çıkarılıyor. Meditasyonun insan için hava ve su gibi gerekli olduğu tekrar hatırlatılıp gökkuşağınının tadını çıkarıyoruz. Teşekkür ederiz rehberlerimiz Nil ve Saim. Ruh önemli, onsuz olmaz haklısınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Necla Atasayar / 2010 Öncesi / Lojistik Uzmanı (29) / İstanbul

Her katıldığım eğitim için bu harika diyordum. Ama bu eğitim gerçekten bana çok şey kattı. Dolu dolu geçti, bana çok şey kattı. Evrenin ve yaşadığım zorlukların bana armağanı Kuraldışı oldu. Sevdiğim herkese nasip olsun diye dua ediyorum. Ben de tamamlamayı ve mezun olmayı hedefliyorum. Gelişim sürecimi müthiş hızlandırıyor. Evrenin tüm mucizelerine hazırım. Bu oluşuma emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Ahmet Yasin Çapan / 2010 Öncesi / Toplum Destekli Tarım- Çiftçi (33) / Kocaeli

Yaşam Okulu’nu bitirdim. Bugün hayatımın en önemli kararını aldım. Yaşamayı, yaşamımın hakkını vermeyi seçiyorum. Evet, ben bu yola girdiğimde nerede olduğumu tam olarak bilemiyordum, neden geldiğimi, buradaki insanların ne yaptığını bilmiyorum ama gördüm ki burada insanlar seçimler yapıyor. Herkes yaşamayı seçiyor. Bende katıldım bu kuruma, gölgelerimden aydınlığa çıktım. Bu yolda bana ışık tutan herkese sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Ece Batuk / 2010 Öncesi / Endüstri Mühendisi (37) / İstanbul

Hayatımıza renk katan, köstek olan gölgelerimiz… Bu iki zıtlığı sentezlemeyi, onlarla bütünleşmeyi öğrendiğimiz, kendini tanıma yolculuğunda bir adım daha ilerlediğimiz ve kendimizi kazandığımız muhteşem bir eğitimdi… Teşekkürler Nil ve Saim… Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nejla Başbağ / 2010 Öncesi / Magi / Ekonomist (47) / İzmir

Tek kelime ile muhteşem bir eğitim. Parçalara ayrılan ben, yenilenerek, dönüşüp daha da güzelleşip özgürleşerek bir araya geldim. Hiç aşamayacağımı düşündüğüm ama ne olduğunu bulamadığım engellerimi tanıdım ve onlara, hoşçakalın artık benim için gerekli değilsiniz, diyebildim. Çok mutluyum ve çook hafifim. Yüreğim geçmişim gölgelerinden arındı. Şimdi gümbür gümbür çalışıyor. Yaşam aşkını tüm bedenime ve ruhuma pompalıyor. Kendimi ve Kuraldışı’ndaki tüm arkadaşlarımı, dostlarımı, Nil’i ve Saim’i çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Elif Koç / 2010 Öncesi / Uzman Eczacı (44 yaş) /İstanbul

Muhteşem bir deneyim. Muhteşem bir kendin olma yolculuğu. Doyasıya, zevk alarak yaşama yolculuğu. Katıldığım her eğitimde daha fazla arttı. Her eğitim, her egzersiz bana yeni bir zenginlik kattı. Üzerimden ağır bir yük kaldırdı. Eğitimler çok ustaca hazırlanmış. İnsanı yüreğini yakalayan eğitimler. Ve katılan insanlar; bu kadar samimi, sıcak, yüreğini açan, seni olduğun gibi kabul eden dost insanın biraraya gelmesi, Nil ve Saim’le birlikte gelişimine katkıda bulunması muhteşem. Sevgili arkadaşlarım, sevgili Nil ve Saim iyi ki varsınız. Sizleri çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Cemail Batuk / 2010 Öncesi / Sigortacı (45) / İstanbul

Bu defa bu derin ve anlamlı yolculuğun gölgeler limanından aydınlık sonsuzluğuna doğru yola çıktım. Bu süreç keyif, anlam, umut, ışık dolu. Aydınlığa ayna tutup bu yansımayı sonsuzluğa uzatmak ve tekrar geri almak yaşanması gerçekten çok ama çok güzel bir deneyim…

Gölgelerden Aydınlığa / Barış Bilen Vural / 2010 Öncesi / (38) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim; şu anda Kuraldışı’nın balkonundan güneşin muhteşem batışını izliyorum. Hayatın güzelliklerinin bize sundukları arasından sadece birisi bu. Güzellikleri fark etmek ve yaşamak bir bilinç düzeyi, bu güzelliklerden keyif almak da bir bilinç düzeyi. Bu bilince ulaşmak için yardımlarınızı tarif etmek, gösterdiğiniz çabayı anlatmak mümkün değil. Hayat sizinle ve sizin gösterdiğiniz güzelliklerle çok güzel. Tabii ki sadece güzellikler yok. Yüzleşme cesaretini içime koyduğunuz için hayatın bize sunduğu birçok düzeltilmesi gerekenleri de fark ediyor ve cesaretle üzerine yürüyorum. Artık hayat eskisi gibi olmayacak. Üç buçuktan dörde terfi ettim.

Gölgelerden Aydınlığa / Nazan Tanrısever / 2010 Öncesi / Organizasyon Firması Sahibi / Genel Müdür (42) / İstanbul

Yaşam Okulu’nda dördüncü sınıfını bitirdim. Karanlıktan aydınlığa kavuşmak ve kendimi bulmak için birçok engelleri daha aştım. Burada öğrendiklerimi süratle hayatıma geçiyorum ve kişi olmaktan çıkıp birey oluyorum. Nil ve Saim varlığınız için şükran duyuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki sizi tanıdım, sizi çook seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Ece Eruz / 2010 Öncesi / YAPI KREDİ Emeklilik / Muhasebe (32) –

Sınırlı düşüncelerim ve kaynaklarımın ötesinde bana koşulsuz sevgiyi sunan; korkularım, kontrol altına alarak mutsuz olmamaya razı olduğum utandığım, acıdığım, beklediğim her şeyden özgürleştiğim; her şey için ve her şeye rağmen yaşam yolculuğumdan keyif aldığımı; umudumun hep yanımda olduğunu cesaret ve özgürlüğün sağ ve sol kanatlarımda, yaşama çevrilmiş rotamın ışığıyla gecemi aydınlatan yıldıza bağlandığını tam da içimde hissettiğim; kendimle karşı karşıya değil ama içiçe olduğum bu yol gösterici deneyim için ışığı kaynağından yüreklerinden yüreğime sevgiyle gönderen yön göstericilerime sevgili Nil ve Saim’e; dümene daha güvenle geçmemi destekleyen katılımcı arkadaşlarıma teşekkür ederim. Güneşi görmek için gölgeden çıkmayı seçiyorum ve büyük serüvenin bu ilk adımları beni inanılmaz heyecanlandırıyor.

Gölgelerden Aydınlığa / Kutay Ertuğrul / 2010 Öncesi / Bilgisayar Müh. (36) / İstanbul

Süperdi. Kafamdaki birçok soru işareti gitti. Her anlamda daha doyumlu bir hayata ulaştım. İçimdeki gücü keşfettim. Kimse tutamaz beni.

Gölgelerden Aydınlığa / Alper Rozanes / 2010 Öncesi / Bankacı (38) / İstanbul

Eşsiz ve benzersiz bir sürecin sonunda noktayı koymak için mükemmel bir eğitimdi. Karanlık gölgelerle yüzleşmek beraberinde müthiş bir aydınlığı vaadediyor. Esas iş şimdi başlıyor olsa da içimde tarif edilemez bir güven ve ümit var. Hayatın tadını çıkarmaya şimdi ve tekrar başlıyorum. En derin ve içten sevgilerimle…

Gölgelerden Aydınlığa / Esen Fakıoğlu / 2010 Öncesi / Öğrenci Koçu (53 yaş) /Bursa

Şimdi kırıkları toplama zamanı, hayata dört elle sarılma zamanı. İşte bunu başardı “Gölgelerden Aydınlığa”. Yüzleştiğim siyah gölgelerim, aldığım olumsuz feedbackler hepsi benim. Siyah gölgelerimi aydınlığa çıkarıyorum, olumsuz feedbackleri olumluya çeviriyorum. Aydınlık gölgelerime bakıp her gün potansiyel alanımdaki yeni yeteneklerimi keşfediyorum. Yaşam serüvenine yeniden başlıyorum. Tüm Kuraldışı ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Nesrin Sertel Sarıpınar / 2010 Öncesi / Ekonomist (46) / İstanbul

Kendimle en gurur duyduğum gün bugün. Yüksek Benimi aynen bana fısıldadığı gibi sadece takip ettim. Ve şimdi yaşama gerçekten başlamak için hazırım, heyecan doluyum. Burası büyünün başladığı yer, burası kendini ilk kez tanıdığın yer, burası çok acı ve çok mutlu ve neşeli hüzünlü çok doyumlu. Lütfen orda birileri bu satırları okuyorsa kendine yapabileceği en büyük iyiliği yapsın. Burayı daha tanımadıysa kendini tanımaya başlamadığını bilsin. Hemen gel, koşarak gel. Zaman çok kıymetli ve sen çok değerlisin. İyi ki varsın Nesrin, iyi ki varsın Nil, iyi ki varsın Saim, iyi ki varsın ve seninle yaşamı paylaşıyorum Serhan.

Gölgelerden Aydınlığa / Derya Çelikkol / 2010 Öncesi / Doktor (32) / İstanbul

Bu eğitim bütün diğer eğitimleri tamamladı. Gölgelerimi tanımamı ve onları kabul etmemi sağladı. Gerçekten de aydınlığa çıkmış bir durumdayım. Önümde parlak ve eğlenceli uzun bir yol var ve ben bu yolda yürümekten çok mutluluk duyuyorum. Yolumdaki korkuları, suçlamaları, mazeretleri, kötülemeleri hepsini temizledim. Kuraldışı sayesinde hayatımı mutlu, doyumlu ve bütüne katkı sağlayarak yaşayacağım. Bu eğitime 16 yaşında geldiğim için çok mutluyum ve aileme beni gönderdikleri için minnettarım. Gölgelerimi kabul edince potansiyelim görünmeye başladı. Kendimi, potansiyelimi göstermediğim ve kendimi sabote ettiğim için affettim. Artık potansiyelimi gittikçe daha dışa dönük, cesur ve doğal olarak ortaya çıkarıyorum. Herkesin bir bütün olabilmesi için bu eğitime ihtiyacı var. Nil, Saim ve melekleri Nehir ve Selen’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sizi seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Berat Örnek / 2010 Öncesi / Endüstri ve Örgüt Psikologu (38) / İstanbul

Kuraldışı’yla olan her tecrübe benim için yararlı oldu. Bu eğitimler benim kendime güvenmemi, kendi gölgelerimden ve ışığımdan korkmamam gerektiğini öğretti. Bu genç yaşımda yolun başında olmanın verdiği heyecanla aldığım yolda daha emin adımlar atmamı sağladı. Hayatın güzelliğini, anıların değerini, sevginin vazgeçilmezliğini bir kez daha fark ettim. Bu eğitimle bütün Kuraldışı ekibine çok teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Çiğdem Çubuk / 2010 Öncesi / Sezer Group / İşletmeci (39) –

Nil ve Saim bana yaşam sevincini kazandırdınız. Benden bize, bizden bire giden yolu ışığınızla, sevginizle, emeğinizle gösterdiniz. Bıkmadan usanmadan gelişmem için çaba gösterdiniz. Bana beni sevdirdiniz, yaşam misyonumu öğrettiniz. Yumruklarımı açıp ellerimi gökyüzüne kaldırmam için, aydınlanmam ve ışık olmam için katalizör oldunuz. Size şükran duyuyorum. Bana öğrettiğiniz her şeyi yaşamımda uygulayacağıma ve çevreme ışık olacağıma söz veriyorum. Selencim ve Nehircim çok özel ve farklısınız, sizleri seviyorum ve çok ama çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle mutlu kalın.

Gölgelerden Aydınlığa / Semra Dallı / 2010 Öncesi / İthalat (43) / İstanbul

Nur topu olarak başladığımız hayata gölgelerimizin altında devam etmeye çalışıyoruz. Işığımızı fark etmeden söndürüyoruz. Bu eğitimin kazandırdığı farkındalıklarla yeniden nur topu oluyoruz. Işık saçarak yaşamak ve yaşatmak hayatın amacı. Nil’in ve Saim’in rehberliği çok büyük bir şans. Kara gölgelerden arınmak hepimizin hakkı, bana yaşattığınız tüm farkındalıklar için ikinize de çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Bozbay / 2010 Öncesi / Yaş: 31 – Meslek: Sekreter –

Hapishanemin anahtarının bende olduğunu, başkalarına vermekte zorlandığım şeyi aslında kendime veremediğimi, ihtiyacım olan her şeyin kaynağının bende olduğunu, kestirme yolun kendi sorumluluğumu almaktan geçtiğini, mazeretlerin arkasına sığındığımı, kurban rolü oynadığımı, gerçek sevgiye ulaşmak için sahtesinden vazgeçmem gerektiğini, istediğimde her şeyi başarabileceğimi gördüm. Nil ve Saim’e sahip olduklarımızı görmemiz için gösterdiği özverili çaba, sevgi, güven için şükran duyuyorum ve teşekkür ediyorum. Burada olduğum için kendime, eşime, çocuklarıma teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Necdet Özer / 2010 Öncesi / Tekstil Tasarım (46 yaş) /İstanbul

Çok farkındalık yaşadığım, çok dolu bir eğitim oldu. Bir hiç olduğumu öğrendim, çok şey olduğumu da öğrendim. Bu eğitimde bana kattıklarından dolayı Nil ve Saim ve gruptaki tüm arkadaşlara teşekkürler. Nil ve Saim’e gönülden şükran duyuyorum, önlerinde de saygıyla eğiliyorum. İyi ki gelmişim, iyi ki Kuraldışı’ndayım. Çok mutluyum. Hepimiz biriz, bir bütünüz, bütünün parçalarıyız.

Gölgelerden Aydınlığa / Fatma Özer Çetin / 2010 Öncesi / Satış Temsilcisi (40) / İstanbul

Hayatımda yaptığım en doğru şey Kuraldışı’na gelmek ve bu eğitimlere katılmak oldu. Burada anne ve baba kucağını ve sevgisini yaşadım. O katı yüreğim burada yumuşadı ve içim sevgiyle doldu. Aradığım her şeyi buranın sayesinde kendimde buldum ve daha bulacak çok özelliklerim olduğunu biliyorum. Doğallığı, kendim olmayı, güveni, birliği burada öğrendim ve yaşadım. Nihayet geçmişte yaşadığım kaosun sebebini ve yaşamıma kattıklarını anladım. Burada ikinci kez gerçekten doğdum. Bana katkılarından ötürü Nil, Saim, Şenay, Selen, Nehir ve eğitimlerde ki tüm arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum, iyi ki varsınız. Hepiniz benim yolumu aydınlatan ışıklarsınız. Burayı yani eğitimleri anlatmakla yaşamak çok farklı. Kendini seven herkesin yaşaması gerek. Herkesi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Gültekin Çamak / 2010 Öncesi / Tissan Mühendislik / Pazarlama (33) / İstanbul

Sevgili Nil, Saim, Kuraldışı ailesi ve katılımcılar. Her sabah hepinize şükran duyarak güne başlıyorum. Benden vazgeçmediğiniz için şükran duyuyorum, bana -kendini çok iyi tanıdığını sanan bana- kendimi tanıttığınız için, asıl kurdun kendi içimde olduğunu öğrettiğiniz için, bana gerçek tevazuuyu öğrettiğiniz için beni korkularımla yüzleştirerek korkularımdan arındırdığınız için, bana koşulsuz sevgiyi yaşattığınız için, bana ben olmayı öğrettiğiniz için, var olduğunuz için, bu işi yaptığınız için, her şey için teşekkür ediyor ve size şükran duyuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Hülya Cihan / 2010 Öncesi / Eğitim Koordinatörü/İstanbul

Buraya 17-03-2007 de geldim. O gün benim aslında gerçek doğum günümdü. Her eğitim yeni bir farkındalık ve burası gerçek sevginin paylaşıldığı en güzel yer oldu benim için . Gerçekten yolumu projektörle aydınlatan iki harika insan size minnettarım, size hayatım boyunca şükran duyacağım. Sizi çok seviyorum, iyi ki varsınız. Size minnettarlığımı ben de bütüne katılarak ve ışığımı sizin de olmamı istediğiniz gibi etrafıma yansıtarak ve kendimin en iyi versiyonu olarak devam edeceğime emin olun.

Gölgelerden Aydınlığa / Necla Kadıyoran / 2010 Öncesi / Üsk. Halk Eğitim / Eğitmen (31) / İstanbul

Bu eğitimle Yaşam Okulundan mezun oluyorum. Hem çok mutluyum hem de çok heyecanlıyım. Kuraldışı’nda aldığım tüm eğitimler benim için çok değerliydi. Her bir eğitim yaşam kalitemi bir kat daha arttırdı. Gölgelerden aydınlığa eğitimi de aldığım en güzel eğitimlerden biriydi. Her bir gölgemle tek tek tanıştım, barıştım, kucaklaştım. Gölgelerimi aydınlığa çıkardım. İçimdeki ışığı, sevgiyi, potansiyeli fark ettim. En iyi versiyonumla tanıştım ve kucaklaştım. Müthiş bir eğitimdi, diğer tüm eğitimler gibi. Kuraldışı harika bir yer kendini tanımak, yaşamanın ve hayatın güzelliklerini en derinden hissetmek isteyen herkesi bu eğitimlere katılmaya davet ediyorum. Ömrümün sonuna dek Nil ve Saim’e bana kazandırdıkları için şükran duyacağım. İyi ki varsınız. Selen ve Nehir’e de teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Tüm Kuraldışı dostlarımın her birine bana kattıkları için yürekten teşekkür ediyorum. Ve son olarak da kendime teşekkür ediyorum. Bu fırsatı kendime yarattığım ve armağan ettiğim için.

Gölgelerden Aydınlığa / Funda Şimşek / 2010 Öncesi / Gayrimenkul Danışmanı (46) / İstanbul

Gölgeler eğitiminde de bütün eğitimlerde olduğu gibi müthiş farkındalıklar yaşadım. Karanlık ve aydınlık gölgelerimin farkına vardım. Bu gölgelerle barıştım kabul ettim. Kuraldışı kendimi, kız kardeşimi, eşimi ve oğlumu yeniden kazandığım yer. Kuraldışı eğitimlerine katılmak verdiğim en doğru karar, kendime yaptığım en önemli yatırım. İyi ki varsın Kuraldışı, Nil ve Saim. Size ömrümün sonuna kadar şükran duyacağım. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Gurbet Candan / 2010 Öncesi / Rusça Öğretmeni (36) / Mersin

Nil ve Saim’e Şükran duyuyorum. Onları çok seviyorum. Hayatımın geri kalanını ikisi bana kazandırdılar. Nil ve Saim sayesinde çok mutlu ve doyumlu bir hayatım var artık. Onların bana açtığı yolda ilerleyerek çok büyük mesafe kat ettim ve bugüne kadar geldim. Bugün mezun oldum. Bu yazımı okuyan kimse mutlaka gelmek için ön araştırma yapıyordur. Hiç düşünme bile direkt kaydını yaptır. Teşekkürler Nil ve Saim, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Emel Öztürk / 2010 Öncesi / Makine Mühendisi (27) / Ankara

Kabulle gelen mutluluğun yaşandığı ve yaşatıldığı bir eğitim bu eğitim. Bizleri tamamlayarak bütüne kattığınız için sonsuz teşekkürler Nil ve Saim, iyi ki varsınız. Bana kattıklarınızı yaşamıma katacağıma ve çoğalacağıma size bu satırlarla söz veriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Bilnur Al / 2010 Öncesi / Mühendis (32) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim her şey için teşekkürler. Harika bir eğitimin daha sonuna geldik. Ben hiç yapamayacağımı düşündüğüm bir şeyi yapabiliyorum. En azından başladım. Küçük yazılar ve şiirler yazıyorum. Güzel, çirkin demeden yargılamadan. Bu benim için büyük başarı. Kendime karşı artık acımasız değil sevecenim. Selen ve Nehir sizlere de teşekkürler, sevgiler.

Gölgelerden Aydınlığa / Nilgün Yetiş / 2010 Öncesi / Memur (24) / Ankara

Bugün mezun oldum. Berrak bir zihin, benimle bütünleşmiş kendimi anlamış ve kabullenmiş bir vaziyetteyim. Kendimle yüzleşebildim, sevdiğim sevmediğim taraflarımla kucaklaşabildim ve özgürleştim. Yaşama şimdi artık farkında olarak devam edeceğim ve bu çok büyük bir haz. Nil, Saim, Selen’e emekleri için çok ama çok teşekkür ederim. Sevgiyle hoşça kalın.

Gölgelerden Aydınlığa / Yaşar Cihan / 2010 Öncesi / Kalite Yönetim Sorumlusu (26) / İstanbul

Burada aldığım eğitimlerle hayatımın yönü ve akışı değişti. Sizlere minnettarım, hepinize teşekkür ederim. Sevgilerimle…

Gölgelerden Aydınlığa / Meltem Erdoğan / 2010 Öncesi / Vasco / Turizmci (33) / İstanbul

Eğer şu anda bu yorumu okuyorsanız ve daha önce hiçbir eğitime katılmamışsanız, Nil ve Saim’i tanımıyorsanız ve kafanızda (?) işareti varsa kendiniz için bir şey yapın. Onlarla tanışın… size sizin yaşamınızı armağan ediyorlar. Ellerinde sihirli değnek falan yok ama… Yaşamınızdaki her şeyin sorumlu olarak başkalarını görerek, suçlayarak geliyorsunuz ve benim gibi yaşamınıza kendi koyduğunuz engelleri kaldırarak ve “bundan sonra karşılaşacağım her engel bir fırsattır” diye haykırarak çıkıyorsunuz. Heyecanla titreyerek, parlayarak, ağlayarak mutluluktan. Çünkü ilk kez biriyle tanışıyorsunuz; Kendinizle. İyi ki varsınız Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / Tülay Polat / 2010 Öncesi / Hemşire (47) / İstanbul

Kendimle baş başa kaldığım çok yoğun bir eğitim oldu benim için. Hayatımın gidişatı ile çok yoğun farkındalıklar yaşadım. Düşünsel anlamda belki çok şey düşünüyordum. Ve bunları olumlu yapmak için çok çaba sarf ediyordum. Ama yaşam boyutunda, uygulama boyutunda hiçbir şey yapmıyordum. Yani kısaca bu kadar çok eğitim almıştım ama yaşam boyutum sıfırdı. Düşünen, hissedemeyen dolayısıyla yaşamayan bir insandım. Bu çok büyük bir farkındalıktı. Artık önceki eğitimlerden aldığım birikimleri yaşamımda bilinçli bir şekilde uygulayabileceğim. Ve uygulamaya başladım bile. İnsan olarak ben de varım diyen ben de yaşıyorum diyen herkesin bu eğitimleri almasını canı gönülden istiyorum. Bu kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olur. Nil ve Saim’e özverili çalışmaları, gönülden hizmet etme anlayışlarından dolayı canı gönülden, yürekten kutluyorum. Kendimi seviyorum, sizleri seviyorum, eğitime katılan tüm arkadaşlarımı bu güzel seçimlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / İsmail Susmuş / 2010 Öncesi / (33) / İstanbul

Benim sevgililerim, sevgili Nil ve Saim. Kendimi keşfetme yolculuğumdaki operasyonda bana yaptığınız katkılar, beni koşulsuz sevgi denizinde kendi gemimin kaptanı yaptı. Sizleri kucaklıyorum, aslında kucaklamayı da sizden öğrendim. Bana bugüne kadar kimse böyle sarılmamıştı. Minnet, şükran duygularım sizinle. Öpüyorum sizleri ve teşekkür ediyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülay Özkan / 2010 Öncesi / (33) / İstanbul

İlk eğitime başladığımda topluluk önünde konuşurken yüzüm kıpkırmızı oluyor, kalbim hızlı hızlı çarpıyor ve heyecandan sesim titriyordu. Her eğitimde biraz daha geliştim ve konuşmayı öğrendim. Yaşam Okulunda ağlamayı öğrendim, sarılmayı öğrendim, karşımdakilerin gözlerine bakmayı öğrendim. En önemlisi sevginin var olduğunu öğrendim. Yaşam Okulu bana kendi yaşamımın kapılarını açtı. Ve ben bu kapıdan içeri adım attım. Tüm zıtlıkların varlığını bilerek adım attım yaşama. Teşekkür ederim Kuraldışı’na, Nil, Saim, Nehir, Selen, Nurcan ve birlikte eğitim aldığım tüm arkadaşlarıma.

Gölgelerden Aydınlığa / İknur Bayrak / 2010 Öncesi / Öğrenci (28) / İstanbul

Gölgeler çok güzel bir eğitimdi. Bundan sonra da yolumda rehberlik edecek bir eğitim. Nil ve Saim harikaydınız çok güzeldiniz, her şey çok güzeldi. Şimdi sıra bizde, sizden aldıklarımız, bize verdiklerinizle yolumuzu aydınlatırken hayata yapacağımız katkılar biliyorum ki sizin için en büyük hediye. Siz sevgi, sağlık, temizlik misyonerlerisiniz. Teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Şenay Yaprak Durmuş / 2010 Öncesi / Bankacı (33) –

Canlarım sizi çok seviyorum. Kendi değerimi, kendime önem vermeyi, kendimi sevmeden kimseyi sevemeyeceğimi gösterdiniz. Bize ve bütüne katkılarınızdan dolayı minnettarım, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Serhan Sarıpınar / 2010 Öncesi / Bankacı (39) / İstanbul

Hiçbir şeyle yüzleşemedim gölgelerden aydınlığa çıkamadım ama huzurluyum içim rahat biliyorum artık doğru karar verebiliyorum gerisi gelecek…

Gölgelerden Aydınlığa / Esra Albayrak / 2010 Öncesi / Psikolog (42) / İstanbul

Hayatımın yapı taşlarını bir bir yerine koymama katalizör olduğunuz için size şükran duyuyorum. Kendimi tanıma yolculuğumda bana rehber olduğunuz için size şükran duyuyorum. Her türlü desteğiniz için size minnettarım. Bakış açımı değiştirip yeni ve birçok kapıyı açmama vesile olduğunuz için size minnettarım. Nil ve Saim iyi ki yollarımız kesişti ve sizi tanıdım. Dönüşüme sebep olup benim de başka insanlarda fark yaratmama vesile olduğunuz için size şükran duyuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki hayatımdasınız. Bu yolculukta birlikte yürüdüğüm herkese, Selen ve Nehir’e, Kuraldışı ailesine şükran duyuyorum, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Neslihan Gürsan / 2010 Öncesi / Kimyager (34) / İstanbul

Bu eğitim anlatılmaz SADECE yaşanır. Yaşamak isteyenlerin hayat bulacakları, koşulsuz sevgi alacakları belki de en önemli yer burası. Zamanı gelenler sakın kaçırmayın. Ben sıramı savdım, yaşam yolunda huzur ve mutlulukla ilerliyorum. Biliyorum ki Kuraldışı benim hep ilk adreslerimden oluyor!

Gölgelerden Aydınlığa / Sabahat Gülsün / 2010 Öncesi / Macro/Mağaza Yöneticisi (35) / İstanbul

İnsan kendi ile bütün olamaz, iyisini ve kötüsünü reddederse nasıl mutlu ve huzurlu olabilir ki? Kuş gibi hafifledim. Gölgeleri arkamdan önüme kattım. Ve dünya değişti. Teşekkürler Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / Zuhal Sezer / 2010 Öncesi / Oyuncu (33) –

Her eğitim bana farklı farklı şeyler yaşatıyor. Her eğitimde yavaş yavaş hafifliyorum. İçimdeki ışığı görmeye ve dışarı çıkarmaya başladım. Kendimi ve yaşamı seviyorum. Yaşasın hayat.

Gölgelerden Aydınlığa / Halil Ağa / 2010 Öncesi / (58) / İstanbul

Gölgeler içimizdeki parçaları tanımayı, olumsuz yönlerimizi görmeyi amaçlayan bir eğitim. Teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Selen Servi / 2010 Öncesi / Emekli (43) / İstanbul

: Bütünleniyorum, bütünlendim. Her parçam benim. Ben benim. Bu eğitim başka hiçbir yerde hiçbir şekilde verilemez. Kendimi katarak, deneyimleyerek, ağlayarak, kahkaha atarak, kızarak, severek tüm gölgelerimle barıştım. Hepsini kendime kattım. Ben bu eğitime layık olduğum için hayatıma çıktı. Hem imkan yarattım hem iradeyi kattım. Saim ve Nil’e sevgimi gece-gündüz, yaz-kış akıtmaya devam edeceğim. Onlar bana hem kök hem kanat verdi. “Doğru Karar” almanın hazzıyla Mart 24’te buluşmak üzere. Saf sevgiyle.

Gölgelerden Aydınlığa / Selin Kuyumcu / 2010 Öncesi / İletişim (32) / Ankara

Gölgelerden Aydınlığa… Parçalarımdan yeniden doğduğum müthiş bir deneyim. Artık biliyorum ben hiçbir şeyim ben her şeyim. İyi insan ve kötü insan yokmuş. İyilik ve kötülükmüş sadece. Var olan her şeyi ve herkesi sevebilecek yüreğe sahibim. Çünkü ben sevgiyim, ışığım.

Gölgelerden Aydınlığa / Sema Benlier / 2010 Öncesi / Felton Turizm (60) / İstanbul

Teşekkür ederim Nil ve Saim. Çok iyi geldi. Sevgilerimle. Kendime karşı cömert olmam güzelliğini fark ettiğim için teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Esma Menteşeoğlu / 2010 Öncesi / Ütopya Mimarlık / Mimar (28) / İstanbul

Yaşam Okulu’mun son eğitimi Gölgeler. Bu eğitimlerin tümü çok değiştirici, dönüştürücü ve bamtelime dokunan eğitimler oldu. Nil ve Saim’in birikimleri, insanların hayatlarına yaptıkları dokunuşlara ve yarattıkları etkilere hayran kalmamak mümkün değil. Öğrendiklerimi, hissettiklerimi, paylaştıklarımı, yaşadıklarımı ifade etmekte zorlanıyorum. Ama tüm insanlara mesajım şu; kalbinizde, hayatınızda yumuşatmaya ihtiyaç duyduğunuz şeyler varsa bu eğitimlere gelin. Ben geldiğimde taş gibi hissediyordum kendimi. Şimdi ışık olduğumu fark ettim. Sonsuz sevgiler. Dünyada böyle insanlar olduğunu fark etmek çok güzel. Onlar gibi olabilmek değişip bunu hissedebilmek ayrı güzel. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Mehtap Erdoğan / 2010 Öncesi / Yapımcı / Fotoğrafçı / Editör(30) / Ankara

Sevgi oldum önce, buharlaşıp yükseldim. Nefes alan her canlının yüreğine doldum. Birken bin oldum, ısıttım yürekleri Sevgi oldum, buhar oldum, yağmur oldum, yağdım, her kim ki şemsiyesiz çıktı karşıma iliklerine kadar işledim. En son ışık oldum gölgelerimi aydınlattım. Ben bir bütünüm ve gelişiyorum. Saim ve Nil sizi çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Hande Candan / 2010 Öncesi / Yönetici (37) / İzmir

Gölgeler bir insanın modifikasyonu. Çok güzeldi, çok keyifliydi. Herkese teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Mesut Çavuş / 2010 Öncesi / Eczacı (28) –

Yaşam Okulu’na başlarken iki temel endişem vardı. Ya bu eğitimlerle de sorunlarım çözülmezse veya hiç görmek istemediğim bir şey çıkarsa. Sonuç mu? Hiçbiri. Kendi gölgelerimin önümde nasıl durduğunu gördüm. Kendimi affetmemenin nasıl kendimi sabote ettiğini fark ettim. Nil ve Saim’e, workshopa katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Reyyan Hacıevliyagil / 2010 Öncesi / (54) Ankara

Affetmenin dayanılmaz hafifliğini yaşadım. Kazandığım hafiflikle bir yaprak gibi akışa bıraktım kendimi.

Gölgelerden Aydınlığa / Nehir Ekçe / 2010 Öncesi / Endüstri Müh. (36) / İstanbul

Hiçbir sistem kendini yok edeni içinde barındırmaz. Siz de sizi yok edeni içinizden atın. Egonuzu yok edin, özgürleşin ve bütün olmanın hazzını yaşayın. Varlığınıza ve size bu olanağı tanıyan insanlara şükredin. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Şeyda Küçükel / 2010 Öncesi / Doktor (58 yaş) /Bursa

En çok etkilendiğim, en derinleştiğim workshoplarımdan biriydi. Yine iki gündür yaklaşık onar saattir buradayız ve yine ayrılmak istemiyorum. Burada tüm duyguları bir arada o kadar içselleştirerek yaşıyoruz ki, şu an inanılmaz bir enerji var tüm hücrelerimde. İliklerime kadar sevgi hissediyorum, herkese, her şeye karşı. Huzur, coşku, dinginlik, şefkat, gelişim, üretkenlik, merak, keşfetmenin verdiği haz her şeyi yaşadım bu eğitimde. Hepimizin ayrı bir hikayesi, hepimizde başka deneyimler, başka tecrübeler var. Ama hepimizin bildiği ve artık emin olduğu bir şey var ki; şartlar ve olaylar kim olduğumuzu etkilemiş olabilir ama ne olduğumuzdan sadece kendimiz sorumluyuz. Tüm Kuraldışı ailesini, evrendeki her insanı, her şeyi sevgiyle kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Tayfun Yalçın / 2010 Öncesi / Tasarımcı / Yazılım Uzmanı (26) / İstanbul

Bu eğitimde öğrendiğim en önemli deneyim affetmenin kazandırdığı büyük hafiflik. Sırtımızdaki küfeyi boşalttığımızda bu hafiflikle daha hızlı yol alabiliriz. Çok şeyin dayandığı temel bu.

Gölgelerden Aydınlığa / Esra Korkut / 2010 Öncesi / Öğrenci (20) / İstanbul

Beni bir bütün haline getiren geçmişimden gelen parçalarımı kucaklama şansı veren bu eğitime minnettarım. Anın tadını çıkararak yaşamak ne demek, anda olmak ne demek biliyorum. Ben şanslıyım, şansımı kendim yarattım. Kuraldışı’ndan yolumun geçmesi en büyük şansım.

Gölgelerden Aydınlığa / Murat Özkırşehirli / 2010 Öncesi / Pergel İnşaat / İnş Yük. Müh. (34) –

Kendimi tanıma yolculuğumda bana en büyük katkıyı sağlayan Kuraldışı’na teşekkür ediyorum. Dostluk ve samimiyetin bolca oluştuğu bu yuvada insan kendisiyle yüzleşmenin o heyecan dolu hazzını yaşıyor. Tekrar sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Gamze Pekyalçın / 2010 Öncesi / İngilizce Okutmanı/Başkent Üniversitesi (30) / Ankara

Gölgeler, siyahıyla beyazıyla parçalarım. Bütün parçalarımı, bana ait olan ama reddettiğim benlerimi sakladığım yerden bulup tek tek çıkardım. Cesaretle karşıma aldım, konuştum ama en önemlisi hepsini kabul edip sevdim. Meğer ne kadar değerliymiş, bir tanesi eksik olsa ben ben olmayacakmışım. Hepsini sevince tekrar bütünleştim, kendimi şimdi çok daha iyi hissediyorum. Mutlu ayrılıyorum buradan ve mutlu olmak isteyen herkesin kendisini tanıması için çok önemli bir kapı olan Kuraldışı kapısından içeri girmesini diliyorum. Dünyayı daha güzelleştirmek için yüreğinizde sorumluluk hissediyorsanız, kapı ardına kadar açık, yeter ki görmesini bilelim.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülcan Oktay / 2010 Öncesi / Stilist (32 yaş)/ İstanbul

Kendimi sevmeme vesile olması, içimdeki öfkemi eritip, tam olma yolunda bana rehber olmuş olması, kendimin en iyi versiyonu olmuş olması, olgunlaşma yönünde hızlanmam ve sorumluluğun bende olması… Hem olgun hem de çocuk olabileceğimi görmüş oldum. En önemlisi kendimi ifade edebiliyorum, insanların gözlerinin içine bakarak konuşuyorum. Ben bir değerim ve sevgiyim. Her şeyi yapabilme gücün sahip olan sevgiyim. Teşekkür ederim. İyi ki gerçekten varım.

Gölgelerden Aydınlığa / Arzu Parlakgöz / 2010 Öncesi / Yaş: 39 – Meslek: IBM / Müşteri Temsilcisi –

En çarpıcı workshoplardan biriydi. Affetmek… Bu kelimenin hayatımı bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim. Bu kelimenin insanın hayatına kattığı değişim ve beraberinde getirdiği huzur ve coşku inanılmaz. Beni bugüne kadar kırmış, kızdırmış, taciz etmiş, haksızlık yapmış her kim varsa hepsini affettim. Bu kendimi sevmek ve affetmenin doğal bir sonucuydu. Evrendeki tüm canlılarla tam bir eşitlik halini yaşadım. Bütünün parçası olmak, kendimle tam olmak ve geliştikçe evrenle bütünleşip “bir” olmak… Baştan sona sevgi olmak. Yaşam sorumluluğumu tam olarak üstlenmek harika bir duygu. Geçmiş görevini tamamladı ve sona erdi. Bu eğitimle birlikte artık geçmişimin deneyimlerinden beslenerek yol almayı öğrendim. Gölgelerimle tanıştım; onları kabul ettim. Gölgelerimle dost oldum. TAM OLDUM.. Sevgili rehberlerim Nil ve Saim’e; yaşam deneyimlerini paylaşarak hayatıma zenginlik katan tüm katılımcılara şükran duyuyorum. Teşekkürler Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / Oya Uzer / 2010 Öncesi / Remax Mega / Kurucu (41) / İstanbul

Ben bu eğitimde yıllardır bastırdığım kızgınlıklarımla hayatımı nasıl cehenneme çevirdiğimi, gölgelerimin beni nasıl engellediğini ve aslında içimdeki cevherler yerine geçmişe takılı kalmanın anda yaşamama ve gerçek kendimi ifade etmeme en büyük engel olduğunu anladım. Affetmenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorum. Affetmenin kızdığımız kişiyi ya da olayı değil kendimizi özgürleştirmek olduğunu anladım. Gölgelerimle yüzleşmenin bana kattıklarını kelimelerle ifade etmekte çok zorlanıyorum. Anlatılmaz yaşanır diyorum sadece. Hissettiğim hafiflik duygusunu ifade edebilmem çok zor şuanda. Bulutların üzerindeyim, ben özgürüm. Martıyım ben gökyüzünde süzülen. Seven, sevilen. Bana katkıda bulunan, farkındalık yaşatan bütün arkadaşlarıma ve Nil ile Saim’e sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız ve ben iyi ki sizleri tanımışım.

Gölgelerden Aydınlığa / Rengin Sezer / 2010 Öncesi / Satış Yöneticisi (36 yaş)/İstanbul

Sırtımda yıllardır taşıdığım çuvaldan epeyce taşlar döktüm. Öylesine hafifletici bir deneyim ki, deneyin tavsiye ederim. Benden bize – bizden bire derin bir yolculuk oldu. Artık renkli rüyalarım yok, renkli yaşamımı var. Ne geçmiş ne gelecek an var..

Gölgelerden Aydınlığa / İrfan Dürmüş / 2010 Öncesi / Öğrenci (34) / İstanbul

Karanlıktan korkuyoruz, gölgelerden korkuyoruz, insanlardan korkuyoruz. Bu eğitimin sonunda ise bunların tümünün aslında bizim hayatımızda çok önemli ve anlamlı yerleri olduğunu ve bunlardan faydalanmayı öğreniyoruz. Korkularınız sizi değil siz korkularınızı yönetin.

Gölgelerden Aydınlığa / Haluk Müftü / 2010 Öncesi / Yaş: 27 – Meslek: Bankacı –

Yaşam Okulu’nda hayatımı bir bütün olarak yaşamayı öğrendim. Hayatın sınırsız olduğunu bilmek ve kavramak gerçekten çok mutluluk verici bir duygu. Tüm insanlara paylaşımcı ve duyarlı olmak ve evrene katkıda bulunmayı bilmek Yaşam Okulu sayesinde oluştu.

Gölgelerden Aydınlığa / Yeşim Kapçak / 2010 Öncesi / Remax Mega / İnsan Kaynakları Proje Koordinatörü (29) / İstanbul

Kuraldışı’na ne kadar teşekkür etsem azdır. Çünkü bana kendimi kazandırdı. Artık kendimle barışık yaşıyorum. Korkularımdan kurtuldum. Artık özgün, sevgi dolu, DOĞAL BİR KADINIM. Ufkum genişledi, gerçek dostlarım oldu. Bilinç düzeyim yükseldi. Güçlüyüm, içtenim, paylaşımcıyım. Nil ve Saim sayesinde.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülseren Önder / 2010 Öncesi / Eczacı(33) İstanbul

: Kasım ayında workshoplara başladığımda içinde olduğum duygularla bu gün mezun olurkenki duygularım arasındaki farkı kelimelerle anlatabilmem çok zor. Farkında olmak; kendinin, sevdiklerinin, çevrenin ne kadar önemliymiş. Yılların yükünden kurtulmak bizim önümüzü kesen, bastıran gölgelerden kurtulmak. Kısaca söylemek gerekirse Kuraldışı size kendinizi kazandırır. Buna inanın. Yaşayınca göreceksiniz.

Gölgelerden Aydınlığa / Çiğdem Calvez / 2010 Öncesi / Bilgisayar Müh. (31) / İstanbul

Sırtımızdaki çuvalda farkında olmadan hamallığını yaptığımız ne çok gölge var. Nil ve Saim tekrar farkındalıklar yaşamamı, gölgelerimi, korkularımı keşfetmemi sağladığınız için teşekkürler. Ohhh! Hafifledim, şeffaflaştım, özgürüm!

Gölgelerden Aydınlığa / Ayla Yolaç / 2010 Öncesi / Sunshower Türkiye (35) / İstanbul

Gölgeler benim için kırıntıları temizleme ve farklı farkındalıklara ulaşma oldu. Kendin Olmakta kendimi bulup Gölgeleri cila olarak kullandım. Cila bir eşyayı güzelleştirir. Ben artık daha güzelim. Gölgeler sipirütüellik boyutu, bilgelik yaklaşımı, kendimi yukarı çekip uzaydan kendime bakma avantajı, tüm insanlığa ait olma süreci, tüm insanlığa sahip çıkma cesareti.

Gölgelerden Aydınlığa / Hülya Kayral / 2010 Öncesi / Pazarlama Uzmanı (37) / İstanbul

Gölgelerden Aydınlığa workshopunda kelebek olmaya, ışık olmaya çok yaklaştığımı fark ettim. Gölgelerimin benim reddettiğim, kızdığım, kırıldığım, incindiğim, kabul etmediğin her şeyin benim bir parçam olduğunu fark ettim. Onların hepsi bendim. Bunu bilmek, görmek, yaşamak beni çok rahatlattı ve sıkıştığım yerden çıkardı. Derin bir ohhhh duygusunun olduğunu çok keyifle soludum. Işığıma, “ben”ime, kendime, Hülya’ma doğru yaptığım önemli bir adımdı bu. Bütün olmaya giden bir farkındalık. Anlatılmıyor yaşanıyor. Sizi seviyorum Nil ve Saim iyi ki varsınız. Kutay ve Berna sizi de seviyorum ve siz de iyi ki varsınız. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Kardelen Ketenci / 2010 Öncesi / Mimar (48) / İstanbul

Bu eğitim bana en başta yargılamamayı öğretti. Gerçekten tanırsan, gerçekten seversin zaten. Kendimi tanıdım ve bu cümleyi felsefem haline getireceğim. Kendimle barıştım ve onu yani geçmişimi affettim. Kendini tanımak kendine verebileceğin en güzel armağan. Kendin olmak, kendine zaman ayırmak. Çok mutluyum ve çok heyecanlıyım. Gelişiyorum ve geliştiriyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Gülin Sarıyiğit / 2010 Öncesi / Kimya Müh. (45) / İstanbul

En çok etkilendiğim workshoptu. Kendime en çok yaklaştığım workshoptu. Bir şeylerin çözümlendiğini gördüm. İçim kıpır kıpır. Çok az yolum kaldı. Geri kalan workshopları tamamlayacağım. Ve tamamlanacağım. İyi ki varsınız. Nil ve Saim sizleri çok seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Ayşem Özer / 2010 Öncesi / İSG Yatırım Yapım ve İşletme / Yönetici (39) / İstanbul

Bu eğitimden kendimi aldım, kendimi kazandım. Gölgelerimle, alt kişiliklerimle tanıştım. Tanışmam çok sancılı oldu. Canım acıdı. Ben sandığım özelliklerim sadece sahtekarlığımmış. Neden bu denli olumsuzluklar yaşadım? Neden düşük enerji ile otuz sekiz yıl katlanmışım? Bilinçaltımın, nevrotik egomun BEN’imi öldürmesine neden izin vermişim? Hayatımı sadece benim seçimlerim belirlemiş… Hepinize teşekkürler. İyi ki varsınız. Sizleri seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeki Doğan Varan / 2010 Öncesi / Ev Hanımı (53) / Yunanistan

Duygularımızı yaşamadığımız sürece kendimizi tanıma, BEN olma yolculuğu gerçekleşmiyor. İyileştirici güç oysa içimizde. Duygularımızın enerjisinde gizli. Gölgelerimle yaşadığımı bilmek, öğrenmek ve gölgelerden aydınlığa çıkmak. Her workshop gibi bu çalışmada farkındalıklarla, yüzleşmelerle doluydu. Kendimi biraz daha tanımamı sağladı.

Gölgelerden Aydınlığa / Ferda Esin / 2010 Öncesi / Yaş: 41

Ne çok yük taşımışım bugüne kadar sırtımda. Korkularımla, gölgelerimle, kinimle, nefretimle duvarlar örmüşüm etrafıma. Hayatı yasaklamışım kendime. Kuraldışı öyle bir yer ki bana kendimi kazandırdı. Kendimi bulmama ve kendimle barışmama katalizör oldu. Kendini bulmak, yaşamla bütünleşmek isteyen ve kendine değer veren herkesin Kuraldışı workshoplarına katılmasını tavsiye ediyorum. Sevgili Saim, Nil, Kutay ve Berna iyi ki varsınız. Teşekkür ederim. Sevgilerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Tülay Uğur / 2010 Öncesi / Tamay Sağlık Ltd. Şti. / Genel Müdür (46) / İstanbul

Hiçbir şeyi ertelemeden acısıyla, tatlısıyla, sevinciyle, yasıyla, kızgınlığıyla ve mutluluğuyla anında yaşamayı ve bunun gücünü gördüm. Kendimi ifade etmeyi, affetmeyi, yazmanın gücünü, imgelemenin gücünü hep bu eğitimler sayesinde gördüm. Nil ve Saim iyi ki varsınız. İyi ki “tesadüfler” bizi bir araya getirmiş. Sizi çoooook seviyorum ve tabii ki kendimi de J

Gölgelerden Aydınlığa / Volkan Yıldırım / 2010 Öncesi / Öğrenci (22) / İstanbul

Bu eğitim, diğer eğitimlerdeki farkındalıklarımıza yenilerini ekledi. Yine kendim hakkında, hayat hakkında çok şey öğrendim. Öğrenmek güzel, esas olan onları hayata uygulamak. Eğitimlerdeki arkadaş sinerjisi öğrendiklerime katalizör oldu. Çok şey kazandım. Kendimi kazandım. Hayat kalitemi arttırdım. Nil ve Saim sizlere çok teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Sevil Şatana / 2010 Öncesi / Denizci (41) / İstanbul

Ben bugün Yaşam Okulu’ndan mezun oldum. Gerçekten de onca yıl okuduğumuz yıllarda yaşama dair herhangi bir eğitim almıyoruz. Ve kör gibi başımızı, gözümüzü sağa sola vura vura yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Gözlerimdeki perdeyi kaldırmadan neden yolumu bulamıyorum diye yola kızıyoruz, yoldan geçenlere kızıyoruz, hayata kızıyoruz, kendimize kızıyoruz. Kuraldışı perdeyi kendi ellerimizle kaldırmamıza yardım ediyor. Tabii isterseniz. Ben bunu çok istemiştim. Başka bir şehirden her eğitim için koşa koşa geldim. Ve her seferinde yeni farkındalıklarla, hafiflemeyle yuvama döndüm. Kendimize yaptığımız yatırım hayattaki en önemli yatırım. Nil’in de söylediği gibi meyvelerini yıllarca topluyoruz. Bire bir yaşayarak ve deneyimleyerek. Hayatımızın kalitesini yükseltmek kendi ellerimizde ve bir düşünce kadar yakın. Şu an çok heyecanlıyım, bu andan sonra hayatım çok farklı oluyor. Hayata bakışım farklı, aldığım haz arttı. Bunun bedeli paha biçilemez. Ben ışığım ve hepinizde kendimi görüyorum. Ve herkesi çok seviyorum. İyi ki varız ve artık özgürüz.

Gölgelerden Aydınlığa / Buket Sönmez / 2010 Öncesi / Öğretmen (34) / İstanbul

Aldığım üçüncü eğitimdi. En son İletişim ve İlişkiler eğitimlerini 2003 yılında almıştım. Çok sarsıldım, beni çok derinden etkiledi. İyi ki gelmişim. Kendimi sevmemi, affetmemi sağladı. Aslında eğitim adı tam anlamıyla içeriğini de kapsıyor. Gölgelerimi görmemi, affetmemi sağlayan, aydınlığa nasıl ulaşacağımı gösteren çok etkili bir eğitimdi. Bana kendimi gösteren, varlığımın, görünülürlüğümün yol göstericisi olan sevgili Nil ve Saim için sadece eğitmen demek yetersiz kalır.

Gölgelerden Aydınlığa / Arzu Akıncı / 2010 Öncesi / Koç Fiat Kredi A.Ş. (35) –

Kırk bir yıllık yaşantım boyunca kendime verdiğim en büyük hediye Ekim ayında başladığım Kuraldışı – Yaşam Okulu workshopları oldu. Her birinde dakika dakika büyüyüp, kendi bilinmeyen yönlerimi keşfederek heyecanla yaptığım yolculuğumdan müthiş keyifler aldım. Bu benim kendimle tanışma yolculuğumdu. Son kalan eğitimim Doğru Karar Alabilmek’i de tamamlamaya kararlıyım. Keşif yolculuğum bu eğitimlerle inanılmaz bir Arzu yarattı. Artık yaşamdan keyif alıyorum. Endişelerimden kurtulmayı çok kolay başarıyorum. Bundan sonra hayatım çok güzel olacak buna eminim. Herkese teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Eda Kuşçu / 2010 Öncesi / Bankacı (28) / Ankara

Bu kendimi keşfetme yolculuğumda gördüm ki ne kadar çok gölgem varmış. Sırtımda ne kadar ağır gölge çuvalı taşımışım. İçimdeki ışığın ne kadar azını dışarıya yansıttığımı gözlemledim. Bu workshop esnasında yükümü azalttım, ışığımın gücünü arttırdım. Duygularıma rağmen zihnimi berrak tutmayı öğrendim. Öncelikle kendimi sonrada diğerlerini affetmeyi öğrendim. Kuş gibi hafif oldum, yıldız gibi parladım. İyi ki varsınız Nil ve Saim.

Gölgelerden Aydınlığa / Semra Yaman / 2010 Öncesi / Öğrenci (29) / İstanbul

Aldığım Eğitimlerden son derece mutluyum. Kendimin en iyi versiyonu nedir sorusuna bu eğitimin neticesinde ulaştım . Nötrleştirmek, duygu ve düşünceleri olumluya çevirmek kendi elimizde. Bir birey olarak birçok eğitimden geçtik. Gölgeler bunun en ileri basamaklarından biri çünkü insanın kendi eğitimiyle doğrudan bağlantılı. Zevkle geldim.

Gölgelerden Aydınlığa / Figen Cebeci / 2010 Öncesi / Aşçı (39 yaş)/İstanbul

Hayatıma ve kendime bakış açımı değiştirmek, büyük farkındalıklar yaşamak, kendime nasıl yön vereceğime dair yöntemleri bilmek, bana verilen çok büyük hediyeler. Bunlar için sizlere teşekkür ediyorum. Sizleri seviyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Yasemin Umur / 2010 Öncesi / Gayrimenkul Danışmanı (30) / İstanbul

Korkularıma rağmen adım atabiliyorum. Kibrin, öz nefretin, değersizliğin böylesine yerden yere vurulduğu ve insana kendini sevmenin hayatı ve insanları olduğu gibi kabul etmenin evrenin olmazsa olmaz bir yasası olduğunu gösteren muhteşem yoğun bir eğitim. Eğer sen kendini seversen dünya da seni sever, sen kendinin değerli olduğunu bilirsen hayat senin karşına hep değerli olaylar ve insanlar çıkarır. Başarına inanırsan başarırsın. Sen gölgenden çekilir yüzünü güneşe dönersen eğer, seni ısıtır ve aydınlatır. Yaşamla ve kendinle yüzleşir, kucaklaşır ve özgürleşirsen evren sana ihtiyacın olanı daima gönderir. Gölgende senin, her şey de.

Gölgelerden Aydınlığa / Nevzat Koç / 2010 Öncesi / Safmak/Satış Müh. (29) –

Kendimi tanıma ve tamamlama yolculuğumda, bize tuttuğunuz aynalar sayesinde, gördüğüm, duyduğum tüm güzellikler, heyecanlar, coşkular, iyilikler, kızgınlıklar, öfkeler ve bunun gibi duyguların bizden kaynaklandığını ve tekrar bize döneceğini yaşayarak deneyimledim ve aslında evren biz, bizim de evren ve her şeyin bizden yansıdığını gördüm. Her şey için teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Pınar Kaya / 2010 Öncesi / (40) / Almanya

Gölgeler workshopu son derece keyifli, haz veren ve doğru bir eğitimdi. Herkesin hayatta kendisini engelleyen, enerjisini yok eden yanları vardır. Bunları ortaya çıkarmak, onlarla barışık olmak ve özgürleşmek adına bu eğitimlere katılmanın son derece faydalı olduğunu gördüm. Böyle bir ortam yarattığınız için ve bu kadar haz almamı sağladığınız için hepinize teşekkür ederim.

Gölgelerden Aydınlığa / Sinan Evman / 2010 Öncesi / Optisyen (37) –

İnsanın en büyük yolculuğu kalbi ve zihni arasında yaptığı. Ve bu yolculukta sizler müthiş kaptanlarsınız. En güzel yanınız şu ki, hem kaptan hem yol arkadaşısınız. Evet artık öğrendim ki benden başka kimse benim için bir şey yapamaz. Ve gene de diyorum ki sizsiz bu iş daha zor olurdu, ve de daha keyifsiz 🙂

Gölgelerden Aydınlığa / Burcu Köse / 2010 Öncesi / Cihan Beton (30) / Bursa

Hani derler ya anlatılmaz yaşanır diye. İşte öyle. Yaşamın ta kendisi ve ben evrenin bir parçasıyım, bağımsız ve evrenle bütün. Cesaretimi, inisiyatifimi ve gücümü hem yüreğime hem beynime kazıdım. Sağolun, iyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Kenan Türk / 2010 Öncesi / Eğitim Uzmanı (36) / İstanbul

Burası bir aile, yılların getirdiği omuzlarımızda ki sorunları, problemleri çözdüğümüz bir ev. Hayata anlamlı bir bakış atmanın ve yeniden haz almanın merkezidir.

Gölgelerden Aydınlığa / Sema Aklan / 2010 Öncesi / Öğretmen (42) / İstanbul

Hayatta ki en önemli kazanım insanın kendini sevmesi. Her şey burada başlıyor. Eğitimde kendim için aldığım en büyük ders artık kararlarımı uygulamak ve erteleme alışkanlığımdan vazgeçmek ile ilgili aldığım karardı. Ne istiyorsam, bunu yapabilecek güç içimde. Uygulamak içinse ileriki bir tarih değil şu anda harekete geçiyorum. Başka vakit yok. Hayat bize verilmiş bir armağan. Bunu değerlendirmektense hep yarınlara ertelemek niye. Her şey için teşekkürler. Tekrar görüştüğümüzde farklı bir insan göreceksiniz.

Gölgelerden Aydınlığa / Şule Yücesal / 2010 Öncesi / Masöz (47) –

Evet, yine o haz, heyecan, mutluluk ve buruk hüzün. Cuma günü görüşmek üzere arkadaşlar diyemiyorum bu sefer ama yaşamım yeniden kucaklamanın sevinciyle, sevginin gücünü bütünleştirdiğim irademle, özsaygımla yıllar önce habersizce koptuğum ve burada tekrar bütünleştiğim içimdeki çocukla, öz BEN’imle, beni daima negatifleştiren kavga halinde olduğum alt kişiliklerimle, onlarla kurduğum dostluk ilişkilerimle yeni yaşamımı merak ediyorum. Çok heyecanlıyım, gururluyum, huzurluyum. Gölgeler aldığım tüm eğitimlerin son halkasının tamamlayıcısı oldu. Yaşamımda yapmak istediklerim için artık hiçbir engelim yok. Dümen benim kontrolümde, ister fırtına çıksın, ister yelkenlerim yırtılsın. Benim güçlü iradem önüme çıkan hiçbir engelden yılmaz. Sevginin bende varolduğunu biliyor ama insanların neden bunu anlamadığını merak ediyor onlara kızıyordum. Sevginin ışığını hiç hissetmemiştim ki, ışığımı saçmadan insanların görmesini bekliyor bulamıyor ve haklı çıkıyordum. Evrene yaptığım ne büyük haksızlık, birkaç hafta öncesine kadar insanlar beni kucaklamaya cesaret edemezlerdi. Daha doğrusu böyle bir arzuları olmazdı. Şimdi ise bir gün bir dostum başımı okşuyor ertesi gün başka bir dostumun üzerine kendimi tünemiş buluyorum, hele gişelerdeki memurla sohbetim. Işık saçıyorum, sevgiyi hissediyorum ve hissettiriyorum artık. Nil ve Saim sevgiyle kucaklıyorum ve kutluyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Hakkı Çetin Özdemir / 2010 Öncesi / İngilizce Okutmanı (37) / Ankara

Harika bir gurup, eğlendirici ve eğitici egzersizler, şirin mi şirin bir çift bilge insan. Eh bundan iyisi can sağlığı. Bu kadar değişim ve dönüşüm yaşarken keyif aldığım, kendimi mutlu ve huzurlu hissettiğim, zaman olarak kısa ancak anlamlı ve derin duygular yaşadığım için hepinize çok çok teşekkürler. Selam sana “SEVGİ”

Gölgelerden Aydınlığa / Mehmet Güden / 2010 Öncesi / İngilizce Okutmanı (38) / İstanbul

Hangi kelimelerin duygularımı ifade edebileceğini bilemiyorum. Dünyadaki şanslı insanlardan biriyim. Sevginin kursunu aldık. İnanması dahi zor. Kendimizi bulduk inanması tam anlamı ile zor. Kendimin değerli olduğunu hissettiren en önemli şey şu anda bu eğitimleri alabilmiş olmam. Doyumluluk, özgürlük ve burukluk yaşıyorum şu anda. Buraya katılan tüm güzel insanlara çok şey borçluyum, bizler birbirimize emek verdik, birbirimize sevgimizi, güvenimizi, samimiyetimizi, dostluğumuzu verdik. Bizler bizleri insan olmaya zorladık ve ideallerimizi yarattık. Bizler doğan çocuklara ve geleceğe iyiliğin tohumunu ektik tüm kalbimizle. Bu bir bilinç düzeyi, aynı zamanda müthiş bir yeterlilik. Bu çatıyı kuran iki bilge ve insan kişiye bize bu fırsatları tanıdıkları için, bu bilgelik düzeylerini bize özenle aktardıkları için, kalbimize, duygularımıza bu denli girip hayatımızı elimize verdikleri için ve bizler ve bizlerin çocukları adına bu dünyaya yetiştirildiğimiz için, her birimizi birer insani potansiyel yaptıkları için ve de nefes alırken yaşıyor olmanın hazzını bize tattırdıkları için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm dünyanın size çok şey borçlu olduğuna inanıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Lale Güneş / 2010 Öncesi / Güzellik Uzmanı (52) / İstanbul

Gölgeler bu ülkede yapılan ilk workshoptu. Ben gerçekten Nil ve Saim’i kutluyor ve onları sevgiyle kucaklıyorum. İlk olmasından dolayı kimse ne olacağını bilmiyordu. Ama büyü gibiydi. Gerçekten spiritüel bir büyü. Burada yaşadıklarımın bana 3-5 step daha atlattığını hissediyorum. Hep beraber bilinmezi bilinir kıldık. Önce bilineni yaratıp sonra da cilaladık. Gurubumuz 18 kişiydi başlarken şimdi ise yanımıza eskiden yüzünü görmek istemediğimiz ama burada ameliyat masasına yatırıp estetik yaptığımız 18 gölgeler gurubumuzu da alarak çıkıyoruz. Bakar mısınız millet verdikçe yine çoğaldık. Çoğaldıkça homonovus türüne yakınlaşacağız yani evrimleşeceğiz. Bu fırsat eline her zaman geçmez. İlk olmanın haklı gururunu yanındaki armağan ile birlikte yaşıyorum. Zıtların birliğinden yola çıkarak bütünlüğü doğurduk biz burada, yıllarca hamilelik zor işmiş valla. Kendi içimizdeki mıknatısların artı-eksi uçlarını kozmik yapıştırıcıyla yapıştırdık. Gölgelerle savaşma, seviş. Unutma!!! Işığın olduğu yerde her zaman gölge vardır. Almış olduğum tüm eğitimlerin üstüne yenmiş bol çikolatalı bir dondurmaydı. Bol bol mutluluk yani. Gölgelerimizi pırlantaya dönüştürüp, kulaklarımıza küpe, parmaklarımıza yüzük, boynumuza kolye yapıp taktık. Bir de zengin olduk böylece. Zengin olmak isteyen herkese şiddetle, ego şiddetiyle değil sağlıklı şiddetle tavsiye ederim. Hepinizi çok çok seviyorum. Rehberimle niye daha önce tanışmadım ki bana ne güzel şeyler söylüyor.

Gölgelerden Aydınlığa / Banu Özdem / 2010 Öncesi / Endüstri Mühendisi (38) / İstanbul

Yaşadığım her duyguya çok teşekkür ediyorum. Ama ne iyi yapmışım da denizin karanlık sularına gömülmüşüm. Yoksa beni kendimle tanıştıracak, beni kendimle barıştıracak bu içsel yolculuğa çıkamayacaktım. Artık hayatımda iyi, kötü; doğru, yanlış; güzel, çirkin gibi değerlendirmeler yok. Çünkü her duygunun hayatıma bir armağan olduğunu biliyorum. Sevgim ve gücümle tüm evrenin bir parçasıyım. Bu bilinçte olan bizler çoğaldıkça dünyamızı nasıl yaşanacak bir cennete dönüştüreceğimizi ve nasıl sevgi seli olacağımızı kendimize göstereceğiz. Özveriyle bilgilerini, tecrübelerini, hayatlarını bizlerle paylaşan insan gibi insan nasıl olunur bunu öğreten eşsiz çifte sonsuz teşekkürlerimle.

Gölgelerden Aydınlığa / Gül Bayramoğlu / 2010 Öncesi / IT Danışmanı (30 yaş)

Sanki çağlar boyu buradaymışım gibi hissediyorum kendimi. Tanrım ne çağlar gördük ve karanlık dipsiz kuyularda boğulurken son anda imdat çığlığımla kurtuldum. Prangalara vurulup topraklara çakıldım. Dağ tünellerinde kala kaldım. Öldüm öldüm ama nasıl oluyorsa hep dipdiri kalktım, kurtuldum her seferinde. Hep ışığın ucunu gösterip gösterip beni bir yerlere itelediler. Yerin altına üstüne kökler salmış kollarımı koparıverdiler. Ama hep ışığa doğru çekelediler. Ve en sonunda beni bu sığ sulardan muhteşem okyanuslara attılar. Bu yetmedi şimdide dağın tepesinde güneş elbiseli dünya güzeli bir varlığa beni teslim ettiler. Hoş geldin dediler. Ve ben de içeri girdim. Geçtiğim tüm çağlardan her birinde bir kabuğum düştü, tüm kabuklarımı döke döke altından inanılmaz güzellikler çıkardılar. Değişim ve dönüşümün böylesi gerçek bir mucize. Milyonlarca kabuğun altında saklı olan hazineyi ortaya çıkarmak gerçek bir büyücülük. Bu negatif sandığımdan çıkmam için her türlü sanatı kullanarak beni ışığa boğan gerçek ışıklara milyonlarca teşekkür ediyorum. Nil ve Saim gerçek rehberlerimiz oldunuz. İyi ki varsınız, sizin sevginiz bize geometrik hızla gelip gene size yansıyor. Ne muhteşem bir döngü bu. Işığınız dünyayı kaplayıp yeni bir çağa tanıklık edecek. Ne mutlu size, sizle çoğalıyor ve çoğaltıyorsunuz. NLP, İletişim, İlişkiler, Özgüven, Kendin olmak derken Gölgelerin mucizesini de gördük. Gerçek mucize bu.

Gölgelerden Aydınlığa / Besriye Güden / 2010 Öncesi / Tekstil (47 yaş) /İstanbul

Ben yıllardır gölgemden korkarım derdim. Buraya da gölgelerimden kurtulmaya gelmiştim. Fakat gölgelerimin yol göstericiliğini gördüm. Öylesine güzel ki yıllarca karanlıkta kalıp ışığı bulmak gibi. Gölgelerim beni getiren ışığımdı. İyi ki varsınız ve varolacaksınız. Size sonsuz teşekkürler. Yaşamı sürdürmem için bana verdiğiniz ve vereceğiniz parolalar için teşekkürler. Nil ve Saim sizi çok seviyorum. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Suat Baştürk / 2010 Öncesi / Matematik Müh. (42) –

Merhaba Evren, işte ben de geldim. Şimdiye kadar yaşanmışları yaşanması gerekenlerdi diye adlandırıyorum. Bu serüvene atılmadan önceki ego-center bir yaşamdı. Artık duygu ve zekanın uyumu, sevgi ve iradenin dengesi bir bütüne dahil olmanın ve an’ı yaşamayı bir sanat haline getirmenin hazzı var benliğimde, bilincimde. Her gölgede bir armağan, her armağan bir gerçeklik, gerçeklik ise bilgelik. Ben yolumu biliyorum ve yeni ufuklara yelken açıyorum. Her zaman olduğu gibi Nil ve Saim’e sonsuz teşekkürler. Önce özgün, yaratıcı ve kararlı sonra yakışıklı, karizmatik ve çılgın Suat.

Gölgelerden Aydınlığa / İpek Gülder Tüzün / 2010 Öncesi / Garanti Ödeme Sistemleri / İnsan Kaynakları Müdürü (36) / İstanbul

Bana en yakın insanların kendimle ilgili bana öğretemediklerini, öğretemeyeceklerini workshop ve katılanlar sayesinde öğrendim, farkındalığını yaşadım. Gölgelerimle barıştıkça, kabullendikçe, ki bu ne mutlu ki hızlı gelişen bir süreç, kafamın içindeki bulanıklıklar, soru işaretleri, kendimle ilgili dolayısıyla da insanlarla ilgili düşüncelerim netlik kazanıyor, taşlar yerine oturuyor. Kendimle ilgili otuz küsur yıllık bilgiyi 3 günde kazanmış gibiyim. En güzeli de burada kendimle barışın, iç huzurun ve bütünlüğün tohumlarını attığımı ve zaman içinde hepsinin çiçek açacağını bilmek. Bundan güzel umut kaynağımı olur. Hazırlayan, emeği geçen, ter döken herkese sonsuz teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Rezzan Fırıl / 2010 Öncesi / Bankacı (39) / İstanbul

Türkiye’de yine bir ilk ve yine siz Nil ve Saim. Sizinle beraber olmak, yeni sulara yelken açmak keyfin ötesinde. Sevgiyle ve istekle vermiş olduğunuz emeğin karşılığında size bütün ben’liğimle teşekkür ediyorum. Kendimle tanıştım, bir sürü armağan aldım, yolumu ömür boyu aydınlatacak ışık buldum. Sevgiyi, öfkeyi, kızgınlığı, affetmeyi, iç huzuru, sessizliği, bir’liği, bilinci tanıdım ve yaşadım. Sonsuz teşekkürler ve sevgiler hepinize.

Gölgelerden Aydınlığa / Ali Bersis / 2010 Öncesi / Uygulama Programcısı (43) / Ankara

Aldığım bu eğitim elimdeki tüm suçlama silahlarını aldı. Ömür boyu sürecek bu eğitim sayesinde suçlayacak gücüm kalmadı. Beynimden yüreğime giden yolu tümü ile temizledi, ellerim artık yumruk değil açık. Sevginin ne olduğunu, affetmeyi öğrendik. Birbirimizden çok şey aldık, verdik. Bu workshop bir büyü gibiydi. Ama yeterli değildi, bir iki hafta veya daha çok sürmeliydi. Aldığım egzersizler bana ışık tuttu. Bu ışık artarak devam edecek. Hepinize sonsuz teşekkürler. Nil ve Saim sevgiyle kucaklıyorum.

Gölgelerden Aydınlığa / Doğan Özdem / 2010 Öncesi / Bilgisayar Programcısı (42) / Ankara

Bütün eğitimler hayatımda büyük değişimlere vesile oldu. Ama gölgeler gerçekten hepsinin üstüne bir cilaydı. Her eğitimin gölgelerle daha çok pekişeceğini ve anlam kazanacağını gördüm. Bize en değerli hediyeyi verdiniz: kendimizi. Önümüzdeki engel de kalktı artık tutacak hiçbir şey yok. Hayatın dualite olduğunu, iyinin olduğu yerde kötünün de olduğunu, cesaret ve korkaklığın beraber gezdiğini, üzüntü ve sevincin kol kola dolaştığını gösterdiniz. Burada aldığımız hayat dersi, her gün pratikle daha da gelişecek, içimizdeki pırlanta her geçen gün daha da parlayacak, ışık saçacak ve en önemlisi sadece kendimiz olmayacağız çünkü sürekli gelişen ve değişen etrafımızdaki insanlara da katalizör olma misyonumuz var. Esirgemediğiniz sevgi ve bilgeliğiniz için, yaşattığınız farkındalıklar için, kazandırdığınız dostluklar için en önemlisi hayattan haz almak için öğrettiklerinizden dolayı Nil ve Saim müteşekkirim. Her şeyimizi birlikte paylaştığımız dostlarıma da teşekkürler ve sevgiler. İyi ki varsınız.

Gölgelerden Aydınlığa / Zeynep Cural / 2010 Öncesi / Yaş: 40 –

Gölgeler workshopu çok merak ettiğim bir çalışmaydı. Bunun ilk gurubunda bulunmak ayrıca heyecanlandırıcıydı. Yeni Kendin Olmak workshopundan çıkmıştım, ne kadar etkili olacağını bilemiyordum. Başlangıçtan bir saat sonra karar verdim bunda aradığım her şey vardı. Hem spiritüellik hem psikoloji bir aradaydı. Nil’in dediği gibi bütün çalışmaların üstüne bir cilaydı. Kısaca gölgelerde beklediğim, merak ettiğim çok şeyin cevabını buldum. Tekrar teşekkürler Kuraldışı.

Gölgelerden Aydınlığa / İsmail Alper / 2010 Öncesi / Kamu (34) / Ankara

İnsanlara niye kızdığımı, sevmediğim, kabul etmek istemediğim huylarımın bana bir armağan olduğunu, bir şeyden ne kadar kaçarsam karşıma çıkacağını, affetmenin büyük özgürlük olduğunu öğrendim. Kişiliklerimizin karanlık bir yanı olduğunu okumuştum ama burada egzersizler bana kendimle ilgili o kadar ışık tuttu ki belirli aralıklarla gelmeyi düşünüyorum. Nil ve Saim çok teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Sveta Yakobisviliy / 2010 Öncesi / Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı (45) / İstanbul

Eğitim mi desem yoksa içsel bir yolculuk mu kendi içime doğru yaptığım? Bir ışık gördüm kalbimin derinliklerinde ve o ışık oldum. Bu eğitime gelirken sadece kendim vardım; oysa çıkarken tüm evren bilincimle çıkıyorum buradan. Bu yeni boyut, bu yeni farkındalıklarım o kadar güzel ve özel ki o benim yıllardır bilmediğim tanımaya fırsat bulamadığım çok güzel bir parçam. Nil ve Saim siz bana içimdeki çocuğu, duygularımı ve düşüncelerimi tekrar tanıma ve onlarla tertemiz bir boyutta tanışma imkanı verdiniz. Siz hayatımda attığım adımların ve gittiğim yolun bütünselliğini, güzelliğini gösterdiniz. Siz ve benim şu anki ben olmamı sağlayan tüm workshop dostlarım hepiniz gittiğim ve seçtiğim yoldaki en güzel, en mis kokulu çiçeklersiniz. Siz bensiniz, bense siz. Bu workshoptan ne mi aldım? Kendimi, içselliğimi, dinginliğimi, hayatı, sevgiyi, hissetmeyi ve sonsuz ışığı, bembeyaz ve çok güzel. Biz onla bir bütünüz. Hepinize teşekkürler.

Gölgelerden Aydınlığa / Müberra Yenişar / 2010 Öncesi / Ev Kadını (62) / Antalya