E. Aysan Doğaner

AYSAN-doganer

 

 

 

 

 

1963’te Ankara’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde psikoloji yüksek lisansı yaptı. Üç yıl Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar ve Menkul Değerler Birimlerinde görev aldı. Daha sonra İktisat Bankası’nda yatırım fonlarından sorumlu portföy yöneticisi; ELF Aquitaine’de finans direktörü olarak çalıştı. Şube müdürü olarak göreve başladığı Çarşı Menkul Değerler’den, 1994 yılında genel müdür yardımcısı iken ayrılarak kendi işini kurdu.

2006’da Yeni Nesil Girişimci adlı kitabı yayımlandı.

Halen girişimcilik, finans ve yönetim üzerine KOSGEB, ABİGEM ve Sivil Toplum Kuruluşlarında ve Kuraldışı Eğitim ve Danışmanlık’ta eğitim vermektedir. Yeni girişimcilere, KOBİ’lere danışmanlık yapmaktadır.

Girişimcilerin iş kurmalarında etkili olan kişilik örüntüleri ve sonrasında yaşanan travmaların arka planında yer alan psiko-sosyal dinamikleri araştırmaya ağırlık vermiş,   özellikle son yıllarda yeni girişimlerin başarı oranının yükselmesine yönelik çabalarını yoğunlaştırmıştır.

2014′te Kuraldışı Yayıncılık tarafından Girişimcilik Okulu adlı kitabı yayımlanan  E. Aysan Doğaner, girişimcinin hayatını bütünsel olarak dönüştüren, “Yeni Girişimcilik Anlayışı” üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Girişimciyi işinden özgürleştiren ve her yönüyle zenginleştiren “Türkiye’ye özgü bir iş geliştirme yaklaşımı”  bu anlayışın temelini oluşturmaktadır. Kendisi de 20 yıllık bir girişimci olan Doğaner, Girişimciliğe ilişkin  tüm bu araştırmaları başkan yardımcılığını yürüttüğü Kobi Girişim Derneği bünyesinde sürdürmektedir.  Evli ve Asil’in babasıdır.