IBM TÜRK

KURUMSAL KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

IBM TÜRK

14-15-16-17 Temmuz 2004

Zeynep Özağaç / (28) / İstanbul

İç dünyama ait daha önce varlığının bilincinde olmadığım gerçeklerle yüzleştim. Gerçekten de tüm egzersizlerin bir sürprizi, her sürprizin bir anlamı var. Ayrıca sadece kendimi değil, etrafımdakileri de, yakın ya da yüzeysel ilişki kurduğum herkesi artık daha farklı değerlendireceğim. Onları ve kendimi anlayabileceğim için ilişkilerimde de daha iyi bir boyut yakalayabileceğim. Ben ve hayat artık daha eğlenceli, bilinçli, düzeyli ve derin olabilecek. Kendime yapacağım yatırım, anlam üzerine düşüneceğim her şey daha iyi versiyonuma beni daha da yakınlaştıracak. Her düşünce, her çaba “daha iyi bir Zeynep ve sonucunda daha iyi bir hayat!” Teşekkürler.

Ufuk Aksu / (34) / İstanbul

Hayattaki seçimlerimizi, özenle yapmamıza dikkat çeken, hayatın gerçekten farkına varmanın önemini anlatan bir eğitim. Eğitimlerin bilgi ve beceri düzeyinin tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Teşekkür ediyorum.

Hakan Çetinkaya / (32) / İstanbul

Zihninizdeki prangaları kırmak, ruhunuzun yeraltı tünellerinde yolculuk etmek keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın.

Ferah Kök / (44) / İstanbul

Sevgili Nil, Saim; içimin derinliklerinde neler gizli, kör noktada neler var bilmiyorum henüz ancak kapıları görebildim. Ama kapıları açmama karar vermemi sağladınız. Daha önce hep kaçmıştım bunu yapmaktan, bu cesareti burada buldum. Artık hayatım kesinlikle daha renkli olacak. Teşekkür ederim.

Erhan Ümit Karamehmetoğlu / (43) / İstanbul

Çok anlamlı ve değerli bulduğum 4 gün yaşattınız bana. “Duygu” yaşattınız. Ne çok gereksinimim varmış meğer …. üzülmeye, üzülenle üzüntüsünü paylaşmaya, gülmeye, dinlemeye, öğrenmeye… Size sarıldığımı hayal ediyorum. Çok öpüyorum.

İsmail Çayır / (39) / İstanbul

Nadide bir eğitim. Hayatın farkına varmak için alınmalı. Sunulduğu ortam çok sıcak. Bu eğitimi hazırlayanlara büyük bir teşekkür ediyorum.

Serkan Şahin / (31) / İstanbul

Yaşadığımız hayatı eğitim olarak tanımlasam, eğitim hakkındaki düşüncemi “hayatın farkındalığına varmak” olarak özetlerdim. İç dünyasında farkındalık yolculuğuna çıkmış, duygusal ve farklı bir birey olarak, “iç dünyamın okyanus yolculuğu” diye tanımlardım. Nil ve Saim, sevgililerim bu yolculukta umarım unutulmayan bir erkek ve yolu tekrar kesişen yolcu olurum. Sizi seviyorum.

Arzu Gelgeç / (42) / İstanbul

Hayatımda durup hatırlayabileceğim kazanımlarım oldu. İleride de hayatın akışına kapılmayıp burada aktarılanları hatırlayabilirsem ne ala. Teşekkürler.

Şeküre Arslanoğlu / IT Danışmanı (30) / İstanbul

Daha önce hiç fark etmediğim ya da reddetmeyi seçtiğim bir yönümü “bağımlılığımı” keşfettim. Hayata bakış açım değişti. Kendimi ve çevremi analiz edip sentezleyebilen bir insan olma yolunda olduğuma inanıyorum.

Ayşegül Soyalp Eryeler / Satış Operasyon Uzm. (36) / İstanbul

İnsanın kendi hakkında bilinçlenmesi, yaşam kalitesini artırması, farkındalık ve değişim konularında aldığım keyifli, düşündürücü, katkılı bir eğitimdi. Gerisi bize kalmış!!!

Sibel Ayaz / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim, kendimi tanımam, farkındalığımın artması ve gelişmem için bana katkıda bulundunuz, çok teşekkür ederim. Sizden etkilendim! Bilinç düzeyimi yükseltmek için ve kendimin en iyi versiyonu olmak için bu yolda devam edeceğim. İçim sevgiyle dolu. Sizinle mümkün olduğunca çok insanın aydınlanması için ne gerekiyorsa yapalım!

23-24-25-26 Şubat 2003

Demet Sönmez / Bilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Anlamak, algılamak, bütünleşmek gibi kavramlar benim için hayatımda bu kadar içi dolu kelimeler olmamıştı daha önce. Zamanla otomatiğe dönmüş olan düşünce, duygu ve davranışlarım bilincime geri döndü. Kısacık zamanda yakalayabildiğim pek çok farkındalığın çok azını gerçekten inceleyebildim. Bir sürüsü gelişmem için beni bekliyor. Bunlarında yenilerine anahtar olduğunu umuyorum. Fark etmekten sevgiye giden aşamaları somut olarak gördüm. Yukarıda yazdıklarımı daha önce birileri bana söylemişti ama dedim ya anlamak kelimesinin içi yeni doldu diye. Anlamamışım. Eğitimi veren Nil ve Saim’e çok teşekkürler. Tüm katılımcılara en içten teşekkürlerim. Ama ben olmasaydım bunu başaramazdım. Kendimi de tebrik ediyorum. Yol boyunca görüşmek üzere.

Ayhan Karaman / Bilgisayar Müh. (30) / İstanbul

Kendinize özen veriyorsanız, gelin, görün, öğrenin. Kendinize özen vermiyorsanız, verin.

Lale Külahlı / Satış Destek Uzmanı (39) / İstanbul

Bu kursun içeriğini anlatmak, insanın hayatında yarattığı, yaratacağı dönüşümü tarif etmek, verdiği zevk ve keyfe uygun bir sıfat bulmak gerçekten olanak dışı. Bu gezegene kendi seçimizle geldik (bazılarımız öyle olmadığını sansa da) ve amacımız her geçen gün daha kaliteli, daha hafiflemiş, daha aydınlanmış, daha mutlu olarak zamanımızı geçirmek. Sınırlarınızdan, hapishanelerinizden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, kendinize doğru yatırım yapın, bu kurslara gelin. Pişman olmayacaksınız. Nil ve Saim sizi gerçekten seviyorum. Allah razı olsun.

Remime Karabağ / İşletmeci (39) / İstanbul

Hayatımın amacını, farkındalıkları anlamak ve gerçek sevgiye ulaşmak olarak belirlemiştim. Evrende olan hiçbir şey tesadüf değil. Aldığım bu eğitim beni farkındalıklarımın artmasına, onları tanımlamama yardım edecek donanımlarla donattı. Gerçek sevgiye giden yolda büyük adımımı atmama yardım etti. Nil ve Saim sizlere sonsuz teşekkürler. Sevgiyle kalın.

Mustafa Keşoğlu / IT Specialist (38) / İstanbul

Eğitime gelmeden önce bu eğitimin insanın kendi içine değil de ekip çalışmasına yönelik bir eğitim olduğunu sanmıştım. Eğitim başlayınca yanıldığımı daha ilk günden anladım. İnsanın kendi kişiliğini ve karakterini keşfetmesi, duygu ve düşüncelerini özgürleştirip, kendisi olabilmesi için olmazsa olmaz bir şey. Bende bu dört günlük kurs boyunca, kendimi daha önce neredeyse hiç tanımamış olduğumu fark ettim. Tabii ki insanın içinde biriktirdiği, yaşadığı onca yılın ürünü olan tüm duyguları dört günde ortaya çıkartmak, çelişkileri çözmek mümkün değil. Ancak bunların nasıl yapılacağının yolunu yordamını öğrenmek, hayatın daha sonraki adımlarında karşılaşacağımız durumlar için de uygulayabileceğimiz araçlara sahip olmamızı sağlıyor. Eğitim sırasında birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarıma ve eğitimcilerimize teşekkür ederim.

Nurdan (Mete) Ösbeceyek / Yerelleştirme Uzmanı (37) / İstanbul

Daha önce beni düşünsel ve duygusal düzeyde bu denli uyaran, uyandıran, başlangıçta rahatsız edici ama sonucu itibariyle özgürleştirici farkındalıklara yol açan, zenginleştirici ve iyileştirici bir eğitim almamıştım. Buradan edindiğim birikimler, hayat kalitemi çok yükseltecek ve başta sevdiklerimle olmak üzere, diğer insanlarla olan ilişkilerimi daha başarılı yürütmemi sağlayacak.

Suat Baştürk / Müşteri Temsilcisi (39) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim sizleri tanımış olduğum için gerçekten çok mutlu oldum. Hayatın insana ne zaman ne getireceği belli olmuyor. İşte bir dönüm noktası daha. Bana beni kazandırdığınız diye düşünüyorum. Edindiğim teknikler ve deneyimler ile kendime daha olumlu bir ufuk yaratacağımı hissediyorum. Kendimi bunca yıl ihmal etmiş olmam beni asla üzmüyor çünkü geçmişe bakmak istemiyorum. Geçmişin deneyimini geleceğe temel yapmak için çok şey öğrettiniz. Daha öğrenecek çok şeyler var. Yolun neresindeyim bilmem ama içimde farkında olmanın huzuru ve mutluluğu var. Çok teşekkürler ederim. Sevgiler, görüşürüz.

Figen Kılınç / (36) / İstanbul

Bu kurs hakkında özet olarak bana iletilenler doğrultusunda kursa katılmadan önce kursun eğitici ve öğretici olacağı beklentisinde idim. Bu geçen dört günün sonunda beklentilerim ile yaşadıklarımın birbirini tutması beni gerçekten mutlu etti. Bana kazandırmış olduğunuz farkındalığı uygulamak, dahası bunu başka kişilere de yaymak benim kendime verdiğim değeri göstermek, sizlere de teşekkür etmek için iyi bir fırsat olacaktır.

16-17-18-19 Ekim 2002

İffet İnceer / (40) / İstanbul

Kendi iç dünyama yaptığım yolculukta önemli bir aşamaya bu eğitim sayesinde geldim. İkinize de çok teşekkür ederim.

Melay Çorbacıoğlu / (29) / İstanbul

Geçirdiğim 4 gün çok olumlu, farkındalık yaratan bir eğitim oldu benim için. Geriye dönüp yaptığım flash-back’ler ile bir çok şeyi sorgulayıp, yanıtlarını kısmen aldım, almaya da devam edeceğimi düşünüyorum. Birlikte olduğum sınıf arkadaşlarımla gayet faydalı bir alışveriş yaptım, çok farklı deneyimler dinledim ve öğrendim. İçerik sebebi ve sonuç itibariyle herkese tavsiye edeceğim.

Kamer T. Gürbakır / (34) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim, arkadaşlarıma yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi sizin sağladığınız katkıya “reçete” demek istiyorum. Faydasını görmek için siz bize uzattınız, alıp cebimize koyduk. Aklımıza ve kalbimize de koyarsak gerçekten ama gerçekten “olması gerektiği gibi” değil “olduğu gibi” olacağımı düşünüyorum. En içten sevgilerimle.

Bartu Ülgür / (28) / İstanbul

Çok alışılmışın dışında bir eğitim verdiniz. Oldukça olumlu katkılar elde edeceğime inanıyorum. Teşekkür ederim.

E. Özer Erdoğan / İstanbul

Birçok eğitim aldım. Bu tip bir eğitimi ilk defa alıyorum. Kendimi tanımamda ve ilişkilerimde büyük faydasını göreceğim bir eğitim oldu. Böyle bir içeriği sağladığınız için teşekkür ederim.

Neslihan Esin / İstanbul

Şimdiye kadar hiçbir eğitimde almadığım, bana katkısının çok yüksek olduğunu düşündüğüm muhteşem bir workshoptu. Kendimi tanıdım. Arkadaşlarımı, dostlarımı, (dışarıdan) ailemi kısacası tüm yakın çevremi daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum. Gerçek dostlar edindim. Kendimle baş başa kaldım. Hem güldüm hem ağladım. Siz muhteşemsiniz. En yakın zamanda eşimin de gelmesini istiyorum. Her şey için teşekkürler.

Taç Erdoğan / (40) / İstanbul

Çok heyecan verici, kendimi tanımama yardımcı olan bir eğitimdi. Tahmin etmediğim kadar derin bir iç yolculuğa çıktım. Birlikte katıldığım kişilerle çok derin duygu alış verişlerimiz oldu. Bu 3-4 günde hem kendimi hem de eğitim arkadaşlarımı yıllarca birlikte olup tanıyamayacağım kadar çok tanıma fırsatı buldum. Tanıdığım herkese tavsiye edeceğim nitelikte bir kurs. Nil ve Saim sizleri tanımak ayrı bir mutluluktu. Sevgiler, teşekkürler.

Duygu Karakan / (30) / İstanbul

Tüm dünya bu workshopu almış olsa, bambaşka bir dünya olabilecek kadar güçlü bir 4 gündü, inanması güç! İnsan ne güçlü bir varlık. Kendimi ne kadar farklı-güçlenmiş hissettiğimi anlatamam. Maraton koşabilir, dünyayı değiştirebilirim gibi hissediyorum. Bunun farkına varmamı sağladığınız için teşekkürler. “Olay = hayatımız, Tepki = yaşamak, Sonuç = geldik gidiyoruz” idi. Şimdi ise “Olay = hayatımız, Tepki = yaşa onu, suyunu çıkar, tadını al, sev ve gücünü hisset, Sonuç = mucize” oldu. İnanmam güç! Çok çok teşekkürler, tüm hayatımı bana geri verdiğiniz için. Kaynana! Bana vız gelir, hatta birbirimizi sevmemizi bile sağlayabilirim. Güç Bende Artık!!! Bu 12 mucize dostu da kazandığım için çok mutluyum.

Gülseli Karadere / (39) / İstanbul

İnsanın farkındalığını oluşturan, bu yaşa kadar öğretilenlerin dışında yepyeni bir yaklaşım. Bu eğitim kendimi tanımama ve çok önemli kararlar almama neden olan hayat boyunca unutmayacağım bir zaman geçirtti. Yakında görüşmek üzere. Çok sevgiler.

Orkun Ekinci / (38) / İstanbul

Gelirken beklediğim kazanımların çok çok ötesinde kazançlar sağladığımı düşünüyorum. Bundan sonraki yaşamımda hem kendimle hem başkalarıyla iletişimimde müthiş yardımcı olacak. Özellikle karakter, kişilikle ilgili ve insan ilişkileri çatışmalarından çok yararlanacağımı düşünüyorum. Çok uzun yıllar boyunca oluşmuş olan ve pek çok memnun olmadığım formasyonumu anlamama ve belki de değiştirmeme olanak sağlayan bir süreç oldu. Herkese hararetle öneriyorum. Şu andaki duygu bombardımanı altında bu kadar yazabiliyorum. Çok çok çok teşekkürler, sevgiler.

Zeynep Sezer / (33) / İstanbul

Eğitimden fayda sağlayacağıma inanarak geldim. Bence faydalandım. Eğitime katılan 12 kişi, eğitimler ve kendimle ilgili bir çok şey öğrendim, farklı bir bakış açısından bakmaya başladığıma inanıyorum. Bu konularla ilgilenip okumama rağmen hayatımda bu workshop tarzında bir deneyimim olmamıştı. Her saniyesinde bir şey gözlemleyip, duyduğuma, öğrendiğime inanarak ayrılıyorum. Gerçek kalıcı faydaya dönüşmesi, bunları kişinin kendi zihninde toparlaması ve uygulaması ile mümkün olacağına inanarak ayrılıyorum.Yapılan workshopun içeriği, gerçek yaşama bence çok uygundu. Egzersizler hem eğitici hem kalıcı hem de eğlenceli idi. Öğrenirken hiç bu kadar gülmemiştim. Çok olumlu hislerim olsa gerek, eleştiri bulmakta zorlanıyorum, bulamadım. Mekanın bana huzur verdiğini belirtmeliyim. Seçilen renklerle alakalı fikrim yor ama uçuk yeşil zemin vs. odaya girdiğimde huzur verdi. Burada 4 gün geçirdiğim için çok şanslı hissediyorum. Sıradışı ve çok özel bir deneyim idi. Eğitmenlerimize mesaj: Çok teşekkür ederim, çok faydalandığıma inanıyorum.

17-18-19-20 Temmuz 2002

Ali Yılmaz / Ürün Yöneticisi (29) / İstanbul

Ne kadar ön yargısız gelmeye çalışsam da bu tür eğitimlere olan “bana çok fazla hitap etmediği” düşüncem şu anda tamamen değişti. Benim kendi kimliğimi anlamama olan yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Artık her insana, her hareketime, her söze, her düşünceme bir kere de duygularımla bakmayı öğrendim. İnsan için en değerli varlığın yine insan olduğunu göstermek için sarf ettiğiniz bu çaba gerçekten taktire değer. Teşekkürler.

Göksan Ataman / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Önyargısız ve beklentisiz olarak katıldığım bu 4 günlük eğitim, kendime ve birlikte olduğum insanlara bundan sonraki yaşam sürecimde çok büyük bir yarar sağlayacak. Bundan dolayı benimle birlikte bu 4 günü yaşayan arkadaşlarıma ve bana yaşamımda yeni bir pencere açan sizlere çok teşekkür ediyorum.

Ülkü Ceylan / Bilgisayar Müh. (35) / İstanbul

Hayatım hakkında yerine konamaz bir deneyim oldu. Kendime sormadıklarımı sormayı, sorduklarımı doğru cevaplamayı öğrendim. Gerçeklerle gerçek olmayanları ayırabilmeye başladım. Bundan sonra kendi hayatım hakkında daha kontrollü ve anlamlı olabileceğim. Hatta yapmaya başladım bile. Bu eğitimi düzenleyebilmek ve bu grupla bile amaca ulaşabilmenizden dolayı sizlere de hayran kaldım. Bana kattığınız farkındalıklar için teşekkür ederim.

Mustafa Kızılay / (44) / İstanbul

Benim için büyük bir deneyim oldu. Bundan sonraki hayatımın, öncesinden farklı ve beni daha mutlu eden bir hayat olacağından eminim. Kendimi şimdi daha iyi bir kişi, daha iyi bir eş ve daha iyi bir baba olarak algılıyorum. Geçirilen zamana karşılık alınan doyum ve verimin daha önce hiç karşılaşmadığım boyutta olduğunu düşünüyorum. İyi ki varsınız. İyi ki size rastladım. İyi ki sizi tanıdım.

Bilgehan Baykal / Bilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Bugüne kadar yaşamadığım bir deneyimdi. Hayatım ve kendimle ilgili bu kadar çok şeyi bu kadar kısa zamanda almamı sağlayan o iki muhteşem insan Nil ve Saim’e müteşekkirim. Hayat boyu yanımda olmalarını istiyorum. Çünkü gelişim hayat boyu.

Gülümhan Kökeş / Satış Müd. / İstanbul

Katıldığım en güzel eğitimdi. Eğitimden öte kendimi en iyi hissettiğim, bana hayatımda değer verdiğim, önceliklerim olmasını istediğim tüm deneyimleri, duyguları yaşatan 4 gündü. Kendimi tanıma sürecinin daha bireysel bir şey olduğunu sanırdım. Egzersiz, test vs. gibi araçların bu kadar gerçeğin göstergesi olacağını asla tahmin edemezdim. Burada bunu başarmış insanların lead ettiği kalabalık bir grupta bile başarıldığını gördüm çok faydalandım. Siz özgüveninizi, sevginizi ve deneyiminizi bizlere yaşattınız. Bu öyle bir tesirdi ki, yıllardır elde edemediğimiz farkındalıkları, bilmediğimiz duygularımızı birkaç günde yaşadık. Teşekkür ederim.

Ayşe Taşpınar / (40) / İstanbul

Beklenti ile gelmeme rağmen, beklediğimden daha fazlasını buldum. Başlangıçta bizden kaynaklanan tüm negatif davranışlara rağmen son derece içten ve samimi olarak bizi toparladığınız ve kendimize ayna tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Açıkçası bu kadar kısa zamanda, bu rahatlığa gelmeyi beklemiyordum. Bu kursu herkese tavsiye ediyorum. Bu günü kadar almış olduğum en verimli, anlamlı workshop.

Gökhan Baykal / (35) / İstanbul

Başlangıçta yarı profesyonel gelen ama daha sonradan belki de çok az profesyonelin yapabileceği bir şekilde giden bir kursu geriye çevirdiniz. Giden bir kurs ancak böyle çevrilebilirdi. Her ikinizde teorilerinizi, pratiklerinizi, deneyimlerinizi daha doğrusu içi ile dışı ile birebir olan yaşam felsefenizi tüm ustalığı ile bizlere sundunuz. Ustalık diyorum çünkü böyle bir bakış açısı ve hayata duruş açısı az sayıda da olsa bir takım insanlar yapabilir. Ancak çok ama çok azı bunu böyle bir şekilde aktarabilir. Bu yüzden ve de aldığıma emin olduğum değerler dolayısıyla en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgilerimle.

Canan Ersoy / (36) / İstanbul

Katıldığım en verimli gelişim deneyimiydi. İnanılmaz farkındalıklar yaşadım. Kazanımlarım hayatımın geri kalanında benim için birer mücevher niteliğinde, hem kendim için kazandım, hem Kaplan ve Ceylan için!! Bireysel gelişimim için gösterdiğiniz tutarlı ve azimli yaklaşıma (grubun zorluğuna ve duvarlarına rağmen) çok teşekkür ediyorum. Bu gelişim deneyimi sayesinde çok daha mutlu bir insan olma yolunda olduğumu biliyorum. Sizlerle diğer gelişim workshoplarınıda paylaşmayı istiyorum. Çok teşekkürler. Ayrıca sizler gibi iki dost kazandım. Aşkınız hiç bitmesin. Sizi çok sevdim.

Reha Hatipoğlu / (30) / İstanbul

Benim için unutulmayacak bir tecrübeydi. Bütün katılımcıların bana bir şeyler kattığını hissettim. Organize bir eğitim nasıl bu kadar duygu dolu olabilir. Ama sizler daha da iyisini yapabilirsiniz. Buraya benim gibi gelip duyduğu her şeyi sorgulayan birçok insan olacaktır. Bu sorgulamaya tartışma ortamları yaratarak daha da fazla katkıda bulunabilirsiniz. Fikirlerinizin tartışılmasından çekinmeyin. Eleştiriler eğitimin hızını kesebilir ama içeriğine çok şey katar. Ne kadar çok insana ulaşırsanız, içeriği o kadar arttırma imkanı sağlarsınız. Yolunuz açık olsun.

Selda Şenkaya / (36) / İstanbul

Bu güne kadar almış olduğum en verimli, anlamlı eğitimdi. Şiddetle herkese tavsiye edeceğim. Bu kursu alan pilot ekipte olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum. Birde öğrendiklerimi ara ara hatırlayıp, uygularsam; kim tutar beni???? Artık.

Cem Erdoğan / (38) / İstanbul

Kendimi tanımama ve sorgulamama çok faydası oldu. Bundan sonraki hayatıma çok etkisi olacak ve olumlu yönde etkileyecek. Katılımcıların daha dedicated katılmaları çok önemli.

30 Nisan 01 Mayıs 2003

Elvan Demircioğlu(39) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim teknik bir eğitime bile bu kadar güzel duygular yüklemek ancak sizlerin yapabileceği bir beceri. Bir sonraki eğitimi sabırsızlıkla bekliyor olacağım. İkinizi de çok seviyorum, iyi ki varsınız.

Zeynep Başar(39) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimine göre daha kuru olduğu kesinmiş. Ancak insan davranışını anlamaya yönelik bir çok değerli ipucu içeriyor. Çok olumlu katkıları olacağını düşünüyorum.

Cihan Ozan(42) / İstanbul

Saim ve Nil ile tüm hayatım boyunca eğitim alsam yine de doyacağımı sanmıyorum. Bu dünyada sizler gibi eşine nadir rastlanır insanlara gerçekten çok ama çok ihtiyaç var. İyi ki varsınız, sizleri çok seviyorum.

Haluk KamoğluTeknik Uzman (36) / İstanbul

Kendimizi geliştirip, hayatımıza önemli ipuçları ile katkıda bulunacağımız bir eğitim aldım. Olaylara ve insanlara farklı açılardan bakarak insanların davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlayacak bir bilgiler bütününün hizmetimize sunulduğunu düşünüyorum. Gerisi bizlere kalmış. Her şey için teşekkürler.

04-05 Mart 2003

Figen Kılınç(36) / İstanbul

Teknik olup sıkıcı olacağını düşündüğüm bu eğitimin içerik olarak dikkatli seçilmiş olması ve duygularıma da hitap etmesi nedeni ile gelişmeme katkısı olacağını biliyorum. Bana verdiğiniz emeği ve zamanı kendimi ileriye götürmek için kullanacağıma eminim. Burada öğrendiklerimi burada bırakmaya niyetim yok.

Nurdan ÖzbecetekYerelleştirme Uzmanı / İstanbul

Bu kurs iletişim ilişkiler kursu ile birlikte, hayatıma yeni bir yön vermem konusunda cesur kararlar almamı sağladı. Benim için içsel dünyamı zenginleştiren, canlandıran ve önümde kişisel yaşamda ilerleme yolumu açan bir çalımaydı. Artık nereye ve ne şekilde gideceğimi çok iyi ve net bir şekilde görebiliyorum.

Tarık Akın(43) / İstanbul

Kendimi, insanları tanımama yardımcı oldu. Seyirci veya bir başkası gözüyle kendimi gördüm. Beğenmediğim yanlarımı değiştirebileceğimi anladım. Yaşamı, kendi lehime nasıl çevirebileceğimin az da olsa ip uçlarını aldım. Özetle iki gün öncesine göre şimdi daha farklı bir kişiyim. Ayrıca çalışma arkadaşlarımın çok azıyla da olsa kural dışı olarak bir arada bulunmak çok hoşuma gitti. Onlarla kaynaştım. Her şeye teşekkür derim.

Gülsen Kükner(47) / İstanbul

İş hayatımda olduğu kadar özel hayatımda da bana olumlu katkıları olacak bilgiler ve ipuçları öğrendim. Öğrendiklerimi kullanarak bundan sonra kendimi daha iyi ifade edebilmeyi, tepkilerimi daha iyi kontrol edebilmeyi umuyorum. Teşekkürler.

Ercan BulutBilgisayar (47) / İstanbul

NLP, kişisel dünyama ve aile yaşantıma yönelik olarak bile çok yararlı teknikleri öğrenmemi sağladı. NLP, iş yaşamı açısından ise, yadsınamaz bir ihtiyaç. Son 2 gün içerisindeki deneyimin özetleri bunlar. Teşekkürler Nil&Saim.

Demet SönmezBilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Bu kursta, yapmak istediklerimi yapabilmek için abaküsümü kazandım. Karmaşık olan basite, tahammül edilmesi zor olan sadece farklıya dönüştü. Şimdi sıra öğrendiğim bu yeni dili kullanarak pratik yapmaya geldi.

Gökben Orhun(32) / İstanbul

Kişisel gelişim sürecimde, sizlerle tanışmış olmaktan ve NLP eğitimi almış olmaktan dolayı çok mutluyum. Hem kendimi daha yakından tanımamı sağlayan, olumsuz yada sevmediğim yönlerimden ayrılabileceğimi gösteren, ayrıca iletişimde olduğum diğer insanlarla farklılıklarımı anlayışla karşılayabileceğim bakış açısını bana veren, kişini istediği taktirde hissettiği duygularda değişiklik yapabileceğini fark ettiren bu workshopa katılmış olmaktan dolayı mutluyum. En önemlisi de içimdeki insan sevgisinin artmış olması bana büyük mutluluk verdi.

Mustafa Keşoğlu(38) / İstanbul

NLP eğitiminde kendi duygularımı kontrol edebilme yöntemlerini öğrendim. Bu bana, duygularım olumsuz olduğunda nasıl “demir alıp”, olumlu duygulara nasıl “demir atacağımı” öğretti. Yaşamın her alanında kullanabileceğim bir yöntem. Yine her zamanki gibi sıcak dostluk havası içinde geçti eğitim. Şirketimizin eğitim departmanında çalışanlarının kişisel gelişimine bu kadar ilgi göstermesi takdire şayan.

Suat BaştürkMüşteri Temsilcisi (39) / İstanbul

Diğer insanların kendimize olan katkılarını sistematik olarak alabilmeyi, kendimizin kendimize olan katkısını (her türlü) bilinçli bir şekilde almamızı sağlayan bir eğitim. Yemek yerken çatal, kaşık ve bıçak bize ne gibi bir yardım sağlıyor ise NLP’de kendimize hayattan haz alabilme yolunda onları sağlıyor. Bir kez daha en içten teşekkürler.

Sibel AydınSatış Uzmanı (40) / İstanbul

Farkındalıklarıma yeni farkındalıklar ekledim. Kendimi daha iyi ifade edebilmek, başkalarıyla daha etkin iletişim kurabilmek üzere yeni teknikler öğrendim. Yeni dostlar edindim, mevcut dostlarımı pekiştirdim. Yeni serüvenimde emin adımlarla ve aynı zamanda merakla ilerliyorum. Tüm bunlar için teşekkür ederim.

06-07 Kasım 2002

Kamer T. Gürbakır(34) / İstanbul

Teknik bir eğitim olduğu söylense de iletişim ve ilişkilerden sonra alındığı, sevgili Nil ve Saim tarafından duygulara da hitap eden bir eğitime dönüştürüldüğü için bir kez daha sarsılarak keyif aldım.

Duygu Karakan(30) / İstanbul

Işığı görmemizi sağladığınız için teşekkürler dışında ne söylenebilir ki? Işığa ulaşmak bizim elimizde ve birimiz yapabildiysek hepimiz yapabiliriz işte. Bir hayatımız var, bu yeni araçlar anlam artıracak işte. Çapa apayrı bir güç. İçimin kuruduğunu hissediyordum çok uygun zamandır. Ne büyük yanılgıymış meğer. İçimi gördüm ve kendimi sevdim bir kere daha.

Burak Alper(32) / İstanbul

Sizin gibi güzel insanları tanıdığıma çok seviniyorum. Güzel insanların hazırladığı eğitimler de güzel oluyor vesselam.

Zeynep SezerSatış (34) / İstanbul

Eğitimin iki güne sığabilecek en fazla bilgiyi verecek şekilde paketlendiğine inanıyorum. Bilgi bombardımanı olmakla birlikte, verilen egzersizlerle daha fazla kavramları anlamamızı sağladı görüşündeyim. Kesinlikle kuru bir teknik eğitimin ötesinde bir deneyimdi. Verilen önceki feedack’lerden oldukça teknik olduğu bilgisi verildiği için beklediğimin ötesinde daha bir sıcaktı. 2 günde çok bilgi almış olduğuma inanıyorum. Eğitim sırasında sıkılmadım. Tüm süreçte bilgi, deneyim ikilisini alabilme şansım oldu. Çok memnun ve bilgili bir şekilde eğitimi tamamladım.

Lale KülahlıDestek Uzmanı (39) / İstanbul

Her şeyin niyetle ve düşünceyle bittiğini biliyorum. Ama yine de tekrar ve bu kadar kaliteli, hoş ve güzel bir şekilde irdelenmesi ve yaşatılması inanılmaz hoştu. Çok teşekkürler. Dilerim güneş hep yüzünüzde parlar, yollar sizi gitmek istediğiniz yere götürür, rüzgar hep arkanızdan eser ve sizleri istediğiniz yere iter. Sevgiyle kalın.

08-09 Ekim 2002

Reha Hatipoğlu(30) / İstanbul

Eğitimin ilk günü benim gibi konuya uzak insanlar için pek çekici değil. Açıkçası konsantre sorunu hissettim. Fakat 2. gün çok eğitici ve keyifliydi. Konunun içine girdikçe, potansiyel sonuçları görünce daha da içine çekti beni eğitim.

Cem Erdoğan(38) / İstanbul

Hayatımda kullanabileceğim kuvvetli bir teknik. Umarım etkili bir biçimde kullanabilirim.

Can Özler(41) / İstanbul

İyi bir workshop, kitap okuyarak ve pratik ederek ilerletilebilir. Teşekkürler.

Bilgehan Baykal(27) / İstanbul

İletişim ve ilişkiler workshopundan oldukça etkilenmiş ve dersler çıkartmış bir insanım. NLP workshopuna da herhangi bir bilgi ve beklentim olmadan geldim. 2 günlük bu workshopta NLP’nin eğitim sonrası kitap, kaset vb. ile desteklendiği taktirde hem iş hem özel yaşamda büyük faydalar sağlayacağını gördüm. Bu kadar zor bir kavramı bize büyük özveri ile anlatan Nil ve Saim’e sonsuz teşekkürler ediyorum.

Mustafa Kızılay(44) / İstanbul

Hayatımda yapmak istediğim ve isteyebileceğim değişimleri kısa sürede ve kolayca yapmamı sağlayacak, beni kendim, ailem ve diğer insanlar için daha yararlı bir kişi yapacak çok önemli bir araca sahip olduğumu düşünüyorum. Gereken teknikleri öğrenmenin yanı sıra bu teknikleri kullanma isteğini de kazandım. Teşekkürler.

Gülümhan KökeşSatış Müd. (35) / İstanbul

NLP eğitimi bana yapmak istediklerim ve değiştirmek istediklerim için bir ipucu verdi. Özellikle 2. gün yaptığımız egzersizleri daha etkileyici ve faydalı buldum. Amacım burada verilenleri hiç ara vermeden pekiştirmek ve üstüne gitmek. Yine çok zevkli, hem zihnimi hem duygularımı, varlığımı dolu dolu hissettiğim 2 gün geçirdim. Teşekkür ederim.

Selda Şenkaya(36) / İstanbul

Malzeme listesi hazır, tarif elimizde artık bu yemeği pişirmek ve lezzet katmak bizim elimizde.

Canan Ersoy(36) / İstanbul

Değiştirmek istediğim davranışlarımı nasıl değiştirebileceğim konusunda bana yön verdi. Kesinlikle faydalı ve etkili bir workshoptu. Teşekkürler.

12-13-14-15 Mayıs 2004

Meryem Bağış / (27) / İstanbul

Hayatımda bir daha kesinlikle yaşayamayacağım bir deneyimdi benim için. Burada o kadar çok kendim ve de o kadar çok güçlü oldum ki. Bunları yaşamamış olsaydım kendimi bir bütün gibi asla hissedemezdim, mutlaka bir şeyler eksik kalırdı. Burada çoğaldım, güçlendim. Süprizlerle dolu, eğlenceli bir eğitimdi. Çevremdeki herkesin katılmasını çok isterdim. Böylece dünya çok daha güzel olurdu.

Baver Cenkci / Satış Destek Uzmanı (26) / İstanbul

Bunara yapılan her eğitim tamamen kendinizin farkına varmanıza ve yapabileceklerinizi göstermemize olanak veriyor. Kendinizi ve içinizdeki sevgiyi burada buluyorsunuz. Farklı olduğunu sadece görerek anlayabileceğinizi ve yaşamadan hissedilmeyeceğini anlatma yolları deneyimlerle gösterilebilmesi en önemli farkıdır. Burayı seviyorum, buradaki beni çok seviyorum.

Sedef Nazlı / Endüstri Müh. (37) / İstanbul

Hayatımda kazandığım en büyük deneyimdi. Çok keyif aldım, geliştim, paylaşımın ne demek olduğunu öğrendim. Hayatımdaki ilişkilerde (kocama, çocuğuma, anne-babama, arkadaşlarıma) onlara özen göstermeyi öğrendim. En yakın dostlarımı kazandım, zenginleştim. Nil ve Saim’e bize gösterdikleri özen için çok ama çok teşekkür ederim.

Mert Atayurt / (46) / İstanbul

Bana dünyayı anlayabileceğim, sorunlarımla baş etmede kullanabileceğim pencereler açtınız. Teşekkürler. Hayat boyu minnettar kalacağım ve kullanarak sizlere borcumu ödeyeceğim. Kendimi sorumlu tutabildiğim sürece gelişmeye devam edebileceğimi anladım ve potansiyelimin sandığımın ötesindeki sınırlarının farkına vardım. İnsan denilen çok zengin varlığın iç hazineleri ile tanıştım ve kendi iç hazineme ekledim. Katılanlara da ayrıca ve özellikle teşekkürler.

Çiğdem Güngörür / Satın Alma (32) / İstanbul

Bu bir show-business değil. Hayatın kendisini, beni sorgulayarak anlamanın daha kolay ve doğru olduğunu gösteren bir ayna. Dört gün önce sabah sokak kapısından başka biri girmişti. Bu akşam buradan başka bir KADIN çıkıyor. Bundan sonra dünyayı değil, kendimi değiştirmek için kullanacağım enerjimi. İnsanlığa katkı yapmak amacıyla kendinize yaptığınız yatırım için teşekkür ederim. Sarılmanın, dokunmanın, göz göze gelmenin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Görüşmek üzere….

Dilek Lüle / Satış Yöneticisi (38) / İstanbul

İnsan hayatında çok önemli köşe taşları vardır. Benim için de bu eğitime katılmak öyleydi. Yaşayarak ve canım acıyarak öğreneceğim, yüzleşeceğim şeylerin bu kadar kısa sürede öğrenilmesi bence inanılmaz. Kişinin kendini keşfi çok heyecanlı bir kitap gibi, okudukça bırakamıyorsunuz. Bu eğitimden çıkıp, değişmeyi arzulamamak mümkün değil. Arzuyu gerçekleştirmekse kararlılığa bağlı. Burada edinilen dostluklarda çok değerli hazine gibi. Çok kısa bir sürede hiç tanımadığın insanlarla bu kadar yakınlaşmak, bu kursa katılmayanlara anlatılamayacak kadar derin ve güzel. Bu güzel filmi ancak giderek görebilirsiniz ve asla unutamazsınız.

Bingül Asal / Mühendis (36) / İstanbul

Öncelikle çok çok çok memnun kaldığımı, şu ana kadar aldığım hiçbir eğitime benzemediğini, hepsinden çok daha faydalı olduğunu ifade etmek isterim. Keşke bu eğitimi çok daha önceden alsaydım. Özel hayatımı, iş hayatımı, hayata, insanlara, ilişkilerime ve en önemlisi kendime bakışımı etkileyen, netleştiren, çok büyük farkındalıklar yaratan, kalitemi arttıracağına inandığım bir eğitim. Ben insanım, bireyim diyen herkesin alması gereken bir eğitim… Eğitimin çok önemli diğer bir faydası; diğer katılımcıların artık benim için çok değerli, farklı dostlarım, arkadaşlarım haline gelmesi. 4 gün içinde bu kadar güçlü arkadaşlıklar kurmamız bir mucize gibi. Bu kursa beni gönderen şirketime (IBM), müdürüme, Saim ve Nil’e çok çok teşekkür ederim.

Figen Gürcüoğlu Okanlar / Satış Destek (32) / İstanbul

Eğitime katılan her arkadaşımın yaptığı olumlu geri beslemeler bu eğitim hakkında bende merak uyandırmıştı. Kendim ve hayatım hakkında bu kadar yoğnu farkındalıklar ve yüzleşmeler yaşayacağım gerçekten aklıma gelmemişti. Kendimi durulmuş, temizlenmiş, kazanmış, kazanılmış ve gelişmeye hazır (gelişmiş demiyorum) hissediyorum. Kendini keşfetmenin keyfi başka bir şeyde yokmuş. Bu keyif ömür boyu sürsün istiyorum. Bu son günüm de hiç bitsin istemiyorum. Ama Nil ve Saim’in dediği gibi asıl kurs hayat ve hayatımda siz Nil ve Saim ve burada kazandığım arkadaşlarım hep olacak. Çıkmanıza izin vermeyeceğim. Teşekkürler arkadaşlarım, teşekkürler Nil ve Saim. Sizi seviyorum.

Sevgi Gürbüz / (45) / İstanbul

Eğitim içerik olarak tatmin ediciydi. Egzersizler etkin ve anlamayı kolaylaştırıcı çeşitlilik ve kapsamdaydı. Kendimizle ilgili farkındalık sürecini hızla başlatmak konusunda amacına ulaştı. Kendi adıma çok şey kazandım. Gerek insanlarla ilgili olarak gerekse kendimle ilgili olarak “gibi yaşamak, mış gibi yapmaktan” gerçek ve samimi olmayı öğrendim. Yaşam kalitemin bundan böyle daha iyi olacağına inanıyorum. Nil ve Saim eğitmen olarak harikasınız, insan olarak da sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Özellikle eşimle ilişkimde sizin örnek alacağım bilesiniz.

Meryem Bağış / (27) / İstanbul

Hayatımda bir daha kesinlikle yaşayamayacağım bir deneyimdi benim için. Burada o kadar çok kendim ve de o kadar çok güçlü oldum ki. Bunları yaşamamış olsaydım kendimi bir bütün gibi asla hissedemezdim, mutlaka bir şeyler eksik kalırdı. Burada çoğaldım, güçlendim. Süprizlerle dolu, eğlenceli bir eğitimdi. Çevremdeki herkesin katılmasını çok isterdim. Böylece dünya çok daha güzel olurdu.

Baver Cenkci / Satış Destek Uzmanı (26) / İstanbul

Bunara yapılan her eğitim tamamen kendinizin farkına varmanıza ve yapabileceklerinizi göstermemize olanak veriyor. Kendinizi ve içinizdeki sevgiyi burada buluyorsunuz. Farklı olduğunu sadece görerek anlayabileceğinizi ve yaşamadan hissedilmeyeceğini anlatma yolları deneyimlerle gösterilebilmesi en önemli farkıdır. Burayı seviyorum, buradaki beni çok seviyorum.

Sedef Nazlı / Endüstri Müh. (37) / İstanbul

Hayatımda kazandığım en büyük deneyimdi. Çok keyif aldım, geliştim, paylaşımın ne demek olduğunu öğrendim. Hayatımdaki ilişkilerde (kocama, çocuğuma, anne-babama, arkadaşlarıma) onlara özen göstermeyi öğrendim. En yakın dostlarımı kazandım, zenginleştim. Nil ve Saim’e bize gösterdikleri özen için çok ama çok teşekkür ederim.

Mert Atayurt / (46) / İstanbul

Bana dünyayı anlayabileceğim, sorunlarımla baş etmede kullanabileceğim pencereler açtınız. Teşekkürler. Hayat boyu minnettar kalacağım ve kullanarak sizlere borcumu ödeyeceğim. Kendimi sorumlu tutabildiğim sürece gelişmeye devam edebileceğimi anladım ve potansiyelimin sandığımın ötesindeki sınırlarının farkına vardım. İnsan denilen çok zengin varlığın iç hazineleri ile tanıştım ve kendi iç hazineme ekledim. Katılanlara da ayrıca ve özellikle teşekkürler.

Çiğdem Güngörür / Satın Alma (32) / İstanbul

Bu bir show-business değil. Hayatın kendisini, beni sorgulayarak anlamanın daha kolay ve doğru olduğunu gösteren bir ayna. Dört gün önce sabah sokak kapısından başka biri girmişti. Bu akşam buradan başka bir KADIN çıkıyor. Bundan sonra dünyayı değil, kendimi değiştirmek için kullanacağım enerjimi. İnsanlığa katkı yapmak amacıyla kendinize yaptığınız yatırım için teşekkür ederim. Sarılmanın, dokunmanın, göz göze gelmenin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Görüşmek üzere….

Dilek Lüle / Satış Yöneticisi (38) / İstanbul

İnsan hayatında çok önemli köşe taşları vardır. Benim için de bu eğitime katılmak öyleydi. Yaşayarak ve canım acıyarak öğreneceğim, yüzleşeceğim şeylerin bu kadar kısa sürede öğrenilmesi bence inanılmaz. Kişinin kendini keşfi çok heyecanlı bir kitap gibi, okudukça bırakamıyorsunuz. Bu eğitimden çıkıp, değişmeyi arzulamamak mümkün değil. Arzuyu gerçekleştirmekse kararlılığa bağlı. Burada edinilen dostluklarda çok değerli hazine gibi. Çok kısa bir sürede hiç tanımadığın insanlarla bu kadar yakınlaşmak, bu kursa katılmayanlara anlatılamayacak kadar derin ve güzel. Bu güzel filmi ancak giderek görebilirsiniz ve asla unutamazsınız.

Bingül Asal / Mühendis (36) / İstanbul

Öncelikle çok çok çok memnun kaldığımı, şu ana kadar aldığım hiçbir eğitime benzemediğini, hepsinden çok daha faydalı olduğunu ifade etmek isterim. Keşke bu eğitimi çok daha önceden alsaydım. Özel hayatımı, iş hayatımı, hayata, insanlara, ilişkilerime ve en önemlisi kendime bakışımı etkileyen, netleştiren, çok büyük farkındalıklar yaratan, kalitemi arttıracağına inandığım bir eğitim. Ben insanım, bireyim diyen herkesin alması gereken bir eğitim… Eğitimin çok önemli diğer bir faydası; diğer katılımcıların artık benim için çok değerli, farklı dostlarım, arkadaşlarım haline gelmesi. 4 gün içinde bu kadar güçlü arkadaşlıklar kurmamız bir mucize gibi. Bu kursa beni gönderen şirketime (IBM), müdürüme, Saim ve Nil’e çok çok teşekkür ederim.

Figen Gürcüoğlu Okanlar / Satış Destek (32) / İstanbul

Eğitime katılan her arkadaşımın yaptığı olumlu geri beslemeler bu eğitim hakkında bende merak uyandırmıştı. Kendim ve hayatım hakkında bu kadar yoğnu farkındalıklar ve yüzleşmeler yaşayacağım gerçekten aklıma gelmemişti. Kendimi durulmuş, temizlenmiş, kazanmış, kazanılmış ve gelişmeye hazır (gelişmiş demiyorum) hissediyorum. Kendini keşfetmenin keyfi başka bir şeyde yokmuş. Bu keyif ömür boyu sürsün istiyorum. Bu son günüm de hiç bitsin istemiyorum. Ama Nil ve Saim’in dediği gibi asıl kurs hayat ve hayatımda siz Nil ve Saim ve burada kazandığım arkadaşlarım hep olacak. Çıkmanıza izin vermeyeceğim. Teşekkürler arkadaşlarım, teşekkürler Nil ve Saim. Sizi seviyorum.

Sevgi Gürbüz / (45) / İstanbul

Eğitim içerik olarak tatmin ediciydi. Egzersizler etkin ve anlamayı kolaylaştırıcı çeşitlilik ve kapsamdaydı. Kendimizle ilgili farkındalık sürecini hızla başlatmak konusunda amacına ulaştı. Kendi adıma çok şey kazandım. Gerek insanlarla ilgili olarak gerekse kendimle ilgili olarak “gibi yaşamak, mış gibi yapmaktan” gerçek ve samimi olmayı öğrendim. Yaşam kalitemin bundan böyle daha iyi olacağına inanıyorum. Nil ve Saim eğitmen olarak harikasınız, insan olarak da sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Özellikle eşimle ilişkimde sizin örnek alacağım bilesiniz.

25-26-27-28 Şubat 2004

Hülya Güven / Satış Destek (32) / İstanbul

Bu eğitim bana daha önce yaşadığım ve hayat içinde de yaşayamayacağım fakat hayata dair birçok tecrübe kazandırdı. İnsanın kendiyle ilgili bir takım şeyler keşfetmesi ve kendine dair farkındalıklar yaşaması adına eşi bulunmaz bir eğitim olduğu kanaatindeyim. Hayatım eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı ve eğitim öncesinde yaşadığım dönemin aslında ne kadar özensiz ve amaçsız olduğunu fark ettim. Eğitimden sonra tüm hayatıma burada edindiğim tecrübeleri ekleyerek kesinlikle daha kaliteli bir yaşam süreceğimi düşünüyorum. Nil ve Saim benim kahramanlarım…. Teşekkürler.

Müjdat Timurçin / Ürün Yöneticisi (43) / İstanbul

Kendime koyduğum engelleri tanıma ve oradan kaldırma yolunda önümü açan ve yol gösteren Nil Gün ve Saim Koç’a müteşekkirim. Tabii ki bu sağladıkları güven ortamı ve diğer katılımcı dostların samimiyetleri ve katkılarıyla oldu. Onlara da teşekkür ederim. Ayrıca, bu eğitime katılma kararım ve kendimi kısıtlamadan açtığım için de kendimi tebrik ediyorum.

Tamer Sönmez / (35) / İstanbul

Kendim hakkında daha önceden bilmediğim taraflarımı görmemi sağladı. İnsanın açılarak ne kadar rahatladığı, daha güvenli olduğu ve huzur içinde yaşayabileceği kısa 4 gün içinde bile kendini gösterdi. Grup ortamı, yapılan egzersizlerin kendi içimi, Ben’imi daha rahat tanımamı sağladı. Yönlendirmeler eksiklerimi görmemde yardımcı oldu. Deneyimlerimi, çevreme de kullanarak daha huzurlu bir yaşam için elimden ne geliyorsa yapmak arzusu duyuyorum. Teşekkürler.

Ayhan Eser / (37) / İstanbul

Baştan acıtabileceğinizi söylediğinizde pek ne anlama geldiğini çözememiştim. Ama zaman geçtikçe her acıtma bende bir farkındalık yarattı. Daha önce ufak tefek duyduğum ama pek önemsemediğim feedbacklerin aslında benim hayatımda nelere mal olduğunun şimdi daha iyi farkındayım. Buna siz ve buradaki diğer arkadaşlarım sebep oldu. Bir arkadaşımın dediği gibi benim hayatımın, bugünden önce ve bugünden sonra olması için elimden geleni yapacağım. Özüme ulaşmak için çatlayan duvardan içeri girip sevgi dağarcığıma ulaşıp hep oradan dışarı sevgi dolu bakmaya çalışacağım. Bundan sonra birileri bir şeyler düşünüyor diye kendimi kısıtlamayacağım. Duygularımı daha özgürce yaşamaya çalışacağım.

Ebru Aran / Bilgisayar Müh. (37) / İstanbul

Ne diyebilirim ki? İyi ki bu kursu veriyorsunuz, iyi ki siz ikiniz veriyorsunuz, iyi ki katılmışım, iyi ki işyerimden pırıl pırıl 13 arkadaşım daha katılmış. Bu dört günün sonunda sizi, arkadaşlarımı ve kendimi hem daha iyi tanıdım, hem daha çok sevdim. Kendimle ilgili çok güzel farkındalıklar yaşadım ve bunların tamamının hayatımın yönünü etkileyeceğini düşünüyorum. Olumsuz farkındalıklarımı törpülemek için çabamı yok olana kadar sürdürmek istiyorum. Tek dileğim şu an içimde hissettiğim bu idealleri zaman aşımına uğratmamak, hep taze tutabilmek. Kendimi, sizi ve arkadaşlarımı seviyorum.

Ethem Özgeçen / Proje Yöneticisi (49) / İstanbul

Düşüncelerime ve yaşamıma yeni bir yön verdiniz. Çok değerli arkadaşlıklar edindim. Bakış açım genişledi, insanı daha yakından tanıdım. Değerlerime yeni değerler kattınız. Teşekkür ederim dostlarım.

Aylin Kentkuran / Satış Destek (35) / İstanbul

Bana çok şey kattınız. Çok teşekkür ederim her şey için. Dostluğunuz, cana yakınlığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Arzu Soykan / İnsan Kaynakları (39) / İstanbul

Bu 4 günde bana inanılmaz şeyler kattınız. Bu kadar kısa sürede bu kadar farkındalığı yaşattığınız için size çok teşekkür ediyorum. İnanın bunların hepsini en iyi şekilde uygulayıp sevgiyi yaşatan, yaşayan mutlu bir insan olacağım. Sizler çok güzel insanlarsınız. Ben de çok güzel bir insanım. Güzel insanlar hep bir arada olacağımız için hoşça kalın demiyorum. Yakında görüşmek üzere… Sizi çok seviyorum.

Kerem Seçilmiş / Teklif Yöneticisi (27) / İstanbul

Kendimi buldum. Başkalarının içindeki cevheri görmeyi öğrendim. Daha ne olsun? Bundan sonra hayat eğitim öncesi ve eğitim sonrası. Eğitim sonrası = mutluluk, huzur, kendine güven.

Levent Durdu / (39) / İstanbul

Bu eğitim konusunda olumsuz bir şey bulamıyorum. Her şey çok güzel. Sizlere çok teşekkür ediyorum.Kişisel gelişimime çok büyük katkıda bulundunuz.

Aysu Seven / Müşteri Temsilcisi (37) / İstanbul

Esasında keşke bu eğitimi almaya kimsenin ihtiyacı olmasa… Ama maalesef günler günleri kovalarken bu evrende en önemli değerlerimizi kaybedebiliyoruz. Yaşam kaynağı sevgiyi ve arkadaşlığı, dostluğu, kendimizi uzaklaştırıyoruz bilmeden. Kendimi daha derin öğrenmek, yeniden sevmek, kendi dışındaki evreni, canlıyı yeniden sevmek için biçilmez kaftan bir 4 gün yaşadım. Esasında keşke tanıdığım tanımadığım herkes alsa…

Betül Güler Ertan / İşletmeci (33) / İstanbul

Daha önce böylesine bir tecrübe hiç yaşamamıştım. Böylesine kendimle yüz yüze geldiğim, sevdiğim, savaştığım, çarpıştığım, üzüldüğüm, sevindiğim farkındalıklarım ve asıl ben. Benim ben olmama yardım ettiniz. En önemlisi adımlar atmama teşvik ettiniz. Belki de hayatımda hiçbir zaman kullanmamış olduğum sadece bana ait ve beni düşünmeye iten bir 48 saat. Grubumdaki diğer tanımadığım 15 kişiyi tanımama, keşfetmeme sebep olan saatler yaşadığım en yoğun duygu anları olarak aklımda hep yer edecek. Ben ise bu eğitimle birlikte aklını ve yüreğini birbirine ekleyip, kendi gelişimim ve çevreme yöneltmem konusunda en iyisini yapacağım. Çok ama çok teşekkür ediyorum. Sizi çok seviyorum.

Hülya Güven / Satış Destek (32) / İstanbul

Bu eğitim bana daha önce yaşadığım ve hayat içinde de yaşayamayacağım fakat hayata dair birçok tecrübe kazandırdı. İnsanın kendiyle ilgili bir takım şeyler keşfetmesi ve kendine dair farkındalıklar yaşaması adına eşi bulunmaz bir eğitim olduğu kanaatindeyim. Hayatım eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı ve eğitim öncesinde yaşadığım dönemin aslında ne kadar özensiz ve amaçsız olduğunu fark ettim. Eğitimden sonra tüm hayatıma burada edindiğim tecrübeleri ekleyerek kesinlikle daha kaliteli bir yaşam süreceğimi düşünüyorum. Nil ve Saim benim kahramanlarım…. Teşekkürler.

Müjdat Timurçin / Ürün Yöneticisi (43) / İstanbul

Kendime koyduğum engelleri tanıma ve oradan kaldırma yolunda önümü açan ve yol gösteren Nil Gün ve Saim Koç’a müteşekkirim. Tabii ki bu sağladıkları güven ortamı ve diğer katılımcı dostların samimiyetleri ve katkılarıyla oldu. Onlara da teşekkür ederim. Ayrıca, bu eğitime katılma kararım ve kendimi kısıtlamadan açtığım için de kendimi tebrik ediyorum.

Tamer Sönmez / (35) / İstanbul

Kendim hakkında daha önceden bilmediğim taraflarımı görmemi sağladı. İnsanın açılarak ne kadar rahatladığı, daha güvenli olduğu ve huzur içinde yaşayabileceği kısa 4 gün içinde bile kendini gösterdi. Grup ortamı, yapılan egzersizlerin kendi içimi, Ben’imi daha rahat tanımamı sağladı. Yönlendirmeler eksiklerimi görmemde yardımcı oldu. Deneyimlerimi, çevreme de kullanarak daha huzurlu bir yaşam için elimden ne geliyorsa yapmak arzusu duyuyorum. Teşekkürler.

Ayhan Eser / (37) / İstanbul

Baştan acıtabileceğinizi söylediğinizde pek ne anlama geldiğini çözememiştim. Ama zaman geçtikçe her acıtma bende bir farkındalık yarattı. Daha önce ufak tefek duyduğum ama pek önemsemediğim feedbacklerin aslında benim hayatımda nelere mal olduğunun şimdi daha iyi farkındayım. Buna siz ve buradaki diğer arkadaşlarım sebep oldu. Bir arkadaşımın dediği gibi benim hayatımın, bugünden önce ve bugünden sonra olması için elimden geleni yapacağım. Özüme ulaşmak için çatlayan duvardan içeri girip sevgi dağarcığıma ulaşıp hep oradan dışarı sevgi dolu bakmaya çalışacağım. Bundan sonra birileri bir şeyler düşünüyor diye kendimi kısıtlamayacağım. Duygularımı daha özgürce yaşamaya çalışacağım.

Ebru Aran / Bilgisayar Müh. (37) / İstanbul

Ne diyebilirim ki? İyi ki bu kursu veriyorsunuz, iyi ki siz ikiniz veriyorsunuz, iyi ki katılmışım, iyi ki işyerimden pırıl pırıl 13 arkadaşım daha katılmış. Bu dört günün sonunda sizi, arkadaşlarımı ve kendimi hem daha iyi tanıdım, hem daha çok sevdim. Kendimle ilgili çok güzel farkındalıklar yaşadım ve bunların tamamının hayatımın yönünü etkileyeceğini düşünüyorum. Olumsuz farkındalıklarımı törpülemek için çabamı yok olana kadar sürdürmek istiyorum. Tek dileğim şu an içimde hissettiğim bu idealleri zaman aşımına uğratmamak, hep taze tutabilmek. Kendimi, sizi ve arkadaşlarımı seviyorum.

Ethem Özgeçen / Proje Yöneticisi (49) / İstanbul

Düşüncelerime ve yaşamıma yeni bir yön verdiniz. Çok değerli arkadaşlıklar edindim. Bakış açım genişledi, insanı daha yakından tanıdım. Değerlerime yeni değerler kattınız. Teşekkür ederim dostlarım.

Aylin Kentkuran / Satış Destek (35) / İstanbul

Bana çok şey kattınız. Çok teşekkür ederim her şey için. Dostluğunuz, cana yakınlığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Arzu Soykan / İnsan Kaynakları (39) / İstanbul

Bu 4 günde bana inanılmaz şeyler kattınız. Bu kadar kısa sürede bu kadar farkındalığı yaşattığınız için size çok teşekkür ediyorum. İnanın bunların hepsini en iyi şekilde uygulayıp sevgiyi yaşatan, yaşayan mutlu bir insan olacağım. Sizler çok güzel insanlarsınız. Ben de çok güzel bir insanım. Güzel insanlar hep bir arada olacağımız için hoşça kalın demiyorum. Yakında görüşmek üzere… Sizi çok seviyorum.

Kerem Seçilmiş / Teklif Yöneticisi (27) / İstanbul

Kendimi buldum. Başkalarının içindeki cevheri görmeyi öğrendim. Daha ne olsun? Bundan sonra hayat eğitim öncesi ve eğitim sonrası. Eğitim sonrası = mutluluk, huzur, kendine güven.

Levent Durdu / (39) / İstanbul

Bu eğitim konusunda olumsuz bir şey bulamıyorum. Her şey çok güzel. Sizlere çok teşekkür ediyorum.Kişisel gelişimime çok büyük katkıda bulundunuz.

Aysu Seven / Müşteri Temsilcisi (37) / İstanbul

Esasında keşke bu eğitimi almaya kimsenin ihtiyacı olmasa… Ama maalesef günler günleri kovalarken bu evrende en önemli değerlerimizi kaybedebiliyoruz. Yaşam kaynağı sevgiyi ve arkadaşlığı, dostluğu, kendimizi uzaklaştırıyoruz bilmeden. Kendimi daha derin öğrenmek, yeniden sevmek, kendi dışındaki evreni, canlıyı yeniden sevmek için biçilmez kaftan bir 4 gün yaşadım. Esasında keşke tanıdığım tanımadığım herkes alsa…

Betül Güler Ertan / İşletmeci (33) / İstanbul

Daha önce böylesine bir tecrübe hiç yaşamamıştım. Böylesine kendimle yüz yüze geldiğim, sevdiğim, savaştığım, çarpıştığım, üzüldüğüm, sevindiğim farkındalıklarım ve asıl ben. Benim ben olmama yardım ettiniz. En önemlisi adımlar atmama teşvik ettiniz. Belki de hayatımda hiçbir zaman kullanmamış olduğum sadece bana ait ve beni düşünmeye iten bir 48 saat. Grubumdaki diğer tanımadığım 15 kişiyi tanımama, keşfetmeme sebep olan saatler yaşadığım en yoğun duygu anları olarak aklımda hep yer edecek. Ben ise bu eğitimle birlikte aklını ve yüreğini birbirine ekleyip, kendi gelişimim ve çevreme yöneltmem konusunda en iyisini yapacağım. Çok ama çok teşekkür ediyorum. Sizi çok seviyorum.

09-10-11-12 Nisan 2003

Berna Tuncel / Bilgisayar Müh. / Teknik Satış Uzmanı (33) / İstanbul

Eğitime alıcı olarak geldiğinde hayatı güzel geçirmek için çok güzel önerilerin olduğu yaşamdan bir eğitim. Egzersizler çok güzeldi. Çok şey öğrendim. Yarın farklı bir gün olacak.

Gökçen Atalay / Sistem Hizmetleri Uzmanı (29) / İstanbul

Dünyayı değiştiremezsini, insanları da….. Ancak değişimi kendi içinizde yaparak her şeyi değiştirebilirsiniz. Hepimiz seçimlerimizi yaşarız. Amaç haklı olmak mı, mutlu olmak mı? Ben bu eğitim sayesinde mutlu olmayı seçtim.

Cihan Ozan / (43) / İstanbul

Hayatın tamamen kendisini yansıtan bu eğitim tek kelimeyle ile harika. 4 gün boyunca kişinin kendisini olumlu ve olumsuz tanımasına fırsat verdiği bu kursa katılanlardan biri olduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Saim ve Nil’i ne vesileyle olursa olsun tanımak bir ayrıcalık. Her şey için sonsuz teşekkürler. Sizi seviyorum.

Haluk Kamoğlu / Teknik Uzman (36) / İstanbul

Son derece pozitif duygular ile ayrılıyorum. Yaşamın kendisi, insan ilişkileri, sevgi ve mutluluk kavramları, sorumluluk ve farkındalık gibi bir çok konuda stratejik saptamalar yapabildim. Büyük yararlar göreceğime inanıyorum. Teşekkürler.

Zeynep Başar / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Düşündürücü, geliştirici, insana değerler katan, ufkunu açan, güzel insanlar tarafından verilen bir eğitim. Katkınıza, çabalarınıza, verdiğiniz önem ve değere teşekkürler.

Alper Şahin / (26) / İstanbul

Bu eğitim öncesinde haklı olmak için çaba sarf ederken, buna yönelik tepkiler verirken, eğitim sonrasında mutlu olmanın haklı olmaktan daha önemli olduğunu ve bunun yöntemleri hakkında genel bilgi ve yöntemler öğrendim. Uzun zamandır farkında olduğum fakat bir türlü çözemediğim problemlerime çözüm yöntemleri öğrendim.

Kadir Yılmaz / (33) / İstanbul

Hayata, ilişkilerime ve kendime bakışımı ciddi anlamda sorgulamama yardımcı oldunuz. Soru işaretleri ile eve dönüyorum. Ama bunlar cevaplandığında beni gerçek anlamda geliştirecek ve beni daha mutlu bir insan yapacak sorular…. Sevgiler.

Melek Şener / Ürün Satış Şefi (43) / İstanbul

Kesinlikle alınmasında fayda olan bu eğitimin ergenlik döneminde alınması, sağlıklı kişiler yetişmesi için daha etkili. Sorumlu olmak – yardımcı olmak, Haklı olmak – mutlu olmak, Benci benim için artık çok ve farklı şeyler ifade ediyor. Teşekkürler.

Elvan Demircioğlu / (39) / İstanbul

Kendimi tanımamda, kendimi sorgulamamda çok yardımcı oldu. Artık sevdiklerimi daha iyi anlayabileceğim. Artık istediğim sonucu nasıl elde edebileceğimi biliyorum. Anahtarlar elimde. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sema Erdem / Proje Yöneticisi (48) / İstanbul

Yaşam ile ilgili bilinmesi mümkün olan yöntemler, yararlı. Yaşam kalitesini arttırıcı bu bilginin sıcak ve samimi bir ortamda alınması da ayrı bir zevk.

Berna Tuncel / Bilgisayar Müh. / Teknik Satış Uzmanı (33) / İstanbul

Eğitime alıcı olarak geldiğinde hayatı güzel geçirmek için çok güzel önerilerin olduğu yaşamdan bir eğitim. Egzersizler çok güzeldi. Çok şey öğrendim. Yarın farklı bir gün olacak.

Gökçen Atalay / Sistem Hizmetleri Uzmanı (29) / İstanbul

Dünyayı değiştiremezsini, insanları da….. Ancak değişimi kendi içinizde yaparak her şeyi değiştirebilirsiniz. Hepimiz seçimlerimizi yaşarız. Amaç haklı olmak mı, mutlu olmak mı? Ben bu eğitim sayesinde mutlu olmayı seçtim.

Cihan Ozan / (43) / İstanbul

Hayatın tamamen kendisini yansıtan bu eğitim tek kelimeyle ile harika. 4 gün boyunca kişinin kendisini olumlu ve olumsuz tanımasına fırsat verdiği bu kursa katılanlardan biri olduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Saim ve Nil’i ne vesileyle olursa olsun tanımak bir ayrıcalık. Her şey için sonsuz teşekkürler. Sizi seviyorum.

Haluk Kamoğlu / Teknik Uzman (36) / İstanbul

Son derece pozitif duygular ile ayrılıyorum. Yaşamın kendisi, insan ilişkileri, sevgi ve mutluluk kavramları, sorumluluk ve farkındalık gibi bir çok konuda stratejik saptamalar yapabildim. Büyük yararlar göreceğime inanıyorum. Teşekkürler.

Zeynep Başar / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Düşündürücü, geliştirici, insana değerler katan, ufkunu açan, güzel insanlar tarafından verilen bir eğitim. Katkınıza, çabalarınıza, verdiğiniz önem ve değere teşekkürler.

Alper Şahin / (26) / İstanbul

Bu eğitim öncesinde haklı olmak için çaba sarf ederken, buna yönelik tepkiler verirken, eğitim sonrasında mutlu olmanın haklı olmaktan daha önemli olduğunu ve bunun yöntemleri hakkında genel bilgi ve yöntemler öğrendim. Uzun zamandır farkında olduğum fakat bir türlü çözemediğim problemlerime çözüm yöntemleri öğrendim.

Kadir Yılmaz / (33) / İstanbul

Hayata, ilişkilerime ve kendime bakışımı ciddi anlamda sorgulamama yardımcı oldunuz. Soru işaretleri ile eve dönüyorum. Ama bunlar cevaplandığında beni gerçek anlamda geliştirecek ve beni daha mutlu bir insan yapacak sorular…. Sevgiler.

Melek Şener / Ürün Satış Şefi (43) / İstanbul

Kesinlikle alınmasında fayda olan bu eğitimin ergenlik döneminde alınması, sağlıklı kişiler yetişmesi için daha etkili. Sorumlu olmak – yardımcı olmak, Haklı olmak – mutlu olmak, Benci benim için artık çok ve farklı şeyler ifade ediyor. Teşekkürler.

Elvan Demircioğlu / (39) / İstanbul

Kendimi tanımamda, kendimi sorgulamamda çok yardımcı oldu. Artık sevdiklerimi daha iyi anlayabileceğim. Artık istediğim sonucu nasıl elde edebileceğimi biliyorum. Anahtarlar elimde. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sema Erdem / Proje Yöneticisi (48) / İstanbul

Yaşam ile ilgili bilinmesi mümkün olan yöntemler, yararlı. Yaşam kalitesini arttırıcı bu bilginin sıcak ve samimi bir ortamda alınması da ayrı bir zevk.

+ Geliştirici İlişkiler

14-15-16-17 Temmuz 2004

Zeynep Özağaç / (28) / İstanbul

İç dünyama ait daha önce varlığının bilincinde olmadığım gerçeklerle yüzleştim. Gerçekten de tüm egzersizlerin bir sürprizi, her sürprizin bir anlamı var. Ayrıca sadece kendimi değil, etrafımdakileri de, yakın ya da yüzeysel ilişki kurduğum herkesi artık daha farklı değerlendireceğim. Onları ve kendimi anlayabileceğim için ilişkilerimde de daha iyi bir boyut yakalayabileceğim. Ben ve hayat artık daha eğlenceli, bilinçli, düzeyli ve derin olabilecek. Kendime yapacağım yatırım, anlam üzerine düşüneceğim her şey daha iyi versiyonuma beni daha da yakınlaştıracak. Her düşünce, her çaba “daha iyi bir Zeynep ve sonucunda daha iyi bir hayat!” Teşekkürler.

Ufuk Aksu / (34) / İstanbul

Hayattaki seçimlerimizi, özenle yapmamıza dikkat çeken, hayatın gerçekten farkına varmanın önemini anlatan bir eğitim. Eğitimlerin bilgi ve beceri düzeyinin tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Teşekkür ediyorum.

Hakan Çetinkaya / (32) / İstanbul

Zihninizdeki prangaları kırmak, ruhunuzun yeraltı tünellerinde yolculuk etmek keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın.

Ferah Kök / (44) / İstanbul

Sevgili Nil, Saim; içimin derinliklerinde neler gizli, kör noktada neler var bilmiyorum henüz ancak kapıları görebildim. Ama kapıları açmama karar vermemi sağladınız. Daha önce hep kaçmıştım bunu yapmaktan, bu cesareti burada buldum. Artık hayatım kesinlikle daha renkli olacak. Teşekkür ederim.

Erhan Ümit Karamehmetoğlu / (43) / İstanbul

Çok anlamlı ve değerli bulduğum 4 gün yaşattınız bana. “Duygu” yaşattınız. Ne çok gereksinimim varmış meğer …. üzülmeye, üzülenle üzüntüsünü paylaşmaya, gülmeye, dinlemeye, öğrenmeye… Size sarıldığımı hayal ediyorum. Çok öpüyorum.

İsmail Çayır / (39) / İstanbul

Nadide bir eğitim. Hayatın farkına varmak için alınmalı. Sunulduğu ortam çok sıcak. Bu eğitimi hazırlayanlara büyük bir teşekkür ediyorum.

Serkan Şahin / (31) / İstanbul

Yaşadığımız hayatı eğitim olarak tanımlasam, eğitim hakkındaki düşüncemi “hayatın farkındalığına varmak” olarak özetlerdim. İç dünyasında farkındalık yolculuğuna çıkmış, duygusal ve farklı bir birey olarak, “iç dünyamın okyanus yolculuğu” diye tanımlardım. Nil ve Saim, sevgililerim bu yolculukta umarım unutulmayan bir erkek ve yolu tekrar kesişen yolcu olurum. Sizi seviyorum.

Arzu Gelgeç / (42) / İstanbul

Hayatımda durup hatırlayabileceğim kazanımlarım oldu. İleride de hayatın akışına kapılmayıp burada aktarılanları hatırlayabilirsem ne ala. Teşekkürler.

Şeküre Arslanoğlu / IT Danışmanı (30) / İstanbul

Daha önce hiç fark etmediğim ya da reddetmeyi seçtiğim bir yönümü “bağımlılığımı” keşfettim. Hayata bakış açım değişti. Kendimi ve çevremi analiz edip sentezleyebilen bir insan olma yolunda olduğuma inanıyorum.

Ayşegül Soyalp Eryeler / Satış Operasyon Uzm. (36) / İstanbul

İnsanın kendi hakkında bilinçlenmesi, yaşam kalitesini artırması, farkındalık ve değişim konularında aldığım keyifli, düşündürücü, katkılı bir eğitimdi. Gerisi bize kalmış!!!

Sibel Ayaz / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim, kendimi tanımam, farkındalığımın artması ve gelişmem için bana katkıda bulundunuz, çok teşekkür ederim. Sizden etkilendim! Bilinç düzeyimi yükseltmek için ve kendimin en iyi versiyonu olmak için bu yolda devam edeceğim. İçim sevgiyle dolu. Sizinle mümkün olduğunca çok insanın aydınlanması için ne gerekiyorsa yapalım!

23-24-25-26 Şubat 2003

Demet Sönmez / Bilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Anlamak, algılamak, bütünleşmek gibi kavramlar benim için hayatımda bu kadar içi dolu kelimeler olmamıştı daha önce. Zamanla otomatiğe dönmüş olan düşünce, duygu ve davranışlarım bilincime geri döndü. Kısacık zamanda yakalayabildiğim pek çok farkındalığın çok azını gerçekten inceleyebildim. Bir sürüsü gelişmem için beni bekliyor. Bunlarında yenilerine anahtar olduğunu umuyorum. Fark etmekten sevgiye giden aşamaları somut olarak gördüm. Yukarıda yazdıklarımı daha önce birileri bana söylemişti ama dedim ya anlamak kelimesinin içi yeni doldu diye. Anlamamışım. Eğitimi veren Nil ve Saim’e çok teşekkürler. Tüm katılımcılara en içten teşekkürlerim. Ama ben olmasaydım bunu başaramazdım. Kendimi de tebrik ediyorum. Yol boyunca görüşmek üzere.

Ayhan Karaman / Bilgisayar Müh. (30) / İstanbul

Kendinize özen veriyorsanız, gelin, görün, öğrenin. Kendinize özen vermiyorsanız, verin.

Lale Külahlı / Satış Destek Uzmanı (39) / İstanbul

Bu kursun içeriğini anlatmak, insanın hayatında yarattığı, yaratacağı dönüşümü tarif etmek, verdiği zevk ve keyfe uygun bir sıfat bulmak gerçekten olanak dışı. Bu gezegene kendi seçimizle geldik (bazılarımız öyle olmadığını sansa da) ve amacımız her geçen gün daha kaliteli, daha hafiflemiş, daha aydınlanmış, daha mutlu olarak zamanımızı geçirmek. Sınırlarınızdan, hapishanelerinizden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, kendinize doğru yatırım yapın, bu kurslara gelin. Pişman olmayacaksınız. Nil ve Saim sizi gerçekten seviyorum. Allah razı olsun.

Remime Karabağ / İşletmeci (39) / İstanbul

Hayatımın amacını, farkındalıkları anlamak ve gerçek sevgiye ulaşmak olarak belirlemiştim. Evrende olan hiçbir şey tesadüf değil. Aldığım bu eğitim beni farkındalıklarımın artmasına, onları tanımlamama yardım edecek donanımlarla donattı. Gerçek sevgiye giden yolda büyük adımımı atmama yardım etti. Nil ve Saim sizlere sonsuz teşekkürler. Sevgiyle kalın.

Mustafa Keşoğlu / IT Specialist (38) / İstanbul

Eğitime gelmeden önce bu eğitimin insanın kendi içine değil de ekip çalışmasına yönelik bir eğitim olduğunu sanmıştım. Eğitim başlayınca yanıldığımı daha ilk günden anladım. İnsanın kendi kişiliğini ve karakterini keşfetmesi, duygu ve düşüncelerini özgürleştirip, kendisi olabilmesi için olmazsa olmaz bir şey. Bende bu dört günlük kurs boyunca, kendimi daha önce neredeyse hiç tanımamış olduğumu fark ettim. Tabii ki insanın içinde biriktirdiği, yaşadığı onca yılın ürünü olan tüm duyguları dört günde ortaya çıkartmak, çelişkileri çözmek mümkün değil. Ancak bunların nasıl yapılacağının yolunu yordamını öğrenmek, hayatın daha sonraki adımlarında karşılaşacağımız durumlar için de uygulayabileceğimiz araçlara sahip olmamızı sağlıyor. Eğitim sırasında birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarıma ve eğitimcilerimize teşekkür ederim.

Nurdan (Mete) Ösbeceyek / Yerelleştirme Uzmanı (37) / İstanbul

Daha önce beni düşünsel ve duygusal düzeyde bu denli uyaran, uyandıran, başlangıçta rahatsız edici ama sonucu itibariyle özgürleştirici farkındalıklara yol açan, zenginleştirici ve iyileştirici bir eğitim almamıştım. Buradan edindiğim birikimler, hayat kalitemi çok yükseltecek ve başta sevdiklerimle olmak üzere, diğer insanlarla olan ilişkilerimi daha başarılı yürütmemi sağlayacak.

Suat Baştürk / Müşteri Temsilcisi (39) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim sizleri tanımış olduğum için gerçekten çok mutlu oldum. Hayatın insana ne zaman ne getireceği belli olmuyor. İşte bir dönüm noktası daha. Bana beni kazandırdığınız diye düşünüyorum. Edindiğim teknikler ve deneyimler ile kendime daha olumlu bir ufuk yaratacağımı hissediyorum. Kendimi bunca yıl ihmal etmiş olmam beni asla üzmüyor çünkü geçmişe bakmak istemiyorum. Geçmişin deneyimini geleceğe temel yapmak için çok şey öğrettiniz. Daha öğrenecek çok şeyler var. Yolun neresindeyim bilmem ama içimde farkında olmanın huzuru ve mutluluğu var. Çok teşekkürler ederim. Sevgiler, görüşürüz.

Figen Kılınç / (36) / İstanbul

Bu kurs hakkında özet olarak bana iletilenler doğrultusunda kursa katılmadan önce kursun eğitici ve öğretici olacağı beklentisinde idim. Bu geçen dört günün sonunda beklentilerim ile yaşadıklarımın birbirini tutması beni gerçekten mutlu etti. Bana kazandırmış olduğunuz farkındalığı uygulamak, dahası bunu başka kişilere de yaymak benim kendime verdiğim değeri göstermek, sizlere de teşekkür etmek için iyi bir fırsat olacaktır.

16-17-18-19 Ekim 2002

İffet İnceer / (40) / İstanbul

Kendi iç dünyama yaptığım yolculukta önemli bir aşamaya bu eğitim sayesinde geldim. İkinize de çok teşekkür ederim.

Melay Çorbacıoğlu / (29) / İstanbul

Geçirdiğim 4 gün çok olumlu, farkındalık yaratan bir eğitim oldu benim için. Geriye dönüp yaptığım flash-back’ler ile bir çok şeyi sorgulayıp, yanıtlarını kısmen aldım, almaya da devam edeceğimi düşünüyorum. Birlikte olduğum sınıf arkadaşlarımla gayet faydalı bir alışveriş yaptım, çok farklı deneyimler dinledim ve öğrendim. İçerik sebebi ve sonuç itibariyle herkese tavsiye edeceğim.

Kamer T. Gürbakır / (34) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim, arkadaşlarıma yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi sizin sağladığınız katkıya “reçete” demek istiyorum. Faydasını görmek için siz bize uzattınız, alıp cebimize koyduk. Aklımıza ve kalbimize de koyarsak gerçekten ama gerçekten “olması gerektiği gibi” değil “olduğu gibi” olacağımı düşünüyorum. En içten sevgilerimle.

Bartu Ülgür / (28) / İstanbul

Çok alışılmışın dışında bir eğitim verdiniz. Oldukça olumlu katkılar elde edeceğime inanıyorum. Teşekkür ederim.

E. Özer Erdoğan / İstanbul

Birçok eğitim aldım. Bu tip bir eğitimi ilk defa alıyorum. Kendimi tanımamda ve ilişkilerimde büyük faydasını göreceğim bir eğitim oldu. Böyle bir içeriği sağladığınız için teşekkür ederim.

Neslihan Esin / İstanbul

Şimdiye kadar hiçbir eğitimde almadığım, bana katkısının çok yüksek olduğunu düşündüğüm muhteşem bir workshoptu. Kendimi tanıdım. Arkadaşlarımı, dostlarımı, (dışarıdan) ailemi kısacası tüm yakın çevremi daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum. Gerçek dostlar edindim. Kendimle baş başa kaldım. Hem güldüm hem ağladım. Siz muhteşemsiniz. En yakın zamanda eşimin de gelmesini istiyorum. Her şey için teşekkürler.

Taç Erdoğan / (40) / İstanbul

Çok heyecan verici, kendimi tanımama yardımcı olan bir eğitimdi. Tahmin etmediğim kadar derin bir iç yolculuğa çıktım. Birlikte katıldığım kişilerle çok derin duygu alış verişlerimiz oldu. Bu 3-4 günde hem kendimi hem de eğitim arkadaşlarımı yıllarca birlikte olup tanıyamayacağım kadar çok tanıma fırsatı buldum. Tanıdığım herkese tavsiye edeceğim nitelikte bir kurs. Nil ve Saim sizleri tanımak ayrı bir mutluluktu. Sevgiler, teşekkürler.

Duygu Karakan / (30) / İstanbul

Tüm dünya bu workshopu almış olsa, bambaşka bir dünya olabilecek kadar güçlü bir 4 gündü, inanması güç! İnsan ne güçlü bir varlık. Kendimi ne kadar farklı-güçlenmiş hissettiğimi anlatamam. Maraton koşabilir, dünyayı değiştirebilirim gibi hissediyorum. Bunun farkına varmamı sağladığınız için teşekkürler. “Olay = hayatımız, Tepki = yaşamak, Sonuç = geldik gidiyoruz” idi. Şimdi ise “Olay = hayatımız, Tepki = yaşa onu, suyunu çıkar, tadını al, sev ve gücünü hisset, Sonuç = mucize” oldu. İnanmam güç! Çok çok teşekkürler, tüm hayatımı bana geri verdiğiniz için. Kaynana! Bana vız gelir, hatta birbirimizi sevmemizi bile sağlayabilirim. Güç Bende Artık!!! Bu 12 mucize dostu da kazandığım için çok mutluyum.

Gülseli Karadere / (39) / İstanbul

İnsanın farkındalığını oluşturan, bu yaşa kadar öğretilenlerin dışında yepyeni bir yaklaşım. Bu eğitim kendimi tanımama ve çok önemli kararlar almama neden olan hayat boyunca unutmayacağım bir zaman geçirtti. Yakında görüşmek üzere. Çok sevgiler.

Orkun Ekinci / (38) / İstanbul

Gelirken beklediğim kazanımların çok çok ötesinde kazançlar sağladığımı düşünüyorum. Bundan sonraki yaşamımda hem kendimle hem başkalarıyla iletişimimde müthiş yardımcı olacak. Özellikle karakter, kişilikle ilgili ve insan ilişkileri çatışmalarından çok yararlanacağımı düşünüyorum. Çok uzun yıllar boyunca oluşmuş olan ve pek çok memnun olmadığım formasyonumu anlamama ve belki de değiştirmeme olanak sağlayan bir süreç oldu. Herkese hararetle öneriyorum. Şu andaki duygu bombardımanı altında bu kadar yazabiliyorum. Çok çok çok teşekkürler, sevgiler.

Zeynep Sezer / (33) / İstanbul

Eğitimden fayda sağlayacağıma inanarak geldim. Bence faydalandım. Eğitime katılan 12 kişi, eğitimler ve kendimle ilgili bir çok şey öğrendim, farklı bir bakış açısından bakmaya başladığıma inanıyorum. Bu konularla ilgilenip okumama rağmen hayatımda bu workshop tarzında bir deneyimim olmamıştı. Her saniyesinde bir şey gözlemleyip, duyduğuma, öğrendiğime inanarak ayrılıyorum. Gerçek kalıcı faydaya dönüşmesi, bunları kişinin kendi zihninde toparlaması ve uygulaması ile mümkün olacağına inanarak ayrılıyorum.Yapılan workshopun içeriği, gerçek yaşama bence çok uygundu. Egzersizler hem eğitici hem kalıcı hem de eğlenceli idi. Öğrenirken hiç bu kadar gülmemiştim. Çok olumlu hislerim olsa gerek, eleştiri bulmakta zorlanıyorum, bulamadım. Mekanın bana huzur verdiğini belirtmeliyim. Seçilen renklerle alakalı fikrim yor ama uçuk yeşil zemin vs. odaya girdiğimde huzur verdi. Burada 4 gün geçirdiğim için çok şanslı hissediyorum. Sıradışı ve çok özel bir deneyim idi. Eğitmenlerimize mesaj: Çok teşekkür ederim, çok faydalandığıma inanıyorum.

17-18-19-20 Temmuz 2002

Ali Yılmaz / Ürün Yöneticisi (29) / İstanbul

Ne kadar ön yargısız gelmeye çalışsam da bu tür eğitimlere olan “bana çok fazla hitap etmediği” düşüncem şu anda tamamen değişti. Benim kendi kimliğimi anlamama olan yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Artık her insana, her hareketime, her söze, her düşünceme bir kere de duygularımla bakmayı öğrendim. İnsan için en değerli varlığın yine insan olduğunu göstermek için sarf ettiğiniz bu çaba gerçekten taktire değer. Teşekkürler.

Göksan Ataman / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Önyargısız ve beklentisiz olarak katıldığım bu 4 günlük eğitim, kendime ve birlikte olduğum insanlara bundan sonraki yaşam sürecimde çok büyük bir yarar sağlayacak. Bundan dolayı benimle birlikte bu 4 günü yaşayan arkadaşlarıma ve bana yaşamımda yeni bir pencere açan sizlere çok teşekkür ediyorum.

Ülkü Ceylan / Bilgisayar Müh. (35) / İstanbul

Hayatım hakkında yerine konamaz bir deneyim oldu. Kendime sormadıklarımı sormayı, sorduklarımı doğru cevaplamayı öğrendim. Gerçeklerle gerçek olmayanları ayırabilmeye başladım. Bundan sonra kendi hayatım hakkında daha kontrollü ve anlamlı olabileceğim. Hatta yapmaya başladım bile. Bu eğitimi düzenleyebilmek ve bu grupla bile amaca ulaşabilmenizden dolayı sizlere de hayran kaldım. Bana kattığınız farkındalıklar için teşekkür ederim.

Mustafa Kızılay / (44) / İstanbul

Benim için büyük bir deneyim oldu. Bundan sonraki hayatımın, öncesinden farklı ve beni daha mutlu eden bir hayat olacağından eminim. Kendimi şimdi daha iyi bir kişi, daha iyi bir eş ve daha iyi bir baba olarak algılıyorum. Geçirilen zamana karşılık alınan doyum ve verimin daha önce hiç karşılaşmadığım boyutta olduğunu düşünüyorum. İyi ki varsınız. İyi ki size rastladım. İyi ki sizi tanıdım.

Bilgehan Baykal / Bilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Bugüne kadar yaşamadığım bir deneyimdi. Hayatım ve kendimle ilgili bu kadar çok şeyi bu kadar kısa zamanda almamı sağlayan o iki muhteşem insan Nil ve Saim’e müteşekkirim. Hayat boyu yanımda olmalarını istiyorum. Çünkü gelişim hayat boyu.

Gülümhan Kökeş / Satış Müd. / İstanbul

Katıldığım en güzel eğitimdi. Eğitimden öte kendimi en iyi hissettiğim, bana hayatımda değer verdiğim, önceliklerim olmasını istediğim tüm deneyimleri, duyguları yaşatan 4 gündü. Kendimi tanıma sürecinin daha bireysel bir şey olduğunu sanırdım. Egzersiz, test vs. gibi araçların bu kadar gerçeğin göstergesi olacağını asla tahmin edemezdim. Burada bunu başarmış insanların lead ettiği kalabalık bir grupta bile başarıldığını gördüm çok faydalandım. Siz özgüveninizi, sevginizi ve deneyiminizi bizlere yaşattınız. Bu öyle bir tesirdi ki, yıllardır elde edemediğimiz farkındalıkları, bilmediğimiz duygularımızı birkaç günde yaşadık. Teşekkür ederim.

Ayşe Taşpınar / (40) / İstanbul

Beklenti ile gelmeme rağmen, beklediğimden daha fazlasını buldum. Başlangıçta bizden kaynaklanan tüm negatif davranışlara rağmen son derece içten ve samimi olarak bizi toparladığınız ve kendimize ayna tuttuğunuz için çok teşekkür ediyorum. Açıkçası bu kadar kısa zamanda, bu rahatlığa gelmeyi beklemiyordum. Bu kursu herkese tavsiye ediyorum. Bu günü kadar almış olduğum en verimli, anlamlı workshop.

Gökhan Baykal / (35) / İstanbul

Başlangıçta yarı profesyonel gelen ama daha sonradan belki de çok az profesyonelin yapabileceği bir şekilde giden bir kursu geriye çevirdiniz. Giden bir kurs ancak böyle çevrilebilirdi. Her ikinizde teorilerinizi, pratiklerinizi, deneyimlerinizi daha doğrusu içi ile dışı ile birebir olan yaşam felsefenizi tüm ustalığı ile bizlere sundunuz. Ustalık diyorum çünkü böyle bir bakış açısı ve hayata duruş açısı az sayıda da olsa bir takım insanlar yapabilir. Ancak çok ama çok azı bunu böyle bir şekilde aktarabilir. Bu yüzden ve de aldığıma emin olduğum değerler dolayısıyla en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgilerimle.

Canan Ersoy / (36) / İstanbul

Katıldığım en verimli gelişim deneyimiydi. İnanılmaz farkındalıklar yaşadım. Kazanımlarım hayatımın geri kalanında benim için birer mücevher niteliğinde, hem kendim için kazandım, hem Kaplan ve Ceylan için!! Bireysel gelişimim için gösterdiğiniz tutarlı ve azimli yaklaşıma (grubun zorluğuna ve duvarlarına rağmen) çok teşekkür ediyorum. Bu gelişim deneyimi sayesinde çok daha mutlu bir insan olma yolunda olduğumu biliyorum. Sizlerle diğer gelişim workshoplarınıda paylaşmayı istiyorum. Çok teşekkürler. Ayrıca sizler gibi iki dost kazandım. Aşkınız hiç bitmesin. Sizi çok sevdim.

Reha Hatipoğlu / (30) / İstanbul

Benim için unutulmayacak bir tecrübeydi. Bütün katılımcıların bana bir şeyler kattığını hissettim. Organize bir eğitim nasıl bu kadar duygu dolu olabilir. Ama sizler daha da iyisini yapabilirsiniz. Buraya benim gibi gelip duyduğu her şeyi sorgulayan birçok insan olacaktır. Bu sorgulamaya tartışma ortamları yaratarak daha da fazla katkıda bulunabilirsiniz. Fikirlerinizin tartışılmasından çekinmeyin. Eleştiriler eğitimin hızını kesebilir ama içeriğine çok şey katar. Ne kadar çok insana ulaşırsanız, içeriği o kadar arttırma imkanı sağlarsınız. Yolunuz açık olsun.

Selda Şenkaya / (36) / İstanbul

Bu güne kadar almış olduğum en verimli, anlamlı eğitimdi. Şiddetle herkese tavsiye edeceğim. Bu kursu alan pilot ekipte olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum. Birde öğrendiklerimi ara ara hatırlayıp, uygularsam; kim tutar beni???? Artık.

Cem Erdoğan / (38) / İstanbul

Kendimi tanımama ve sorgulamama çok faydası oldu. Bundan sonraki hayatıma çok etkisi olacak ve olumlu yönde etkileyecek. Katılımcıların daha dedicated katılmaları çok önemli.

+ NLP

30 Nisan 01 Mayıs 2003

Elvan Demircioğlu(39) / İstanbul

Sevgili Nil ve Saim teknik bir eğitime bile bu kadar güzel duygular yüklemek ancak sizlerin yapabileceği bir beceri. Bir sonraki eğitimi sabırsızlıkla bekliyor olacağım. İkinizi de çok seviyorum, iyi ki varsınız.

Zeynep Başar(39) / İstanbul

İletişim ve İlişkiler eğitimine göre daha kuru olduğu kesinmiş. Ancak insan davranışını anlamaya yönelik bir çok değerli ipucu içeriyor. Çok olumlu katkıları olacağını düşünüyorum.

Cihan Ozan(42) / İstanbul

Saim ve Nil ile tüm hayatım boyunca eğitim alsam yine de doyacağımı sanmıyorum. Bu dünyada sizler gibi eşine nadir rastlanır insanlara gerçekten çok ama çok ihtiyaç var. İyi ki varsınız, sizleri çok seviyorum.

Haluk KamoğluTeknik Uzman (36) / İstanbul

Kendimizi geliştirip, hayatımıza önemli ipuçları ile katkıda bulunacağımız bir eğitim aldım. Olaylara ve insanlara farklı açılardan bakarak insanların davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlayacak bir bilgiler bütününün hizmetimize sunulduğunu düşünüyorum. Gerisi bizlere kalmış. Her şey için teşekkürler.

04-05 Mart 2003

Figen Kılınç(36) / İstanbul

Teknik olup sıkıcı olacağını düşündüğüm bu eğitimin içerik olarak dikkatli seçilmiş olması ve duygularıma da hitap etmesi nedeni ile gelişmeme katkısı olacağını biliyorum. Bana verdiğiniz emeği ve zamanı kendimi ileriye götürmek için kullanacağıma eminim. Burada öğrendiklerimi burada bırakmaya niyetim yok.

Nurdan ÖzbecetekYerelleştirme Uzmanı / İstanbul

Bu kurs iletişim ilişkiler kursu ile birlikte, hayatıma yeni bir yön vermem konusunda cesur kararlar almamı sağladı. Benim için içsel dünyamı zenginleştiren, canlandıran ve önümde kişisel yaşamda ilerleme yolumu açan bir çalımaydı. Artık nereye ve ne şekilde gideceğimi çok iyi ve net bir şekilde görebiliyorum.

Tarık Akın(43) / İstanbul

Kendimi, insanları tanımama yardımcı oldu. Seyirci veya bir başkası gözüyle kendimi gördüm. Beğenmediğim yanlarımı değiştirebileceğimi anladım. Yaşamı, kendi lehime nasıl çevirebileceğimin az da olsa ip uçlarını aldım. Özetle iki gün öncesine göre şimdi daha farklı bir kişiyim. Ayrıca çalışma arkadaşlarımın çok azıyla da olsa kural dışı olarak bir arada bulunmak çok hoşuma gitti. Onlarla kaynaştım. Her şeye teşekkür derim.

Gülsen Kükner(47) / İstanbul

İş hayatımda olduğu kadar özel hayatımda da bana olumlu katkıları olacak bilgiler ve ipuçları öğrendim. Öğrendiklerimi kullanarak bundan sonra kendimi daha iyi ifade edebilmeyi, tepkilerimi daha iyi kontrol edebilmeyi umuyorum. Teşekkürler.

Ercan BulutBilgisayar (47) / İstanbul

NLP, kişisel dünyama ve aile yaşantıma yönelik olarak bile çok yararlı teknikleri öğrenmemi sağladı. NLP, iş yaşamı açısından ise, yadsınamaz bir ihtiyaç. Son 2 gün içerisindeki deneyimin özetleri bunlar. Teşekkürler Nil&Saim.

Demet SönmezBilgisayar Müh. (27) / İstanbul

Bu kursta, yapmak istediklerimi yapabilmek için abaküsümü kazandım. Karmaşık olan basite, tahammül edilmesi zor olan sadece farklıya dönüştü. Şimdi sıra öğrendiğim bu yeni dili kullanarak pratik yapmaya geldi.

Gökben Orhun(32) / İstanbul

Kişisel gelişim sürecimde, sizlerle tanışmış olmaktan ve NLP eğitimi almış olmaktan dolayı çok mutluyum. Hem kendimi daha yakından tanımamı sağlayan, olumsuz yada sevmediğim yönlerimden ayrılabileceğimi gösteren, ayrıca iletişimde olduğum diğer insanlarla farklılıklarımı anlayışla karşılayabileceğim bakış açısını bana veren, kişini istediği taktirde hissettiği duygularda değişiklik yapabileceğini fark ettiren bu workshopa katılmış olmaktan dolayı mutluyum. En önemlisi de içimdeki insan sevgisinin artmış olması bana büyük mutluluk verdi.

Mustafa Keşoğlu(38) / İstanbul

NLP eğitiminde kendi duygularımı kontrol edebilme yöntemlerini öğrendim. Bu bana, duygularım olumsuz olduğunda nasıl “demir alıp”, olumlu duygulara nasıl “demir atacağımı” öğretti. Yaşamın her alanında kullanabileceğim bir yöntem. Yine her zamanki gibi sıcak dostluk havası içinde geçti eğitim. Şirketimizin eğitim departmanında çalışanlarının kişisel gelişimine bu kadar ilgi göstermesi takdire şayan.

Suat BaştürkMüşteri Temsilcisi (39) / İstanbul

Diğer insanların kendimize olan katkılarını sistematik olarak alabilmeyi, kendimizin kendimize olan katkısını (her türlü) bilinçli bir şekilde almamızı sağlayan bir eğitim. Yemek yerken çatal, kaşık ve bıçak bize ne gibi bir yardım sağlıyor ise NLP’de kendimize hayattan haz alabilme yolunda onları sağlıyor. Bir kez daha en içten teşekkürler.

Sibel AydınSatış Uzmanı (40) / İstanbul

Farkındalıklarıma yeni farkındalıklar ekledim. Kendimi daha iyi ifade edebilmek, başkalarıyla daha etkin iletişim kurabilmek üzere yeni teknikler öğrendim. Yeni dostlar edindim, mevcut dostlarımı pekiştirdim. Yeni serüvenimde emin adımlarla ve aynı zamanda merakla ilerliyorum. Tüm bunlar için teşekkür ederim.

06-07 Kasım 2002

Kamer T. Gürbakır(34) / İstanbul

Teknik bir eğitim olduğu söylense de iletişim ve ilişkilerden sonra alındığı, sevgili Nil ve Saim tarafından duygulara da hitap eden bir eğitime dönüştürüldüğü için bir kez daha sarsılarak keyif aldım.

Duygu Karakan(30) / İstanbul

Işığı görmemizi sağladığınız için teşekkürler dışında ne söylenebilir ki? Işığa ulaşmak bizim elimizde ve birimiz yapabildiysek hepimiz yapabiliriz işte. Bir hayatımız var, bu yeni araçlar anlam artıracak işte. Çapa apayrı bir güç. İçimin kuruduğunu hissediyordum çok uygun zamandır. Ne büyük yanılgıymış meğer. İçimi gördüm ve kendimi sevdim bir kere daha.

Burak Alper(32) / İstanbul

Sizin gibi güzel insanları tanıdığıma çok seviniyorum. Güzel insanların hazırladığı eğitimler de güzel oluyor vesselam.

Zeynep SezerSatış (34) / İstanbul

Eğitimin iki güne sığabilecek en fazla bilgiyi verecek şekilde paketlendiğine inanıyorum. Bilgi bombardımanı olmakla birlikte, verilen egzersizlerle daha fazla kavramları anlamamızı sağladı görüşündeyim. Kesinlikle kuru bir teknik eğitimin ötesinde bir deneyimdi. Verilen önceki feedack’lerden oldukça teknik olduğu bilgisi verildiği için beklediğimin ötesinde daha bir sıcaktı. 2 günde çok bilgi almış olduğuma inanıyorum. Eğitim sırasında sıkılmadım. Tüm süreçte bilgi, deneyim ikilisini alabilme şansım oldu. Çok memnun ve bilgili bir şekilde eğitimi tamamladım.

Lale KülahlıDestek Uzmanı (39) / İstanbul

Her şeyin niyetle ve düşünceyle bittiğini biliyorum. Ama yine de tekrar ve bu kadar kaliteli, hoş ve güzel bir şekilde irdelenmesi ve yaşatılması inanılmaz hoştu. Çok teşekkürler. Dilerim güneş hep yüzünüzde parlar, yollar sizi gitmek istediğiniz yere götürür, rüzgar hep arkanızdan eser ve sizleri istediğiniz yere iter. Sevgiyle kalın.

08-09 Ekim 2002

Reha Hatipoğlu(30) / İstanbul

Eğitimin ilk günü benim gibi konuya uzak insanlar için pek çekici değil. Açıkçası konsantre sorunu hissettim. Fakat 2. gün çok eğitici ve keyifliydi. Konunun içine girdikçe, potansiyel sonuçları görünce daha da içine çekti beni eğitim.

Cem Erdoğan(38) / İstanbul

Hayatımda kullanabileceğim kuvvetli bir teknik. Umarım etkili bir biçimde kullanabilirim.

Can Özler(41) / İstanbul

İyi bir workshop, kitap okuyarak ve pratik ederek ilerletilebilir. Teşekkürler.

Bilgehan Baykal(27) / İstanbul

İletişim ve ilişkiler workshopundan oldukça etkilenmiş ve dersler çıkartmış bir insanım. NLP workshopuna da herhangi bir bilgi ve beklentim olmadan geldim. 2 günlük bu workshopta NLP’nin eğitim sonrası kitap, kaset vb. ile desteklendiği taktirde hem iş hem özel yaşamda büyük faydalar sağlayacağını gördüm. Bu kadar zor bir kavramı bize büyük özveri ile anlatan Nil ve Saim’e sonsuz teşekkürler ediyorum.

Mustafa Kızılay(44) / İstanbul

Hayatımda yapmak istediğim ve isteyebileceğim değişimleri kısa sürede ve kolayca yapmamı sağlayacak, beni kendim, ailem ve diğer insanlar için daha yararlı bir kişi yapacak çok önemli bir araca sahip olduğumu düşünüyorum. Gereken teknikleri öğrenmenin yanı sıra bu teknikleri kullanma isteğini de kazandım. Teşekkürler.

Gülümhan KökeşSatış Müd. (35) / İstanbul

NLP eğitimi bana yapmak istediklerim ve değiştirmek istediklerim için bir ipucu verdi. Özellikle 2. gün yaptığımız egzersizleri daha etkileyici ve faydalı buldum. Amacım burada verilenleri hiç ara vermeden pekiştirmek ve üstüne gitmek. Yine çok zevkli, hem zihnimi hem duygularımı, varlığımı dolu dolu hissettiğim 2 gün geçirdim. Teşekkür ederim.

Selda Şenkaya(36) / İstanbul

Malzeme listesi hazır, tarif elimizde artık bu yemeği pişirmek ve lezzet katmak bizim elimizde.

Canan Ersoy(36) / İstanbul

Değiştirmek istediğim davranışlarımı nasıl değiştirebileceğim konusunda bana yön verdi. Kesinlikle faydalı ve etkili bir workshoptu. Teşekkürler.

+ Etkisel İletişim

12-13-14-15 Mayıs 2004

Meryem Bağış / (27) / İstanbul

Hayatımda bir daha kesinlikle yaşayamayacağım bir deneyimdi benim için. Burada o kadar çok kendim ve de o kadar çok güçlü oldum ki. Bunları yaşamamış olsaydım kendimi bir bütün gibi asla hissedemezdim, mutlaka bir şeyler eksik kalırdı. Burada çoğaldım, güçlendim. Süprizlerle dolu, eğlenceli bir eğitimdi. Çevremdeki herkesin katılmasını çok isterdim. Böylece dünya çok daha güzel olurdu.

Baver Cenkci / Satış Destek Uzmanı (26) / İstanbul

Bunara yapılan her eğitim tamamen kendinizin farkına varmanıza ve yapabileceklerinizi göstermemize olanak veriyor. Kendinizi ve içinizdeki sevgiyi burada buluyorsunuz. Farklı olduğunu sadece görerek anlayabileceğinizi ve yaşamadan hissedilmeyeceğini anlatma yolları deneyimlerle gösterilebilmesi en önemli farkıdır. Burayı seviyorum, buradaki beni çok seviyorum.

Sedef Nazlı / Endüstri Müh. (37) / İstanbul

Hayatımda kazandığım en büyük deneyimdi. Çok keyif aldım, geliştim, paylaşımın ne demek olduğunu öğrendim. Hayatımdaki ilişkilerde (kocama, çocuğuma, anne-babama, arkadaşlarıma) onlara özen göstermeyi öğrendim. En yakın dostlarımı kazandım, zenginleştim. Nil ve Saim’e bize gösterdikleri özen için çok ama çok teşekkür ederim.

Mert Atayurt / (46) / İstanbul

Bana dünyayı anlayabileceğim, sorunlarımla baş etmede kullanabileceğim pencereler açtınız. Teşekkürler. Hayat boyu minnettar kalacağım ve kullanarak sizlere borcumu ödeyeceğim. Kendimi sorumlu tutabildiğim sürece gelişmeye devam edebileceğimi anladım ve potansiyelimin sandığımın ötesindeki sınırlarının farkına vardım. İnsan denilen çok zengin varlığın iç hazineleri ile tanıştım ve kendi iç hazineme ekledim. Katılanlara da ayrıca ve özellikle teşekkürler.

Çiğdem Güngörür / Satın Alma (32) / İstanbul

Bu bir show-business değil. Hayatın kendisini, beni sorgulayarak anlamanın daha kolay ve doğru olduğunu gösteren bir ayna. Dört gün önce sabah sokak kapısından başka biri girmişti. Bu akşam buradan başka bir KADIN çıkıyor. Bundan sonra dünyayı değil, kendimi değiştirmek için kullanacağım enerjimi. İnsanlığa katkı yapmak amacıyla kendinize yaptığınız yatırım için teşekkür ederim. Sarılmanın, dokunmanın, göz göze gelmenin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Görüşmek üzere….

Dilek Lüle / Satış Yöneticisi (38) / İstanbul

İnsan hayatında çok önemli köşe taşları vardır. Benim için de bu eğitime katılmak öyleydi. Yaşayarak ve canım acıyarak öğreneceğim, yüzleşeceğim şeylerin bu kadar kısa sürede öğrenilmesi bence inanılmaz. Kişinin kendini keşfi çok heyecanlı bir kitap gibi, okudukça bırakamıyorsunuz. Bu eğitimden çıkıp, değişmeyi arzulamamak mümkün değil. Arzuyu gerçekleştirmekse kararlılığa bağlı. Burada edinilen dostluklarda çok değerli hazine gibi. Çok kısa bir sürede hiç tanımadığın insanlarla bu kadar yakınlaşmak, bu kursa katılmayanlara anlatılamayacak kadar derin ve güzel. Bu güzel filmi ancak giderek görebilirsiniz ve asla unutamazsınız.

Bingül Asal / Mühendis (36) / İstanbul

Öncelikle çok çok çok memnun kaldığımı, şu ana kadar aldığım hiçbir eğitime benzemediğini, hepsinden çok daha faydalı olduğunu ifade etmek isterim. Keşke bu eğitimi çok daha önceden alsaydım. Özel hayatımı, iş hayatımı, hayata, insanlara, ilişkilerime ve en önemlisi kendime bakışımı etkileyen, netleştiren, çok büyük farkındalıklar yaratan, kalitemi arttıracağına inandığım bir eğitim. Ben insanım, bireyim diyen herkesin alması gereken bir eğitim… Eğitimin çok önemli diğer bir faydası; diğer katılımcıların artık benim için çok değerli, farklı dostlarım, arkadaşlarım haline gelmesi. 4 gün içinde bu kadar güçlü arkadaşlıklar kurmamız bir mucize gibi. Bu kursa beni gönderen şirketime (IBM), müdürüme, Saim ve Nil’e çok çok teşekkür ederim.

Figen Gürcüoğlu Okanlar / Satış Destek (32) / İstanbul

Eğitime katılan her arkadaşımın yaptığı olumlu geri beslemeler bu eğitim hakkında bende merak uyandırmıştı. Kendim ve hayatım hakkında bu kadar yoğnu farkındalıklar ve yüzleşmeler yaşayacağım gerçekten aklıma gelmemişti. Kendimi durulmuş, temizlenmiş, kazanmış, kazanılmış ve gelişmeye hazır (gelişmiş demiyorum) hissediyorum. Kendini keşfetmenin keyfi başka bir şeyde yokmuş. Bu keyif ömür boyu sürsün istiyorum. Bu son günüm de hiç bitsin istemiyorum. Ama Nil ve Saim’in dediği gibi asıl kurs hayat ve hayatımda siz Nil ve Saim ve burada kazandığım arkadaşlarım hep olacak. Çıkmanıza izin vermeyeceğim. Teşekkürler arkadaşlarım, teşekkürler Nil ve Saim. Sizi seviyorum.

Sevgi Gürbüz / (45) / İstanbul

Eğitim içerik olarak tatmin ediciydi. Egzersizler etkin ve anlamayı kolaylaştırıcı çeşitlilik ve kapsamdaydı. Kendimizle ilgili farkındalık sürecini hızla başlatmak konusunda amacına ulaştı. Kendi adıma çok şey kazandım. Gerek insanlarla ilgili olarak gerekse kendimle ilgili olarak “gibi yaşamak, mış gibi yapmaktan” gerçek ve samimi olmayı öğrendim. Yaşam kalitemin bundan böyle daha iyi olacağına inanıyorum. Nil ve Saim eğitmen olarak harikasınız, insan olarak da sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Özellikle eşimle ilişkimde sizin örnek alacağım bilesiniz.

Meryem Bağış / (27) / İstanbul

Hayatımda bir daha kesinlikle yaşayamayacağım bir deneyimdi benim için. Burada o kadar çok kendim ve de o kadar çok güçlü oldum ki. Bunları yaşamamış olsaydım kendimi bir bütün gibi asla hissedemezdim, mutlaka bir şeyler eksik kalırdı. Burada çoğaldım, güçlendim. Süprizlerle dolu, eğlenceli bir eğitimdi. Çevremdeki herkesin katılmasını çok isterdim. Böylece dünya çok daha güzel olurdu.

Baver Cenkci / Satış Destek Uzmanı (26) / İstanbul

Bunara yapılan her eğitim tamamen kendinizin farkına varmanıza ve yapabileceklerinizi göstermemize olanak veriyor. Kendinizi ve içinizdeki sevgiyi burada buluyorsunuz. Farklı olduğunu sadece görerek anlayabileceğinizi ve yaşamadan hissedilmeyeceğini anlatma yolları deneyimlerle gösterilebilmesi en önemli farkıdır. Burayı seviyorum, buradaki beni çok seviyorum.

Sedef Nazlı / Endüstri Müh. (37) / İstanbul

Hayatımda kazandığım en büyük deneyimdi. Çok keyif aldım, geliştim, paylaşımın ne demek olduğunu öğrendim. Hayatımdaki ilişkilerde (kocama, çocuğuma, anne-babama, arkadaşlarıma) onlara özen göstermeyi öğrendim. En yakın dostlarımı kazandım, zenginleştim. Nil ve Saim’e bize gösterdikleri özen için çok ama çok teşekkür ederim.

Mert Atayurt / (46) / İstanbul

Bana dünyayı anlayabileceğim, sorunlarımla baş etmede kullanabileceğim pencereler açtınız. Teşekkürler. Hayat boyu minnettar kalacağım ve kullanarak sizlere borcumu ödeyeceğim. Kendimi sorumlu tutabildiğim sürece gelişmeye devam edebileceğimi anladım ve potansiyelimin sandığımın ötesindeki sınırlarının farkına vardım. İnsan denilen çok zengin varlığın iç hazineleri ile tanıştım ve kendi iç hazineme ekledim. Katılanlara da ayrıca ve özellikle teşekkürler.

Çiğdem Güngörür / Satın Alma (32) / İstanbul

Bu bir show-business değil. Hayatın kendisini, beni sorgulayarak anlamanın daha kolay ve doğru olduğunu gösteren bir ayna. Dört gün önce sabah sokak kapısından başka biri girmişti. Bu akşam buradan başka bir KADIN çıkıyor. Bundan sonra dünyayı değil, kendimi değiştirmek için kullanacağım enerjimi. İnsanlığa katkı yapmak amacıyla kendinize yaptığınız yatırım için teşekkür ederim. Sarılmanın, dokunmanın, göz göze gelmenin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Görüşmek üzere….

Dilek Lüle / Satış Yöneticisi (38) / İstanbul

İnsan hayatında çok önemli köşe taşları vardır. Benim için de bu eğitime katılmak öyleydi. Yaşayarak ve canım acıyarak öğreneceğim, yüzleşeceğim şeylerin bu kadar kısa sürede öğrenilmesi bence inanılmaz. Kişinin kendini keşfi çok heyecanlı bir kitap gibi, okudukça bırakamıyorsunuz. Bu eğitimden çıkıp, değişmeyi arzulamamak mümkün değil. Arzuyu gerçekleştirmekse kararlılığa bağlı. Burada edinilen dostluklarda çok değerli hazine gibi. Çok kısa bir sürede hiç tanımadığın insanlarla bu kadar yakınlaşmak, bu kursa katılmayanlara anlatılamayacak kadar derin ve güzel. Bu güzel filmi ancak giderek görebilirsiniz ve asla unutamazsınız.

Bingül Asal / Mühendis (36) / İstanbul

Öncelikle çok çok çok memnun kaldığımı, şu ana kadar aldığım hiçbir eğitime benzemediğini, hepsinden çok daha faydalı olduğunu ifade etmek isterim. Keşke bu eğitimi çok daha önceden alsaydım. Özel hayatımı, iş hayatımı, hayata, insanlara, ilişkilerime ve en önemlisi kendime bakışımı etkileyen, netleştiren, çok büyük farkındalıklar yaratan, kalitemi arttıracağına inandığım bir eğitim. Ben insanım, bireyim diyen herkesin alması gereken bir eğitim… Eğitimin çok önemli diğer bir faydası; diğer katılımcıların artık benim için çok değerli, farklı dostlarım, arkadaşlarım haline gelmesi. 4 gün içinde bu kadar güçlü arkadaşlıklar kurmamız bir mucize gibi. Bu kursa beni gönderen şirketime (IBM), müdürüme, Saim ve Nil’e çok çok teşekkür ederim.

Figen Gürcüoğlu Okanlar / Satış Destek (32) / İstanbul

Eğitime katılan her arkadaşımın yaptığı olumlu geri beslemeler bu eğitim hakkında bende merak uyandırmıştı. Kendim ve hayatım hakkında bu kadar yoğnu farkındalıklar ve yüzleşmeler yaşayacağım gerçekten aklıma gelmemişti. Kendimi durulmuş, temizlenmiş, kazanmış, kazanılmış ve gelişmeye hazır (gelişmiş demiyorum) hissediyorum. Kendini keşfetmenin keyfi başka bir şeyde yokmuş. Bu keyif ömür boyu sürsün istiyorum. Bu son günüm de hiç bitsin istemiyorum. Ama Nil ve Saim’in dediği gibi asıl kurs hayat ve hayatımda siz Nil ve Saim ve burada kazandığım arkadaşlarım hep olacak. Çıkmanıza izin vermeyeceğim. Teşekkürler arkadaşlarım, teşekkürler Nil ve Saim. Sizi seviyorum.

Sevgi Gürbüz / (45) / İstanbul

Eğitim içerik olarak tatmin ediciydi. Egzersizler etkin ve anlamayı kolaylaştırıcı çeşitlilik ve kapsamdaydı. Kendimizle ilgili farkındalık sürecini hızla başlatmak konusunda amacına ulaştı. Kendi adıma çok şey kazandım. Gerek insanlarla ilgili olarak gerekse kendimle ilgili olarak “gibi yaşamak, mış gibi yapmaktan” gerçek ve samimi olmayı öğrendim. Yaşam kalitemin bundan böyle daha iyi olacağına inanıyorum. Nil ve Saim eğitmen olarak harikasınız, insan olarak da sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Özellikle eşimle ilişkimde sizin örnek alacağım bilesiniz.

25-26-27-28 Şubat 2004

Hülya Güven / Satış Destek (32) / İstanbul

Bu eğitim bana daha önce yaşadığım ve hayat içinde de yaşayamayacağım fakat hayata dair birçok tecrübe kazandırdı. İnsanın kendiyle ilgili bir takım şeyler keşfetmesi ve kendine dair farkındalıklar yaşaması adına eşi bulunmaz bir eğitim olduğu kanaatindeyim. Hayatım eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı ve eğitim öncesinde yaşadığım dönemin aslında ne kadar özensiz ve amaçsız olduğunu fark ettim. Eğitimden sonra tüm hayatıma burada edindiğim tecrübeleri ekleyerek kesinlikle daha kaliteli bir yaşam süreceğimi düşünüyorum. Nil ve Saim benim kahramanlarım…. Teşekkürler.

Müjdat Timurçin / Ürün Yöneticisi (43) / İstanbul

Kendime koyduğum engelleri tanıma ve oradan kaldırma yolunda önümü açan ve yol gösteren Nil Gün ve Saim Koç’a müteşekkirim. Tabii ki bu sağladıkları güven ortamı ve diğer katılımcı dostların samimiyetleri ve katkılarıyla oldu. Onlara da teşekkür ederim. Ayrıca, bu eğitime katılma kararım ve kendimi kısıtlamadan açtığım için de kendimi tebrik ediyorum.

Tamer Sönmez / (35) / İstanbul

Kendim hakkında daha önceden bilmediğim taraflarımı görmemi sağladı. İnsanın açılarak ne kadar rahatladığı, daha güvenli olduğu ve huzur içinde yaşayabileceği kısa 4 gün içinde bile kendini gösterdi. Grup ortamı, yapılan egzersizlerin kendi içimi, Ben’imi daha rahat tanımamı sağladı. Yönlendirmeler eksiklerimi görmemde yardımcı oldu. Deneyimlerimi, çevreme de kullanarak daha huzurlu bir yaşam için elimden ne geliyorsa yapmak arzusu duyuyorum. Teşekkürler.

Ayhan Eser / (37) / İstanbul

Baştan acıtabileceğinizi söylediğinizde pek ne anlama geldiğini çözememiştim. Ama zaman geçtikçe her acıtma bende bir farkındalık yarattı. Daha önce ufak tefek duyduğum ama pek önemsemediğim feedbacklerin aslında benim hayatımda nelere mal olduğunun şimdi daha iyi farkındayım. Buna siz ve buradaki diğer arkadaşlarım sebep oldu. Bir arkadaşımın dediği gibi benim hayatımın, bugünden önce ve bugünden sonra olması için elimden geleni yapacağım. Özüme ulaşmak için çatlayan duvardan içeri girip sevgi dağarcığıma ulaşıp hep oradan dışarı sevgi dolu bakmaya çalışacağım. Bundan sonra birileri bir şeyler düşünüyor diye kendimi kısıtlamayacağım. Duygularımı daha özgürce yaşamaya çalışacağım.

Ebru Aran / Bilgisayar Müh. (37) / İstanbul

Ne diyebilirim ki? İyi ki bu kursu veriyorsunuz, iyi ki siz ikiniz veriyorsunuz, iyi ki katılmışım, iyi ki işyerimden pırıl pırıl 13 arkadaşım daha katılmış. Bu dört günün sonunda sizi, arkadaşlarımı ve kendimi hem daha iyi tanıdım, hem daha çok sevdim. Kendimle ilgili çok güzel farkındalıklar yaşadım ve bunların tamamının hayatımın yönünü etkileyeceğini düşünüyorum. Olumsuz farkındalıklarımı törpülemek için çabamı yok olana kadar sürdürmek istiyorum. Tek dileğim şu an içimde hissettiğim bu idealleri zaman aşımına uğratmamak, hep taze tutabilmek. Kendimi, sizi ve arkadaşlarımı seviyorum.

Ethem Özgeçen / Proje Yöneticisi (49) / İstanbul

Düşüncelerime ve yaşamıma yeni bir yön verdiniz. Çok değerli arkadaşlıklar edindim. Bakış açım genişledi, insanı daha yakından tanıdım. Değerlerime yeni değerler kattınız. Teşekkür ederim dostlarım.

Aylin Kentkuran / Satış Destek (35) / İstanbul

Bana çok şey kattınız. Çok teşekkür ederim her şey için. Dostluğunuz, cana yakınlığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Arzu Soykan / İnsan Kaynakları (39) / İstanbul

Bu 4 günde bana inanılmaz şeyler kattınız. Bu kadar kısa sürede bu kadar farkındalığı yaşattığınız için size çok teşekkür ediyorum. İnanın bunların hepsini en iyi şekilde uygulayıp sevgiyi yaşatan, yaşayan mutlu bir insan olacağım. Sizler çok güzel insanlarsınız. Ben de çok güzel bir insanım. Güzel insanlar hep bir arada olacağımız için hoşça kalın demiyorum. Yakında görüşmek üzere… Sizi çok seviyorum.

Kerem Seçilmiş / Teklif Yöneticisi (27) / İstanbul

Kendimi buldum. Başkalarının içindeki cevheri görmeyi öğrendim. Daha ne olsun? Bundan sonra hayat eğitim öncesi ve eğitim sonrası. Eğitim sonrası = mutluluk, huzur, kendine güven.

Levent Durdu / (39) / İstanbul

Bu eğitim konusunda olumsuz bir şey bulamıyorum. Her şey çok güzel. Sizlere çok teşekkür ediyorum.Kişisel gelişimime çok büyük katkıda bulundunuz.

Aysu Seven / Müşteri Temsilcisi (37) / İstanbul

Esasında keşke bu eğitimi almaya kimsenin ihtiyacı olmasa… Ama maalesef günler günleri kovalarken bu evrende en önemli değerlerimizi kaybedebiliyoruz. Yaşam kaynağı sevgiyi ve arkadaşlığı, dostluğu, kendimizi uzaklaştırıyoruz bilmeden. Kendimi daha derin öğrenmek, yeniden sevmek, kendi dışındaki evreni, canlıyı yeniden sevmek için biçilmez kaftan bir 4 gün yaşadım. Esasında keşke tanıdığım tanımadığım herkes alsa…

Betül Güler Ertan / İşletmeci (33) / İstanbul

Daha önce böylesine bir tecrübe hiç yaşamamıştım. Böylesine kendimle yüz yüze geldiğim, sevdiğim, savaştığım, çarpıştığım, üzüldüğüm, sevindiğim farkındalıklarım ve asıl ben. Benim ben olmama yardım ettiniz. En önemlisi adımlar atmama teşvik ettiniz. Belki de hayatımda hiçbir zaman kullanmamış olduğum sadece bana ait ve beni düşünmeye iten bir 48 saat. Grubumdaki diğer tanımadığım 15 kişiyi tanımama, keşfetmeme sebep olan saatler yaşadığım en yoğun duygu anları olarak aklımda hep yer edecek. Ben ise bu eğitimle birlikte aklını ve yüreğini birbirine ekleyip, kendi gelişimim ve çevreme yöneltmem konusunda en iyisini yapacağım. Çok ama çok teşekkür ediyorum. Sizi çok seviyorum.

Hülya Güven / Satış Destek (32) / İstanbul

Bu eğitim bana daha önce yaşadığım ve hayat içinde de yaşayamayacağım fakat hayata dair birçok tecrübe kazandırdı. İnsanın kendiyle ilgili bir takım şeyler keşfetmesi ve kendine dair farkındalıklar yaşaması adına eşi bulunmaz bir eğitim olduğu kanaatindeyim. Hayatım eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı ve eğitim öncesinde yaşadığım dönemin aslında ne kadar özensiz ve amaçsız olduğunu fark ettim. Eğitimden sonra tüm hayatıma burada edindiğim tecrübeleri ekleyerek kesinlikle daha kaliteli bir yaşam süreceğimi düşünüyorum. Nil ve Saim benim kahramanlarım…. Teşekkürler.

Müjdat Timurçin / Ürün Yöneticisi (43) / İstanbul

Kendime koyduğum engelleri tanıma ve oradan kaldırma yolunda önümü açan ve yol gösteren Nil Gün ve Saim Koç’a müteşekkirim. Tabii ki bu sağladıkları güven ortamı ve diğer katılımcı dostların samimiyetleri ve katkılarıyla oldu. Onlara da teşekkür ederim. Ayrıca, bu eğitime katılma kararım ve kendimi kısıtlamadan açtığım için de kendimi tebrik ediyorum.

Tamer Sönmez / (35) / İstanbul

Kendim hakkında daha önceden bilmediğim taraflarımı görmemi sağladı. İnsanın açılarak ne kadar rahatladığı, daha güvenli olduğu ve huzur içinde yaşayabileceği kısa 4 gün içinde bile kendini gösterdi. Grup ortamı, yapılan egzersizlerin kendi içimi, Ben’imi daha rahat tanımamı sağladı. Yönlendirmeler eksiklerimi görmemde yardımcı oldu. Deneyimlerimi, çevreme de kullanarak daha huzurlu bir yaşam için elimden ne geliyorsa yapmak arzusu duyuyorum. Teşekkürler.

Ayhan Eser / (37) / İstanbul

Baştan acıtabileceğinizi söylediğinizde pek ne anlama geldiğini çözememiştim. Ama zaman geçtikçe her acıtma bende bir farkındalık yarattı. Daha önce ufak tefek duyduğum ama pek önemsemediğim feedbacklerin aslında benim hayatımda nelere mal olduğunun şimdi daha iyi farkındayım. Buna siz ve buradaki diğer arkadaşlarım sebep oldu. Bir arkadaşımın dediği gibi benim hayatımın, bugünden önce ve bugünden sonra olması için elimden geleni yapacağım. Özüme ulaşmak için çatlayan duvardan içeri girip sevgi dağarcığıma ulaşıp hep oradan dışarı sevgi dolu bakmaya çalışacağım. Bundan sonra birileri bir şeyler düşünüyor diye kendimi kısıtlamayacağım. Duygularımı daha özgürce yaşamaya çalışacağım.

Ebru Aran / Bilgisayar Müh. (37) / İstanbul

Ne diyebilirim ki? İyi ki bu kursu veriyorsunuz, iyi ki siz ikiniz veriyorsunuz, iyi ki katılmışım, iyi ki işyerimden pırıl pırıl 13 arkadaşım daha katılmış. Bu dört günün sonunda sizi, arkadaşlarımı ve kendimi hem daha iyi tanıdım, hem daha çok sevdim. Kendimle ilgili çok güzel farkındalıklar yaşadım ve bunların tamamının hayatımın yönünü etkileyeceğini düşünüyorum. Olumsuz farkındalıklarımı törpülemek için çabamı yok olana kadar sürdürmek istiyorum. Tek dileğim şu an içimde hissettiğim bu idealleri zaman aşımına uğratmamak, hep taze tutabilmek. Kendimi, sizi ve arkadaşlarımı seviyorum.

Ethem Özgeçen / Proje Yöneticisi (49) / İstanbul

Düşüncelerime ve yaşamıma yeni bir yön verdiniz. Çok değerli arkadaşlıklar edindim. Bakış açım genişledi, insanı daha yakından tanıdım. Değerlerime yeni değerler kattınız. Teşekkür ederim dostlarım.

Aylin Kentkuran / Satış Destek (35) / İstanbul

Bana çok şey kattınız. Çok teşekkür ederim her şey için. Dostluğunuz, cana yakınlığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Arzu Soykan / İnsan Kaynakları (39) / İstanbul

Bu 4 günde bana inanılmaz şeyler kattınız. Bu kadar kısa sürede bu kadar farkındalığı yaşattığınız için size çok teşekkür ediyorum. İnanın bunların hepsini en iyi şekilde uygulayıp sevgiyi yaşatan, yaşayan mutlu bir insan olacağım. Sizler çok güzel insanlarsınız. Ben de çok güzel bir insanım. Güzel insanlar hep bir arada olacağımız için hoşça kalın demiyorum. Yakında görüşmek üzere… Sizi çok seviyorum.

Kerem Seçilmiş / Teklif Yöneticisi (27) / İstanbul

Kendimi buldum. Başkalarının içindeki cevheri görmeyi öğrendim. Daha ne olsun? Bundan sonra hayat eğitim öncesi ve eğitim sonrası. Eğitim sonrası = mutluluk, huzur, kendine güven.

Levent Durdu / (39) / İstanbul

Bu eğitim konusunda olumsuz bir şey bulamıyorum. Her şey çok güzel. Sizlere çok teşekkür ediyorum.Kişisel gelişimime çok büyük katkıda bulundunuz.

Aysu Seven / Müşteri Temsilcisi (37) / İstanbul

Esasında keşke bu eğitimi almaya kimsenin ihtiyacı olmasa… Ama maalesef günler günleri kovalarken bu evrende en önemli değerlerimizi kaybedebiliyoruz. Yaşam kaynağı sevgiyi ve arkadaşlığı, dostluğu, kendimizi uzaklaştırıyoruz bilmeden. Kendimi daha derin öğrenmek, yeniden sevmek, kendi dışındaki evreni, canlıyı yeniden sevmek için biçilmez kaftan bir 4 gün yaşadım. Esasında keşke tanıdığım tanımadığım herkes alsa…

Betül Güler Ertan / İşletmeci (33) / İstanbul

Daha önce böylesine bir tecrübe hiç yaşamamıştım. Böylesine kendimle yüz yüze geldiğim, sevdiğim, savaştığım, çarpıştığım, üzüldüğüm, sevindiğim farkındalıklarım ve asıl ben. Benim ben olmama yardım ettiniz. En önemlisi adımlar atmama teşvik ettiniz. Belki de hayatımda hiçbir zaman kullanmamış olduğum sadece bana ait ve beni düşünmeye iten bir 48 saat. Grubumdaki diğer tanımadığım 15 kişiyi tanımama, keşfetmeme sebep olan saatler yaşadığım en yoğun duygu anları olarak aklımda hep yer edecek. Ben ise bu eğitimle birlikte aklını ve yüreğini birbirine ekleyip, kendi gelişimim ve çevreme yöneltmem konusunda en iyisini yapacağım. Çok ama çok teşekkür ediyorum. Sizi çok seviyorum.

09-10-11-12 Nisan 2003

Berna Tuncel / Bilgisayar Müh. / Teknik Satış Uzmanı (33) / İstanbul

Eğitime alıcı olarak geldiğinde hayatı güzel geçirmek için çok güzel önerilerin olduğu yaşamdan bir eğitim. Egzersizler çok güzeldi. Çok şey öğrendim. Yarın farklı bir gün olacak.

Gökçen Atalay / Sistem Hizmetleri Uzmanı (29) / İstanbul

Dünyayı değiştiremezsini, insanları da….. Ancak değişimi kendi içinizde yaparak her şeyi değiştirebilirsiniz. Hepimiz seçimlerimizi yaşarız. Amaç haklı olmak mı, mutlu olmak mı? Ben bu eğitim sayesinde mutlu olmayı seçtim.

Cihan Ozan / (43) / İstanbul

Hayatın tamamen kendisini yansıtan bu eğitim tek kelimeyle ile harika. 4 gün boyunca kişinin kendisini olumlu ve olumsuz tanımasına fırsat verdiği bu kursa katılanlardan biri olduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Saim ve Nil’i ne vesileyle olursa olsun tanımak bir ayrıcalık. Her şey için sonsuz teşekkürler. Sizi seviyorum.

Haluk Kamoğlu / Teknik Uzman (36) / İstanbul

Son derece pozitif duygular ile ayrılıyorum. Yaşamın kendisi, insan ilişkileri, sevgi ve mutluluk kavramları, sorumluluk ve farkındalık gibi bir çok konuda stratejik saptamalar yapabildim. Büyük yararlar göreceğime inanıyorum. Teşekkürler.

Zeynep Başar / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Düşündürücü, geliştirici, insana değerler katan, ufkunu açan, güzel insanlar tarafından verilen bir eğitim. Katkınıza, çabalarınıza, verdiğiniz önem ve değere teşekkürler.

Alper Şahin / (26) / İstanbul

Bu eğitim öncesinde haklı olmak için çaba sarf ederken, buna yönelik tepkiler verirken, eğitim sonrasında mutlu olmanın haklı olmaktan daha önemli olduğunu ve bunun yöntemleri hakkında genel bilgi ve yöntemler öğrendim. Uzun zamandır farkında olduğum fakat bir türlü çözemediğim problemlerime çözüm yöntemleri öğrendim.

Kadir Yılmaz / (33) / İstanbul

Hayata, ilişkilerime ve kendime bakışımı ciddi anlamda sorgulamama yardımcı oldunuz. Soru işaretleri ile eve dönüyorum. Ama bunlar cevaplandığında beni gerçek anlamda geliştirecek ve beni daha mutlu bir insan yapacak sorular…. Sevgiler.

Melek Şener / Ürün Satış Şefi (43) / İstanbul

Kesinlikle alınmasında fayda olan bu eğitimin ergenlik döneminde alınması, sağlıklı kişiler yetişmesi için daha etkili. Sorumlu olmak – yardımcı olmak, Haklı olmak – mutlu olmak, Benci benim için artık çok ve farklı şeyler ifade ediyor. Teşekkürler.

Elvan Demircioğlu / (39) / İstanbul

Kendimi tanımamda, kendimi sorgulamamda çok yardımcı oldu. Artık sevdiklerimi daha iyi anlayabileceğim. Artık istediğim sonucu nasıl elde edebileceğimi biliyorum. Anahtarlar elimde. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sema Erdem / Proje Yöneticisi (48) / İstanbul

Yaşam ile ilgili bilinmesi mümkün olan yöntemler, yararlı. Yaşam kalitesini arttırıcı bu bilginin sıcak ve samimi bir ortamda alınması da ayrı bir zevk.

Berna Tuncel / Bilgisayar Müh. / Teknik Satış Uzmanı (33) / İstanbul

Eğitime alıcı olarak geldiğinde hayatı güzel geçirmek için çok güzel önerilerin olduğu yaşamdan bir eğitim. Egzersizler çok güzeldi. Çok şey öğrendim. Yarın farklı bir gün olacak.

Gökçen Atalay / Sistem Hizmetleri Uzmanı (29) / İstanbul

Dünyayı değiştiremezsini, insanları da….. Ancak değişimi kendi içinizde yaparak her şeyi değiştirebilirsiniz. Hepimiz seçimlerimizi yaşarız. Amaç haklı olmak mı, mutlu olmak mı? Ben bu eğitim sayesinde mutlu olmayı seçtim.

Cihan Ozan / (43) / İstanbul

Hayatın tamamen kendisini yansıtan bu eğitim tek kelimeyle ile harika. 4 gün boyunca kişinin kendisini olumlu ve olumsuz tanımasına fırsat verdiği bu kursa katılanlardan biri olduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Saim ve Nil’i ne vesileyle olursa olsun tanımak bir ayrıcalık. Her şey için sonsuz teşekkürler. Sizi seviyorum.

Haluk Kamoğlu / Teknik Uzman (36) / İstanbul

Son derece pozitif duygular ile ayrılıyorum. Yaşamın kendisi, insan ilişkileri, sevgi ve mutluluk kavramları, sorumluluk ve farkındalık gibi bir çok konuda stratejik saptamalar yapabildim. Büyük yararlar göreceğime inanıyorum. Teşekkürler.

Zeynep Başar / Müşteri Temsilcisi (40) İstanbul

Düşündürücü, geliştirici, insana değerler katan, ufkunu açan, güzel insanlar tarafından verilen bir eğitim. Katkınıza, çabalarınıza, verdiğiniz önem ve değere teşekkürler.

Alper Şahin / (26) / İstanbul

Bu eğitim öncesinde haklı olmak için çaba sarf ederken, buna yönelik tepkiler verirken, eğitim sonrasında mutlu olmanın haklı olmaktan daha önemli olduğunu ve bunun yöntemleri hakkında genel bilgi ve yöntemler öğrendim. Uzun zamandır farkında olduğum fakat bir türlü çözemediğim problemlerime çözüm yöntemleri öğrendim.

Kadir Yılmaz / (33) / İstanbul

Hayata, ilişkilerime ve kendime bakışımı ciddi anlamda sorgulamama yardımcı oldunuz. Soru işaretleri ile eve dönüyorum. Ama bunlar cevaplandığında beni gerçek anlamda geliştirecek ve beni daha mutlu bir insan yapacak sorular…. Sevgiler.

Melek Şener / Ürün Satış Şefi (43) / İstanbul

Kesinlikle alınmasında fayda olan bu eğitimin ergenlik döneminde alınması, sağlıklı kişiler yetişmesi için daha etkili. Sorumlu olmak – yardımcı olmak, Haklı olmak – mutlu olmak, Benci benim için artık çok ve farklı şeyler ifade ediyor. Teşekkürler.

Elvan Demircioğlu / (39) / İstanbul

Kendimi tanımamda, kendimi sorgulamamda çok yardımcı oldu. Artık sevdiklerimi daha iyi anlayabileceğim. Artık istediğim sonucu nasıl elde edebileceğimi biliyorum. Anahtarlar elimde. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sema Erdem / Proje Yöneticisi (48) / İstanbul

Yaşam ile ilgili bilinmesi mümkün olan yöntemler, yararlı. Yaşam kalitesini arttırıcı bu bilginin sıcak ve samimi bir ortamda alınması da ayrı bir zevk.