Öğrenci Koçluğu

Günümüzde daha çok öğretim ağırlıklı olan eğitim sistemimizde, öğrenciler sahip oldukları yeteneklerini, amaçlarını ve hedeflerini saptama konusunda yalnız kalabilmekte ve desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Henüz ergenlik döneminde bireyler oldukları için, doğru hedeflere doğru adımlarla ilerleyebilmeleri çoğu zaman karmaşık ve zordur.

Öğrencilerin ihtiyaç duydukları danışmanlık hizmeti genellikle ebeveynler tarafından karşılanmaya çalışılsa da ebeveynlerin tarafsız kalabilmesinin güçlüğü, bilgi eksikliği ya da bazı ebeveynlerde görülen ilgisizlik nedeniyle gençler motivasyon sağlama, kendi bireysel özelliklerini keşfederek buna uygun çalışma yöntemlerini belirleme, doğru mesleği seçme konularında kendilerini yalnız ve yetersiz hissedebilmektedir. Tüm bunlara eşlik eden ergenlik çağının zorlu sürecinde aile ve çevre ile iletişimin bozulması, sınav korkuları, gelecek kaygıları, bunalımlar, uyumsuzluklar, sorunlar ve hatta yaşam amaçlarının yitirilmesi, genç ergenlerin yanlış yollar seçmesine ve ileri yaşlarda potansiyel mutsuzluğuna zemin hazırlayabilir.

Öğrenci koçu yaşam yolunda öğrencinin en baştan doğru adımlar atması, kendi gerçek kimliğini bulması, sosyal kişiliğini oluşturması, özdisiplin ve özgüven oluşturması ve yeteneklerinin farkına varmasında öğrencinin yol arkadaşıdır. Öğrenci koçu kendi belirlediği hedefi önermez, öğrenciye gerçek kendi hedefini buldurur. Tarafsız ve yargısızdır. Öğrencinin motivasyonuna, en uygun öğrenme şekline ve öğrenme isteğinin her zaman aktif kalmasına odaklanır. Sadece öğrenciye değil, öğrenci uygulamaları çerçevesinde gerektiğinde aileye de koçluk yapar.

Öğrenci koçluğu alan bireyler ders ve sosyal yaşam dengesini kurabilme, arkadaşlık ve aile ilişkilerini düzenleyebilme, değerleri ve kişilik özellikleri hakkında farkındalık sahibi olma, yaşam amaçlarını belirleyebilme konularında önemli kazanımlar elde ederler.

Eğer siz de sınav stresi ve sınav korkusu, sınav sırasında heyecandan bildiklerinizi unutma, başarısız olmaktan korkma, ders çalışmaya odaklanamama, ders çalışma yöntemini bilememe, planlı programlı çalışamama, çalışmayı erteleme, aile bireylerinden korkma, kendine güvensizlik gibi günümüz gençlerinin önemli sorunlarından birine sahipseniz, öğrenci koçluğu sayesinde güçlü yönlerinizi keşfedebilir, geleceğe umutla ve cesaretle ilerleyebilirsiniz.

U Y A R I

Kuraldışı Eğitim Danışmanlık tarafından düzenlenen etkinlikler, workshoplar, seminerler ya da danışmanlık hizmetleri yalnızca bireysel gelişim yolculuğunuzda sizleri bilgilendirmek, potansiyelinizi açığa çıkartmak, kendinize ve çevrenize daha yararlı bir birey olmanıza aracılık etmek; özetle hayatınızın kalitesini artırmak amaçlıdır. Hiçbir etkinlik, workshop, seminer ya da danışmanlık hizmeti bir hastalık tanısı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz.

Öğrenci Koçu: Sema Baykara