Sema Baykara

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve aynı üniversitenin Tıbbi Patoloji Anabilim dalında kariyer yaparak 2003 yılında profesör unvanını almıştır. Hekimlik mesleğini uzun yıllar başarı ile sürdürmüş, çalıştığı bölümde anabilim dalı başkanlığı görevini de yapmıştır. Hekimliğin ve akademik aktivitelerinin yanı sıra, eğitime olan tutkusu nedeniyle öğrenci ve asistan eğitimi ile yakından ilgilenmiş, Tıp Fakültesi bünyesinde öğretim üyelerine yönelik ‘Eğiticinin Eğitimi’ kurslarında uzun yıllar eğitici olarak görev almıştır.
Yeniliklere açık olmayı ve her gün yeni bir şey öğrenmeyi yaşam felsefesi olarak benimsediği için, danışmanlık eğitimi almaya karar vermiş ve bu eğitim sayesinde bireysel gelişim yolculuğuna başlangıç yapmıştır. Kendini daha iyi tanımak ve danışmanlık becerilerini geliştirmek amacıyla yolunun Kuraldışı Akademi ile kesişmesi sonucunda yaşadığı değişim, gelişim ve farkındalıklar, onu bireysel gelişim yolculuklarında diğer bireylere de destek verme amacına bağlamış ve hayatının bundan sonraki döneminde bütüne olan katkısını bu amaç doğrultusunda sürdürmeye karar vermiştir.
Hekimlik hayatında bugüne kadar sayısız umutsuz hastalık raporunun altına imza atmış olan Sema, yönünü çevirdiği bu yeni yolda, insanlarda umut ışığı oluşturmanın ve duygu dünyalarını zenginleştirmeye katkıda bulunabilmenin mutluluğu içerisinde ilerlemekten büyük bir keyif almaktadır.
Erickson Collage onaylı NLP Master ve ICF Onaylı  Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu  ve İlişki Koçluğu eğitimlerinin yanı sıra

Kuraldışı Akademi’nin PİKİ (Bütünsel Kinesiyoloji) ve Yaşam Okulu paketleri içinde yer alan  eğitimleri almıştır.

Ayrıca doktorlara yönelik olarak hazırlanmış, Riccon Enstitüsü Bern İsviçre ile ortaklaşa düzenlenen eğitim programları çerçevesinde Aile Danışmanı ve Cinsel Terapi Danışmanı unvanlarını elde etmiştir.

Halen Kuraldışı Akademi’de;

PiKi  (Bütünsel Kinesiyoloji) DANIŞMANLIĞI,

NLP DANIŞMANLIĞI,

YAŞAM KOÇLUĞU,

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU yapmaktadır.

Ayrıca Sema Baykara Kuraldışı Akademi’nin aşağıdaki eğitimlerini de vermektedir. 

1- Etkisel İletişim

2- Amaç Belirlemek ve İnisiyatif Alabilmek

3- Özsaygı

4- NLP

5- PiKi (Bütünsel Kinesiyoloji) Seviye 1

6- PiKi (Bütünsel Kinesiyoloji) Seviye 2

7- PiKi (Bütünsel Kinesiyoloji) Seviye 3