Elif Ülker

 

1985 Bursa doğumlu olan Elif Ülker, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Deloitte’ta 3 yıl finansal denetim ve Garanti Yatırım’da 6 yıl yatırım bankacılığı alanlarında çalışmıştır.

4 yıl önce oğlunu dünyaya getiren Elif, doğum sırasında ve sonrasında kendini öngöremediği fiziksel ve duygusal birtakım sorunların içerisinde bulmuş ve geriye dönüp baktığında, hamilelik dönemini oldukça bilinçsiz bir şekilde geçirdiğini fark etmiştir. Böyle bir zamanda bir doulanın varlığına ve desteğine ne kadar büyük bir ihtiyaç hissedildiğinin bilincine vararak, benzer sorunlarla karşılaşabilecek anne adaylarına katkıda bulunabilmek amacıyla doula olmaya karar vermiştir.

Amerika merkezli Birthing from Within’in, Türkiye’de aynı misyonu paylaşan kardeşi olan İçsel Doğum Eğitim Kurumu’nda Doğum Doulası, Lohusa Doulası ve Doğuma Hazırlık Rehberliği eğitimlerini tamamlamıştır. Şu anda stajyer doula ve doğuma hazırlık rehberi olarak, anne ve baba adaylarına hayatlarının çok özel bir dönüm noktası olan ebeveyn olma yolculuklarında gerekli fiziksel, duygusal ve bilgisel desteği sunmakta ve bilinçli kararlar verebilmelerine yardımcı olmaktadır. Kadınların doğumlarını coşku içerisinde karşılayabilmelerine, hayallerindeki doğumun mümkün olmadığı durumlarda bile doğumlarını mutlu ve olumlu duygularla hatırlayabilmelerine ve dünyaya gelen bebeklerin doğum deneyimlerini iyileştirerek sağlıklı nesillerin yetişebilmesine katkı sağlamak en büyük amaçlarındandır.

Katıldığı Yaşam Okulu ve Bütünsel Kinesiyoloji (PiKi) eğitimleri sayesinde Kuraldışı Akademi ile yolları kesişen Elif, “Doğuma ve Ebeveynliğe Destek” eğitimleri vermektedir.