TRAINER Eğitimi

Eğitmenler: Nil Gün, Saim Koç

TRAINER Eğitimi / Ayşen Üstünay / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / (39) / İstanbul

Yaşamımın beni şu anda bulunduğum noktaya getirdiğini düşünmek bana heyecan veriyor. Burada olmak, ‘kendim olma’ yolculuğumun en büyük hediyesi. ‘Misyon’ kelimesi bir workshop’da duyduğumdan beri yaşamım hızla değişti ve değişmeye devam ediyor. Misyonumu şimdi yaşıyorum ve önümdeki tortular temizleniyor. PiKi hepimizin özünde varolan bir sistemi, içsel iyileştirme gücümüzün, elle tutulur, kolaylıkla uygulanır hali. Son bir senedir günlük uygulamalarla dahi vücumda, yaşamımda önemli değişimler yaşıyorum. Vücut kendisini doğallıkla iyileştirme gücüne sahip. PiKi de bu doğallığı ve özümüzün bütünlüğünü bize yeniden hatırlatıyor. Toplulumuzda değerli olan şeyler küçük görülüyor, içi boş olan birçok şey ise olduğundan büyük gösteriliyor. PiKi için ise bunun söz konusu olması mümkün değil çünkü deneyimlediğimiz şey kendi enerjimizi bir başkasının bilgisini, enerjisini değil kendi içsel bilgimizi ve bilgeliğimizi deneyimliyoruz. Her deneyimde içsel büyüklüğümüze ve bütünlüğümüze tanık oluyoruz. Sevgili Nil, PiKi’yi yarattı ve bizlere şevkle, içsel heyecanıyla tanıttı. Bugün dünyada mevcut olan sağlık sistemi, yerini çok daha doğal, çok daha insana ait, çok daha dürüst ve bütünsel bir sisteme bıramaya hazır; çünkü artık bu eski sistem tıkandı. Dünyaya çok farklı nesiller geliyor ve onlar kendi doğallıklarına uygun olan şeyleri talep ediyorlar. PiKi’nin tam zamanında yayılmak için hazır olduğunu görüyorum ve hissediyorum. Tam bu anda, Trainer Eğitiminde bulunduğum için çok büyük heyecan duyuyorum. Aynı misyonun heyecanını gözlerinde gördüm 14 arkadaşım Nil ve Saim’le, birbirimizin ve PiKi’nin rehberliğinde, geçmişte ancak hayal edebileceğim bir yolculuğa çıktık. Öncü bir grubun içinde yer almak ne kadar onur verici! Hayatımda ilk kez şevk duyuyorum, ilgi duyuyorum, heyecan duyuyorum ve büyük hayaller kuruyorum. Çok şanslı insanlarız PiKi’nin yazıldığı tarihin başlangıcındayız ve buna sevgiyle, birbirimizin omzuna dokunarak, geleceğe heyecanla bakardı tanık oluyoruz. Kendi adıma, PiKi dostlarım adına, PiKi’den faydalanarak insanlar adına büyük onur ve şevk duyuyorum. Nil, Saim, dostlarım, varlığınız için şükran duyuyorum. Bizleri, PiKi ailesinin, ilk mutlu üyeleriyiz. Yeni dünya bilincinin değerli ailesiyiz.

TRAINER Eğitimi / Barış Bilen Vural / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Proje Yöneticisi/Akbank (30) / İstanbul

PiKi Trainer eğitimini iki farklı açıdan ele almak mümkün. Bir koldan nasıl danışman olunur? Nasıl eğitmen olunur? Bu işleri yapmak için gerekli şartlar nedir? Hangi noktaları, nasıl danışan ve katılımcılara aktarabiliriz sorusunun cevaplarını hep bu eğitimde buldum. Ancak beni asıl etkileyen kendi içimdeki sorulara ve hayat misyonu dediğim kavramlara gelen cevaplar oldu. Bu cevaplar sadece bana hayatta nerde durduğum ve ne yöne gidebileceğimi değil, aynı zamanda inandığım değerler için nasıl harekete geçebileceğimi gördüm. NLP eğitimde bulduğum “insanları iyileştirme” yaşam misyonumun artık bana korku değil, içsel bir sıcaklık veriyor olması bu eğitimin bana kattığı en büyük değerdir.

TRAINER Eğitimi / Beyhan Ülgen / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Kabin Görevlisi/Eğitmen/Sunexpress (40) / Antalya

PiKi Temel/Seviye 1-2-3’de aldığım bilgilerin tam anlamı ile içselleştirdiğmi bir eğitim oldu. Bilgi ve egzersizlerin eğitim ve danışmanlık yoluyla nasıl etkin bir şekilde aktarılacağının eğitimini alırken ne kadar da sorumluluk getiren bir görev olduğunu tam anlamı ile farkına vardım. PiKi’nin Türkiye’de yaygınlaştırılması misyonuna ortak ve ayrıca da bir parçası olmanın büyük heyecanını yaşıyorum. PiKi metodunun ne kadar etkin, ne kadar dönüştürücü ve aynı zamanda ne kadar da kolay olduğunu tekrardan deneyimle şansına sahip oldum. Teşekkür ederim.

TRAINER Eğitimi / Bilnur Al / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / İstatistikçi (46) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim, öncelikle sevgi ve emeğiniz için teşekkürler. Buradaydım. Bunu en başa yazma nedenim; eğitime gelişimin reel koşullarda aslında olanaksız olması. Ama insan isteyince oluyor. Hem de bu zorlanmadan bir olma oldu. Evet, bu eğitim yeni bir başlangıç. Hemen reel uygulama anlamında eğitmen olmayı düşünmesem de farketmez. Bu çok önemli bir başlangıç. Duygularım çok yoğun. Heyecan doluyum. Ben emek verip, yeni eğitimlere de kendimi besleyeceğim. Zaten bütüne katkım olacağından da eğitmen/danışmanlık zaten kendiliğinden olacak. Bunu bilmenin huzuruyla sekiz gün tamamlanıyor.

TRAINER Eğitimi / Coşkun Özavnik / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Turizmci (43) / İstanbul

Benim için hayatımdaki temel tıkanıklıkları ilk defa fark ettiğim bir eğitim oldu. Bu eğitimdeki “formasyonun” hayatım için gerekli olduğunu sezmiştim. Yoğun iş hayatımda fark etmediğim üzerinde durup düşünemediğim, beni tutan, kilitleyen blokajlarla yüzleştirici bir eğitim. Daha gidecek çok uzun bir yolum var. Eğitime başlarken yeterince (içime sinecek şekilde) hazırlanmadığım için “burada olmayı hak ediyor muyum bilmiyorum” demiştim. Cevabımı şimdi aldım. Yapabilmek, yapmak arasında alınması gereken bir yol var. Ben yola çıktığım bütün bedenim bu seçimimin doğruluğundan emin. Yol uzun ve zahmetli olacak. Bu yolda emek harcamaya ve bıkmadan yürümeye hazırım. Hazır olduğumu hissetmeden bir şeye faydalı olamayacağım biliyorum. Önce kendime rehberlik edeceğim. Bana bu fırsatı verdiğiniz için minnettarım. Derinlerden binlerce teşekkür Nil ve Saim’e.

TRAINER Eğitimi / Dilek Kökter Taşçılar / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Tekstil (43) / İstanbul

Sekiz gün boyunca kendimin gelişimini adım adım izlemek, diğer katılımcı arkadaşlarımın açılımlarıyla zenginleşmek, kazan-kazan pencerimi daha da belirginleştirdi. Bu eğitim bana beklentimin çok ötesini verdi. Hem eğitmenlik alanında, hem danışmanlık alanında paha biçilmez deneyimleri tüm hücrelerimde ve tüm boyutlarımda hissettim. Ve bunun doğal sonucu olarak muhteşem açılımlar yaşadım. Bu çok özel yolculukta hep birlikte yürüyor olmamız kesinlikle bir tesadüf değil. PiKi misyonumu tüm benliğimde hissetmek muhteşem bir duygu. Evet, bu benim misyonum! PiKi gerçekten çok özel bir bebek ve ben bu bebeğe çok iyi bakacağımı, onunla birlikte gelişerek, birlikte büyüyeceğimi hissediyorum, biliyorum ve yaşıyorum. En başta Nil ve Saim olmak üzere tüm Kuraldışı ailesini hayatıma çektiğim gün için şükran duyuyorum.

TRAINER Eğitimi / Ebru Sözer / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / İktisatçı (36) / Ankara

Sekiz çok değerli günün sonunda eğitmen nasıl olmalıdırla ilgili çok çok değerli bilgiler edindim. Onun yanısıra aslında hayatta nasıl davrandığımı keşfettim. Benim için bu Yaşam Okulu ve PiKi Eğitimlerinin üzerine Master programı gibiydi. Bir bütünü parçalarına bölerek öğretmenin ne kadar deneyim istediğini anladım. Tüm hareketlerimi yönetmenin ne olduğunu ve karşı tarafa ne verdiğini, neler verebileceğini algıladım. Adım adım ilerleyerek, emek vererek, etik değerlere uyarak insanların hayatında ne kadar büyük farklar yaratabileceğimi keşfettim. Ve bu yarattığım farkın sorumluluğunu alabileceğimi tartarak anladım. Sonunda doyuma ulaştığımda aslında bir insanın yaşamdan alabileceği haz boyutunun en yukarısında haz elde edebileceğimi gördüm. Kendi misyonumun yolunda yürümenin yaşam boyu süreceği ve müthiş bir duygusu olduğunu hissettim. Kendimde de müthiş gelişimler yaşadım. Kapasitemin çok çok çok altında yaşadığımı fark ettim. Bazı durumda geri çekilsemde artık geri gelebilecek motivasyon sahip olduğumu anladım. Sadeece ve sadece kendim olduğumda enerjimin içimden aktığını algıladım. İşittiğim tüm geri bildirimleri nasıl çabucak hayatıma kabul ettiğim ve bunun ne kadar büyük bir deneyim zenginliği olduğunu fark ettim. Gözlemlerimi daha çok paylaşırken daha çok var olup daha çok insana ulaşabileceğimle keşfettim. Odaklanmamı bir konu üzerinde (tabii ki hayat misyonum üzerinde) ne kadar çok tutabildiğimi anladım. Gücümü fark ettim. Gücümle değiştirebileceklerimi (bütünün yararına) fark ettim. İçimde pek çok şeyin bütünleştiğini gördüm. Tüm yaratıcılığın için hem erkek hem dişi enerjimi ortak kullandığımda neler ortaya çıkardığımı gördüm. Objektif olmak, aslında var olmak ne demek onu anladım. İçeri almak, kabul etmek ve vererek çoğalmak olgusunu yaşadım. Koşulsuz sevgiyi ve iyileştirici gücü yaşadım. Müthişti. Teşekkürler, tüm şükranlarımla. Huzur ve uyumu yaşamanın keyfi bambaşka.

TRAINER Eğitimi / Emine Arslan / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Sigortacı (40) / İstanbul

Böylesine derin, anlamı ve değeri tüm insanlık için faydalı ve yararlı olan, bir zincirin halkası olmak harika bir duygu. Gelecek nesillere bırakacağımız harika bir armağan. İçimizde hep var olan özümüzü ifade edebilmenin en kutsal yolu. Çocuklarımıza verebileceğimiz en iyi gelecek. Bizlerin içine sevgiyle ektiğiniz bu kutsal misyonu sevgiyle, coşkuyla bütün insanlara aktarmak istiyorum. PiKi hayatın kendisi. Bedenin tüm boyutlarıyla kendini ifade edebilmesinin en pratik ve kesin yolu. İyi ki burdayım. İyi ki varsınız. Tüm insanlık için böylesine önemli bir misyonu bize kazandırdığın için teşekkürler Nil. Hepinizi çok seviyorum.

TRAINER Eğitimi / Fatma Karabıyık / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / (37) / Kayseri

Yine size özel, Kuraldışı bir eğitmenlik eğitimiydi. Şu şöyle yapılır, bu böyle anlatılır, şurada şunu yapmalısınız… gibi yollar (hap çözüm) dışında, sayısız yolları keşfedebilme ve uygulayabilme potansiyeli kazandıran bir eğitimdi. Burada yaşadığım her an, öğrendiğim her yeni bilgi, deneyim; hayatımın her alanını aydılatacak “iyi ki doğdun” mumları gibi. Karanlığımı aydınlatacak, yolumda ilerlememe yardımcı olacak rehberlerim. Dünyanın dört bir yanından topladığın bilgi, deneyim ve kutsal emeğinle oluşturudğun bu kutsal yuva ve aldığım her eğitim, dünyanın bütün hazinelerine bedel. Burada olduğum, sizi bulduğum için dünyanın en şanslı insanıyım. Ve tüm kalbimle, en samimi duygularımla diliyorum ki, “bebeğinize”, emeğinize kem gözler, hiç bakmasın. Ve eğer layık olursam, emanetinizin kutsallığını hiç bir zaman unutmayacağım. Hepinizi çok ama çok seviyorum. Enerjiniz, sevginiz her an çoğalsın, tıpkı danstaki o halkalar gibi. Bu zincirin halkası olmak bu dansta yer almak çok özel, çok değerli benim için. İyi ki varsınız.

TRAINER Eğitimi / Funda Erdemir / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Sigorta Brokeri (43) / İstanbul

Kendime yaşadıklarıma çevreme yaşama çok daha derin bir bakış açısı ile bakabildim. Doğum anımda gelen bir davranış kalıbının yaşam misyonumu gerçekleştirmemde “kendimden kaçarak” kendimi nasıl sabote ettiğimi gördüm. Dinleme anında içe kaçmalarımla iletişimi nasıl baltaladığımı, yaşamın sorumluluğu nasıl almaktan kaçtığmı gördüm. Yaşamı kendimi objektif algılama konusunda kendimi nasıl yanılttığımı gördüm. Yaşam Okulu’nun Master çalışması gibi idi bu eğitim. Salt kendimin değil eğitmen/danışman olarak katılımcıların hatta yaşamın sorumluluğunu almanın ne kadar beni zorladığını ve ancak bu stresin beni inanılmaz şekilde en derinden dönüştürebildiğini gördüm. Yine Kuraldışı ve yine üstümdeki birçok “kabuğu” attım… Kendimi yaşamı çok daha farklı algılayabiliyorum şu anda. Kömürün elmasa dönüşmesi sürecine benzetiyorum bunu. Bu herkesin özgür seçimi. İçimizdeki hazineyi dışarıya çıkartmayı ve bunu bütünle paylaşmayı seçmek, evet bir seçim. Bugün bu eğitime katılmış ve sonuca değil sürece odaklanmış “çok özel” insanlarla birlikte olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Bu seçimi her şeye rağmen yapabilmiş cesur insanlar bunlar. Yürekleri kocaman ve gerçekten çok anlamlı dönüştürücü bütüne fayda sağlayacakları bir duruş içinde olacaklarına yürekten inanıyorum. Bugün hepimiz “yeniden doğduk”… Yaşam sevgi ile bizleri kucaklıyor… Hepimizin yolu açık olsun… Nil ve Saim’e varlıkları ve değerli çabaları için derinden teşekkür ediyorum…

TRAINER Eğitimi / İrfan Dürmüş / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Bilgisayar Müh. (41) / İstanbul

Bir eğitimci ve bir danışman olmanın ne kadar çaba, emek, çalışma ve bilgi sahibi olmak gerektirdiğini bu sekiz günlük maratonda çok net anladım. Bilmek ve öğrenmek, anlatmak ve öğretmek demek değil. Anlatmak ve öğretmek için bilgiyi su gibi içmek ve sindirmek gerekiyor. Yani bir bilgiyi anlatırken ve öğretirken kitap harfleriyle değil, kendi el yazımızla aktarmak çok daha değerli. İyi bir eğitmenin farkı da burada. Hele PiKi gibi öğretirken öğrenilen, uygularken hissedilen, çok derin, çok anlamlı ve çok donanım gerektiren bir konuda. Bu derin bilgeliğin ilk temsilcileri olan biz 15 kişi, tam bir ekip dayanışması içinde sekiz günlük zorlu maratonu bitirdik ve bitirdiğimiz anda da daha yolun çok başında olduğumuzu anladık. Fakat bu hazinenin pırıltılarını da gördük. Şimdi hep birlikte oraya doğru ilerliyoruz…

TRAINER Eğitimi / Sebahat Aydemir / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Öğretmen (41) / Ankara

Sadece bir eğitim diye düşünüp gelseydim öğrendiklerimden farkındalıklarımdan dolayı herhalde bugün şaşkınlıktan ne çenemi ne aklımı toplayabilirdim ama şu an sadece şunun net farkındayım. Bir yola çıktım. Yeni bir hayat yolu. Sonu yok içimde bir ürküntü, bir merak hakkını verebilecek miyim? Emanet bir bebek içimde, yüreğimde onun büyümesinde, gelişmesinde ben yanında yüreyebilecek miyim? PiKi denilen bu bebek büyüyüp geliştiğinde bende onu sulayıp, geliştiren, büyütenlerden biri olabilecek miyim? Sorular, sorular ve yine sorular… Kuraldışı’nın bu salonundan mı, mekânından mı? Nil-Saim’den mi? Nasıl oluyor anlamıyorum ama aldığım her eğitim dönüştürücü geliştirici. Sadece benim için değil herkes için böyle. Her an bir mucize gerçekleşiyor bu çalışmalarda. Üstelik elle tutulan, gözle görebildiğim ve yüreğimde hissedebildiğim bir somutlukla. Nil-Saim; eğitimin her aşamasında gösterdiğiniz çaba, verdiğiniz emek ve alçakgönüllüğünüz için çok teşekkürler. Bilginizi, deneyiminizi böyle cömertlikle sunduğunuz ve asistanlarınız için ayrıca teşekkürler…

TRAINER Eğitimi / Şule Sanlı / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / (56) / Yunanistan

İçim coşku ile dolu. Burada geçirdiğim her gün bilgim ve farkındalığım adım adım arttı. Yaşamımın hiçbir sürecinde bu kadar hızlı bu kadar dolu dolu geliştiğim süreyi anımsamıyorum. PiKi’ye, bebeğini ellerimize emanet eden anne Nil’e, karşımıza gelen her bir bireye sorumluluğumuzun farkındayım. Nadide bir emaneti büyütüp, geliştirip yaşama hazırlayacağına inanıyorum. Bu sürecin bir parçası olmak benim için büyük bir onur.

TRAINER Eğitimi / Yıldız Karacasay / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / Okutman (38) / Ankara

Sevgili Nil ve Saim, bu eğitime gelmeden önce çok tedirgindim. Eğitim sırasında yaşayacaklarımdan, stresle baş edememekten, eleştiriden, başaramamaktan korkuyordum. Hatta korkularımla yüzleşeceğimi bildiğim için korkumla yüzleşmekten bile korkuyordum. Yine de vazgeçemedim. İyi ki de bu adımı atmış, bu cesareti göstermişim. Bu eğitim benim için eğitmenliğin yanında Yaşam Okulu gibi beni eğitici, değiştirici oldu. PiKi bahsettiğiniz gibi çok özel, özen ve emek isteyen, gönül, adanmışlık isteyen bir konu. Buna adım atmak da benim için çok özel. Sizlere hangi kelimelerle nasıl teşkkür edebilirim bilmiyorum. Amacınız sadece bizim gelişimimiz, doyumlu hayatlarımızın olması. Eleştirileriniz, tarzınız o kadar dönüşüm yaratıyor ki. En başta bahsettiğim korkularımla yüzleştim, sorularıma cevap buldum. Eğitmen ya da danışman olabildim mi bilmiyorum ama bu eğitimden aldığım fayda, geri bildirim beni zaten hayata daha bir hazırladı. Kendime güvenimi, cesaretimi arttırdı. Herşey için, emekleriniz için teşekkür ediyorum.

TRAINER Eğitimi / Zeynep Bozbay / 02-03-04-05-06-07-08-09 Ocak 2010 / (44) / Ankara

Benim için muhteşemdi. Bir yanım korkup gitmek isterken, diğer yanım hep kalmak istedi. Bende büyük bir basınç yarattı, kendimle yüzleştim, kucaklaştım, özgürleştim, doğdum. Bir misyon için geldim, kendimi, en saf, en temiz halimi aldım. Yüce bir niyet, büyük bir armağan. Sevgiyi, emeği, saygıyı gördüm. Yürekten verilen bir eğitimdi, yüreğimde yerini buldu. İyi ki gelmişim, duygusunu her an hissettim. PiKi’ye iyi ki gönül vermişim. Özümsedikçe hayranlığım arttı. Ben bu PiKi’yi çok sevdim. Yüreğimden geçen “bir eğitim ancak bu kadar doyurucu, bütünleştirici, dönüştürücü olur”, bu kadar yürekten verilebilir. Her zaman doğru adreste olduğumu, yuvamda olduğumu bilmek ne güzel.