GILLETTE TÜRKİYE

KURUMSAL KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

GILLETTE TÜRKİYE

04-05-06 Nisan 2003

Serhan Algım / (29) / İstanbul

İnsanın 30 yaşına gelip de hala kendinde farkında olmadığı ne kadar çok şey olduğunu görmesi çok şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecan verici. Sonsuz zenginliklere sahip olduğumuz bu dünyada birer kafese kendimizi kapattığımızı fark edip sonsuz gelişim ve içsel zenginliğe ulaşmanın aslında ne kadar olası olduğunu bana öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Bu çalışmaya katılmayı düşünen tüm dostlara önerim şu: o ana kadar yaşadığınız tüm şeyleri ve beslediğiniz tüm önyargıları geride bırakıp bu çalışmaya katılın. Hayat size sizin ona davrandığınız kadar iyi davranır. İşte ben bunun farkına vardım. Teşekkürler.

Erdinç Deriş / İstanbul

Beklentilerimi karşıladı, aldığınız para helal olsun, bilgi düzeyi çok yüksek, iyi hazırlanmışsınız. Vaka çalışmaları zengin; pratik, öğretici, akıcı. Yöntem rahatlatıcı; ayakkabısız, yerde oturarak, serbest kıyafet.

Murat Demirhan / Satış Şefi (25) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimi bugüne kadar aldığım “en faydalı” eğitim oldu. Birinci amaçları insanların daha mutlu olması olan iki insanın yarattığı artı değerin boyutları karşısında inanılmaz imrendim ve mutlu oldum. Bana hayatımda daha önce iyilik eden insanları düşündüğümde onları hep sevgi ve eğer onlardan uzaktaysam özlemle anarım. Nil ve Saim’i de bu şekilde anacağım. Eğitimde, kendimle tanışmaya başladım. Uzun süredir kendi kendime sorduğum soruların cevaplarının yine bende olduğunu anladım. “Farkındalık” denilen o inanılmaz değerli yol gösterici kavramla tanıştım. Hayatımı sorgulamayı ve asıl önemlisi bundan korkmamayı öğrendim. Kendimle barış imzaladım. Yakınlarımdan benzeri sorunları olanlara bir umut ışığı yakaladım. Onlarında bu eğitimi almasını sağlayacağım. Moral kazandım. Sevgiyi daha iyi anladım. Ama gidilecek çok yol olduğunu da biliyorum. Bu yolu Kuraldışı’nın kitapları, kasetleri ve eğitimleri ile, onların rehberliğinde gideceğim. Bu çok güzel bir seyahat olacak. Hayatımın seyahati.

Atalay Burak / (26) / İstanbul

Henüz 26 yaşındayım, 2 yıllık evliyim ve iş yaşamımda 5. yılımı bile doldurmadım. Meğer yaşadığım koşuşturmaca ve günlük yaşamın stresi mutluluğumu ne kadar engelliyormuş. Bu eğitim durmamı, beklememi ve ruhumun bana yetişmesini sağladı. Bundan sonra sevdiğim eşim ve işimle çok daha mutlu olacağım.

Kenan Kaya / Satış Şefi (39) / İstanbul

Buraya gelirken bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Gerçekten her geçen gün bir önceki günden daha keyifli daha verimli geçti. Hayatımda öğrenemediğim, bilmediğim ve bugüne kadar doğru ve yanlış yaptığım olayları analiz etmemiştim ve sorgulamamıştım. Ama burada bana olaylara bakış açımı bundan sonra değiştirme, değerlendirme ve sorgulama fırsatını öğretmiş oldunuz. Ön yargılı olmayı değil kendimi sorgulamayı ve ondan sonra karar vermeyi öğrendim. Çok sıcak, cana yakın, sempatik, güler yüzlü, sevecen kişilerle 4 gün geçirdiğim için sizlere çok teşekkür ederim. Eleştirecek bir şey bulamadım her şey çok güzeldi.

Fatih Gönç / Satış Müd. (30) / İstanbul

30 yaşında bu farkındalıkları yaşamış, bilinçli yaşamın ilk adımını atmış olmak üzüntü verdi bana. Daha öncede bu eğitimi almış olabilirdim. Ne güzel olurdu? Ama çokta geç kalmış sayılmam bende benden içeri olan beni hayatımın geri kalanında keşfedebilmek için. Artık biliyorum ki başıma gelen her şeyin, tüm yaşadıklarımın ve yaşayacaklarımın sorumlusu % 100 benim ve böyle olduğu için kimseye suçlamayacağım. Sırf bunu bile hayatıma, ilişkilerime yansıtabilsem hayatım çok daha güzel olacak ki bu eğitimde kişisel gelişim adına ortaya daha ne mücevherler konuldu.

Gamze Pekyalçın / Satış Eğitmeni (33) / İstanbul

İnsanı temelden sarsan, sorgulatan, ufkunu genişleten, kendisini arayışında yüreklendiren, çerçevesi ve akışı çok iyi çizilmiş bir 4 günlük serüven. Kimi zaman bu keşif insanı bir adım daha at, düşeceksin, canın acıyacak diye ürkütürken, tüm benliğinizi saran heyecan düşmenin korkusunu yok ediyor. Çünkü dirilişin hazinesi milyon kere düşmeye bedel. Yılların birikimini ve kendi hazinelerinin en değerli mücevherlerini bize cömertçe sunan yürekler, yüreklerimizin derinlerine inerek kendi hazinelerimize yolculuğu ateşledi. Biliyorum ki artık bu yolda dönüşüm yok çünkü ne kadar uzağa gitmek istersem o kadar çalışmalıyım. \”Bir ben vardır bende benden içeri\” daha çok çağırıyor ve ben o sesi şimdi cılız cılız duyarken bebeğin yeni uyanışı gibi, eminim o bebek büyüyecek ve çığlık çığlığa en güzel sesiyle konuşacak benle.

Tanju Polat / Satış Şefi (31) / İstanbul

Değişen çevre koşullarında ilişkiler giderek hayatımızın çok daha önemli bir parçasını oluşturuyor. Ben genellikle başkalarını, ailemi, ülkemi, insanları suçladım. Hep haklı olduğumu düşündüm, anlamaya değil anlaşılmaya çalıştım. Tepkisel oldum. Şimdi etkisel olma zamanı. İnsan davranışlarının ve onlarla olan iletişimimdeki bozukluğun sorumluluğunu üzerime almamı sağladı bu eğitim. Bilinçli yeterlilik ve ondan sonra bilinçsiz yeterliliğe geçme zamanıdır. Bana hep düşman gibi görünen kişilerin aslında birer öğretmen olduğunu ve benim tekamül yolundaki görevliler olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Koşulsuz ve karşılıksız sevginin yolu önce kendimi sevmek sonrada bunu tüm çevreme yansıtmak olduğunu hatırlattınız.

Ahmet Tekin Özdenel / Ticari Pazarlama Müd. (40) / İstanbul

Gelecekteki hayatımda kendi gücümü kullanarak artık çok daha kolay mutluluğu, özgürlüğü ve huzuru yakalayabileceğime inanıyorum. Artık problemlerin çıkış yolunu dışsal ortamı, başkalarını değiştirmekte değil kendimde arayacağım. Sonuç olarak bu eğitimden sevdiklerimin de benim vasıtam ile mutluluktan nasiplerini alacaklarına inanıyorum. Nil ve Saim çok teşekkürler.

Haşim Toktan / (38) / İstanbul

Eğitimle ilgili ilk düşüncem sıradan bir iletişim ve ilişkiler eğitimi olduğu idi. Fakat ilk gün eğitimin sabah 10 akşam 10 olduğunu duyunca bunda bir hikmet olduğunu sezdim. Tabii bu sezgiyi eğitim sonunda anladım, farkına vardım. Bu eğitim hayatımla, işimle ilgili farkındalıklar yaşamama neden oldu, dünyaya, hayata bakış açımın bu kadar çabuk değişeceğini eğitimin başında söylediğinizde içimden dalga geçmeyin, ben ne eğitimler gördüm demek geldi. Ama siz haklı çıktınız. Bana bu katkıyı sağladığınız için teşekkür ederim.

Işık Erbek / Satış İdari Şefi (36) / İstanbul

Hayatımda ilk defa böyle bir eğitim aldım. İlk başta çok şaşırdım. Ancak böylesine sıcak (ev gibi) bir ortamda ve iş arkadaşlarımla ki çoğu da dostlarım, her şeyin açık açık ve dürüstçe konuşulması, tartışılması inanılmaz bir huzur ve rahatlık verdi. Kendimi, iş arkadaşlarımı ve dostlarımı ne derece doğru tanıyıp tanımadığımı öğrenmek büyük bir deneyimdi. Her gün yeni bir şeylerin farkına varmak, bir sonraki gün acaba neyi fark edeceğim merakını yaratıyordu. İnsanların gerçek hayatta birbirlerine açık ve dürüst davranmadıklarını fark etmek, herkesin kendini bir kabuk ile kaplamış olduğunu fark etmek çok etkileyiciydi. Bu tarz eğitimde insanların hiç çekinmeden, dürüstçe her şeyleri ortaya koymaları, sergilemeleri bence tamamen eğitimin içeriğinden ve eğitimcilerin engin bilgilerinden kaynaklanıyordu. Eğitim gerek içerik gerek sunuş biçimi ve gerekse de iki saygıdeğer, candan dost ve engin bilgi ve tecrübeye sahip eğitimciler sayesinde ayrı bir kalite ve zenginliğe sahip. Nil ve Saim’in gösterdikleri misafirperverlik ve candan dostlukları için sonsuz teşekkürler. O çok kıymetli hazinelerinin bir kısmını bizlere de gösterip, gözümüzü gönlümüzü açtıkları için minnetlerimi sunarım. Sevgiler ve iyilikler hep sizinle olsun.

Metin Özdemir / Satış Saha Şefi (33) / İstanbul

Almış olduğum eğitimde kişiliğimi, karakterimi öğrendim, bilinçaltımdaki düşüncelerimle yüzleştim. Kendimi en azından tanımaya başladım. Kurmuş olduğum aile düzenimi, eşimi, çocuklarımı, ailemi, arkadaşlarımı, iş arkadaşlarımı karakterleriyle çözümlemeyi öğrendim ve bunun sonunda onlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğim konusunda bilinçlendim. Yaşamımda karamsar, sıkıcı, stresli etkenlerden uzak durmayı, onları bilinçaltıma yerleştirmemem gerektiğini anladım. Şu hayatta özgür, kuralsız, bağımsız sadece yaşamak istediğim gibi yaşamam gerektiğini anladım. Ve gördüm ki; bu zamana gelinceye kadar birçok değerlerim dediğim tabularımı yıktım. Ve yaşamımda beni kemirmiş olduklarını anladım. Bundan sonra yaşadıkça bana çoğu şeyi farklılaştıracak şeyleri görmeyi iple çekiyorum. Teşekkürler.

N. Yiğit Sürel / (31) / İstanbul

Bireysel yolculuk sürecinde katalizörlük yaptığınız için sonsuz teşekkürler. Sarılışınız, cana yakınlığınız, sevecenliğiniz ve gülümsemeniz için sonsuz teşekkürler. Hayatımın sadece ve sadece kendi ellerimde olduğunu hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Tüm evrenin benim kendi içimdeki yansımalarım olarak bana gözüktüğünü hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Sizleri seviyorum.

Göktay Emral / Satış Şefi (40) / İstanbul

Programı elime alıp baktığımda özellikle eğitim saatleri dikkatimi çekti. Bunun radikal bir eğitim olacağını düşündüm ve düşündüklerimde de haklı çıktım. Hayatımın şimdiye kadar geçirdiğim döneminin de çok dolu yaşadığımı düşünüyordum. Fakat bu eğitimden sonra hayatımı sadece zamana esir ettiğimi gördüm. Yeni bir başlangıç yapacak kalan zamanımı olması gereken değerlerle dolu dolu yaşamak için bu fırsatı değerlendireceğim ve buzdağının hepsi ile ilgileneceğim. Araçlarım değil artık amaçlarım çok önemli.

Aylin Zor / Satış (29) / İstanbul

Kendi doğrularımın ruhumun çemberini nereden kestiğini, ruhumun kanatlarının ne kadar açılabileceğini ve içimde anlamlandıramadığım tamtam’ların neden çaldığını öğrettiniz bana. Kim bilir kaç elek koymuşum kendimle ruhumun arasına. Heyecanla, coşkuyla, sevgiyle gerçek “ben”i bana ; serüvenimizin diğer bölümlerinde göstermenizi, anlatmanızı bekliyorum. Çünkü bu serüveni yaşamaktan vazgeçmeyecek kadar asıl “ben”i sevdim. Ve sizi dost belledim, arkadaş belledim.

Nuhtan Nuhoğlu / Marmara Satış Bölge Müd. (38) / İstanbul

İnsanın kendisini ve çevresini tanıyabilmesine yardımcı olan, kendisinin değerli olduğunu anlamaya çalıştıran, geçmişin izleriyle yüzleştiren, farkındalığı arttıran, yerleşmiş değerlere ve öğretilere karşı başkaldıran başarılı bir eğitim.

Ethem Eroğlu / Satış Şefi (37) / İstanbul

Bu eğitimi almaktan büyük bir zevk aldım. Zaten ilk gün tanışma faslının hemen sonrasından itibaren burada yaşadıklarım bana bir eğitimden çok hayatın kendisi gibi geldi ve bende tüm eğitimi yaşamayı düşündüğüm özlediğim hayat gibi algıladım. Kişisel gelişimim için çok büyük bir bakış açısı sundu bana bu bilgiler. Özellikle evliliğimde çok yararlanacağımı eminim. Sanırım yarın benim hayatımda daha mutlu olacağım. Nice anlamlı farkındalıklara.

Okkan Çoker / Satış Pazarlama Müd. (34) / İstanbul

Buraya gelmeden biraz bilgilendirilmeyi isterdim. Kendimi daha rahat hissedeceğime inanıyorum.. Şirketten gelecek diğer arkadaşlara bu feed-back’i vermeye çalışacağım. Böylece katılımcının daha fazla verim alabileceğine inanıyorum. Çok faydalı bilgiler ve farkındalıklar bana aktarıldı. Teşekkürler.

Serhan Algım / (29) / İstanbul

İnsanın 30 yaşına gelip de hala kendinde farkında olmadığı ne kadar çok şey olduğunu görmesi çok şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecan verici. Sonsuz zenginliklere sahip olduğumuz bu dünyada birer kafese kendimizi kapattığımızı fark edip sonsuz gelişim ve içsel zenginliğe ulaşmanın aslında ne kadar olası olduğunu bana öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Bu çalışmaya katılmayı düşünen tüm dostlara önerim şu: o ana kadar yaşadığınız tüm şeyleri ve beslediğiniz tüm önyargıları geride bırakıp bu çalışmaya katılın. Hayat size sizin ona davrandığınız kadar iyi davranır. İşte ben bunun farkına vardım. Teşekkürler.

Erdinç Deriş / İstanbul

Beklentilerimi karşıladı, aldığınız para helal olsun, bilgi düzeyi çok yüksek, iyi hazırlanmışsınız. Vaka çalışmaları zengin; pratik, öğretici, akıcı. Yöntem rahatlatıcı; ayakkabısız, yerde oturarak, serbest kıyafet.

Murat Demirhan / Satış Şefi (25) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimi bugüne kadar aldığım “en faydalı” eğitim oldu. Birinci amaçları insanların daha mutlu olması olan iki insanın yarattığı artı değerin boyutları karşısında inanılmaz imrendim ve mutlu oldum. Bana hayatımda daha önce iyilik eden insanları düşündüğümde onları hep sevgi ve eğer onlardan uzaktaysam özlemle anarım. Nil ve Saim’i de bu şekilde anacağım. Eğitimde, kendimle tanışmaya başladım. Uzun süredir kendi kendime sorduğum soruların cevaplarının yine bende olduğunu anladım. “Farkındalık” denilen o inanılmaz değerli yol gösterici kavramla tanıştım. Hayatımı sorgulamayı ve asıl önemlisi bundan korkmamayı öğrendim. Kendimle barış imzaladım. Yakınlarımdan benzeri sorunları olanlara bir umut ışığı yakaladım. Onlarında bu eğitimi almasını sağlayacağım. Moral kazandım. Sevgiyi daha iyi anladım. Ama gidilecek çok yol olduğunu da biliyorum. Bu yolu Kuraldışı’nın kitapları, kasetleri ve eğitimleri ile, onların rehberliğinde gideceğim. Bu çok güzel bir seyahat olacak. Hayatımın seyahati.

Atalay Burak / (26) / İstanbul

Henüz 26 yaşındayım, 2 yıllık evliyim ve iş yaşamımda 5. yılımı bile doldurmadım. Meğer yaşadığım koşuşturmaca ve günlük yaşamın stresi mutluluğumu ne kadar engelliyormuş. Bu eğitim durmamı, beklememi ve ruhumun bana yetişmesini sağladı. Bundan sonra sevdiğim eşim ve işimle çok daha mutlu olacağım.

Kenan Kaya / Satış Şefi (39) / İstanbul

Buraya gelirken bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Gerçekten her geçen gün bir önceki günden daha keyifli daha verimli geçti. Hayatımda öğrenemediğim, bilmediğim ve bugüne kadar doğru ve yanlış yaptığım olayları analiz etmemiştim ve sorgulamamıştım. Ama burada bana olaylara bakış açımı bundan sonra değiştirme, değerlendirme ve sorgulama fırsatını öğretmiş oldunuz. Ön yargılı olmayı değil kendimi sorgulamayı ve ondan sonra karar vermeyi öğrendim. Çok sıcak, cana yakın, sempatik, güler yüzlü, sevecen kişilerle 4 gün geçirdiğim için sizlere çok teşekkür ederim. Eleştirecek bir şey bulamadım her şey çok güzeldi.

Fatih Gönç / Satış Müd. (30) / İstanbul

30 yaşında bu farkındalıkları yaşamış, bilinçli yaşamın ilk adımını atmış olmak üzüntü verdi bana. Daha öncede bu eğitimi almış olabilirdim. Ne güzel olurdu? Ama çokta geç kalmış sayılmam bende benden içeri olan beni hayatımın geri kalanında keşfedebilmek için. Artık biliyorum ki başıma gelen her şeyin, tüm yaşadıklarımın ve yaşayacaklarımın sorumlusu % 100 benim ve böyle olduğu için kimseye suçlamayacağım. Sırf bunu bile hayatıma, ilişkilerime yansıtabilsem hayatım çok daha güzel olacak ki bu eğitimde kişisel gelişim adına ortaya daha ne mücevherler konuldu.

Gamze Pekyalçın / Satış Eğitmeni (33) / İstanbul

İnsanı temelden sarsan, sorgulatan, ufkunu genişleten, kendisini arayışında yüreklendiren, çerçevesi ve akışı çok iyi çizilmiş bir 4 günlük serüven. Kimi zaman bu keşif insanı bir adım daha at, düşeceksin, canın acıyacak diye ürkütürken, tüm benliğinizi saran heyecan düşmenin korkusunu yok ediyor. Çünkü dirilişin hazinesi milyon kere düşmeye bedel. Yılların birikimini ve kendi hazinelerinin en değerli mücevherlerini bize cömertçe sunan yürekler, yüreklerimizin derinlerine inerek kendi hazinelerimize yolculuğu ateşledi. Biliyorum ki artık bu yolda dönüşüm yok çünkü ne kadar uzağa gitmek istersem o kadar çalışmalıyım. \”Bir ben vardır bende benden içeri\” daha çok çağırıyor ve ben o sesi şimdi cılız cılız duyarken bebeğin yeni uyanışı gibi, eminim o bebek büyüyecek ve çığlık çığlığa en güzel sesiyle konuşacak benle.

Tanju Polat / Satış Şefi (31) / İstanbul

Değişen çevre koşullarında ilişkiler giderek hayatımızın çok daha önemli bir parçasını oluşturuyor. Ben genellikle başkalarını, ailemi, ülkemi, insanları suçladım. Hep haklı olduğumu düşündüm, anlamaya değil anlaşılmaya çalıştım. Tepkisel oldum. Şimdi etkisel olma zamanı. İnsan davranışlarının ve onlarla olan iletişimimdeki bozukluğun sorumluluğunu üzerime almamı sağladı bu eğitim. Bilinçli yeterlilik ve ondan sonra bilinçsiz yeterliliğe geçme zamanıdır. Bana hep düşman gibi görünen kişilerin aslında birer öğretmen olduğunu ve benim tekamül yolundaki görevliler olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Koşulsuz ve karşılıksız sevginin yolu önce kendimi sevmek sonrada bunu tüm çevreme yansıtmak olduğunu hatırlattınız.

Ahmet Tekin Özdenel / Ticari Pazarlama Müd. (40) / İstanbul

Gelecekteki hayatımda kendi gücümü kullanarak artık çok daha kolay mutluluğu, özgürlüğü ve huzuru yakalayabileceğime inanıyorum. Artık problemlerin çıkış yolunu dışsal ortamı, başkalarını değiştirmekte değil kendimde arayacağım. Sonuç olarak bu eğitimden sevdiklerimin de benim vasıtam ile mutluluktan nasiplerini alacaklarına inanıyorum. Nil ve Saim çok teşekkürler.

Haşim Toktan / (38) / İstanbul

Eğitimle ilgili ilk düşüncem sıradan bir iletişim ve ilişkiler eğitimi olduğu idi. Fakat ilk gün eğitimin sabah 10 akşam 10 olduğunu duyunca bunda bir hikmet olduğunu sezdim. Tabii bu sezgiyi eğitim sonunda anladım, farkına vardım. Bu eğitim hayatımla, işimle ilgili farkındalıklar yaşamama neden oldu, dünyaya, hayata bakış açımın bu kadar çabuk değişeceğini eğitimin başında söylediğinizde içimden dalga geçmeyin, ben ne eğitimler gördüm demek geldi. Ama siz haklı çıktınız. Bana bu katkıyı sağladığınız için teşekkür ederim.

Işık Erbek / Satış İdari Şefi (36) / İstanbul

Hayatımda ilk defa böyle bir eğitim aldım. İlk başta çok şaşırdım. Ancak böylesine sıcak (ev gibi) bir ortamda ve iş arkadaşlarımla ki çoğu da dostlarım, her şeyin açık açık ve dürüstçe konuşulması, tartışılması inanılmaz bir huzur ve rahatlık verdi. Kendimi, iş arkadaşlarımı ve dostlarımı ne derece doğru tanıyıp tanımadığımı öğrenmek büyük bir deneyimdi. Her gün yeni bir şeylerin farkına varmak, bir sonraki gün acaba neyi fark edeceğim merakını yaratıyordu. İnsanların gerçek hayatta birbirlerine açık ve dürüst davranmadıklarını fark etmek, herkesin kendini bir kabuk ile kaplamış olduğunu fark etmek çok etkileyiciydi. Bu tarz eğitimde insanların hiç çekinmeden, dürüstçe her şeyleri ortaya koymaları, sergilemeleri bence tamamen eğitimin içeriğinden ve eğitimcilerin engin bilgilerinden kaynaklanıyordu. Eğitim gerek içerik gerek sunuş biçimi ve gerekse de iki saygıdeğer, candan dost ve engin bilgi ve tecrübeye sahip eğitimciler sayesinde ayrı bir kalite ve zenginliğe sahip. Nil ve Saim’in gösterdikleri misafirperverlik ve candan dostlukları için sonsuz teşekkürler. O çok kıymetli hazinelerinin bir kısmını bizlere de gösterip, gözümüzü gönlümüzü açtıkları için minnetlerimi sunarım. Sevgiler ve iyilikler hep sizinle olsun.

Metin Özdemir / Satış Saha Şefi (33) / İstanbul

Almış olduğum eğitimde kişiliğimi, karakterimi öğrendim, bilinçaltımdaki düşüncelerimle yüzleştim. Kendimi en azından tanımaya başladım. Kurmuş olduğum aile düzenimi, eşimi, çocuklarımı, ailemi, arkadaşlarımı, iş arkadaşlarımı karakterleriyle çözümlemeyi öğrendim ve bunun sonunda onlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğim konusunda bilinçlendim. Yaşamımda karamsar, sıkıcı, stresli etkenlerden uzak durmayı, onları bilinçaltıma yerleştirmemem gerektiğini anladım. Şu hayatta özgür, kuralsız, bağımsız sadece yaşamak istediğim gibi yaşamam gerektiğini anladım. Ve gördüm ki; bu zamana gelinceye kadar birçok değerlerim dediğim tabularımı yıktım. Ve yaşamımda beni kemirmiş olduklarını anladım. Bundan sonra yaşadıkça bana çoğu şeyi farklılaştıracak şeyleri görmeyi iple çekiyorum. Teşekkürler.

N. Yiğit Sürel / (31) / İstanbul

Bireysel yolculuk sürecinde katalizörlük yaptığınız için sonsuz teşekkürler. Sarılışınız, cana yakınlığınız, sevecenliğiniz ve gülümsemeniz için sonsuz teşekkürler. Hayatımın sadece ve sadece kendi ellerimde olduğunu hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Tüm evrenin benim kendi içimdeki yansımalarım olarak bana gözüktüğünü hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Sizleri seviyorum.

Göktay Emral / Satış Şefi (40) / İstanbul

Programı elime alıp baktığımda özellikle eğitim saatleri dikkatimi çekti. Bunun radikal bir eğitim olacağını düşündüm ve düşündüklerimde de haklı çıktım. Hayatımın şimdiye kadar geçirdiğim döneminin de çok dolu yaşadığımı düşünüyordum. Fakat bu eğitimden sonra hayatımı sadece zamana esir ettiğimi gördüm. Yeni bir başlangıç yapacak kalan zamanımı olması gereken değerlerle dolu dolu yaşamak için bu fırsatı değerlendireceğim ve buzdağının hepsi ile ilgileneceğim. Araçlarım değil artık amaçlarım çok önemli.

Aylin Zor / Satış (29) / İstanbul

Kendi doğrularımın ruhumun çemberini nereden kestiğini, ruhumun kanatlarının ne kadar açılabileceğini ve içimde anlamlandıramadığım tamtam’ların neden çaldığını öğrettiniz bana. Kim bilir kaç elek koymuşum kendimle ruhumun arasına. Heyecanla, coşkuyla, sevgiyle gerçek “ben”i bana ; serüvenimizin diğer bölümlerinde göstermenizi, anlatmanızı bekliyorum. Çünkü bu serüveni yaşamaktan vazgeçmeyecek kadar asıl “ben”i sevdim. Ve sizi dost belledim, arkadaş belledim.

Nuhtan Nuhoğlu / Marmara Satış Bölge Müd. (38) / İstanbul

İnsanın kendisini ve çevresini tanıyabilmesine yardımcı olan, kendisinin değerli olduğunu anlamaya çalıştıran, geçmişin izleriyle yüzleştiren, farkındalığı arttıran, yerleşmiş değerlere ve öğretilere karşı başkaldıran başarılı bir eğitim.

Ethem Eroğlu / Satış Şefi (37) / İstanbul

Bu eğitimi almaktan büyük bir zevk aldım. Zaten ilk gün tanışma faslının hemen sonrasından itibaren burada yaşadıklarım bana bir eğitimden çok hayatın kendisi gibi geldi ve bende tüm eğitimi yaşamayı düşündüğüm özlediğim hayat gibi algıladım. Kişisel gelişimim için çok büyük bir bakış açısı sundu bana bu bilgiler. Özellikle evliliğimde çok yararlanacağımı eminim. Sanırım yarın benim hayatımda daha mutlu olacağım. Nice anlamlı farkındalıklara.

Okkan Çoker / Satış Pazarlama Müd. (34) / İstanbul

Buraya gelmeden biraz bilgilendirilmeyi isterdim. Kendimi daha rahat hissedeceğime inanıyorum.. Şirketten gelecek diğer arkadaşlara bu feed-back’i vermeye çalışacağım. Böylece katılımcının daha fazla verim alabileceğine inanıyorum. Çok faydalı bilgiler ve farkındalıklar bana aktarıldı. Teşekkürler.

+ Etkisel İletişim

04-05-06 Nisan 2003

Serhan Algım / (29) / İstanbul

İnsanın 30 yaşına gelip de hala kendinde farkında olmadığı ne kadar çok şey olduğunu görmesi çok şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecan verici. Sonsuz zenginliklere sahip olduğumuz bu dünyada birer kafese kendimizi kapattığımızı fark edip sonsuz gelişim ve içsel zenginliğe ulaşmanın aslında ne kadar olası olduğunu bana öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Bu çalışmaya katılmayı düşünen tüm dostlara önerim şu: o ana kadar yaşadığınız tüm şeyleri ve beslediğiniz tüm önyargıları geride bırakıp bu çalışmaya katılın. Hayat size sizin ona davrandığınız kadar iyi davranır. İşte ben bunun farkına vardım. Teşekkürler.

Erdinç Deriş / İstanbul

Beklentilerimi karşıladı, aldığınız para helal olsun, bilgi düzeyi çok yüksek, iyi hazırlanmışsınız. Vaka çalışmaları zengin; pratik, öğretici, akıcı. Yöntem rahatlatıcı; ayakkabısız, yerde oturarak, serbest kıyafet.

Murat Demirhan / Satış Şefi (25) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimi bugüne kadar aldığım “en faydalı” eğitim oldu. Birinci amaçları insanların daha mutlu olması olan iki insanın yarattığı artı değerin boyutları karşısında inanılmaz imrendim ve mutlu oldum. Bana hayatımda daha önce iyilik eden insanları düşündüğümde onları hep sevgi ve eğer onlardan uzaktaysam özlemle anarım. Nil ve Saim’i de bu şekilde anacağım. Eğitimde, kendimle tanışmaya başladım. Uzun süredir kendi kendime sorduğum soruların cevaplarının yine bende olduğunu anladım. “Farkındalık” denilen o inanılmaz değerli yol gösterici kavramla tanıştım. Hayatımı sorgulamayı ve asıl önemlisi bundan korkmamayı öğrendim. Kendimle barış imzaladım. Yakınlarımdan benzeri sorunları olanlara bir umut ışığı yakaladım. Onlarında bu eğitimi almasını sağlayacağım. Moral kazandım. Sevgiyi daha iyi anladım. Ama gidilecek çok yol olduğunu da biliyorum. Bu yolu Kuraldışı’nın kitapları, kasetleri ve eğitimleri ile, onların rehberliğinde gideceğim. Bu çok güzel bir seyahat olacak. Hayatımın seyahati.

Atalay Burak / (26) / İstanbul

Henüz 26 yaşındayım, 2 yıllık evliyim ve iş yaşamımda 5. yılımı bile doldurmadım. Meğer yaşadığım koşuşturmaca ve günlük yaşamın stresi mutluluğumu ne kadar engelliyormuş. Bu eğitim durmamı, beklememi ve ruhumun bana yetişmesini sağladı. Bundan sonra sevdiğim eşim ve işimle çok daha mutlu olacağım.

Kenan Kaya / Satış Şefi (39) / İstanbul

Buraya gelirken bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Gerçekten her geçen gün bir önceki günden daha keyifli daha verimli geçti. Hayatımda öğrenemediğim, bilmediğim ve bugüne kadar doğru ve yanlış yaptığım olayları analiz etmemiştim ve sorgulamamıştım. Ama burada bana olaylara bakış açımı bundan sonra değiştirme, değerlendirme ve sorgulama fırsatını öğretmiş oldunuz. Ön yargılı olmayı değil kendimi sorgulamayı ve ondan sonra karar vermeyi öğrendim. Çok sıcak, cana yakın, sempatik, güler yüzlü, sevecen kişilerle 4 gün geçirdiğim için sizlere çok teşekkür ederim. Eleştirecek bir şey bulamadım her şey çok güzeldi.

Fatih Gönç / Satış Müd. (30) / İstanbul

30 yaşında bu farkındalıkları yaşamış, bilinçli yaşamın ilk adımını atmış olmak üzüntü verdi bana. Daha öncede bu eğitimi almış olabilirdim. Ne güzel olurdu? Ama çokta geç kalmış sayılmam bende benden içeri olan beni hayatımın geri kalanında keşfedebilmek için. Artık biliyorum ki başıma gelen her şeyin, tüm yaşadıklarımın ve yaşayacaklarımın sorumlusu % 100 benim ve böyle olduğu için kimseye suçlamayacağım. Sırf bunu bile hayatıma, ilişkilerime yansıtabilsem hayatım çok daha güzel olacak ki bu eğitimde kişisel gelişim adına ortaya daha ne mücevherler konuldu.

Gamze Pekyalçın / Satış Eğitmeni (33) / İstanbul

İnsanı temelden sarsan, sorgulatan, ufkunu genişleten, kendisini arayışında yüreklendiren, çerçevesi ve akışı çok iyi çizilmiş bir 4 günlük serüven. Kimi zaman bu keşif insanı bir adım daha at, düşeceksin, canın acıyacak diye ürkütürken, tüm benliğinizi saran heyecan düşmenin korkusunu yok ediyor. Çünkü dirilişin hazinesi milyon kere düşmeye bedel. Yılların birikimini ve kendi hazinelerinin en değerli mücevherlerini bize cömertçe sunan yürekler, yüreklerimizin derinlerine inerek kendi hazinelerimize yolculuğu ateşledi. Biliyorum ki artık bu yolda dönüşüm yok çünkü ne kadar uzağa gitmek istersem o kadar çalışmalıyım. \”Bir ben vardır bende benden içeri\” daha çok çağırıyor ve ben o sesi şimdi cılız cılız duyarken bebeğin yeni uyanışı gibi, eminim o bebek büyüyecek ve çığlık çığlığa en güzel sesiyle konuşacak benle.

Tanju Polat / Satış Şefi (31) / İstanbul

Değişen çevre koşullarında ilişkiler giderek hayatımızın çok daha önemli bir parçasını oluşturuyor. Ben genellikle başkalarını, ailemi, ülkemi, insanları suçladım. Hep haklı olduğumu düşündüm, anlamaya değil anlaşılmaya çalıştım. Tepkisel oldum. Şimdi etkisel olma zamanı. İnsan davranışlarının ve onlarla olan iletişimimdeki bozukluğun sorumluluğunu üzerime almamı sağladı bu eğitim. Bilinçli yeterlilik ve ondan sonra bilinçsiz yeterliliğe geçme zamanıdır. Bana hep düşman gibi görünen kişilerin aslında birer öğretmen olduğunu ve benim tekamül yolundaki görevliler olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Koşulsuz ve karşılıksız sevginin yolu önce kendimi sevmek sonrada bunu tüm çevreme yansıtmak olduğunu hatırlattınız.

Ahmet Tekin Özdenel / Ticari Pazarlama Müd. (40) / İstanbul

Gelecekteki hayatımda kendi gücümü kullanarak artık çok daha kolay mutluluğu, özgürlüğü ve huzuru yakalayabileceğime inanıyorum. Artık problemlerin çıkış yolunu dışsal ortamı, başkalarını değiştirmekte değil kendimde arayacağım. Sonuç olarak bu eğitimden sevdiklerimin de benim vasıtam ile mutluluktan nasiplerini alacaklarına inanıyorum. Nil ve Saim çok teşekkürler.

Haşim Toktan / (38) / İstanbul

Eğitimle ilgili ilk düşüncem sıradan bir iletişim ve ilişkiler eğitimi olduğu idi. Fakat ilk gün eğitimin sabah 10 akşam 10 olduğunu duyunca bunda bir hikmet olduğunu sezdim. Tabii bu sezgiyi eğitim sonunda anladım, farkına vardım. Bu eğitim hayatımla, işimle ilgili farkındalıklar yaşamama neden oldu, dünyaya, hayata bakış açımın bu kadar çabuk değişeceğini eğitimin başında söylediğinizde içimden dalga geçmeyin, ben ne eğitimler gördüm demek geldi. Ama siz haklı çıktınız. Bana bu katkıyı sağladığınız için teşekkür ederim.

Işık Erbek / Satış İdari Şefi (36) / İstanbul

Hayatımda ilk defa böyle bir eğitim aldım. İlk başta çok şaşırdım. Ancak böylesine sıcak (ev gibi) bir ortamda ve iş arkadaşlarımla ki çoğu da dostlarım, her şeyin açık açık ve dürüstçe konuşulması, tartışılması inanılmaz bir huzur ve rahatlık verdi. Kendimi, iş arkadaşlarımı ve dostlarımı ne derece doğru tanıyıp tanımadığımı öğrenmek büyük bir deneyimdi. Her gün yeni bir şeylerin farkına varmak, bir sonraki gün acaba neyi fark edeceğim merakını yaratıyordu. İnsanların gerçek hayatta birbirlerine açık ve dürüst davranmadıklarını fark etmek, herkesin kendini bir kabuk ile kaplamış olduğunu fark etmek çok etkileyiciydi. Bu tarz eğitimde insanların hiç çekinmeden, dürüstçe her şeyleri ortaya koymaları, sergilemeleri bence tamamen eğitimin içeriğinden ve eğitimcilerin engin bilgilerinden kaynaklanıyordu. Eğitim gerek içerik gerek sunuş biçimi ve gerekse de iki saygıdeğer, candan dost ve engin bilgi ve tecrübeye sahip eğitimciler sayesinde ayrı bir kalite ve zenginliğe sahip. Nil ve Saim’in gösterdikleri misafirperverlik ve candan dostlukları için sonsuz teşekkürler. O çok kıymetli hazinelerinin bir kısmını bizlere de gösterip, gözümüzü gönlümüzü açtıkları için minnetlerimi sunarım. Sevgiler ve iyilikler hep sizinle olsun.

Metin Özdemir / Satış Saha Şefi (33) / İstanbul

Almış olduğum eğitimde kişiliğimi, karakterimi öğrendim, bilinçaltımdaki düşüncelerimle yüzleştim. Kendimi en azından tanımaya başladım. Kurmuş olduğum aile düzenimi, eşimi, çocuklarımı, ailemi, arkadaşlarımı, iş arkadaşlarımı karakterleriyle çözümlemeyi öğrendim ve bunun sonunda onlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğim konusunda bilinçlendim. Yaşamımda karamsar, sıkıcı, stresli etkenlerden uzak durmayı, onları bilinçaltıma yerleştirmemem gerektiğini anladım. Şu hayatta özgür, kuralsız, bağımsız sadece yaşamak istediğim gibi yaşamam gerektiğini anladım. Ve gördüm ki; bu zamana gelinceye kadar birçok değerlerim dediğim tabularımı yıktım. Ve yaşamımda beni kemirmiş olduklarını anladım. Bundan sonra yaşadıkça bana çoğu şeyi farklılaştıracak şeyleri görmeyi iple çekiyorum. Teşekkürler.

N. Yiğit Sürel / (31) / İstanbul

Bireysel yolculuk sürecinde katalizörlük yaptığınız için sonsuz teşekkürler. Sarılışınız, cana yakınlığınız, sevecenliğiniz ve gülümsemeniz için sonsuz teşekkürler. Hayatımın sadece ve sadece kendi ellerimde olduğunu hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Tüm evrenin benim kendi içimdeki yansımalarım olarak bana gözüktüğünü hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Sizleri seviyorum.

Göktay Emral / Satış Şefi (40) / İstanbul

Programı elime alıp baktığımda özellikle eğitim saatleri dikkatimi çekti. Bunun radikal bir eğitim olacağını düşündüm ve düşündüklerimde de haklı çıktım. Hayatımın şimdiye kadar geçirdiğim döneminin de çok dolu yaşadığımı düşünüyordum. Fakat bu eğitimden sonra hayatımı sadece zamana esir ettiğimi gördüm. Yeni bir başlangıç yapacak kalan zamanımı olması gereken değerlerle dolu dolu yaşamak için bu fırsatı değerlendireceğim ve buzdağının hepsi ile ilgileneceğim. Araçlarım değil artık amaçlarım çok önemli.

Aylin Zor / Satış (29) / İstanbul

Kendi doğrularımın ruhumun çemberini nereden kestiğini, ruhumun kanatlarının ne kadar açılabileceğini ve içimde anlamlandıramadığım tamtam’ların neden çaldığını öğrettiniz bana. Kim bilir kaç elek koymuşum kendimle ruhumun arasına. Heyecanla, coşkuyla, sevgiyle gerçek “ben”i bana ; serüvenimizin diğer bölümlerinde göstermenizi, anlatmanızı bekliyorum. Çünkü bu serüveni yaşamaktan vazgeçmeyecek kadar asıl “ben”i sevdim. Ve sizi dost belledim, arkadaş belledim.

Nuhtan Nuhoğlu / Marmara Satış Bölge Müd. (38) / İstanbul

İnsanın kendisini ve çevresini tanıyabilmesine yardımcı olan, kendisinin değerli olduğunu anlamaya çalıştıran, geçmişin izleriyle yüzleştiren, farkındalığı arttıran, yerleşmiş değerlere ve öğretilere karşı başkaldıran başarılı bir eğitim.

Ethem Eroğlu / Satış Şefi (37) / İstanbul

Bu eğitimi almaktan büyük bir zevk aldım. Zaten ilk gün tanışma faslının hemen sonrasından itibaren burada yaşadıklarım bana bir eğitimden çok hayatın kendisi gibi geldi ve bende tüm eğitimi yaşamayı düşündüğüm özlediğim hayat gibi algıladım. Kişisel gelişimim için çok büyük bir bakış açısı sundu bana bu bilgiler. Özellikle evliliğimde çok yararlanacağımı eminim. Sanırım yarın benim hayatımda daha mutlu olacağım. Nice anlamlı farkındalıklara.

Okkan Çoker / Satış Pazarlama Müd. (34) / İstanbul

Buraya gelmeden biraz bilgilendirilmeyi isterdim. Kendimi daha rahat hissedeceğime inanıyorum.. Şirketten gelecek diğer arkadaşlara bu feed-back’i vermeye çalışacağım. Böylece katılımcının daha fazla verim alabileceğine inanıyorum. Çok faydalı bilgiler ve farkındalıklar bana aktarıldı. Teşekkürler.

Serhan Algım / (29) / İstanbul

İnsanın 30 yaşına gelip de hala kendinde farkında olmadığı ne kadar çok şey olduğunu görmesi çok şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecan verici. Sonsuz zenginliklere sahip olduğumuz bu dünyada birer kafese kendimizi kapattığımızı fark edip sonsuz gelişim ve içsel zenginliğe ulaşmanın aslında ne kadar olası olduğunu bana öğrettiğiniz için teşekkür ederim. Bu çalışmaya katılmayı düşünen tüm dostlara önerim şu: o ana kadar yaşadığınız tüm şeyleri ve beslediğiniz tüm önyargıları geride bırakıp bu çalışmaya katılın. Hayat size sizin ona davrandığınız kadar iyi davranır. İşte ben bunun farkına vardım. Teşekkürler.

Erdinç Deriş / İstanbul

Beklentilerimi karşıladı, aldığınız para helal olsun, bilgi düzeyi çok yüksek, iyi hazırlanmışsınız. Vaka çalışmaları zengin; pratik, öğretici, akıcı. Yöntem rahatlatıcı; ayakkabısız, yerde oturarak, serbest kıyafet.

Murat Demirhan / Satış Şefi (25) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimi bugüne kadar aldığım “en faydalı” eğitim oldu. Birinci amaçları insanların daha mutlu olması olan iki insanın yarattığı artı değerin boyutları karşısında inanılmaz imrendim ve mutlu oldum. Bana hayatımda daha önce iyilik eden insanları düşündüğümde onları hep sevgi ve eğer onlardan uzaktaysam özlemle anarım. Nil ve Saim’i de bu şekilde anacağım. Eğitimde, kendimle tanışmaya başladım. Uzun süredir kendi kendime sorduğum soruların cevaplarının yine bende olduğunu anladım. “Farkındalık” denilen o inanılmaz değerli yol gösterici kavramla tanıştım. Hayatımı sorgulamayı ve asıl önemlisi bundan korkmamayı öğrendim. Kendimle barış imzaladım. Yakınlarımdan benzeri sorunları olanlara bir umut ışığı yakaladım. Onlarında bu eğitimi almasını sağlayacağım. Moral kazandım. Sevgiyi daha iyi anladım. Ama gidilecek çok yol olduğunu da biliyorum. Bu yolu Kuraldışı’nın kitapları, kasetleri ve eğitimleri ile, onların rehberliğinde gideceğim. Bu çok güzel bir seyahat olacak. Hayatımın seyahati.

Atalay Burak / (26) / İstanbul

Henüz 26 yaşındayım, 2 yıllık evliyim ve iş yaşamımda 5. yılımı bile doldurmadım. Meğer yaşadığım koşuşturmaca ve günlük yaşamın stresi mutluluğumu ne kadar engelliyormuş. Bu eğitim durmamı, beklememi ve ruhumun bana yetişmesini sağladı. Bundan sonra sevdiğim eşim ve işimle çok daha mutlu olacağım.

Kenan Kaya / Satış Şefi (39) / İstanbul

Buraya gelirken bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Gerçekten her geçen gün bir önceki günden daha keyifli daha verimli geçti. Hayatımda öğrenemediğim, bilmediğim ve bugüne kadar doğru ve yanlış yaptığım olayları analiz etmemiştim ve sorgulamamıştım. Ama burada bana olaylara bakış açımı bundan sonra değiştirme, değerlendirme ve sorgulama fırsatını öğretmiş oldunuz. Ön yargılı olmayı değil kendimi sorgulamayı ve ondan sonra karar vermeyi öğrendim. Çok sıcak, cana yakın, sempatik, güler yüzlü, sevecen kişilerle 4 gün geçirdiğim için sizlere çok teşekkür ederim. Eleştirecek bir şey bulamadım her şey çok güzeldi.

Fatih Gönç / Satış Müd. (30) / İstanbul

30 yaşında bu farkındalıkları yaşamış, bilinçli yaşamın ilk adımını atmış olmak üzüntü verdi bana. Daha öncede bu eğitimi almış olabilirdim. Ne güzel olurdu? Ama çokta geç kalmış sayılmam bende benden içeri olan beni hayatımın geri kalanında keşfedebilmek için. Artık biliyorum ki başıma gelen her şeyin, tüm yaşadıklarımın ve yaşayacaklarımın sorumlusu % 100 benim ve böyle olduğu için kimseye suçlamayacağım. Sırf bunu bile hayatıma, ilişkilerime yansıtabilsem hayatım çok daha güzel olacak ki bu eğitimde kişisel gelişim adına ortaya daha ne mücevherler konuldu.

Gamze Pekyalçın / Satış Eğitmeni (33) / İstanbul

İnsanı temelden sarsan, sorgulatan, ufkunu genişleten, kendisini arayışında yüreklendiren, çerçevesi ve akışı çok iyi çizilmiş bir 4 günlük serüven. Kimi zaman bu keşif insanı bir adım daha at, düşeceksin, canın acıyacak diye ürkütürken, tüm benliğinizi saran heyecan düşmenin korkusunu yok ediyor. Çünkü dirilişin hazinesi milyon kere düşmeye bedel. Yılların birikimini ve kendi hazinelerinin en değerli mücevherlerini bize cömertçe sunan yürekler, yüreklerimizin derinlerine inerek kendi hazinelerimize yolculuğu ateşledi. Biliyorum ki artık bu yolda dönüşüm yok çünkü ne kadar uzağa gitmek istersem o kadar çalışmalıyım. \”Bir ben vardır bende benden içeri\” daha çok çağırıyor ve ben o sesi şimdi cılız cılız duyarken bebeğin yeni uyanışı gibi, eminim o bebek büyüyecek ve çığlık çığlığa en güzel sesiyle konuşacak benle.

Tanju Polat / Satış Şefi (31) / İstanbul

Değişen çevre koşullarında ilişkiler giderek hayatımızın çok daha önemli bir parçasını oluşturuyor. Ben genellikle başkalarını, ailemi, ülkemi, insanları suçladım. Hep haklı olduğumu düşündüm, anlamaya değil anlaşılmaya çalıştım. Tepkisel oldum. Şimdi etkisel olma zamanı. İnsan davranışlarının ve onlarla olan iletişimimdeki bozukluğun sorumluluğunu üzerime almamı sağladı bu eğitim. Bilinçli yeterlilik ve ondan sonra bilinçsiz yeterliliğe geçme zamanıdır. Bana hep düşman gibi görünen kişilerin aslında birer öğretmen olduğunu ve benim tekamül yolundaki görevliler olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Koşulsuz ve karşılıksız sevginin yolu önce kendimi sevmek sonrada bunu tüm çevreme yansıtmak olduğunu hatırlattınız.

Ahmet Tekin Özdenel / Ticari Pazarlama Müd. (40) / İstanbul

Gelecekteki hayatımda kendi gücümü kullanarak artık çok daha kolay mutluluğu, özgürlüğü ve huzuru yakalayabileceğime inanıyorum. Artık problemlerin çıkış yolunu dışsal ortamı, başkalarını değiştirmekte değil kendimde arayacağım. Sonuç olarak bu eğitimden sevdiklerimin de benim vasıtam ile mutluluktan nasiplerini alacaklarına inanıyorum. Nil ve Saim çok teşekkürler.

Haşim Toktan / (38) / İstanbul

Eğitimle ilgili ilk düşüncem sıradan bir iletişim ve ilişkiler eğitimi olduğu idi. Fakat ilk gün eğitimin sabah 10 akşam 10 olduğunu duyunca bunda bir hikmet olduğunu sezdim. Tabii bu sezgiyi eğitim sonunda anladım, farkına vardım. Bu eğitim hayatımla, işimle ilgili farkındalıklar yaşamama neden oldu, dünyaya, hayata bakış açımın bu kadar çabuk değişeceğini eğitimin başında söylediğinizde içimden dalga geçmeyin, ben ne eğitimler gördüm demek geldi. Ama siz haklı çıktınız. Bana bu katkıyı sağladığınız için teşekkür ederim.

Işık Erbek / Satış İdari Şefi (36) / İstanbul

Hayatımda ilk defa böyle bir eğitim aldım. İlk başta çok şaşırdım. Ancak böylesine sıcak (ev gibi) bir ortamda ve iş arkadaşlarımla ki çoğu da dostlarım, her şeyin açık açık ve dürüstçe konuşulması, tartışılması inanılmaz bir huzur ve rahatlık verdi. Kendimi, iş arkadaşlarımı ve dostlarımı ne derece doğru tanıyıp tanımadığımı öğrenmek büyük bir deneyimdi. Her gün yeni bir şeylerin farkına varmak, bir sonraki gün acaba neyi fark edeceğim merakını yaratıyordu. İnsanların gerçek hayatta birbirlerine açık ve dürüst davranmadıklarını fark etmek, herkesin kendini bir kabuk ile kaplamış olduğunu fark etmek çok etkileyiciydi. Bu tarz eğitimde insanların hiç çekinmeden, dürüstçe her şeyleri ortaya koymaları, sergilemeleri bence tamamen eğitimin içeriğinden ve eğitimcilerin engin bilgilerinden kaynaklanıyordu. Eğitim gerek içerik gerek sunuş biçimi ve gerekse de iki saygıdeğer, candan dost ve engin bilgi ve tecrübeye sahip eğitimciler sayesinde ayrı bir kalite ve zenginliğe sahip. Nil ve Saim’in gösterdikleri misafirperverlik ve candan dostlukları için sonsuz teşekkürler. O çok kıymetli hazinelerinin bir kısmını bizlere de gösterip, gözümüzü gönlümüzü açtıkları için minnetlerimi sunarım. Sevgiler ve iyilikler hep sizinle olsun.

Metin Özdemir / Satış Saha Şefi (33) / İstanbul

Almış olduğum eğitimde kişiliğimi, karakterimi öğrendim, bilinçaltımdaki düşüncelerimle yüzleştim. Kendimi en azından tanımaya başladım. Kurmuş olduğum aile düzenimi, eşimi, çocuklarımı, ailemi, arkadaşlarımı, iş arkadaşlarımı karakterleriyle çözümlemeyi öğrendim ve bunun sonunda onlara karşı nasıl bir tavır sergileyeceğim konusunda bilinçlendim. Yaşamımda karamsar, sıkıcı, stresli etkenlerden uzak durmayı, onları bilinçaltıma yerleştirmemem gerektiğini anladım. Şu hayatta özgür, kuralsız, bağımsız sadece yaşamak istediğim gibi yaşamam gerektiğini anladım. Ve gördüm ki; bu zamana gelinceye kadar birçok değerlerim dediğim tabularımı yıktım. Ve yaşamımda beni kemirmiş olduklarını anladım. Bundan sonra yaşadıkça bana çoğu şeyi farklılaştıracak şeyleri görmeyi iple çekiyorum. Teşekkürler.

N. Yiğit Sürel / (31) / İstanbul

Bireysel yolculuk sürecinde katalizörlük yaptığınız için sonsuz teşekkürler. Sarılışınız, cana yakınlığınız, sevecenliğiniz ve gülümsemeniz için sonsuz teşekkürler. Hayatımın sadece ve sadece kendi ellerimde olduğunu hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Tüm evrenin benim kendi içimdeki yansımalarım olarak bana gözüktüğünü hatırlattığınız için sonsuz teşekkürler. Sizleri seviyorum.

Göktay Emral / Satış Şefi (40) / İstanbul

Programı elime alıp baktığımda özellikle eğitim saatleri dikkatimi çekti. Bunun radikal bir eğitim olacağını düşündüm ve düşündüklerimde de haklı çıktım. Hayatımın şimdiye kadar geçirdiğim döneminin de çok dolu yaşadığımı düşünüyordum. Fakat bu eğitimden sonra hayatımı sadece zamana esir ettiğimi gördüm. Yeni bir başlangıç yapacak kalan zamanımı olması gereken değerlerle dolu dolu yaşamak için bu fırsatı değerlendireceğim ve buzdağının hepsi ile ilgileneceğim. Araçlarım değil artık amaçlarım çok önemli.

Aylin Zor / Satış (29) / İstanbul

Kendi doğrularımın ruhumun çemberini nereden kestiğini, ruhumun kanatlarının ne kadar açılabileceğini ve içimde anlamlandıramadığım tamtam’ların neden çaldığını öğrettiniz bana. Kim bilir kaç elek koymuşum kendimle ruhumun arasına. Heyecanla, coşkuyla, sevgiyle gerçek “ben”i bana ; serüvenimizin diğer bölümlerinde göstermenizi, anlatmanızı bekliyorum. Çünkü bu serüveni yaşamaktan vazgeçmeyecek kadar asıl “ben”i sevdim. Ve sizi dost belledim, arkadaş belledim.

Nuhtan Nuhoğlu / Marmara Satış Bölge Müd. (38) / İstanbul

İnsanın kendisini ve çevresini tanıyabilmesine yardımcı olan, kendisinin değerli olduğunu anlamaya çalıştıran, geçmişin izleriyle yüzleştiren, farkındalığı arttıran, yerleşmiş değerlere ve öğretilere karşı başkaldıran başarılı bir eğitim.

Ethem Eroğlu / Satış Şefi (37) / İstanbul

Bu eğitimi almaktan büyük bir zevk aldım. Zaten ilk gün tanışma faslının hemen sonrasından itibaren burada yaşadıklarım bana bir eğitimden çok hayatın kendisi gibi geldi ve bende tüm eğitimi yaşamayı düşündüğüm özlediğim hayat gibi algıladım. Kişisel gelişimim için çok büyük bir bakış açısı sundu bana bu bilgiler. Özellikle evliliğimde çok yararlanacağımı eminim. Sanırım yarın benim hayatımda daha mutlu olacağım. Nice anlamlı farkındalıklara.

Okkan Çoker / Satış Pazarlama Müd. (34) / İstanbul

Buraya gelmeden biraz bilgilendirilmeyi isterdim. Kendimi daha rahat hissedeceğime inanıyorum.. Şirketten gelecek diğer arkadaşlara bu feed-back’i vermeye çalışacağım. Böylece katılımcının daha fazla verim alabileceğine inanıyorum. Çok faydalı bilgiler ve farkındalıklar bana aktarıldı. Teşekkürler.